Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • Ambitne porozumienie klimatyczne. "Nie stać nas na brak działań"
 • "Mechanizm praworządności ma swoją piętę achillesową"

Niezidentyfikowana grupa porwała kilkuset chłopców ze szkoły w Nigerii

Nigeria jest jednym z najważniejszych krajów Afryki. Ma złoża ropy naftowej, ponad 200 milionów mieszkańców i ogromny problem z terrorem. Sześć lat temu Boko Haram porwało kilkaset uczennic. W piątek 11 grudnia niezidentyfikowana dotąd grupa porwała kilkuset uczniów ze szkoły w Kankarze w północno-zachodniej części kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Kładłem się już spać i nagle usłyszałem strzały. Wyszedłem na zewnątrz, jak wielu innych uczniów. Kazano nam wejść z powrotem do środka. Myśleliśmy, że to są żołnierze, którzy chcą nas przed czymś ochronić. Niestety, to nie byli żołnierze - relacjonuje Usama Aminu, jeden z uczniów rządowej szkoły dla chłopców w Kankarze.

To z tej placówki w północno-zachodniej Nigerii w piątek wieczorem porwano kilkuset chłopców. Szkoły pilnował policjant, który zginął.

- Chcieli mnie zabić nożem i wtedy rzuciłem się do ucieczki. Wbiegłem w tłum i zdołałem jeszcze ściągnąć koszulę i ubrać ją na lewą stronę, żeby mnie nie rozpoznali. Krzyczeli, że zabiją każdego, kto będzie próbował uciec. Ja uciekłem, wspinając się po skałach, a potem przez las - opowiada Usama Aminu.

"Mam 11 lat i od sześciu miesięcy jestem mężatką"

W XXI wieku wciąż są miejsca na świecie, gdzie kobieta przeliczana jest na pieniądze. Dramat...

Usama Aminu jest jednym z tych uczniów, których udało się uratować, ale wielu rodziców od kilku dni nie ma żadnego kontaktu z dziećmi i żadnych informacji.

- Modlimy się, aby nasze dzieci powróciły, to jedyna modlitwa, jaką odmawiamy. Nie śpimy, ciągle prosimy Boga, aby przyprowadził nasze dzieci do domów - mówi Shu'aibu Garba, ojciec jednego z porwanych uczniów.

- Jesteśmy przerażeni. Rząd nic nie robi, porwano syna mojego brata. Nie mamy żadnych informacji. Nie wiemy, co się z nim dzieje - twierdzi Bint'a Ismail, mieszkanka regionu.

Na liście uprowadzonych może być nawet 300 nazwisk. Władze nie podają, kto za tym może stać.

Kolejne takie porwanie w Nigerii

Sprawa do złudzenia przypomina uprowadzenie 276 dziewcząt przez islamskich ekstremistów z Boko Haram w 2014 roku w innej części kraju. Do domów od tamtego czasu wróciła tylko część z nich - ponad 100 wciąż jest zaginionych. W ich uwolnienie zaangażowała się między innymi ówczesna pierwsza dama Stanów Zjednoczonych.

- Mój mąż i ja jesteśmy oburzeni i załamani sprawą porwania ponad 200 dziewcząt w szkole w Nigerii w środku nocy - oświadczyła w 2014 roku Michelle Obama.

O wsparcie proszą teraz rodzice chłopców. - Tylko rząd może nam pomóc. On ma władzę i siłę, by ratować nasze dzieci - uważa Murja Mohammed, matka jednego z porwanych uczniów.

- Nie spaliśmy całą noc, od 22 słychać było strzały. Porwano też kilkoro dzieci moich krewnych - relacjonuje Marwa Hamza, świadek ataku.

Najludniejszy kraj Afryki zalewa w ostatnim czasie fala ataków terrorystycznych w różnej postaci, a na obywateli pada coraz większy strach.

Na północnym zachodzie Nigerii nasiliły się działania gangów, które najczęściej porywają ludzi dla okupu. Dżihadyści są z kolei bardziej aktywni na północnym wschodzie kraju.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  19 czerwca w Stanach Zjednoczonych będzie obchodzony jako dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa. To na pamiątkę zdarzenia z 1865 roku, gdy oficjalnie ogłoszono uwolnienie czarnoskórych w Teksasie. Dla czarnych Amerykanów uchwalenie ogólnokrajowego święta z takiej okazji ma szczególny wymiar w czasach, gdy temat rasizmu znów jest jedną z najważniejszych kwestii w amerykańskim życiu publicznym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby specjalne przeanalizowały ponad 120 incydentów z udziałem niezidentyfikowanych obiektów latających z ostatnich 20 lat. Raport ma się ukazać 25 czerwca, ale według przecieków opisanych przez "The New York Times" służby nie znalazły żadnych niepodważalnych dowodów na to, że obiekty te pochodziły od obcej cywilizacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczna prasa obszernie komentuje spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem w Genewie. Dziennikarze przypominają, że z inicjatywą rozmów wyszedł amerykański prezydent i podkreślają, że spotkanie trwało krócej niż zakładano. Według wielu portali brak wspólnej konferencji prasowej jest symbolem istniejących podziałów pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Z kolei według niemieckich mediów Putin i Biden nie czuli się w swoim towarzystwie komfortowo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Szczyt w Genewie to pierwsze spotkanie Joe Bidena jako prezydenta z Władimirem Putinem. Relacje amerykańsko-rosyjskie tak złe nie były od czasów zakończenia zimnej wojny. Komentatorzy mówią nawet, że sięgnęły dna. Amerykanie oskarżają Moskwę o ataki hakerskie, ingerencję w amerykańskie wybory, otrucie, a następnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego, którego uwolnienia Biały Dom domaga się od wielu tygodni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Na kilka tygodni zniknęła z wizji, a gdy wróciła, przekazała widzom smutną wiadomość. Czołowa dziennikarka CNN - Christiane Amanpour - wyznała, że przeszła operację usunięcia nowotworu jajnika. Teraz czeka ją chemioterapia. Dziennikarka przyznała też, że jej przykład dobitnie pokazuje, jak poważne konsekwencje może mieć zaniedbywanie regularnych badań.

  czytaj więcej »
 • Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje między innymi propagowania homoseksualizmu. Określa także nowe restrykcyjne wymagania dla lekcji wychowania seksualnego w szkołach. W głosowaniu nie wzięła udziału większość partii opozycyjnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  Liczba pracujących dzieci, zwłaszcza w wieku od 5 do 11 lat, rośnie - alarmuje ONZ. Jedną z przyczyn jest pandemia, która wpędziła w nędzę wiele rodzin w ubogich krajach, odebrała dzieciństwo najmłodszym i zmusiła je do pracy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin stał się legalnym środkiem płatności w Salwadorze. To pierwszy kraj na świecie, który tego dokonał. Prezydent Nayib Bukele, znany fan nowych technologii, twierdzi, że to historyczny moment. Ma to między innymi ułatwić przesyłanie pieniędzy przez Salwadorczyków mieszkających za granicą. Przelewy od nich to jedna piąta PKB tego ubogiego kraju w Ameryce Środkowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix