"Dla niej ograniczeń nie ma". Jest niewidoma, chce zostać profesjonalną surferką


Niezwykła historia o spełnianiu marzeń i walce z przeciwnościami losu. 21-letnia Carmen Lopez jeździ na rowerze i rolkach, ale jej prawdziwą miłością jest surfing. W przyszłym roku chce nawet wystartować w mistrzostwach świata. I nie byłoby w tej opowieści nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Carmen Lopez jest niewidoma.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Błękit i piękno Oceanu Atlantyckiego słyszy i czuje całą sobą. - W wodzie czuję się wolna i zrelaksowana. Nie mam żadnych obaw. Jestem tylko ja i morze - mówi niewidoma surferka Carmen Lopez.

Carmen Lopez uwielbia wodę, a przede wszystkim fale. Stara się je poskromić, ucząc się surfingu. Ten sport to dla niej coś znacznie więcej niż tylko sprawnościowe wyzwanie. 21-letnia Hiszpanka wzrok straciła z powodu jaskry, jeszcze jako dziecko. Jest pierwszą niewidomą osobą, która ma zamiar być profesjonalną surferką.

- Zamierzam każdego dnia udowadniać, że gdy się czegoś chce, wszystko się da. Nieważne, czy masz jakąś niepełnosprawność, czy nie masz żadnej. Najważniejsze jest, że robisz to, co lubisz najbardziej. Przecież to ludzie stawiają bariery, a skoro tak, to ludzie mogą je przekraczać - uważa.

Do tego śmiałego podejścia długo nie musiała przekonywać swojego trenera. Ma za sobą dopiero kilka lekcji, a już stoi na desce i płynie.

- Carmen ma niesamowitą intuicję. To niewiarygodne, jak szybko się rozwinęła. Mamy za sobą zaledwie kilka treningów. Surfing jest dla niej naturalny. Niektórzy rodzą się z umiejętnościami trzymania równowagi, inni nie. Carmen ma do tego talent. Poza tym jeździ też na rolkach i na rowerze. Dla niej ograniczeń nie ma - chwali podopieczną trener Lucas Garcia.

Cel: mistrzostwa

Zapytana o strach przed żywiołem, Carmen odpowiada, że szanuje naturę, ale nigdy się nie boi. Trener pomaga jej zrozumieć żywioł. Gdy fala pojawia się z prawej strony, gwiżdże raz, gdy z lewej - dwa razy. Reszta należy już tylko do Carmen.

- Lucas to mój trener. Wspiera mnie i prowadzi. Wszystko omawiamy, ale kiedy jestem już na fali, nie widzę różnicy między mną a innymi surferami - mówi kobieta.

- Nikt nigdy nie sądził, że niewidoma osoba będzie mogła surfować. I nagle pojawiła się Carmen. Oczywiście, potrzebuje pewnej dodatkowej pomocy w wodzie, ale ostatecznie jest tylko ona i deska - twierdzi trener.

Duet w przyszłym roku ma pojawić się na mistrzostwach świata w Kalifornii. Te zawody udowadniają, że sporty wodne są naprawdę dla każdego. Dwa lata temu w kategorii wakeboardu zadebiutował na mistrzostwach niewidomy Amerykanin.

- Gdy zacząłem tracić wzrok, nie sądziłem, że zostanę mistrzem wakeboardu w Stanach Zjednoczonych, mistrzem sportu wodnego - mówi wakeboardzista Scott Leason.

Szczytne ambicje

Pływanie za motorówką czy z pomocą wyciągu to coś zupełnie innego niż korzystanie jedynie z siły natury - z siły fali.

- Zawsze musimy szanować morze, bo ono do nas nie należy, to część natury. Czym innym jest strach. Ja nigdy się nie boję, bo wiem, że zawsze jest ktoś ze mną, że nic mi nie grozi i będę się po prostu dobrze bawić - mówi Carmen Lopez.

Mistrzostwa w Kalifornii to jej najbliższy cel, ale Carmen mierzy wyżej - chce reprezentować swój kraj podczas paraolimpiady w Paryżu w 2024 roku. Dlatego trenuje codziennie, także na sucho. - Na razie skupiam się na krótkoterminowych celach, bo mam jeszcze wiele do zrobienia - tłumaczy.

Za tymi ambicjami kryje się jeszcze coś. 21-latka chce pokazać innym - i to nie tylko osobom z niepełnosprawnościami - że nic nie stoi na przeszkodzie, by robić po prostu to, co sprawia radość.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS