Fakty o Świecie

 • Członek neonazistowskiej partii został burmistrzem. "To bardzo miły i kompetentny człowiek"
  Foto: facebook.com/Stefan.Jagsch.NPD
 • Tajemnicza choroba zabija psy. "Nie mamy żadnych wskazówek"
 • "Skład Komisji Europejskiej nie jest autorskim projektem pani przewodniczącej"

Członek neonazistowskiej partii został burmistrzem. "To bardzo miły i kompetentny człowiek"

Niemiecka opinia publiczna i liderzy największych partii są w szoku. Wszystko dlatego, że burmistrzem niemieckiego miasteczka został członek partii neonazistowskiej. Komentatorzy, centrale partyjne i zwykli ludzie pytają - jak to możliwe? Część mieszkańców nie widzi w tym jednak żadnego problemu.

"Zamach polityczny" w Niemczech. Prokuratura wskazuje na podłoże skrajnie prawicowe

Prokuratura federalna Niemiec wychodzi z założenia, iż zabójstwo chadeckiego polityka Waltera...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Po raz pierwszy w historii o niewielkiej, liczącej zaledwie 2,5 tysiąca mieszkańców miejscowości Waldsiedlung jest głośno w całych Niemczech. A to wszystko z powodu jednego człowieka - 33-letniego polityka. Stefan Jagsch należy do neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, i został wybrany na stanowisko burmistrza.

- Uważam, że krytyka mojej osoby i oburzenie z powodu wybrania mnie na to stanowisko są przesadzone i całkowicie absurdalne. To także dowód na słabość naszej demokracji, skoro przywódcy innych partii próbują wpływać na lokalnych działaczy i zmuszać ich do zmiany decyzji - przekonuje Stefan Jagsch, członek NPD.

Jagsch został wybrany jednogłośnie, a w radzie miejskiej zasiadają przedstawiciele różnych ugrupowań. Poparli go przedstawiciele partii rządzących Niemcami na poziomie federalnym - chadeckiej CDU oraz socjaldemokratycznej SPD, a także liberalnej FDP.

Głos w sprawie zabrał były burmistrz miasteczka. - Stefan Jagsch zdobył stanowisko burmistrza, ponieważ nie miał żadnych kontrkandydatów. Wypełnił po prostu próżnię polityczną. Nikt nie miał mu nic do zarzucenia, no może poza tym, że należy do NPD - ocenia Klaus Dietrich, były burmistrz Waldsiedlung.

NPD to partia, która uważa III Rzeszę za godną pochwały kartę w historii Niemiec. W swoim programie postuluje między innymi rewizję granic ustalonych po II wojnie światowej. NPD jest też ugrupowaniem antyimigranckim i antysemickim.

"To hańba"

W Berlinie zawrzało, a przywódcy największych niemieckich partii politycznych byli dla tej sytuacji o wiele mniej wyrozumiali.

- Stanowisko SPD jest bardzo jasne. Nie współpracujemy z neonazistami. Nigdy. Dotyczy to zarówno poziomu federalnego, jak i landowego czy bardziej regionalnego - powiedział sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

Z kolei sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak stwierdził, że "wybór na jakiekolwiek stanowisko przedstawiciela partii, która realizuje niekonstytucyjnego cele, to hańba."

Mieszkańcy Waldsiedlung, choć podzieleni, nie przejmują się opiniami innych polityków. A członkostwo Jagscha w NPD niewielu tam oburza.

- Ten młody człowiek tu się urodził, doskonale wie, jakie są nasze problemy. Moim zdaniem był bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko - mówił jeden z mieszkańców Waldsiedlung. - A cóż takiego robi nasz burmistrz? Zajmuje się tylko naszymi lokalnymi sprawami. Nie mieszajmy w to polityki. To bardzo miły i kompetentny człowiek - dodała inna mieszkanka.

Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają.

- Jestem oburzony i wciąż nie mogę pojąć, jak nasi radni mogli głosować na kogoś takiego. To polityczna katastrofa, wstyd dla naszego miasteczka i bardzo smutny dzień dla nas wszystkich - ocenił mieszkaniec Waldsiedlung Karl Heinz Boller.

Dwa lata temu doszło do sądowej próby zlikwidowania NPD, ponieważ otwarte szerzenie poglądów neonazistowskich jest w Niemczech zabronione.

Sprawa trafiła ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego, który wypowiedział się przeciwko likwidacji partii. Sędziowie stwierdzili, że działalność tego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, ale jednocześnie na tyle marginalna, że NPD nie będzie w stanie zagrozić niemieckiej demokracji.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zelalem
zelalem

Hitler i Mussolini też byli mili. Do czasu....

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

    Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

    Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że może nadszedł czas, by kraje Wspólnoty zaczęły myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi w Czechach. Angela Merkel też nie wyklucza takiego obowiązku od lutego przyszłego roku. Tymczasem Niemcy zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

    WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

    Największa organizacja kobiecego tenisa - WTA - zawiesza wszystkie turnieje rozgrywane w Chinach i Hongkongu w 2022 roku. Dyrektor federacji Steve Simon podjął decyzję w związku z głośną sprawą Peng Shuai. Tenisistka poinformowała świat o tym, że była zmuszana do współżycia przez byłego wysokiego rangą chińskiego polityka. Jak podkreśla szef WTA, brak satysfakcjonujących działań chińskich władz w sprawie Shuai jest sprzeczny z podstawowymi założeniami organizacji, a przede wszystkim z równouprawnieniem kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Wyrok Sądu Najwyższego może zmienić prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych

    Wyrok Sądu Najwyższego może zmienić prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych

    Amerykański Sąd Najwyższy zajął się sprawą aborcji w Missisipi. Zwolennicy prawa do aborcji obawiają się, że sprawa może dotyczyć nie tylko jednego stanu, ale naruszyć obowiązujący od 50 lat stan prawny zakazujący ograniczania kobietom dostępu do aborcji na wczesnym etapie ciąży. Te obawy wynikają ze składu sądu, w którym od dominują konserwatyści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

    "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

    Szokujący raport o warunkach pracy w australijskim parlamencie. Chodzi o molestowanie seksualne i zastraszanie, którego doświadczają parlamentarzyści i szeregowi pracownicy. Nawet co druga osoba padła ofiarą tego typu praktyk. Raport powstawał po tym, jak jedna z asystentek wyznała, że została zgwałcona w biurze ministra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Barbados został republiką

    Barbados został republiką

    Koniec rządów królowej Elżbiety II na Barbadosie. Położone na Karaibach państwo od północy jest republiką i ma prezydenta. Została nią była gubernator kraju. Zorganizowane z tej okazji uroczystości trwały kilka godzin. Wzięli w nich udział między innymi książę Karol i piosenkarka Rihanna. Barbados jest pierwszym krajem od niemal 30 lat, który zdecydował się uniezależnić od brytyjskiej monarchii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Musimy podjąć działania zapobiegawcze". Świat w obliczu nowego wariantu koronawirusa

    "Musimy podjąć działania zapobiegawcze". Świat w obliczu nowego wariantu koronawirusa

    Świat reaguje na nowy wariant koronawirusa - omikron. Od północy zagraniczni turyści nie wjadą na teren Japonii, a Japończycy wracający z niektórych krajów Afryki będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Na świecie panuje ogromna niepewność, bo o nowym wariancie wciąż wiadomo niewiele. Według WHO dokładna ocena ryzyka może potrwać nawet kilka tygodni. Tymczasem kolejne państwa informują o zakażeniach nową mutacją. W poniedziałek infekcje potwierdzono w Czechach, Szkocji i Portugalii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Pojawienie się wariantu omikron spełniło przewidywania naukowców"

    "Pojawienie się wariantu omikron spełniło przewidywania naukowców"

    "Omikron to sygnał dla świata, nie można pozwolić na dalsze nierówności w dostępie do szczepionek" - apeluje prezydent Republiki Południowej Afryki, a zakazy lotów wprowadzane przez kraje Europy i Stany Zjednoczone nazywa dyskryminującymi. W RPA zaszczepiło się zaledwie 24 procent mieszkańców, a naukowcy powtarzają: obszary o ograniczonym dostępie do szczepionek to dla wirusa idealne miejsca do mutowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kolejne spięcie na linii Paryż-Londyn. Francja za nasilenie kryzysu migracyjnego obarcza Wielką Brytanię

    Kolejne spięcie na linii Paryż-Londyn. Francja za nasilenie kryzysu migracyjnego obarcza Wielką Brytanię

    Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, ale nie opuściła świata. Musimy razem poważnie podchodzić do kwestii migracji, unikając przy tym bycia zakładnikiem brytyjskiej polityki wewnętrznej - to słowa francuskiego ministra spraw wewnętrznych, który odpowiedzialnością za nasilenie kryzysu migracyjnego obarczył Wielką Brytanię. Londyn i Paryż przerzucają się winą, a tymczasem w kanale La Manche rozgrywają się ludzkie dramaty. Już ponad 28 tysięcy osób próbowało w tym roku pokonać kanał w drodze na Wyspy. W ubiegłym tygodniu dla 27 osób taka próba skończyła się tragicznie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

    Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

    Pierwszy przypadek nowego wariantu B.1.1.529 koronawirusa, którego nazwano Omikron, wykryto w piątek w Europie. Infekcja została potwierdzona u kobiety w Belgii. Zdaniem przedstawicieli WHO wariant ten prawdopodobnie jest bardziej zakaźny niż wariant Delta. Wariant Omikron został wykryty 11 listopada na południu Afryki, dlatego wiele państw zdecydowało się na zawieszenie lotów z tego rejonu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix