Fakty o Świecie

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

Odwołane imprezy, dodatkowe środki dla szpitali. Kolejne decyzje przed nadejściem SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzeniania się w Europie, jest niemal u wszystkich sąsiadów...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Do tej pory w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że pierwsze przypadki prędzej czy później pojawią się. Z ministrem zgadza się szef Bura Bezpieczeństwa Narodowego.

- W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red) przygotować. - przekonywał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Soloch. - Próbujemy zapobiec czy ograniczyć to, co w dużym prawdopodobieństwie nie ominie Polski - dodał.

Szef BBN ocenił, że działania rządu - zarówno w sferze medialnej jak i praktycznej - są bardzo dobre. - Zgodnie działają zarówno instytucje państwowe, w pewnym wymiarze z inspiracji prezydenta, jak również wszystkie siły polityczne w kraju. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji paniki - podkreślił szef BBN. - Propozycja prezydenta i zgoda marszałek Sejmu, żeby odbyć sejmową debatę na ten temat, ma służyć temu, żeby opinia publiczna mogła zapoznać się z głosami i pytaniami w stosunku do rządu - powiedział.

- Niektórzy zarzucają Chinom, że w tej pierwszej fazie wiele rzeczy było niejawnych, blokowanych, co później zwielokrotniło efekt psychologiczny - dodał. - Chodzi o to, żeby zapobiec sytuacji panikarskiej - podkreślił Soloch.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

"Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję"

Doradca prezydenta mówił także o ostatnich wydarzeniach w Syrii. W wyniku nalotów przeprowadzonych przez siły rządowe w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. Ankara w piątek zaapelowała, aby światowe mocarstwa ustanowiły strefę zakazu lotów w Syrii w celu ochrony setek tysięcy cywilów, którzy uciekają przed walkami. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o tym, ze Turcja nie będzie już powstrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy chcą dostać się do Europy.

- Turcy zwrócili się do NATO z prośbą o konsultacje w trybie artykułu 4. traktatu o Sojuszu. Odpowiedź państw NATO, w tym Polski, jest pozytywna - powiedział szef BBN. Jak wyjaśnił, oznacza to, że członkowie Sojuszu "solidaryzują się" z Turcją i "chcą rozwiązania tej kwestii". Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent Erdogan ma się w sprawie ataku Idlib spotkać na początku marca z Władimirem Putinem.

- Rosja nie jest czynnikiem stabilizacyjnym, nie ma pieniędzy, by inwestować w odbudowę Syrii. Nie podejmują działań - zauważył Soloch odnosząc się do sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.

Szef BBN odniósł, się także do działań prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chce przestać powstrzymywać na swoim terytorium syryjskich uchodźców.

- Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję na Europę w celu większego zaangażowania się w optyce interesów tureckich - powiedział. - Pamiętajmy o tym, że rzeczywiście na terenie Turcji znajdują się już ponad dwa miliony uchodźców - dodał Soloch.

Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na Europie
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na Europie

"Ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej"

Trzecim tematem, o którym mówił Soloch, były ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk amerykańskich przez Atlantyk do Europy.

- Jest to w sposób oczywisty demonstracja polityczna - ocenił szef BBN - Amerykanie pokazują: nie porzucamy Europy, pokazujemy gotowość do obrony Europy - dodał.

Jednocześnie Soloch zwrócił uwagę, że równolegle do amerykańskich ćwiczeń będą odbywały się ćwiczenia ANAKONDA, podczas których Polacy będą współpracować ze Szwedami i Estończykami.

- Dla Polski to potężny wysiłek logistyczny, bo to nie tylko wojsko będzie zaangażowane. Także wszystkie struktury podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, samorządy lokalne - dodał.

Zdaniem Pawła Solocha "to jest ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej". Szef BBN podkreślił, że takich ćwiczeń w historii Polski jeszcze nie było, dlatego mają one ogromne znaczenie dla budowy systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem Solochem
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem Solochem

Autor: jk/dln / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
gen zdrady
gen zdrady

Trzeba się zastanowić jaki błąd popełniamy, szanowny panie, że do tej pory nic nie wykryliśmy. Jeżeli wy niczego nie ukrywacie, to służby sanitarne ukrywają albo źle działają. Takie sytuacje w łańcuchu epidemiologicznym nie mają prawa zaistnieć, że wokół wojna, tylko polska wieś spokojna...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Koronawirus kontratakuje w Europie. Władze stawiają na lokalne obostrzenia

    Koronawirus kontratakuje w Europie. Władze stawiają na lokalne obostrzenia

    Ponad 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i to tylko w czwartek zrobiło potężne wrażenie na francuskich władzach. W największych miastach Francji obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Restauratorzy w Marsylii są wściekli po decyzji władz o zamknięciu wszystkich lokali gastronomicznych. W czwartek w całej Europie odnotowano ponad 64 tysiące nowych przypadków. Pogarsza się sytuacja w Czechach i na Słowacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

    "Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

    Szef węgierskiego rządu Viktor Orban w ostatniej publikacji na łamach prorządowej gazety "Magyar Nemzet" stwierdził, że "zachód stracił swoją atrakcyjność w oczach Europy Środkowej" i nie da się pogodzić modelu życia liberalnego i chrześcijańsko-konserwatywnego. - To jest próba zbudowania takiego poczucia, że "nikt nas nie rozumie" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej. - Orban spogląda w tę epokę, kiedy Węgry były środkowoeuropejskim mocarstwem - zwrócił uwagę drugi gość programu, Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej". - Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego - stwierdził trzeci z gości programu, Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). - Viktor Orban mówi o osi Berlin-Moskwa-Istambuł i dla niego pewnego rodzaju gra z tymi podmiotami, które przez nas (Polskę - przyp. red.) są nieuznawane za partnerów, są wyznacznikiem i kierunkiem jego polityki - dodał czwarty gość programu, Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight", prezes fundacji Res Publica.

    czytaj więcej »
   • W USA na nowo wybuchły protesty. "Policjanci użyli broni w usprawiedliwiony sposób"

    W USA na nowo wybuchły protesty. "Policjanci użyli broni w usprawiedliwiony sposób"

    "Wypowiedzcie jej imię" - to jedno z głównych haseł antyrasistowskich protestów przetaczających się przez Amerykę. To imię to Breonna Taylor. 26-letnia czarnoskóra ratowniczka medyczna została zastrzelona w marcu w czasie policyjnego nalotu na jej mieszkanie w Louisville w stanie Kentucky. Policja podejrzewała, że lokal wykorzystywany jest przy handlu narkotykami. Taylor i jej partner myśleli, że nalot to włamanie. Jej partner miał otworzyć ogień do policjantów, co doprowadziło do strzelaniny. Policjanci nie zostaną oskarżeni o zabójstwo Breonny Taylor, co wywołało protesty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

    "Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

    Inauguracja zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi. O złożeniu przysięgi przez Łukaszenkę poinformowano dopiero po fakcie. - To pokazuje, że (Łukaszenka - przyp. red.) nie uważa się za pełnego zwycięzce tych wyborów - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. - Łukaszenka organizując taką konspiracyjną imprezę dla zaufanych ludzi pokazał, że "jestem uzurpatorem i mogę sobie zrobić taką inaugurację i nie zależy mi na tym, by ktokolwiek mnie uznawał" - stwierdziła druga gość programu, Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego". - Nie mamy pewności, kto te wybory wygrał, to znaczy nie mamy pewności, że te wybory wygrała Swiatłana Cichanouska. W związku z tym Europa czy Zachód nie może sobie pozwolić na ogłoszenie, że uznaje za prezydenta Białorusi Swiatłanę Cichanouską - zwrócił uwagę trzeci gość programu Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

    czytaj więcej »
   • Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców. Bruksela proponuje "europejską solidarność"

    Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców. Bruksela proponuje "europejską solidarność"

    Przymusową relokację uchodźców ma zastąpić obowiązkowa solidarność. Komisja Europejska przyznaje, że każdy kraj ma inne uwarunkowania geograficzne, ekonomiczne, historyczne i kulturowe. Państwa członkowskie, które nie chcą przejąć osób ubiegających się o azyl od innych państw członkowskich, będą musiały udzielić pomocy materialnej lub logistycznej. Ma to polegać między innymi na sponsorowaniu deportacji czy wysyłaniu strażników granicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Organizacje sportowe na Wyspach w tarapatach z powodu pandemii. Proszą o pomoc rządową

    Organizacje sportowe na Wyspach w tarapatach z powodu pandemii. Proszą o pomoc rządową

    Wielka Brytania to sportowa potęga, ale z powodu pandemii kondycja brytyjskich klubów sportowych mocno ucierpiała. Od 1 października część restrykcji miała być poluzowana, brytyjscy sportowcy z utęsknieniem na to czekali. Niestety, ponieważ na Wyspach pojawiła się druga fala zachorowań na COVID-19, to te plany zmieniły się. Ponad 100 organizacji sportowych apeluje o awaryjne rządowe dofinansowanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Testy zamiast kwarantanny i bilety "donikąd". Linie lotnicze próbują ratować swój biznes

    Testy zamiast kwarantanny i bilety "donikąd". Linie lotnicze próbują ratować swój biznes

    Masowe testy przed międzynarodowymi lotami zamiast obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych czy zakazów lotów - takiego rozwiązania domaga się Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA). Linie lotnicze próbują ratować swój biznes. Qantas - linie lotnicze z Australii - zaczęły sprzedawać bilety "donikąd". To loty skierowane do miłośników latania. Samolot startuje z jednego lotniska, lata przez kilka godzin, a potem z powrotem ląduje na tym samym lotnisku. Bilety "donikąd" cieszą się popularnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Przyjazny dla środowiska 400-metrowy kontenerowiec

    Przyjazny dla środowiska 400-metrowy kontenerowiec

    Francuski armator otrzymał nowy statek z innowacyjnym napędem - instalacją LNG. 400-metrowy kontenerowiec może pochwalić się wyjątkowo niską emisyjnością gazów cieplarnianych. Statek jest napędzany gazem ziemnym i olejem napędowym. Dzięki takiemu zasilaniu można obniżyć emisję tlenku azotu o 85 procent, a siarki - o 99 procent. Kontenerowiec będzie kursował między Chinami a Europą Północną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Podstawowym problemem świata będzie rynek pracy"

    "Podstawowym problemem świata będzie rynek pracy"

    Przedsiębiorstwa i światowy biznes stanęły w obliczu ciężkiej próby przez pandemię COVID-19. Jak obecnie wygląda sytuacja na światowym rynku? - Gospodarka światowa nie jest w najlepszym stanie. Wiele krajów ma ogromne problemy i dwucyfrową recesję - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Gospodarka dotycząca produkcji, konsumpcji, popytu konsumpcyjnego zaczęła się podnosić z fatalnego drugiego kwartału, ale teraz znalazła się w położeniu bezruchu z lekką tendencją do spadania nastrojów - stwierdził drugi gość programu, ekonomista Janusz Jankowiak. - Będziemy doświadczali spadku produkcji, zahamowania aktywności i będziemy doświadczali czegoś, czego jeszcze dziś nie obserwujemy, czyli wzrostu bezrobocia - dodał trzeci gość programu, Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej". - Wiele rzeczy robimy jeszcze inaczej i to nie jest "new normal", ale to jest ciągle sytuacja awaryjna - stwierdziła czwarta z gości programu, Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

    czytaj więcej »
   • Jeleń cudem uszedł sforze psów. We Francji chcą ograniczenia polowań

    Jeleń cudem uszedł sforze psów. We Francji chcą ograniczenia polowań

    Ledwo uszedł pogoni sfory myśliwskich psów. Mowa o pięknym jeleniu, którego zdjęcia obiegły Francję i wywołały tam falę dyskusji o ograniczeniu polowań. Zwłaszcza tych, które są czystą rozrywką, a nie służą ani uzyskaniu pożywienia, ani zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób. Bo we Francji taki typ polowań wciąż - mimo kontrowersji i protestów - jest dozwolony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Brytyjczycy oddali hołd polskim pilotom z czasów wojny

    Brytyjczycy oddali hołd polskim pilotom z czasów wojny

    80 lat temu niemiecka Luftwaffe nie zdołała zniszczyć brytyjskiego lotnictwa i Hitler musiał zrezygnować z planów najazdu na Wyspy Brytyjskie. Ważną rolę w toczonych walkach powietrznych odegrali polscy piloci. Na pamiątkę ich udziału w wojnie jeden z zabytkowych myśliwców Spitfire, które w niedzielę przeleciały nad Londynem, był pomalowany w oznaczenia polskiego dywizjonu 316, co doskonale widać na nagraniu udostępnionym właśnie przez brytyjskie ministerstwo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Wielu białych wyborców nawet nie będzie się przyznawało w sondażach, że będzie głosowało na Trumpa"

    "Wielu białych wyborców nawet nie będzie się przyznawało w sondażach, że będzie głosowało na Trumpa"

    Czy fenomen Donalda Trumpa wciąż jest żywy? Czy prezydent USA może liczyć na reelekcję? - Z pewnością jest grupa wyborców nieprzejednanie popierająca Donalda Trumpa - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magda Działoszyńska-Kossow, amerykanistka i reporterka. - Wielu białych wyborców nawet nie będzie się przyznawało w sondażach, że będzie głosowało na Trumpa - stwierdziła druga gość programu, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w USA. - Owszem, rasizm odegrał sporą rolę w wyborze Donalda Trumpa, ale też niespełniona nadzieja, którą Obama obiecywał - skomentowała trzecia gość, Katarzyna Wężyk, dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Trump wyczerpał się dlatego, że jedyne co miał, to zwalczał tych, którzy byli przed nim, a teraz musiałby zwalczać chyba samego siebie - powiedział czwarty z gości, amerykanista Marcin Wojciechowski.

    czytaj więcej »
   • Polski wątek w amerykańskiej kampanii wyborczej. Biden krytykuje "strefy wolne od LGBT"

    Polski wątek w amerykańskiej kampanii wyborczej. Biden krytykuje "strefy wolne od LGBT"

    Polski wątek pojawił się w kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych i raczej nie jest to powód do dumy. "Powiem jasno: prawa LGBTQ+ to prawa człowieka, a na 'strefy wolne od LGBT' nie ma miejsca w Unii Europejskiej ani gdziekolwiek na świecie" - napisał na Twitterze Joe Biden, kandydat Demokratów na prezydenta USA. Ostra krytyka ze strony amerykańskiego polityka to dla polskich władz może być problem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kiedy szczepionka na COVID-19? "Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku"

    Kiedy szczepionka na COVID-19? "Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku"

    Kiedy można się spodziewać szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2? - Ten wysiłek, który wkłada nasza cywilizacja w tę walkę, daje podstawy do nadziei, że my tę konfrontację (...) rozstrzygniemy na własną korzyść - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk i politolog prof. Arkadiusz Stempin. - Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsza szczepionka może być, ale pamiętajmy, że takie sygnały z różnych krajów bywały, a potem trzeba było się z tego wycofywać - powiedział drugi gość programu, sinolog prof. Bogdan Góralczyk. - To jest dla Chińczyków moment do tego, żeby zbudować pozycję globalną - zastrzegł trzeci gość, sinolog Jakub Jakóbowski. - To oczekiwanie na lekarstwo, na coś, co zastosuje rozwój pandemii, jest absolutnie na wagę złota - skomentował czwarty gość, ekonomista Andrzej Kubisiak.

    czytaj więcej »
   tvnpix