Fakty o Świecie

Członek neonazistowskiej partii został burmistrzem. "To bardzo miły i kompetentny człowiek"

Niemiecka opinia publiczna i liderzy największych partii są w szoku. Wszystko dlatego, że burmistrzem niemieckiego miasteczka został członek partii neonazistowskiej. Komentatorzy, centrale partyjne i zwykli ludzie pytają - jak to możliwe? Część mieszkańców nie widzi w tym jednak żadnego problemu.

"Zamach polityczny" w Niemczech. Prokuratura wskazuje na podłoże skrajnie prawicowe

Prokuratura federalna Niemiec wychodzi z założenia, iż zabójstwo chadeckiego polityka Waltera...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Po raz pierwszy w historii o niewielkiej, liczącej zaledwie 2,5 tysiąca mieszkańców miejscowości Waldsiedlung jest głośno w całych Niemczech. A to wszystko z powodu jednego człowieka - 33-letniego polityka. Stefan Jagsch należy do neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, i został wybrany na stanowisko burmistrza.

- Uważam, że krytyka mojej osoby i oburzenie z powodu wybrania mnie na to stanowisko są przesadzone i całkowicie absurdalne. To także dowód na słabość naszej demokracji, skoro przywódcy innych partii próbują wpływać na lokalnych działaczy i zmuszać ich do zmiany decyzji - przekonuje Stefan Jagsch, członek NPD.

Jagsch został wybrany jednogłośnie, a w radzie miejskiej zasiadają przedstawiciele różnych ugrupowań. Poparli go przedstawiciele partii rządzących Niemcami na poziomie federalnym - chadeckiej CDU oraz socjaldemokratycznej SPD, a także liberalnej FDP.

Głos w sprawie zabrał były burmistrz miasteczka. - Stefan Jagsch zdobył stanowisko burmistrza, ponieważ nie miał żadnych kontrkandydatów. Wypełnił po prostu próżnię polityczną. Nikt nie miał mu nic do zarzucenia, no może poza tym, że należy do NPD - ocenia Klaus Dietrich, były burmistrz Waldsiedlung.

NPD to partia, która uważa III Rzeszę za godną pochwały kartę w historii Niemiec. W swoim programie postuluje między innymi rewizję granic ustalonych po II wojnie światowej. NPD jest też ugrupowaniem antyimigranckim i antysemickim.

"To hańba"

W Berlinie zawrzało, a przywódcy największych niemieckich partii politycznych byli dla tej sytuacji o wiele mniej wyrozumiali.

- Stanowisko SPD jest bardzo jasne. Nie współpracujemy z neonazistami. Nigdy. Dotyczy to zarówno poziomu federalnego, jak i landowego czy bardziej regionalnego - powiedział sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

Z kolei sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak stwierdził, że "wybór na jakiekolwiek stanowisko przedstawiciela partii, która realizuje niekonstytucyjnego cele, to hańba."

AfD ogromnie zyskuje na popularności, ale nie zyskuje władzy

W niedzielnych wyborach w Saksonii i Brandenburgii wygrały odpowiednio CDU i SPD, zdobywając...

Mieszkańcy Waldsiedlung, choć podzieleni, nie przejmują się opiniami innych polityków. A członkostwo Jagscha w NPD niewielu tam oburza.

- Ten młody człowiek tu się urodził, doskonale wie, jakie są nasze problemy. Moim zdaniem był bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko - mówił jeden z mieszkańców Waldsiedlung. - A cóż takiego robi nasz burmistrz? Zajmuje się tylko naszymi lokalnymi sprawami. Nie mieszajmy w to polityki. To bardzo miły i kompetentny człowiek - dodała inna mieszkanka.

Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają.

- Jestem oburzony i wciąż nie mogę pojąć, jak nasi radni mogli głosować na kogoś takiego. To polityczna katastrofa, wstyd dla naszego miasteczka i bardzo smutny dzień dla nas wszystkich - ocenił mieszkaniec Waldsiedlung Karl Heinz Boller.

Dwa lata temu doszło do sądowej próby zlikwidowania NPD, ponieważ otwarte szerzenie poglądów neonazistowskich jest w Niemczech zabronione.

Sprawa trafiła ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego, który wypowiedział się przeciwko likwidacji partii. Sędziowie stwierdzili, że działalność tego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, ale jednocześnie na tyle marginalna, że NPD nie będzie w stanie zagrozić niemieckiej demokracji.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zelalem

Hitler i Mussolini też byli mili. Do czasu....

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

    Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

    Przyprowadzili rodziców, rodzeństwo, dziadków, kolegów. Na całym świecie młodzi wyszli na ulicę, by protestować w obronie klimatu. Ich motywacja jest bardzo silna. Boją się, że są ostatnim pokoleniem żyjącym na naszej planecie. Chcą, żeby politycy określili, kiedy podejmą konkretne działania, by wyhamować katastrofę klimatyczną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

    Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

    Norwegia podejmuje realne działania w kierunku ochrony klimatu. Wraz z wprowadzaną przez rząd polityką, sukcesywnie zamykane są tam kopalnie. Do 2050 roku Norwegia chce być krajem o zerowej emisji gazów cieplarnianych. Ambitny plan redukcji emisji gazów postawiły sobie także inne kraje europejskie, a 2019 rok może oznaczać początek końca energetyki węglowej w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

    Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

    W USA potwierdzono już siedem zgonów, które były najprawdopodobniej spowodowane paleniem elektronicznych papierosów. Do szpitali trafiło prawie 500 chorych, u których wystąpiły bardzo podobne dolegliwości. Była to między innymi bardzo silna niewydolność płuc, przez którą musieli zostać podpięci do respiratorów. Pacjenci nie reagują na większość antybiotyków. San Francisco było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które zakazało sprzedażny elektronicznych papierosów. Potem były kolejne miasta i stany. Właśnie dołączył do nich stan Nowy Jork. Amerykański Departament Zdrowia modę na e-palenie wśród dzieci i młodzieży nazywa epidemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

    David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

    Ujawnienie przez byłego premiera Davida Camerona tego, że poprosił o pomoc królową Elżbietę II przed referendum niepodległościowym w Szkocji w 2014 roku, spowodowało niezadowolenie Pałacu Buckingham. Jak przyznał Cameron w rozmowie ze stacją BBC - przed referendum był tak zaniepokojony o jego wynik, że zwrócił się do prywatnego sekretarza królowej, mówiąc iż samo uniesienie brwi, nawet o ćwierć cala, mogłoby zrobić różnicę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

    Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

    Justin Trudeau przez sytuację sprzed 18 lat ma wielkie kłopoty. Polityk, który uchodzi za niemal za ikonę liberalizmu światopoglądowego, jest teraz oskarżany o rasizm. Na każdym kroku przeprasza za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

    "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

    Miłośnicy teorii spiskowych postanowili sprawdzić, co naprawdę kryje się w pilnie strzeżonej bazie wojskowej znanej jako Strefa 51. W lipcu w internecie powstało wydarzenie zachęcające do wzięcia udziału w "szturmie na Strefę 51". Blisko trzy miliony osób z całego świata zapowiedziało, że weźmie w nim udział. Chociaż internetowa akcja miała być tylko żartem, to wiele osób potraktowało ją poważnie. Amerykańskie służby przypominają, że wkroczenie cywilów na ten obszar to przestępstwo, za które grozi kara więzienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

    "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

    - Wielu z nas zaniepokoił raport IPCC, który mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś w najbliższym czasie, to skutki będą dla nas katastrofalne - tłumaczyła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Agnieszka Osuch z ruchu "Earth Strike", mówiąc o tym, jak młodzi ludzie wychodzą na ulice, by przekonać polityków do walki z ze zmianami klimatycznymi. - Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych - dodała. - Zrobiliśmy mały protest pod budynkiem Sejmu, po nim zaczęli do nas dołączać ludzie ze wszystkich warszawskich szkół - opowiedział drugi gość programu, Jan Ciemniewski, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

    czytaj więcej »
   • Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

    Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

    Sąd w Tokio uniewinnił byłego prezesa i dwóch byłych wiceprezesów firmy Tokyo Electric Power (TEPOCO), którzy byli oskarżeni o kryminalne zaniedbanie w związku z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie. W 2011 roku ogromne tsunami, które powstało w wyniku trzęsienia ziemi, uderzyło w położoną nad Oceanem Pacyficznym elektrownię. Awaria doprowadziła do emisji substancji radioaktywnych. Ponad 120 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, a wielu do dziś tam nie wróciło. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

    Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

    14 grudnia 2012 roku doszło do strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. Zginęło w niej 28 osób, w większości dzieci w wieku sześciu-siedmiu lat. Ich rodzice założyli stowarzyszenie Sandy Hook Promise, którego celem jest ograniczenie prawa do posiadania broni i zapobieżenie kolejnym takim tragediom. Wyprodukowali teraz krótki film, który wstrząsnął Ameryką. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

    "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

    Parę lat temu świat obiegły nagrania z kamer zainstalowanych w myśliwcach Marynarki Wojnennej USA, które przedstawiają niezidentyfikowane obiekty latające. Departament Obrony USA właśnie potwierdził, że nagrania są autentyczne i faktycznie wojsko nie wie, co przedstawiają. Na nagraniach, wykonanych w 2004 i 2015 roku, widać obiekty, które przemieszczają się bardzo szybko i bardzo zwinnie. Rząd USA nazywa je "niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

    "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

    - Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

    czytaj więcej »
   • Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

    Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

    Ataki na rafinerie bez wątpienia były sponsorowane przez Iran - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej Turki al-Malki. Na dowód zaprezentował kawałki dronów i pocisków oraz zdjęcia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

    Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

    Masowe protesty, starcia z policja, ranni i aresztowani - tak było kilka miesięcy temu, gdy ortodoksyjni Żydzi sprzeciwiali się wprowadzeniu dla nich obowiązkowej służby wojskowej. Teraz, gdy przedterminowe wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia, szykuje się powrót tematu. Bo ani szef prawicowego Likudu premier Benjamin Netanjahu, ani jego największy rywal, lider centrolewicowego sojuszu Beni Ganc nie są w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Komentatorzy zauważają, że o tym, kto będzie rządził Izraelem, może zdecydować były minister obrony Awigdor Lieberman. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix