Fakty o Świecie

Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

25 listopada dwa uzbrojone kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Do incydentu doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Zajęte jednostki ukraińskie znajdują się w Kerczu, porcie na Krymie. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych. Wszyscy oni zostali aresztowani przez Rosję.

W rozmowie z Michałem Sznajderem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał działania Rosji "otwartą agresją". - Przede wszystkim są nie tylko niebezpieczne dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy, ale dla bezpieczeństwa całego regionu, być może bezpieczeństwa globalnego - ocenił. - Mamy do czynienia z brutalnym naruszeniem prawa międzynarodowego, brutalnym naruszeniem suwerenności - dodał.

Jak powiedział prezydent, według informacji wywiadowczych Ukrainy liczba żołnierzy rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie. Zwiększyła się przy tym także liczba sprzętu wojskowego.

"Koniec budowy Nord Stream 2"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Koniec budowy Nord Stream 2"

Nowe sankcje

Petro Poroszenko ocenił, że na incydent zareagował błyskawicznie, zwołując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie dzwoniąc od samego rana do różnych przywódców światowych - od kanclerz Niemiec Angeli Merkel po sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Ukraina, jak tłumaczył prezydent, domaga się "natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i oficerów". Jak podkreślił, są oni jeńcami wojennymi. Po drugie, Ukraina domaga się odzyskania swoich okrętów.

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - ocenił rozmówca Michała Sznajdera. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - stwierdził Poroszenko.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Nord Stream 2 to "projekt bez najmniejszego sensu gospodarczego". W jego ocenie ma tylko zwiększyć zależność energetyczną Europy od Rosji.

"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"

Rosja niebezpieczna dla wszystkich

Prezydent Ukrainy przekonywał w rozmowie z Michałem Sznajderem, że Zachód powinien podjąć działania przeciwko Rosji nie tyle ze względu na Ukrainę, ale ze względu na siebie. Przypomniał zestrzelenie przez rosyjskich żołnierzy lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, w wyniku czego zginęło wielu Holendrów, i próbę otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

- I tak jest za każdym razem. Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli. Może rosyjscy żołnierze będą chcieli bronić Nord Stream 2 i zaatakują kraje nadbałtyckie - spekulował. - Żądamy w tej sytuacji jedności Unii Europejskiej i jedności świata - oświadczył.

Polacy "przyjaciółmi i partnerami"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Polacy "przyjaciółmi i partnerami"

Polska partnerem

Petro Poroszenko powiedział w rozmowie, że jest bardzo wdzięczny za stanowisko Polski w świecie w sprawach Ukrainy w ostatnich 5 latach.

- (Jesteśmy wdzięczni - przyp. red.) nie tylko za wspieranie ukraińskiej suwerenności. Polska jest jednym z największych doradców dla naszych reform, na przykład reform decentralizacyjnych. Także reformy na rzecz edukacji, deregulacyjna, gospodarcza, na rzecz klimatu, zostały dokonane przy wsparciu polskich doradców - wymieniał prezydent. Przypomniał także o powołaniu wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

- Możecie mieć natychmiastowy dostęp do całego naszego doświadczenia w walce przeciwko Rosji - zapewnił. - Z przyjemnością podzielimy się tą wiedzą z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami - dodał.

"Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców"

Wybory pewne

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego w regionach Ukrainy graniczących z Rosją i Krymem nie wpłynie na wolności Ukraińców, ani na wybory prezydenckie 31 marca.

- Putin jest przekonany, że może przeciwko nam dokonać agresji, a nasza reakcja będzie słaba - mówił. - Może Putinowi wydaje się, że wprowadzając stan wojenny, odwołamy wybory prezydenckie. Nie damy mu takiej szansy - ciągnął.

Prezydent Ukrainy tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny obrona Ukrainy wzmocniła się, a jednocześnie żadne prawa konstytucyjne Ukraińców nie zostały zawieszone. - Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców - zapewnił.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

 • "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

  "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

  - Poparcie dla tej operacji jest bardzo w Turcji duże - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz PISM. Operacją, o której mówiła, jest turecka ofensywa w północnej Syrii. We wtorek prezydent Turcji Recep Erdogan rozmawiał o niej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. - Jaki jest efekt tej wizyty? (...) Będą wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem, bo to ona będzie patrolowała razem z Turcją tę granicę - powiedział drugi gość programu, Adam Balcer z organizacji WiseEuropa.

  czytaj więcej »
 • Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

  Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

  Wojska Baszara al-Assada i siły rosyjskie są teraz sojusznikami atakowanych przez Turcję Kurdów i mają powstrzymać Erdogana przed zajmowaniem kolejnych syryjskich ziem. Syryjski dyktator nazwał tureckiego przywódcę jednym z największych wrogów Syrii. W Soczi doszło do spotkania Recepa Erdogana z Władimirem Putinem. Turecki przywódca zagroził, że jeśli wszyscy kurdyjscy bojownicy nie wycofają się z terenów przygranicznych, to ofensywa ruszy z jeszcze większą siłą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

  Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

  Dokładnie o północy z 21 na 22 października w Irlandii Północnej aborcja przestała być przestępstwem. Do tej pory policja i prokuratura ścigały kobiety, które się na nią zdecydowały. Zabieg był dopuszczalny jedynie w przypadku zagrożenia życia matki. W najbliższych miesiącach mają powstać konkretne przepisy, które uszczegółowią, w jakich okolicznościach aborcja będzie dopuszczalna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

  "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

  Król Tajlandii pozbawił swoją "szlachetną małżonkę" rang i tytułów. 34-letnia świeżo upieczona "oficjalna kochanka" miała naruszyć kodeks postępowania członka dworu i wykazać się nielojalnością wobec monarchy. 67-latek ma już za sobą 4 śluby, 3 rozwody i jedną "szlachetną małżonkę". Jest ojcem siedmiorga dzieci. Od maja jego żoną jest była stewardessa i wiceszefowa jego ochrony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

  Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

  Dwa miesiące temu wicepremier Włoch Matteo Salvini podjął polityczne ryzyko - opuścił koalicję rządzącą, licząc na przedterminowe wybory i zwycięstwo w nich. Jego plan się nie powiódł - Ruch Pięciu Gwiazd znalazł nowego koalicjanta, a sam Salvini znalazł się poza rządem. Teraz znalazł sobie nowych koalicjantów i zaczął organizować masowe wiece, licząc na powrót do władzy w następnych wyborach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

  Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

  Wciąż nie jest pewne, kiedy dojdzie do brexitu. Pewne jest jedno - Boris Johnson idzie na rekord w przegranych głosowaniach w Izbie Gmin. W poniedziałek, po serii przegranych przez premiera głosowań spiker Izby Gmin John Bercow w ogóle odmówił poddania pod głosowanie umowy brexitowej wynegocjowanej przez Johnsona z Brukselą. A jeszcze rano współpracownicy premiera przekonywali, że głosowanie to tylko formalność, bo udało się zebrać wymaganą większość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

  Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

  Macedończycy mają prawo czuć się rozgoryczeni. By wejść do Unii Europejskiej, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju. W piątek unijny szczyt zablokował rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Nieoficjalnie wiadomo, że najwięcej obiekcji miała Francja wobec Albanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

  Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

  Nietypowa sytuacja podczas wielkich rosyjskich manewrów wojskowych. Tamtejsi dziennikarze ujawnili, że w czasie strategicznych ćwiczeń jądrowych Grom-2019, którym osobiście przyglądał się Władimir Putin, z jednego z okrętów podwodnych udało się wystrzelić tylko jedną rakietę balistyczną R-29R, mimo że plan zakładał wystrzelenie dwóch takich rakiet. Druga rakieta miała utknąć w wyrzutni okrętu podwodnego "Riazań". Ćwiczenia Grom-2019 odbyły się w połowie października. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

  Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

  Boeing 787-9 Dreamliner wyleciał z Nowego Jorku w piątek wieczorem i po pokonaniu 16 tysięcy 200 kilometrów w sobotę rano wylądował w Sydney. W powietrzu maszyna znajdowała się przez rekordowe dziewiętnaście godzin i 15 minut. To był lot testowy. Na pokładzie znajdowało się tylko czterdzieści dziewięć osób, wliczając załogę. Australijska linia lotnicza Qantas badała między innymi to, czy pasażerowie mogą fizycznie wytrzymać tak długi lot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

  Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

  W Watykanie i online można kupić elektroniczny różaniec. Urządzenie opracowała tajwańska firma technologiczna, która zadbała zarówno o jego wielofunkcyjność, jak i elegancki design. To po prostu bransoletka z 10 czarnych paciorków z agatu i hematytu oraz metalowego krzyża, która łączy się ze smartfonem i zainstalowaną na nim specjalną aplikacją. Aplikacja pomaga w odmawianiu różańca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix