Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Olivia miała być poważnie chora, jej matka zbierała pieniądze na leczenie. Po latach kobieta usłyszała zarzut zabójstwa córki
 • "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

"Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem"

- Stosunek do człowieka jak do zwierzęcia pozostał. Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem - tak swój pobyt w rosyjskim łagrze opisuje Ołeh Sencow, ukraiński reżyser, który został skazany na 20 lat kolonii karnej pod zarzutem terroryzmu. Uwolniony po pięciu latach odsiadywania wyroku reżyser obecnie przebywa w Polsce. Rozmawiał z nim Piotr Kraśko.

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów -...

Piotr Kraśko, "Fakty o Świecie" TVN24 BiS: Co dokładnie wydarzyło się w dniu, w którym został pan zatrzymany, w maju 2014 roku? Czy od początku, kiedy został pan zatrzymany przez Rosjan, był pan przekonany, że sytuacja jest poważna?

Ołeh Sencow: Zatrzymali mnie jacyś ludzie w cywilu pod moim domem, nałożyli mi na głowę czarny worek i wywieźli. Przesłuchiwali mnie brutalnie trzy godziny, nie mówiąc, kim są i czego chcą.

Tak, trochę się bałem, bo wtedy bez wieści ginęli proukraińscy aktywiści. Ludzi zabijano, znikali bez śladu, zniknęli też wtedy moi dwaj koledzy. Trudno było wówczas zrozumieć, co się dzieje.

Potem, gdy do niczego mnie nie zmusili i okazało się, że są to funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa, uspokoiłem się, bo zrozumiałem, że mnie nie zabiją. Rozumiałem też, że sprawa jest poważna, bo potrzebują kogoś, kto byłby członkiem wymyślonej grupy terrorystycznej, którą chcieli pokazać w telewizji w przededniu wyborów prezydenta Ukrainy, które też były w maju. Wykonywali swoje zadanie. Kogo mogli, to zebrali i pokazali taką grupę w telewizji, mówiąc, że Ukraina chce dokonać zamachów terrorystycznych na Krymie, że wszyscy w naszym kraju to terroryści.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Ołeh Sencow o zatrzymaniu

Czy w trakcie procesu miał pan jakąkolwiek nadzieję na sprawiedliwy wyrok i uwolnienie?

W Rosji nie ma niezależnego sądownictwa. Wszyscy tam pracują na jednego człowieka o nazwisku Putin. Kolejnego dnia po aresztowaniu, gdy nic nie osiągnęli, torturując mnie, gdy w nocy przeszukali moje mieszkanie i niczego nie znaleźli, rano przyszedł do mnie śledczy i powiedział, że i tak mnie nie wypuszczą.

"Jeśli w zeznaniach obwinisz któregoś z przywódców Ukrainy, dostaniesz siedem lat, jeśli odmówisz, dostaniesz 20 lat, bo zrobimy z ciebie organizatora". Powiedziałem "nie", a oni, abym się w takim razie nie zdziwił. Dostałem po półtorarocznym procesie 20 lat i się nie zdziwiłem. Wszystko było ustalone od samego początku.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Ołeh Sencow o sądownictwie w Rosji

Jak wygląda kolonia karna? Większość z nas zna je z książek Sołżenicyna. Jak wygląda kolonia karna w XXI wieku?

Teraz lepiej karmią, jest lepsza odzież niż w 1937 roku czy w latach 40., gdy siedział Sołżenicyn. W barakach jest w miarę ciepło, ludzi nie tak często biją i rzadziej zabijają. Pod tym względem obecnie jest lepiej, jednak stosunek do człowieka jak do zwierzęcia pozostał. Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem.

W łagrze przeczytałem książkę "Archipelag Gułag". Tam jest rozdział poświęcony wagonom z czasów Stołypina (tzw. stołypinka była wagonem towarowym przystosowanym do przewozu więźniów w ZSRR - przyp. red.). Pod tym względem nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu wożą ludzi w wagonach więziennych jak bydło.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem"

Ołeh Sencow wolny. "Nasza walka się nie kończy"

Rosja i Ukraina dokonały wymiany więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Do...

Mykoła Karpiuk był uwolniony razem z panem i on opowiadał o torturach. Czy często się zdarza, że w koloniach karnych ludzie są torturowani?

Zdarzało się, ale nie w naszym przypadku. Jeśli chodzi o mnie, to na samym początku byłem torturowany przez pracowników FSB. Później w więzieniu nie byłem torturowany, ani bity, nie stosowano wobec mnie przemocy fizycznej, natomiast presja psychiczna była stale obecna.

Z Karpiukiem i Kłychem była inna historia. Zostali porwani, przetrzymywano ich na Kaukazie, w mieście Władykaukaz, gdzie prawie przez rok byli torturowani przez FSB. Stosowano wobec nich przeróżne tortury, czasem bardzo okrutne. Szpikowano ich także środkami psychotropowymi, dostawali zastrzyki z tak zwanym serum prawdy.

W wyniku tych tortur i zastrzyków u Stanisława Kłycha powstały problemy ze zdrowiem psychicznym. Został poważnie przez nich złamany, widziałem go później w autobusie, gdy jechaliśmy z więzienia Lefortowo. Zrujnowali mu życie. Karpiuk pod tym względem okazał się bardziej odporny psychicznie. Później, gdy wywieźli ich z katowni we Władykaukazie, nie byli już torturowani, także w łagrze.

Skoncentrowana była na nas uwaga mediów, dlatego nas nie ruszali, byliśmy chronieni. Prostych chłopaków, nikomu nie znanych Ukraińców czy Rosjan - tam jest to bez znaczenia - torturują, biją, poniżają, bo tak chcą strażnicy więzienni.

Gdy człowiek posiada nieograniczoną władzę nad innym człowiekiem, to staje się zwierzęciem. Widziałem to i słyszałem o tym wielokrotnie od chłopaków, którzy siedzą w więzieniach. Tak było i jest nadal w tym kraju zwanym Rosją.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Rozmowa Piotra Kraśki z Ołehem Sencowem

Autor: Rozmawiał Piotr Kraśko / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
JP17
JP17

Wiadomo do zawsze: Rosja to dziki kraj, zacofanie i dziadostwo.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kubat
   kubat

   Jedno jest pewne, to skuteczność takiego traktowania. Zapewne pensjonariusz takiej kolonii zrobi wiele by nie trafić tam po raz drugi. Odmiennie jak w polskim systemie gdzie kryminaliści dostają słuszny wikt, opierunek i natychmiastową pełną opiekę medyczną. Oni nie czekają 2 lata na wizytę u specjalisty. Może by tak zapracowali na utrzymanie rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mmer
     mmer

     ktoś kiedyś mądrze powiedział, że Rosja to stan umysłu...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       rychelie77
       rychelie77

       prezes nas wszystkich tam zaprowadzi, a gdyby mógł juz by to dzis zrobił.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         NataniaN
         NataniaN

         No niedlugo bedzie u nas jak w Rosji jesli w pore nic z tym nie zrobimy.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Czwarta fala pandemii COVID-19. Coraz gorsza sytuacja w Rumuni i Rosji

            Czwarta fala pandemii COVID-19. Coraz gorsza sytuacja w Rumuni i Rosji

            W krajach Europy Środkowej i Wschodniej sytuacja epidemiczna zaczyna wymykać się spod kontroli. Na Łotwie od czwartku obowiązuje twardy lockdown, w Rumunii, gdzie zaszczepiony jest tylko co trzeci obywatel, mówi się już o pandemii koronasceptyków. Z kolei w Rosji minionej doby odnotowano najwięcej zgonów z powodu COVID-19 od początku pandemii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Była sekretarka z obozu koncentracyjnego Stutthof stanęła przed sądem

            Była sekretarka z obozu koncentracyjnego Stutthof stanęła przed sądem

            Była sekretarka komendanta obozu koncentracyjnego w Stutthofie koło Gdańska stanęła przed niemieckim sądem. 96-letnia kobieta kilka tygodni temu - w dniu rozprawy - uciekła z domu opieki i nie stawiła się w sądzie. Po kilku godzinach zatrzymała ją policja. Kobieta będzie sądzona jak nieletnia, bo w chwili popełnienia przestępstwa miała 18 lat. Postawiono jej zarzuty współudziału w zabójstwie ponad 11 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

            "Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

            4-letnia Cleo, która w miniony weekend zaginęła w Australii, mogła zostać uprowadzona - twierdzi policja zajmująca się sprawą. Dziewczynka przebywała z rodziną na kempingu. Gdy w sobotę rano jej matka się obudziła, namiot był otwarty, a dziewczynki w nim nie było. Władze wyznaczyły milion australijskich dolarów nagrody za informacje, które pomogą odnaleźć dziewczynkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Nie widać końca erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Nowe strumienie lawy zagrażają kolejnym miejscowościom

            Nie widać końca erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Nowe strumienie lawy zagrażają kolejnym miejscowościom

            Nowe strumienie lawy wypływające z wulkanu Cumbre Vieja zagrażają kolejnym miejscowościom. W ciągu ostatniego miesiąca w wyniku erupcji wulkanu zniszczonych zostało ponad dwa tysiące budynków. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile jeszcze potrwa erupcja. Tylko w ciągu minionej doby na La Palmie zarejestrowano około 50 trzęsień ziemi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Zemmour rzuci wyzwanie Macronowi? "Ma świeże spojrzenie na wiele spraw"

            Zemmour rzuci wyzwanie Macronowi? "Ma świeże spojrzenie na wiele spraw"

            Nad Sekwaną nazywają go "francuskim Trumpem" i choć jeszcze nie ogłosił startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, to wielu już widzi w nim następcę Emmanuela Macrona. Eric Zemmour jest doświadczonym dziennikarzem, znanym z niechęci do imigrantów. W wielu kwestiach jego poglądy są bardziej skrajne niż te, które prezentuje Marine Le Pen. Czy Zemmour będzie czarnym koniem w majowym wyścigu do Pałacu Elizejskiego? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Zielona przepustka, lockdown, stan wyjątkowy. Jak europejskie kraje chronią się przed czwartą falą?

            Zielona przepustka, lockdown, stan wyjątkowy. Jak europejskie kraje chronią się przed czwartą falą?

            Przechodząca przez Europę czwarta fala jest łagodniejsza niż poprzednie, ale wiele państw pozostaje przezornych. We Włoszech od zeszłego piątku obowiązuje jedna z najbardziej surowych regulacji na świecie - wszyscy pracownicy są zobowiązani posiadać tak zwany zielony paszport. We Francji podobny certyfikat obowiązuje już od lipca. Bez niego nie można wejść do restauracji, baru czy do kina. Z kolei władze Łotwy zdecydowały się od czwartku wprowadzić lockdown. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • W Izraelu spada liczba nowych zakażeń kronawirusem i hospitalizacji

            W Izraelu spada liczba nowych zakażeń kronawirusem i hospitalizacji

            W Izraelu czwarta fala pandemii w odwrocie. Spada liczba zakażeń, hospitalizacji i zgonów. To zasługa między innymi trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, którą Izrael wprowadził jako pierwsze państwo na świecie. Do szpitali trafiają głównie młodzi i niezaszczepieni ludzie. Eksperci ostrzegają jednak, że na ogłaszanie zwycięstwa jeszcze za wcześnie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Porwanie misjonarzy na Haiti. Gang żąda 17 milionów dolarów okupu

            Porwanie misjonarzy na Haiti. Gang żąda 17 milionów dolarów okupu

            Grupa amerykańskich i kanadyjskich misjonarzy oraz ich rodzin zostały uprowadzone na Haiti. Gang zażądał miliona dolarów okupu za każdą z porwanych osób. Informację przekazał haitański minister sprawiedliwości. Do zdarzenia doszło w sobotę na przedmieściach stolicy kraju - Port-au-Prince. Wśród uprowadzonych są dzieci. Negocjacje z udziałem miejscowych władz oraz FBI rozpoczęły się tuż po porwaniu, ale mogą potrwać wiele tygodni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • W wieku 84 lat zmarł były amerykański sekretarz stanu Colin Powell

            W wieku 84 lat zmarł były amerykański sekretarz stanu Colin Powell

            Zmarł generał Colin Powell - sekretarz stanu w administracji prezydenta George'a W. Busha. Był pierwszym czarnoskórym Amerykaninem w historii Stanów Zjednoczonych, który zajmował to stanowisko. Wcześniej w administracji prezydenta Ronalda Reagana był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, później przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Zmarł na skutek powikłań związanych z COVID-19. Był wprawdzie zaszczepiony, ale walczył też z rakiem. Miał 84 lata. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Rosji rośnie. Nie wszyscy chcą się szczepić

            Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Rosji rośnie. Nie wszyscy chcą się szczepić

            Rosja ma poważne problemy z epidemią COVID-19. Władze na Kremlu wykluczają jednak wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu. Zachęcają do szczepień, które jednak nie idą najlepiej. To przecież właśnie w Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19. Do dziś jednak Sputnik V nie uzyskał aprobaty Światowej Organizacji Zdrowia. Część Rosjan w ogóle nie chce się szczepić. Inni chcą, ale nie Sputnikiem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • To on ma pokonać Orbana. Kim jest Peter Marki-Zay?

            To on ma pokonać Orbana. Kim jest Peter Marki-Zay?

            Węgierskie partie opozycyjne w obliczu kwietniowych wyborów parlamentarnych podjęły decyzję, która ma pozbawić władzy rządzącego od 11 lat krajem Viktora Orbana. Sześć partii uznało, że w pojedynkę nie mają na to szans. Zorganizowały więc prawybory i wybrały lidera, który stanie do pojedynku z urzędującym premierem. Kim jest Peter Marki-Zay i jaki ma pomysł na rządzenie Węgrami? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           tvnpix