Fakty o Świecie

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

Odwołane imprezy, dodatkowe środki dla szpitali. Kolejne decyzje przed nadejściem SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzeniania się w Europie, jest niemal u wszystkich sąsiadów...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Do tej pory w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że pierwsze przypadki prędzej czy później pojawią się. Z ministrem zgadza się szef Bura Bezpieczeństwa Narodowego.

- W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red) przygotować. - przekonywał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Soloch. - Próbujemy zapobiec czy ograniczyć to, co w dużym prawdopodobieństwie nie ominie Polski - dodał.

Szef BBN ocenił, że działania rządu - zarówno w sferze medialnej jak i praktycznej - są bardzo dobre. - Zgodnie działają zarówno instytucje państwowe, w pewnym wymiarze z inspiracji prezydenta, jak również wszystkie siły polityczne w kraju. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji paniki - podkreślił szef BBN. - Propozycja prezydenta i zgoda marszałek Sejmu, żeby odbyć sejmową debatę na ten temat, ma służyć temu, żeby opinia publiczna mogła zapoznać się z głosami i pytaniami w stosunku do rządu - powiedział.

- Niektórzy zarzucają Chinom, że w tej pierwszej fazie wiele rzeczy było niejawnych, blokowanych, co później zwielokrotniło efekt psychologiczny - dodał. - Chodzi o to, żeby zapobiec sytuacji panikarskiej - podkreślił Soloch.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

"Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję"

Doradca prezydenta mówił także o ostatnich wydarzeniach w Syrii. W wyniku nalotów przeprowadzonych przez siły rządowe w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. Ankara w piątek zaapelowała, aby światowe mocarstwa ustanowiły strefę zakazu lotów w Syrii w celu ochrony setek tysięcy cywilów, którzy uciekają przed walkami. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o tym, ze Turcja nie będzie już powstrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy chcą dostać się do Europy.

- Turcy zwrócili się do NATO z prośbą o konsultacje w trybie artykułu 4. traktatu o Sojuszu. Odpowiedź państw NATO, w tym Polski, jest pozytywna - powiedział szef BBN. Jak wyjaśnił, oznacza to, że członkowie Sojuszu "solidaryzują się" z Turcją i "chcą rozwiązania tej kwestii". Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent Erdogan ma się w sprawie ataku Idlib spotkać na początku marca z Władimirem Putinem.

- Rosja nie jest czynnikiem stabilizacyjnym, nie ma pieniędzy, by inwestować w odbudowę Syrii. Nie podejmują działań - zauważył Soloch odnosząc się do sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.

Szef BBN odniósł, się także do działań prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chce przestać powstrzymywać na swoim terytorium syryjskich uchodźców.

- Turcja chce w ten sposób wywrzeć presję na Europę w celu większego zaangażowania się w optyce interesów tureckich - powiedział. - Pamiętajmy o tym, że rzeczywiście na terenie Turcji znajdują się już ponad dwa miliony uchodźców - dodał Soloch.

Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na Europie
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Soloch: Turcja chce wywrzeć presję na Europie

"Ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej"

Trzecim tematem, o którym mówił Soloch, były ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk amerykańskich przez Atlantyk do Europy.

- Jest to w sposób oczywisty demonstracja polityczna - ocenił szef BBN - Amerykanie pokazują: nie porzucamy Europy, pokazujemy gotowość do obrony Europy - dodał.

Jednocześnie Soloch zwrócił uwagę, że równolegle do amerykańskich ćwiczeń będą odbywały się ćwiczenia ANAKONDA, podczas których Polacy będą współpracować ze Szwedami i Estończykami.

- Dla Polski to potężny wysiłek logistyczny, bo to nie tylko wojsko będzie zaangażowane. Także wszystkie struktury podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, samorządy lokalne - dodał.

Zdaniem Pawła Solocha "to jest ćwiczenie zdolności całego państwa do przyjęcia pomocy sojuszniczej". Szef BBN podkreślił, że takich ćwiczeń w historii Polski jeszcze nie było, dlatego mają one ogromne znaczenie dla budowy systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem Solochem
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z szefem BBN Pawłem Solochem

Autor: jk/dln / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
gen zdrady
gen zdrady

Trzeba się zastanowić jaki błąd popełniamy, szanowny panie, że do tej pory nic nie wykryliśmy. Jeżeli wy niczego nie ukrywacie, to służby sanitarne ukrywają albo źle działają. Takie sytuacje w łańcuchu epidemiologicznym nie mają prawa zaistnieć, że wokół wojna, tylko polska wieś spokojna...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Zamknięte sklepy, restrykcje i obostrzenia. Świat wciąż walczy z pandemią

    Zamknięte sklepy, restrykcje i obostrzenia. Świat wciąż walczy z pandemią

    Wziął odpowiedzialność, poczuł się do winy i przeprosił za rozwój pandemii. Premier Czech Andrej Babisz przyznał, że on i rząd w walce z koronawirusem popełnili błędy i przez to kraj ma większe problemy. Poza Czechami i Francją pięciocyfrowe przyrosty zakażeń minionej doby odnotowano jeszcze w jedenastu innych państwach na czele ze Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Brazylią. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Prawo aborcyjne. Polska podpisała Deklarację Genewską

    Prawo aborcyjne. Polska podpisała Deklarację Genewską

    Gdy w Polsce w gmachu Trybunału Konstytucyjnego ogłaszano orzeczenie o tym, że aborcja przy ciężkim, nieodwracalnym uszkodzeniu płodu jest niezgodna z konstytucją, grupa 32 krajów świata podpisywała tak zwaną Deklarację Genewską. To inicjatywa między innymi Egiptu, Brazylii, Indonezji, Ugandy i Stanów Zjednoczonych, mająca na celu między innymi ochronę życia - czyli wprost antyaborcyjna. Polska także tę deklarację podpisała - a z krajów europejskich zrobiły to jeszcze tylko Węgry i Białoruś. Jak w takim razie Polska wygląda teraz na światowej mapie pod względem prawa kobiet do przerwania ciąży?

    czytaj więcej »
   • Dziennikarka Kristen Welker największą wygraną debaty w USA

    Dziennikarka Kristen Welker największą wygraną debaty w USA

    Słowa uznania i ogromne gratulacje nie tylko od kolegów po fachu zbiera prowadząca debatę Kristen Welker. Wielu obserwatorów było zaskoczonych, że to właśnie jej przypadła ta rola. Nie jest wiodącą dziennikarką telewizji NBC, a jedynie korespondentką stacji z Białego Domu. Tymczasem wielu uważa, że to ona jest prawdziwym zwycięzcą tego starcia. - Chciałbym umieć tak poprowadzić tę debatę - powiedział Chris Wallace, dziennikarz FOX News, weteran prezydenckich debat, który w zgodnej ocenie - poległ jako moderator poprzedniej dyskusji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Trump kontra Biden. "Nie ma wyraźnego przegranego tej debaty"

    Trump kontra Biden. "Nie ma wyraźnego przegranego tej debaty"

    W Nashville odbyła się druga i ostatnia debata prezydencka z udziałem urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa i byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Jak oceniają ją eksperci? - Zyskać mógł przede wszystkim Joe Biden, stracić mógł Donald Trump - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Ta debata w sposób marginalny wpłynie na wynik wyborów - oceniła prof. Katarzyna Pisarska, dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Biden popełnił jeden poważny błąd, który może go dużo kosztować, to była zapowiedź odejścia od wydobywania surowców energetycznych - zauważył prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Tych wpadek (Bidena - przyp. red.) było dużo więcej, natomiast prezydent Trump ich nie miał - stwierdził dr Bogdan Szafrański, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

    czytaj więcej »
   • "To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii"

    "To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii"

    Ostatnie przedwyborcze starcie Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego zmierzą się w telewizyjnej debacie. - Nie mam za dużych oczekiwań, co od nadchodzącej debaty. Myślę, że prezydent Trump nie będzie kimś więcej niż sobą i jak dotychczas będzie pokazywał swój temperament - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Jeżeli Donald Trump nie zrobi czegoś niekonwencjonalnego, to nie odwróci niekorzystnej dla siebie dynamiki wyborczej - zauważył doktor Marcin Zaborowski z "Res Publica Nowa". - Wszystko będzie jeszcze w grze póki te wybory nie nastąpią - skomentowała doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych. Z kolei Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji zwrócił uwagę, że zwycięzcę wyborów może czekać trudna kadencja. - To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii - powiedział gość programu.

    czytaj więcej »
   • Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

    Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

    Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

    Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

    W środę w Rosji - według oficjalnych danych - zamarło ponad 300 osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo rekordowo wysokich wskaźników nowych infekcji władze Rosji nie planują lockdownu. Prezydent Władimir Putin osobiście zapewnia o postępach prac nad opracowaniem skutecznej szczepionki, choć wyników tych badań świat do tej pory nie poznał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

    Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

    Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty. Teraz uczestnicy demonstracji mają być wyłapywani w domach czy miejscach pracy. - Zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy - zapowiada Alaksandr Łukaszenka, który nie zamierza ustąpić z urzędu prezydenta. Swiatłana Cichanouska zapowiedziała, że jeśli do 25 października Łukaszenka nie zrezygnuje z urzędu, nie zwolni więźniów politycznych i nie zaprzestanie przemocy wobec demonstrantów, to w kraju wybuchnie strajk generalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

    Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

    Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

    czytaj więcej »
   • Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

    Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

    Francuskie władze mówią dość i zapowiadają, że będą ostro zwalczać przejawy radykalnego islamizmu. To reakcja na brutalne zabójstwo nauczyciela historii w jednej ze szkół pod Paryżem. Zbrodni miał dokonać 18-letni Czeczen. Zatrzymano już kilkanaście osób podejrzanych o współpracę, bądź inspirowanie 18-latka. W poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

    Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

    Pełniła obowiązki niemal do ostatnich chwil przed porodem, a po kilku dniach od narodzin, z maleństwem przy piersi ponownie pojawiła się w pracy. To jej postawa pozwoliła krajowi otrząsnąć się po najbardziej krwawym w historii zamachu terrorystycznym, a teraz przejść przez pandemię. Partia Pracy premier Jacindy Ardern wygrała sobotnie wybory parlamentarne w Nowej Zelandii. Kobieta po raz kolejny stanie na czele rządu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

    Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

    W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu ma odbyć się kolejna debata prezydencka w Stanach Zjednoczony. Donald Trump i Joe Biden spotkają się w legendarnym mieście Nashville w stanie Tennessee. Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej niż poprzednio - bez przekrzykiwania się, wzajemnego przerywania i zachowań, które zdecydowanie skrytykowała amerykańska, jak i światowa opinia publiczna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

    Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

    W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix