Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2


- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

25 listopada dwa uzbrojone kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Do incydentu doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Zajęte jednostki ukraińskie znajdują się w Kerczu, porcie na Krymie. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych. Wszyscy oni zostali aresztowani przez Rosję.

W rozmowie z Michałem Sznajderem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał działania Rosji "otwartą agresją". - Przede wszystkim są nie tylko niebezpieczne dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy, ale dla bezpieczeństwa całego regionu, być może bezpieczeństwa globalnego - ocenił. - Mamy do czynienia z brutalnym naruszeniem prawa międzynarodowego, brutalnym naruszeniem suwerenności - dodał.

Jak powiedział prezydent, według informacji wywiadowczych Ukrainy liczba żołnierzy rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie. Zwiększyła się przy tym także liczba sprzętu wojskowego.

"Koniec budowy Nord Stream 2"
"Koniec budowy Nord Stream 2"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowe sankcje

Petro Poroszenko ocenił, że na incydent zareagował błyskawicznie, zwołując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie dzwoniąc od samego rana do różnych przywódców światowych - od kanclerz Niemiec Angeli Merkel po sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Ukraina, jak tłumaczył prezydent, domaga się "natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i oficerów". Jak podkreślił, są oni jeńcami wojennymi. Po drugie, Ukraina domaga się odzyskania swoich okrętów.

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - ocenił rozmówca Michała Sznajdera. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - stwierdził Poroszenko.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Nord Stream 2 to "projekt bez najmniejszego sensu gospodarczego". W jego ocenie ma tylko zwiększyć zależność energetyczną Europy od Rosji.

"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"
"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja niebezpieczna dla wszystkich

Prezydent Ukrainy przekonywał w rozmowie z Michałem Sznajderem, że Zachód powinien podjąć działania przeciwko Rosji nie tyle ze względu na Ukrainę, ale ze względu na siebie. Przypomniał zestrzelenie przez rosyjskich żołnierzy lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, w wyniku czego zginęło wielu Holendrów, i próbę otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

- I tak jest za każdym razem. Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli. Może rosyjscy żołnierze będą chcieli bronić Nord Stream 2 i zaatakują kraje nadbałtyckie - spekulował. - Żądamy w tej sytuacji jedności Unii Europejskiej i jedności świata - oświadczył.

Polacy "przyjaciółmi i partnerami"
Polacy "przyjaciółmi i partnerami"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska partnerem

Petro Poroszenko powiedział w rozmowie, że jest bardzo wdzięczny za stanowisko Polski w świecie w sprawach Ukrainy w ostatnich 5 latach.

- (Jesteśmy wdzięczni - przyp. red.) nie tylko za wspieranie ukraińskiej suwerenności. Polska jest jednym z największych doradców dla naszych reform, na przykład reform decentralizacyjnych. Także reformy na rzecz edukacji, deregulacyjna, gospodarcza, na rzecz klimatu, zostały dokonane przy wsparciu polskich doradców - wymieniał prezydent. Przypomniał także o powołaniu wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

- Możecie mieć natychmiastowy dostęp do całego naszego doświadczenia w walce przeciwko Rosji - zapewnił. - Z przyjemnością podzielimy się tą wiedzą z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami - dodał.

Wybory pewne

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego w regionach Ukrainy graniczących z Rosją i Krymem nie wpłynie na wolności Ukraińców, ani na wybory prezydenckie 31 marca.

- Putin jest przekonany, że może przeciwko nam dokonać agresji, a nasza reakcja będzie słaba - mówił. - Może Putinowi wydaje się, że wprowadzając stan wojenny, odwołamy wybory prezydenckie. Nie damy mu takiej szansy - ciągnął.

Prezydent Ukrainy tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny obrona Ukrainy wzmocniła się, a jednocześnie żadne prawa konstytucyjne Ukraińców nie zostały zawieszone. - Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców - zapewnił.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z obietnic wyborczych mają być zmiany dotyczące prac domowych. Od kwietnia miało ich nie być dla najmłodszych uczniów, ale im bliżej tego historycznego wydarzenia, tym bardziej sprawa się komplikuje.

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Źródło:
Fakty TVN

Ta historia zaczęła się pod Łomżą, kiedy rolnik w wypadku stracił dwa palce. Mężczyźnie udało się pomóc, ale nie bez przeszkód, bo w Polsce wciąż jest problem z dyżurami replantacyjnymi. Obecnie system polega na tym, że ktoś siada przy telefonie i obdzwania kolejne szpitale. Jeśli będzie uparty i będzie miał szczęście - to w innym województwie być może znajdzie lekarza.

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Źródło:
Fakty TVN

Były wiceminister aktywów państwowych ponownie stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Artur Soboń tym razem był nieco bardziej rozmowny, może dlatego, że nie dostał szansy na zastosowanie wybiegu z odwoływaniem się do swobodnej wypowiedzi.

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Szymon Hołownia chce, by szczególną uwagą objęte było finansowanie Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 roku do 12 listopada 2023 roku. W tle jest zastrzeżenie dotyczące publicznych pieniędzy dla imperium ojca Rydzyka, ale też sprawa odebrania Domowi Chłopaków w Broniszewicach części wsparcia publicznego.

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z "Gry o Tron" do nietuzinkowej komedii romantycznej. Peter Dinklage znany z roli Tyriona Lannistera tym razem zagrał w "Miłości bez ostrzeżenia", którą od tego weekendu można oglądać w kinach w Polsce. Wcielił się w postać nowojorskiego kompozytora, desperacko poszukującego weny. U jego boku pojawiły się nagrodzone Oscarem Marisa Tomei i Anne Hathaway, a także Polka - Joanna Kulig. Podczas festiwalu filmowego w Berlinie z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei rozmawiała Ewelina Witenberg.

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński jest podłym łgarzem. Dowiodę tego sądownie - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł KO Krzysztof Brejza. Odniósł się do przesłuchania prezesa PiS przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) ocenił, iż Kaczyński "zaczął pokazywać, że on de facto nie uznaje państwa polskiego, jeżeli on tym państwem nie kieruje".

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Źródło:
TVN24

20 procent podwyżki dla strefy budżetowej, in vitro, odblokowane pieniądze z KPO, większe środki na uzbrojenie i "przywracanie wymiaru sprawiedliwości do rodziny europejskiej" - to, zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) najważniejsze osiągnięcia prawie stu dni rządu Donalda Tuska. - Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem - dodała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska).

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Źródło:
TVN24

Od początku było wiadomo, że nie będą to ani wolne, ani uczciwe wybory. Choć na kartach do głosowania znalazły się cztery nazwiska, to zwycięzca był znany od dawna. Według Centralnej Komisji Wyborczej na Władimira Putina miało zagłosować rekordowe ponad 87 procent wyborców.

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Haiti jest na skraju upadku. Władze w kraju przejmują gangi. Wśród dzieci panuje ogromny głód, ceny rosną, a zarabianie pieniędzy, gdy dookoła panuje przemoc, jest właściwie niemożliwe. Problem jest też z dostarczaniem pomocy. UNICEF poinformował, że w stolicy okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek.

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak spojrzymy ogólnie na listy kandydatów w wyborach samorządowych - to niemal połowa to kobiety. Jednak jak spojrzymy dokładniej na "jedynki", czyli miejsca prawie na pewno biorące, to mężczyźni stanowią 85 procent.

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Źródło:
Fakty TVN