Fakty o Świecie

Polska zainteresowana F-35. Wilson: w maju przedstawimy możliwości myśliwców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom możliwości wielozadaniowego myśliwca F-35 – poinformowała w czwartek w Warszawie sekretarz do spraw sił powietrznych USA Heather Wilson. Zakupem amerykańskich myśliwców piątej generacji zainteresowany jest polski rząd. Wilson podkreślała także znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu.

Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"

Polska zapłaci Amerykanom 414 milionów dolarów za 20 wyrzutni HIMARS oraz 300 pocisków. Umowę w...

- W maju przyślemy zespół z US Air Force, by przedstawić F-35 i jego możliwości. Mamy nadzieję, że będziemy mogli odpowiedzieć na pytania polskiego rządu, by pomóc mu podjąć decyzję - powiedziała Wilson, która wygłosiła w czwartek wykład w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej.

- Doceniamy wagę, jaką Polska przywiązuje do własnej obrony i do modernizacji, w tym modernizacji lotnictwa - zapewniła. Dodała, że dotyczy to także wymiany samolotów, które już nie spełniają współczesnych wymagań.

Wilson zwróciła uwagę, że Polska ma myśliwce F-16, których używają także amerykańskie siły powietrzne. - Będziemy ich używać jeszcze przez dziesięciolecia - dodała.

Sekretarz do spraw sił powietrznych podkreślała także, że Polska jest jednym z krajów które spełniają warunek przeznaczania 2 proc. PKB na obronność.

"Nie zapominamy tego rodzaju sojuszy"

Odnosząc się do kwestii zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej, przypomniała, że w Polsce jest obecnych ponad 4000 wojskowych z USA. Dodała, że w rozmowach na ten temat biorą udział także przedstawiciele US Air Force. - Myślę, że szkolenia w Polsce i rotacyjna obecność są wyjątkowo ważne, tak jak i zdolność do współpracy. Niezależnie od liczby żołnierzy w Polsce musimy intensyfikować nasze relacje i nasze szkolenia - powiedziała.

- Polska jest w NATO od 20 lat, to także silny trwały sojusz między Stanami Zjednoczonymi, a Polską. Jednym z ważnych elementów naszej strategii obronnej jest pogłębianie sojuszy i zyskiwanie partnerów - dodała Wilson.

Polskie bary, amerykańskie jedzenie. Żołnierze z USA zachwyceni Powidzem

Kuchenne rewolucje w amerykańskiej bazie. Żeby dobrze bronić Polaków, żołnierze muszą dobrze...

Sekretarz podkreślała także znaczenie sojuszu polsko-amerykańskiego. - Żyjemy w erze powrotu do rywalizacji potęg. Rosja jest zagrożeniem dla swoich sąsiadów, Chiny wprowadzają innowacje. Nikt nie rozumie tych zagrożeń lepiej niż Polska i kraje wschodniej Europy - powiedziała Wilson. - Kiedy Stany Zjednoczone zostały zaatakowane 11 września 2001, ruszyliśmy do Afganistanu. I pierwszego dnia były to cztery państwa – USA, Wielka Brytania, Australia i Polska, nie zapominamy tego rodzaju sojuszy -zadeklarowała.

Przyspieszenie

W listopadzie ubiegłego roku minister obrony Mariusz Błaszczak zlecił przyspieszenie programu Harpia zakładającego wprowadzenie do polskich sil zbrojnych samolotu piątej generacji. Miało to związek z serią incydentów i wypadków myśliwców MiG-29, w tym jednej katastrofy, w której zginął pilot.

Na początku kwietnia Departament Obrony USA poinformował, że rząd USA rozważa sprzedaż F-35 pięciu krajom, w tym Polsce. Producent samolotu - amerykański koncern Lockheed Martin - zapewnił, że Polska mogłaby liczyć także na korzyści przemysłowe, a szkolenia mogłyby się zacząć jeszcze przed dostawami samolotów.

Szef MON zapewnił, że przygotował podstawy prawne i finansowe do zakupu co najmniej 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji.

Źródło: PAP, Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Michał800
Michał800

A śmigłowców dalej nie ma.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Mirosław87ky

   Trump stał się ostatnio osamotniony - trzeba to wykorzystać... bo potrzebuje poklepywania po plecach także z małymi "sojusznikami"...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Tyberios
     Tyberios

     Nie ma potrzeby, LM pociągnęło za smycz i Błaszczak przyklepał zakup. Nie ma czego prezentować bo już decyzja zapadła że te maszyny i kropka. Żadnych negocjacji też nie będzie, LM wystawi rachunek a MON na klęczkach go zapłaci.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Dzordż

       Dobra darujmy sobie te bajki o korzyściach dla polskiego przemysłu, wszyscy pamiętamy jak z f-16 było.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

          Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

          Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

          Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

          Grupa bułgarskich kibiców zaczęła naśladować odgłosy małp i pokazywać hitlerowskie pozdrowienie w kierunku czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii. Sędzia meczu z powodu zachowania kibiców dwa razy przerywał grę. Anglicy wygrali aż 6:0, ale prasa na Wyspach najmniej pisze o grze swoich piłkarzy. Pod pręgierzem znalazł się trener Bułgarów, który stwierdził po meczu, że w jego trakcie nic złego nie słyszał. Państwo wstrzymało wszelkie stosunki, w tym finansowe, z Bułgarskim Związkiem Piłki Nożnej, wymuszając w ten sposób dymisję jego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

          Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

          Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał w poniedziałek 12 katalońskich separatystów w związku z referendum niepodległościowym w 2017 roku. Dziewięciu polityków zostało skazanych na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za podburzanie. Trzem oskarżonym udało się uniknąć więzienia. W Katalonii ogłoszenie wyroku spowodowało wyjście na ulice tysięcy protestujących. Na lotnisku El Prat w Barcelonie doszło do starć między zwolennikami secesji i policją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

          Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

          - Temat jest bardziej skomplikowany z racji tego, że mamy internet - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS prawnik Maciej Ślusarek, mówiąc o problemie rasizmu stadionowego. - Kiedy pojawił się internet, (...) to przyniósł również upadek standardów debaty publicznej - dodał Maciej Ślusarek. - Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była. Ludzie zawsze gdzieś próbowali daj jej upust. Zawsze takie zgromadzenia publiczne były do tego dobrą okazją - stwierdziła z kolei psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu.

          czytaj więcej »
         • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

          "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

          Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

          Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

          43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

          Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

          Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

          czytaj więcej »
         • "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

          "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

          Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla z literatury. Akademia doceniła jej "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Światowe media również są pełne podziwu dla twórczości Polki. Dużą popularnością za granicą cieszą się książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

          Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

          Turecka armia najpierw zbombardowała cele w północnej Syrii, gdzie de facto kontrolę sprawują Kurdowie. Potem wkroczyli żołnierze. Turecka ofensywa przeciwko kurdyjskim bojówkom w północnej Syrii spowodowała, że wiele tysięcy osób uciekło ze swoich domów. Są ranni i doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nic sobie nie robi z międzynarodowej krytyki. Oficjalnie Turcy mają zamiar utworzyć wzdłuż swojej granicy tak zwaną "strefę bezpieczeństwa", wolną od bojówek kurdyjskich, i dokonać tam repatriacji Syryjczyków, którzy uszli do Turcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

          Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

          10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podają eksperci, wśród najbardziej dotkliwych współczesnych problemów są nerwice, depresje i fobie. Szczególnie źle jest wśród młodych ludzi. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są tak zwane "pokoje furii", gdzie można wyładować złość na przedmiotach martwych. Terapeuci podkreślają, że to nie jest jednak skuteczny sposób na radzenie sobie ze swoimi problemami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix