"Połączenie człowieka i maszyny". Miliony na technologię przyszłości


Rewolucja w amerykańskiej armii. Pentagon postanowił wydać miliony dolarów na udoskonalenie żołnierzy. Chodzi o egzoszkielety, czyli mechanizm wspierający ciało żołnierza. Dzięki niemu żołnierz może więcej dźwigać i sprawniej się poruszać. Sprzęt wygląda jak z filmu, ale sprawdza się w całkowicie realnych warunkach.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Będą silniejsi, szybsi i bardziej wytrzymali. Nadchodzi nowa generacja amerykańskich żołnierzy. Ponadludzkie siły zapewnią im egzoszkielety - technologia, na którą Pentagon wydaje miliony dolarów.

- Poprzez tę technologię chcemy znacznie zwiększyć naturalne możliwości fizyczne ludzi. Egzoszkielet to połączenie człowieka i maszyny. Maszyna ma współpracować z człowiekiem - tłumaczy Keith Maxwell, specjalista od egzoszkieletów z Lockheed Martin.

"Poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy"

Egzoszkielet zakłada się na ubranie. Jest zasilany akumulatorem. Wspomaga naturalne ruchy człowieka. Dzięki niemu poruszanie staje się łatwiejsze. - Podczas testów żołnierze o własnych siłach byli w stanie wbiec po schodach na górę i w dół jakieś 26 razy. Gdy zainstalowaliśmy egzoszkielet, mogli to zrobić ponad 70 razy. Tak właśnie działa ta technologia - opisuje Maxwell.

Żołnierze na froncie są bardzo przeciążeni. Ich sprzęt i mundury ważą nierzadko ponad 60 kilogramów. Dlatego, gdy przystępują do akcji, najczęściej są już bardzo zmęczeni. Egzoszkielety mają ich odciążyć. - Naszym celem jest poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy. Będą bardziej wydolni i efektywni. Egzoszkielety to prawdziwy krok milowy - ocenia Maxwell.

Technologia opracowywana jest przez amerykański koncern Lockheed Martin we współpracy z kanadyjską firmą B-Temia.

"Czuję się o 40 lat młodszy"

Kanadyjczycy mają już na koncie ogromne sukcesy w produkcji egzoszkieletów, tych przeznaczonych dla chorych na reumatyzm, chorobę Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

- Mam Parkinsona. Dzięki egzoszkieletowi czuję się o 40 lat młodszy. Mogę bez problemu wejść po schodach, schylić się czy usiąść. Bez egzoszkieletu sprawia mi to ogromne trudności - mówi Jean-Maurice, jeden z pacjentów. - Mam 46 lat. Cierpię na stwardnienie rozsiane. Dzięki egzoszkieletowi jakość mojego życia bardzo się poprawiła. Mogę chodzić jak w młodości, gdy byłem jeszcze zdrowy. Nie męczę się tak szybko. Mogę spędzać aktywnie czas z moimi dziećmi - mówi inny pacjent, Etienne.

Do egzoszkieletów znanych z filmów science fiction jeszcze daleko. To dopiero początki tej rewolucyjnej technologii w przemyśle zbrojeniowym, ale już sięga po nią nie tylko Ameryka. Nad jej doskonaleniem pracują również Chiny i Rosja.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS