Fakty o Świecie

Żywność warta setki miliardów marnowana tuż po wyprodukowaniu

W tym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Żywności. W związku z tym pojawiło się dużo danych, które mogą dziwić. Bo choć aż 14 procent światowej produkcji żywności nigdy nie trafia na sklepowe półki, to jednocześnie co trzecie dziecko na świecie poniżej piątego roku życia jest niedożywione.

Kilkaset miliardów dolarów zamiast do sklepu, trafia do kosza

Żywność o wartości 400 miliardów dolarów jest marnowana jeszcze zanim trafi do sklepu - wynika z...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Patrząc na zdjęcia umierających z głodu małych dzieci każdemu powinny przypomnieć się niepotrzebnie kupione, niezjedzone i wyrzucone produkty na śniadanie, obiad i kolację. Bo mimo że w niektórych miejscach świata każdy gram żywności jest na wagę życia, to miliony ton pokarmu są marnowane i to nie tylko w naszych domach.

- Gubimy około 14 procent światowej produkcji żywności. Nie marnujemy, tylko gubimy aż 14 procent - mówi Maximo Torero z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Przez krótkie terminy ważności, brzydki wygląd i problemy z magazynowaniem do koszy codziennie lądują owoce, warzywa i mięso. Wszystko to, z czego dałoby się przygotować pełnowartościowy dwudaniowy obiad.

Jedzenie, które mogłoby znaleźć się na talerzach, na całym świecie gnije wśród odpadów. Paradoksalnie żywność najmniej się szanuje w krajach Azji i Afryki, gdzie niedożywionych ludzi jest najwięcej - Wykorzystujemy tak dużo energii, chemikaliów i nawozów na wyprodukowanie żywności, którą koniec końców wyrzucam - podkreśla Qu Dongyu podczas swojego wystąpienia w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Nie zmniejsza się liczba osób głodujących na świecie

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w trakcie produkcji traci się żywność o wartości 400 miliardów dolarów. To suma, która pozwoliłaby rozwiązać kryzys żywnościowy.

- Nasz budżet to jest około pięciu sześciu miliardów. Za te 400 miliardów można by zapewnić żywność milionom ludzi na świecie. Nawet na lata. Na przyszłe lata ich funkcjonowania - mówi Monika Kacprzak z UNICEF Polska.

Problem jest poważny, bo w ostatnich latach liczba głodujących ludzi nie maleje. Obecnie głód zagląda w oczy ponad 800 milionom osób. To oznacza, że statystycznie jedna na dziewięć osób nie wie czy i kiedy zje posiłek. Tacy ludzie są wszędzie.

Ale zwykle do garnków nie mają co włożyć mieszkańcy tych miejsc, gdzie dochodzi do wojen i katastrof naturalnych. - Mówimy o wykluczeniu spowodowanym przez konflikty, zmiany klimatu i problemy gospodarcze. Niestety co roku jest coraz gorzej. Ludzie, którzy pozostawali bez środków do życia rok temu, są teraz w jeszcze trudniejszej sytuacji. Muszą polegać na pomocy żywnościowej - wyjaśnia Arif Hussain ze Światowego Programu Żywnościowego.

"Jeśli dzieci źle się odżywiają, mają niedobre życie"

Co najmniej co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia na świecie jest niedożywione i nie...

Niestety wspomnianej pomocy żywnościowej nie starcza dla wszystkich, co szczególnie dotyka najmłodszych.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci alarmuje, że co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia jest niedożywione. Zgodnie z nowymi danymi - około połowa dzieci nie jest karmiona mlekiem matki. Mniej więcej tyle samo dzieci nie dostaje owoców, warzyw, nabiału, ryb i mięsa, co wpływa negatywnie na ich rozwój.

- Miesięczna terapia leczenia niedożywionego dziecka to jest koszt zaledwie 122 złotych. Więc tak naprawdę każdy może wspomóc organizacje takie jak UNICEF i uratować życie dziecka - podkreśla Monika Kacprzak.

 

I to wszystko w sytuacji, gdy obecne zasoby żywności są tak duże, że można wyżywić nimi nawet 14 miliardów ludzi. A nas jest dwa razy mniej.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
slavk0

...a o śmierci, skrajnej nędzy, głodzie, bezdomności, braku ubezpieczeń, opieki i cierpieniu pisze firma TVN, która współtworzy i promuje system kapitalistyczny i liberalny - a więc ową zarazę, która traktuje ludzi jak zasób (zasoby ludzkie - cóż za straszna i dehumanizująca nazwa!), gdzie faktyczną władzę mają najbogatsi, najbardziej rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lysander

   "Paradoksalnie żywność najmniej się szanuje w krajach Azji i Afryki, gdzie niedożywionych ludzi jest najwięcej" - ja zaś mam w pamięci jak imigranci z Afryki na dworcu w Budapeszcie wyrzucali podawaną im żywność na ziemię , mówiąc iż nie jest ona wystarczająco dobra.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kg1955
     kg1955

     A co ci głodujący zrobią sami nad poprawieniem swojej sytuacji? NIC!7

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       JackPlacki

       Człowiek jednak jest głupi...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

          Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

          Jako syn królowej Elżbiety II reprezentował rodzinę królewską na różnego rodzaju uroczystościach, ale to jest już przeszłość. Książę Andrzej ogłosił w środę, że wycofuje się z pełnienia obowiązków księcia Zjednoczonego Królestwa na "dającą się przewidzieć przyszłość". Problematyczna dla rodziny królewskiej jest jego dawna znajomość z Jeffrey'em Epsteinem. Amerykański miliarder był oskarżony o handel dziewczętami wykorzystywanymi seksualnie, ale zmarł w celi. Jedna z ofiara Epsteina, Virginia Giuffre, oskarża księcia Andrzeja o to, że uprawiał z nią seks, kiedy miała ona 17 lat. Książę Andrzej temu zaprzecza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

          Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

          W Donbasie od 2014 roku trwa wojna, chociaż w ostatnich latach ma ona znamiona konfliktu zamrożonego. Linia frontu między armią ukraińską a separatystami wspieranymi przez Rosję przypomina linie frontu podczas pierwszej wojny światowej. To wojna pozycyjna, próba cierpliwości dla żołnierzy obu stron. Ukraińscy żołnierze w rozmowach z dziennikarzami podkreślają, jak ważny jest dla nich sprzęt, który dostają od USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

          Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

          Francuski związek hotelarzy poinformował, że zawiesza swoją współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Są oburzeni tym, że oficjalnym sponsorem igrzysk stała się platforma wynajmu mieszkań AirBnB. Mer Paryża też jest oburzona, bo jego zdaniem z powodu działalności AirBnb w stolicy Francji rosną ceny wynajmu mieszkań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

          Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

          Zespół Coldplay właśnie nagrał nowy album pod tytułem "Everyday Life" i zaczął jego promocję. Fani Coldplay mieli prawo oczekiwać, że nowe kawałki zespół zaprezentuje im na żywo, ale nic z tego. Tym razem Coldplay rezygnuje z trasy koncertowej. Członkowie zespołu nie chcą przyczyniać się do zmian klimatycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

          Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

          Od tygodnia w Austrii jednym z najważniejszych tematów są lawiny błotne, które nawiedziły niektóre górskie miejscowości. Niebezpieczna pogoda spowodowała zakłócenia w ruchu drogowym. Konieczna była ewakuacja 30 mieszkańców Styrii. Występowały też zakłócenia w dostawie prądu. Niektóre miejscowości są odcięte od świata. Do pomocy w usuwaniu skutków lawin dołączyli żołnierze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

          Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

          Ta cała sprawa okropnie rzutuje na powagę monarchii - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując skandal na brytyjskim dworze. Dodała przy tym, że na szczęście dla monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii mówił z kolei o tym, jak media brytyjskie odbierają rezygnację księcia Andrzeja.

          czytaj więcej »
         • "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

          "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

          - Po obu stronach lekarskiego biurka latami tworzyły się błędy. Błędy, stereotypy dotyczące antybiotykoterapii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Wszystkie bakterie uczą się tego działania antybiotyków - dodał. - Część firm farmaceutycznych przestała wręcz zajmować się nowymi antybiotykami - powiedział profesor Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

          czytaj więcej »
         • Ciężarna kobieta zaatakowana przez psy. 29-latka nie żyje

          Ciężarna kobieta zaatakowana przez psy. 29-latka nie żyje

          W lesie, w pobliżu miasteczka Villers-Cotterêts na północy Francji, znaleziono ciało ciężarnej kobiety. 29-latka została zagryziona przez psy - poinformowali śledczy. Jak podają lokalne media, kobieta była sama na spacerze z piątką psów, gdy w okolicy trwało polowanie na jelenie, w którym uczestniczyły dziesiątki psów myśliwskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

          "Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

          Dramatyczna i wzruszająca akcja ratunkowa w Australii. Kobieta przy pomocy innych kierowców uratowała koalę z płonącego buszu. Rzuciła mu się na pomoc kiedy zobaczyła, że zwierzę uciekając przed płomieniami wdrapuje się na drzewo. Zdjęła bluzkę i owinęła w nią koalę, by zdjąć ją z drzewa - zanim stanęłoby w ogniu. Poparzone, ranne i przerażone zwierzę zawiozła do szpitala. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Praca domowa: zadzwonić do babci. Rewolucja w norweskich szkołach

          Praca domowa: zadzwonić do babci. Rewolucja w norweskich szkołach

          Minister edukacji i integracji Jan Tore Sanner przedstawił nowy program nauczania dla szkół w Norwegii. Centralnym elementem programu ma być cyfrowa świadomość, zarówno kultury dyskusji, jak i krytycznej refleksji wokół źródeł. Kolejną nowością w programie mają być kwestie takie jak: uczenie się poprzez zabawę, kreatywność, integracja, godność ludzka i szacunek dla przyrody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Prezydent Białorusi: Polska to silne państwo

          Prezydent Białorusi: Polska to silne państwo

          Prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenka, ogłosił w niedzielę, że w przyszłorocznych wyborach zamierza ubiegać się o reelekcję. Swą kandydaturę zapowiedział przy okazji oddawania głosu w Mińsku w wyborach do Izby Reprezentantów. Po oddaniu głosu skomentował także relację z Polską. - To silne państwo, które ma już swoją pozycję w Unii Europejskiej. Doceniamy to. Jeśli chcecie z nami współpracować, proszę bardzo - mówił prezydent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix