Polscy eksperci przeszkolili medyków z Ukrainy


Medycy są cichymi bohaterami ukraińskiej obrony. Niestety, mimo oddania i zapału cywilna kadra medyczna w Ukrainie nie została odpowiednio wyszkolona, by dostarczyć optymalną pomoc na terenach objętych wojną. Z pomocą przyszli polscy eksperci, którzy przy wsparciu fundacji Omeny Mensah stworzyli w Iwano-Frankiwsku centrum szkoleniowe oraz przekazali swoją wiedzę 500 medykom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

15 polskich certyfikowanych instruktorów z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przez kilka tygodni prowadziło w Iwano-Frankiwsku cykl intensywnych szkoleń z zakresu tak zwanej medycyny pola walki, czyli ratowania życia w ekstremalnych warunkach. - To bardzo profesjonalne zajęcia prowadzone przez instruktorów posiadających odpowiednie certyfikaty międzynarodowe, w tym certyfikaty NATO. Uczestnicy wykazują się wielkim zaangażowaniem i bardzo szybko się uczą - mówił profesor Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polscy specjaliści przygotowywali cywilną kadrę medyczną Ukrainy - lekarzy, ratowników, pielęgniarzy - do pracy w strefie wojny. - Nie byliśmy do końca do tego przygotowani, do tej tak zwanej taktycznej medycyny. To, czego teraz się uczymy, jest nam bardzo potrzebne - podkreślała Łarysa Zacharczenko, pracowniczka pogotowia ratunkowego w Połtawie.

W kilku turach udało się przeszkolić 500 ukraińskich medyków. Pięćdziesięciogodzinny program składał się z trzech bloków tematycznych. - Podczas szkoleń realizowaliśmy trzy programy: reanimacja dziecięca, reanimacja osób dorosłych i taktyczna medycyna - mówi Miron Matejko, dyrektor Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Medycyny Katastrof w Iwano-Frankiwsku.

Głównym celem medycyny taktycznej jest zapewnienie skutecznej opieki przedszpitalnej rannym, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby ofiar śmiertelnych wśród tych, którzy niosą tę pomoc. - Poziom wyszkolenia kolegów z Polski jest bardzo wysoki. Nie chciałabym, żebyśmy musieli wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, ale przynajmniej będziemy przygotowani na wszystko - podkreśla Łesia Nimczuk, lekarka pogotowia ratunkowego w Iwano-Frankiwsku.

Pomoc Omenaa Foundation

Potrzeby były ogromne. Do polskich lekarzy zwróciło się Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. - Spotkałem się w Warszawie, później w Kijowie, z wiceminister zdrowia Iriną Mikiczak i powiedziała mi o tym dramatyzmie, o licznych ofiarach wśród lekarzy i felczerów. Powiedziała mi też, że jest potrzeba szkolenia ich, żeby wiedzieli, jak się zachowywać w strefie wojny - mówi profesor Robert Gałązkowski, szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.

Brakowało jednak środków finansowych na zrealizowanie programu. W dużej mierze chodziło o zakup drogiego sprzętu niezbędnego do nauki. Z pomocą przyszła fundacja Omeny Mensah, dzięki której udało się stworzyć specjalny ośrodek szkoleniowy w Iwano-Frankiwsku, który teraz będzie mógł działać już we własnym zakresie.

- Uznaliśmy, że jeśli pomagamy tutaj, w Polsce, matkom i dzieciakom, które przyjechały do nas z Ukrainy, to tam na froncie, oprócz wysyłania transportów z pomocą, ważne będzie tez wsparcie edukacyjne - mówi Omenaa Mensah, prezes Omenaa Foundation.

Spośród 500 przeszkolonych osób wybrano kilka najlepszych, które staną się instruktorami i będą mogły już samodzielnie przekazywać kolegom wiedzę ratującą życie na wojnie.

Rozmowa z Robertem Gałązkowskim
Rozmowa z Robertem Gałązkowskimtvn24

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS