Fakty o Świecie

Polska zainteresowana F-35. Wilson: w maju przedstawimy możliwości myśliwców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom możliwości wielozadaniowego myśliwca F-35 – poinformowała w czwartek w Warszawie sekretarz do spraw sił powietrznych USA Heather Wilson. Zakupem amerykańskich myśliwców piątej generacji zainteresowany jest polski rząd. Wilson podkreślała także znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu.

Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"

Polska zapłaci Amerykanom 414 milionów dolarów za 20 wyrzutni HIMARS oraz 300 pocisków. Umowę w...

- W maju przyślemy zespół z US Air Force, by przedstawić F-35 i jego możliwości. Mamy nadzieję, że będziemy mogli odpowiedzieć na pytania polskiego rządu, by pomóc mu podjąć decyzję - powiedziała Wilson, która wygłosiła w czwartek wykład w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej.

- Doceniamy wagę, jaką Polska przywiązuje do własnej obrony i do modernizacji, w tym modernizacji lotnictwa - zapewniła. Dodała, że dotyczy to także wymiany samolotów, które już nie spełniają współczesnych wymagań.

Wilson zwróciła uwagę, że Polska ma myśliwce F-16, których używają także amerykańskie siły powietrzne. - Będziemy ich używać jeszcze przez dziesięciolecia - dodała.

Sekretarz do spraw sił powietrznych podkreślała także, że Polska jest jednym z krajów które spełniają warunek przeznaczania 2 proc. PKB na obronność.

"Nie zapominamy tego rodzaju sojuszy"

Odnosząc się do kwestii zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej, przypomniała, że w Polsce jest obecnych ponad 4000 wojskowych z USA. Dodała, że w rozmowach na ten temat biorą udział także przedstawiciele US Air Force. - Myślę, że szkolenia w Polsce i rotacyjna obecność są wyjątkowo ważne, tak jak i zdolność do współpracy. Niezależnie od liczby żołnierzy w Polsce musimy intensyfikować nasze relacje i nasze szkolenia - powiedziała.

- Polska jest w NATO od 20 lat, to także silny trwały sojusz między Stanami Zjednoczonymi, a Polską. Jednym z ważnych elementów naszej strategii obronnej jest pogłębianie sojuszy i zyskiwanie partnerów - dodała Wilson.

Polskie bary, amerykańskie jedzenie. Żołnierze z USA zachwyceni Powidzem

Kuchenne rewolucje w amerykańskiej bazie. Żeby dobrze bronić Polaków, żołnierze muszą dobrze...

Sekretarz podkreślała także znaczenie sojuszu polsko-amerykańskiego. - Żyjemy w erze powrotu do rywalizacji potęg. Rosja jest zagrożeniem dla swoich sąsiadów, Chiny wprowadzają innowacje. Nikt nie rozumie tych zagrożeń lepiej niż Polska i kraje wschodniej Europy - powiedziała Wilson. - Kiedy Stany Zjednoczone zostały zaatakowane 11 września 2001, ruszyliśmy do Afganistanu. I pierwszego dnia były to cztery państwa – USA, Wielka Brytania, Australia i Polska, nie zapominamy tego rodzaju sojuszy -zadeklarowała.

Przyspieszenie

W listopadzie ubiegłego roku minister obrony Mariusz Błaszczak zlecił przyspieszenie programu Harpia zakładającego wprowadzenie do polskich sil zbrojnych samolotu piątej generacji. Miało to związek z serią incydentów i wypadków myśliwców MiG-29, w tym jednej katastrofy, w której zginął pilot.

Na początku kwietnia Departament Obrony USA poinformował, że rząd USA rozważa sprzedaż F-35 pięciu krajom, w tym Polsce. Producent samolotu - amerykański koncern Lockheed Martin - zapewnił, że Polska mogłaby liczyć także na korzyści przemysłowe, a szkolenia mogłyby się zacząć jeszcze przed dostawami samolotów.

Szef MON zapewnił, że przygotował podstawy prawne i finansowe do zakupu co najmniej 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji.

Źródło: PAP, Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe informacje

 • Głosowała przeciw brexitowi, ale miała go przeprowadzić. Podsumowanie rządów May

  Głosowała przeciw brexitowi, ale miała go przeprowadzić. Podsumowanie rządów May

  Czy premier May w ogóle miała szanse na sukces? Pytanie o tyle zasadne, że ona sama głosowała przeciwko brexitowi. Ale potem - kierowana sumiennością i szacunkiem dla woli wyborców - uznała, że właśnie to będzie jej misja - wyprowadzenie kraju z Unii Europejskiej. Nie udało się. Co więcej - za jej rządów - Wielka Brytania poniosła ogromne koszty wizerunkowe. Jak napisał "The Economist" - Londyn, z powodu brexitowego chaosu, ludziom na świecie zaczął przypominać niegdyś podziwianego krewnego, który ewidentnie zbzikował. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Inspektorzy o tuszowaniu problemów Boeinga. "Jeśli nic się nie zmieni, to wrócimy do czasów, gdy samoloty po prostu spadały z nieba"

  Inspektorzy o tuszowaniu problemów Boeinga. "Jeśli nic się nie zmieni, to wrócimy do czasów, gdy samoloty po prostu spadały z nieba"

  Dwoje doświadczonych inspektorów alarmuje o nieprawidłowościach w kontrolowaniu przewoźników lotniczych. Mówią, że składali raporty, które znikały z systemu i zgłaszali problemy, za co byli karani. Po dwóch katastrofach w Indonezji i w Etiopii, w których w sumie zginęło 346 osób, trudne pytania słyszą nie tylko przedstawiciele Boeinga, ale również amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa. Rządowy organ nadzoru lotniczego skontrolował Boeingi 737 MAX zanim zostały one dopuszczone do latania. "New York Times" pisze, że już siedem lat temu wewnętrzna kontrola wykazała niezdrowe relacje łączące Boeinga i Federalną Administrację Lotnictwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wybory do PE to wybór przyszłości UE. Dlatego dziadkowie głosują tak, jak chcą tego wnuczkowie

  Wybory do PE to wybór przyszłości UE. Dlatego dziadkowie głosują tak, jak chcą tego wnuczkowie

  Możesz zagłosować, ale dopiero jak skończysz 18 lat. Takie jest prawo. A co z nastolatkami i dziećmi, które są nad wyraz dojrzałe? Pytanie zasadne, bo inicjatorką ogólnoświatowych protestów w obronie klimatu jest szesnastolatka. Okazuje się, że jest sposób na to, by tacy młodzi ludzie "zagłosowali" w wyborach do europarlamentu - a to za sprawą ich dziadków. Coraz większa liczba z nich deklaruje bowiem, że zagłosują tak, jak chce tego ich wnuk lub wnuczka. Bo to właśnie oni będą żyć w świecie ukształtowanym przy urnie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że ten moment musi nastąpić"

  "Od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że ten moment musi nastąpić"

  - Bardzo mi się spodobało, że wiele osób powiedziało, że im szkoda Theresy May - wyznał w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Maciej Czajkowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", mówiąc o rezygnacji Theresy May z przywództwa w Partii Konserwatywnej i urzędu premiera Wielkiej Brytanii. - Właściwie to się zbierało bardzo długo, bo od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że ten moment musi nastąpić - stwierdziła dr Wioletta Wilk-Reguła, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

  czytaj więcej »
 • "Ustawiam mój kram na weneckim Biennale". Banksy znowu w akcji

  "Ustawiam mój kram na weneckim Biennale". Banksy znowu w akcji

  Jego dzieła to zawsze przewrotna metafora naszych czasów. Podobnie samo postępowanie artysty. Chodzi o Banksy'ego. Słynny artysta uliczny tym razem był w Wenecji. Swoją instalację z gigantycznym wycieczkowcem w roli głównej postawił na Placu Świętego Marka. Policjanci, którzy go przepędzili, nie zorientowali się, z kim mają do czynienia. Tożsamość artysty nadal jest nieznana. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jest ulubionym serem francuzów. Unia uregulowała status camemberta

  Jest ulubionym serem francuzów. Unia uregulowała status camemberta

  Camembert jest ulubionym serem francuzów. Co roku, w całym kraju sprzedaje się go prawie 500 milionów sztuk. Jednak jeszcze do niedawna przyszłość camemberta stała pod dużym znakiem zapytania. Unia Europejska ostatecznie stwierdziła, że camembert jest jeden i musi spełniać określone kryteria podczas produkcji. Od 2021 roku żaden inny ser nie będzie mógł się się nazywać normandzkim camembertem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kampania, której miało nie być. Wybory na Wyspach w cieniu brexitu

  Kampania, której miało nie być. Wybory na Wyspach w cieniu brexitu

  Ta kampania europarlamentarna była wyjątkowa z kilka powodów. Po pierwsze - miało jej nie być, bo kraju już miało w Unii nie być. Po drugie - jeśli jednak brexit nastąpi, to może to być ostatnia taka kampania w historii kraju. Po trzecie - na pierwszym miejscu w sondażach jest partia, która została zarejestrowana w lutym i ma więcej poparcia niż dwie główne partie krajowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mój mąż był jednym ze 157 pasażerów tego lotu". Francuzka żąda od Boeinga ponad ćwierć miliarda dolarów

  "Mój mąż był jednym ze 157 pasażerów tego lotu". Francuzka żąda od Boeinga ponad ćwierć miliarda dolarów

  Walka o zadośćuczynienie po stracie bliskiego człowieka. Pewna Francuzka pozywa koncern Boeing po tym, jak w katastrofie ich samolotu zginął jej mąż. Chce 276 milionów dolarów. Kwota nie jest przypadkowa, bo tyle średnio wynoszą dzienne wpływy koncernu. Kobieta ocenia, że Boeing tak niedbale zaprojektował samolot 737 MAX i tak zlekceważył kwestie bezpieczeństwa, że kara musi być dotkliwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix