Tajemnicza choroba zabija psy. "Nie mamy żadnych wskazówek"


Nieznana dotąd choroba przyczyniła się do śmierci co najmniej 25 psów w Norwegii. Śmiertelne przypadki odnotowano na terenie całego kraju, a objawy choroby są bardzo gwałtowne. Weterynarzom wciąż nie udało się ustalić, co jest przyczyną choroby.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Bianca - 7,5-letni seter irlandzki - była wymarzoną towarzyszką na spacerze. Radosną, ciekawską i wytrwałą. Niestety jest jedną z co najmniej 25 psów, które w ostatnich tygodniach w Norwegii umarły z powodu tajemniczej, wciąż niezidentyfikowanej choroby.

- Była tak osłabiona, że nie mogła stać. Musiałem ją zanieść do gabinetu. Od razu ją przebadali. Szybko stwierdzili, że jej serce ledwo bije - powiedział właściciel psa Halvor Sandbu.

Śmiertelne przypadki odnotowano na terenie całego kraju. Tylko w ostatni weekend zachorowało kolejnych 10 psów, z czego cztery nie przeżyły.

Objawy choroby są bardzo gwałtowne - to krwawa biegunka oraz wymioty. Choroba postępuje błyskawicznie. W kilku przypadkach właściciele nie zdążyli nawet dowieźć swoich podopiecznych do weterynarza.

Norweskie ministerstwo rolnictwa współpracuję z ekspertami i bada sprawę tajemniczych zachorowań.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy. Wykorzystujemy wszystkie dostępne metody. Współpracujemy z Norweskim Instytutem Weterynarii i z Agencją Bezpieczeństwa Żywności - powiedziała norweska minister rolnictwa Olaug Bollestad.

Eksperci próbują ustalić przyczynę

Na razie, po przeprowadzeniu kilku sekcji, naukowcom udało się wykluczyć jako przyczyny zachorowań salmonellę oraz trutkę na szczury.

U kilku psów stwierdzono wysoką obecność dwóch, bardzo niebezpiecznych bakterii - z rodziny enterobakterii oraz laseczki zgorzeli gazowej. Nie jest jednak pewne, czy to one wywołały chorobę.

Oprócz bakterii naukowcy podejrzewają też wirusy, pasożyty i grzyby. Zagadkowe jest to, że przecież psy jadły różne karmy, piły wodę z różnych źródeł, były różnej rasy, w różnym wieku i żyły w różnych częściach Norwegii.

- Nie mamy żadnych wskazówek dotyczących żywności. Ta kwestia pozostaje otwarta. Na pewno będziemy to bliżej badać - poinformowała Jorun Jarp z Norweskiego Instytutu Weterynarii.

Eksperci zalecają, żeby na razie psy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Właściciele powinni dopilnować, aby nie miały kontaktu z innymi zwierzętami. W najbliższym czasie nie warto eksperymentować z nową karmą. Należy podawać psu, to co spożywał dotychczas.

Właściciele mają też bezwzględny obowiązek sprzątania odchodów. A gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

- Nie pozwalaj swojemu psu spotykać się z innymi psami. Unikaj parków i miejsc, gdzie są zwierzęta. Trzymaj psa na smyczy i zawsze miej go na oku. Musisz wiedzieć, do kogo podchodzi i co je - radzi weterynarz Sasja Rygg.

Pierwszy niepokojący przypadek odnotowano już w Szwecji. Na razie nie wiadomo, czy choroba ma wpływ na ludzi.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS