Fakty o Świecie

Maluch ze smartfonem? Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości: to błąd

Dzieciom, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, tabletów lub telewizorów, grozi uszkodzenie struktury mózgu. Tak wynika z badania Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego na temat wpływu technologii na przedszkolaki. Mogą mieć one problemy z mówieniem, myśleniem lub czytaniem. Autorzy badań mają nadzieję, że rodzice będą lepiej kontrolować, ile czasu ze smartfonem lub tabletem spędzają ich maluchy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Chińczycy zapowiadają premierę składanego smartfona. Nie jest tani

Firma Huawei zapowiedziała w środę, że chińska premiera składanego telefonu Mate X odbędzie się...

Wystarczy delikatnie dotknąć ekranu, by połączyć kolorowe kropeczki, poruszyć ekranem, by pojeździć autobusem lub dotknąć wyświetlanego przedmiotu, by poznać nowe słówka. Oczywiście pod warunkiem, że umie się już czytać, a przynajmniej mówić. Można też pograć z kolegami lub pooglądać kreskówki. Do wyboru, do koloru. Zawsze można robić coś nowego, a możliwości są nieograniczone.  Coraz częściej okazuje się, że każda z nich jest o wiele ciekawsza od zwykłego pluszaka.

- Dziecko bardzo szybko przechodzi z jednego poziomu na drugi albo czasami po prostu ogląda jakieś filmiki i ono nie ma żadnego wysiłku - tłumaczy Magdalena Chorzewska, psycholog.

- Jest bardzo intensywnie stymulowane różnorodnymi bodźcami i to jednocześnie dźwiękiem, obrazem, który w dodatku jest dynamicznie ruchomy - mówi doktor Anetta Pereświet-Sołtan, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Taka forma zabawy ma negatywny wpływ na rozwój istoty białej mózgu. To jedna z dwóch podstawowych składowych ludzkiego układu nerwowego. Odpowiada między innymi za procesy myślowe i poznawcze, a także za naukę mowy, pisania i czytania.

- Skutkuje to nieprawidłowym rozwojem mózgu, nieprawidłowymi połączeniami mózgowymi i w konsekwencji zaburzeniami w rozwoju intelektualnym dziecka - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny.

Mózg rozwija się najintensywniej do piątego roku życia. Do jego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć.

- Czy to puzzle, czy klocki, one rozwijają motorykę małą. Dziecko może dotykać, rozbudza to też wyobraźnię przestrzenną. Dziecko buduje coś, myśli o tym, jak będzie wyglądał kształt, uczy się - wyjaśnia Magdalena Chorzewska.

- Rozwijają mózg i te struktury mózgu, które nie będą rozwijane wtedy, kiedy dziecko jest tylko biernym odbiorcą - dodaje doktor Anetta Pereświet-Sołtan.

Warto dać dobry i zdrowy przykład

Uzależnienie, które dotyka dzieci. Leczenie może trwać latami

Coraz więcej dzieci zanurza się w wirtualny świat tak bardzo, że przestaje dostrzegać ten realny....

Jak wynika z badań - dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które oglądały telewizję, korzystały ze smartfona czy tabletu ponad godzinę dziennie, problemów mają całą listę. Na niej pojawia się bezsenność, zaburzenia koncentracji i uwagi, negatywny wpływ na zdolność do nauki, zmiana relacji na linii rodzic-dziecko czy też agresja.

- Ta agresja pojawia się w momencie, kiedy dziecku jest zabierana rzecz, która sprawia mu jakąś przyjemność. Bo to jest przyjemne dla dziecka, kiedy ono sobie ogląda bajkę albo kiedy gra - tłumaczy Magdalena Chorzewska.

- W tym momencie również możemy spodziewać się objawów odstawiennych - dodaje doktor Iwona Sarzyńska-Długosz z ośrodka Terapii Neurologicznej Samodzielni.

Poza tym gry na wyświetlaczu nie uczą kontroli, emocji i zdrowej rywalizacji, nie wymagają kontaktu z rodzicami czy rówieśnikami, a mózg dziecka potrzebuje także takich doświadczeń. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu tego.

- Możemy coś razem z dzieckiem obejrzeć, później o tym porozmawiać, opowiedzieć sobie o tym, co zobaczyliśmy, przeżyć to wspólnie. Zachęcam wszystkich, żeby odkładali telefony podczas posiłków, żeby odkładali telefony po wejściu do domu, żeby wyznaczali czas korzystania z telefonu - apeluje Magdalena Chorzewska.

Warto dać dziecku dobry i zdrowy przykład i czasem po prostu sięgnąć po stare sprawdzone klocki lub ulubioną książkę.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kubat
kubat

To wszystko doskonale wiedzą naukowcy i psychologowie, tylko nijak nie potrafią zrozumieć rodzice. Posadzenie dzieciaka przed telewizorem, tabletem czy ze smartfonem w ręku, zapewnia tym rodzicom cały dzień spokoju świętego. Mówieniu to o czasie dłuższym niż jedna godzina jest po prostu żartem, bo mówienie o 10 godzinach nie było by rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Anniewu46
   Anniewu46

   Zastanawiam się, co zrobić, by uświadomić rodziców... Powinno się o tym uczyć chociażby w szkołach rodzenia i na zebraniach z rodzicami w żłobkach i przedszkolach

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     JackPlacki

     Ja mam uszkodzenie struktury mózgu, jak oglądam TVP.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Wenecja pod wodą. Straty są ogromne

        Wenecja pod wodą. Straty są ogromne

        Straty w Wenecji szacowane są na setki milionów euro. Jeden z ekspertów ocenia, że niszczenia w Bazylice Świętego Marka mogą być większe niż te po pożarze katedry Notre Dame. Rząd Włoch ogłosił stan kryzysowy w związku z największą od ponad 50 lat powodzią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Niemcy wprowadzają obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

        Niemcy wprowadzają obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

        Niemiecki Bundestag przegłosował ustawę wprowadzającą obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Od marca 2020 roku brak zaświadczenia o odbytym szczepieniu będzie skutkował nieprzyjęciem dziecka do szkoły czy też przedszkole. Niemiecki minister zdrowia był bardzo zdeterminowany, bo odra, która od lat była całkowicie opanowana, zaczęła się rozprzestrzeniać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Obfite opady śniegu i liczne problemy. Zima zaatakowała w Europie

        Obfite opady śniegu i liczne problemy. Zima zaatakowała w Europie

        Europa doświadcza pierwszych ataków zimy. Można ją odczuć w Austrii, południowo-wschodniej Francji czy północnej Hiszpanii. Obfite opady śniegu powodują utrudnienia. W Austrii śnieg odciął specjalistyczny szpital Stolzalpe. W niektórych częściach Europy Zachodniej zima nie odpuści przez następnych kilka dni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Efekt uboczny nowego prawa. Media donoszą o dzikich zwierzętach na wolności

        Efekt uboczny nowego prawa. Media donoszą o dzikich zwierzętach na wolności

        Egzotyczne zwierzęta jak warany, krokodyle czy jadowite pająki to w Rosji prawdziwa atrakcja. Właśnie dlatego właściciel prywatnych mini-zoo chętnie je sprowadzali. Teraz trzeba zwierzęta ewakuować, bo w Rosji zmieniają się przepisy. Media coraz częściej podają informacje o biegających wolno wielbłądach czy strusiach. Niby przepisy zakazują wyrzucania zwierząt na ulicę i nakazują przekazanie ich w odpowiednie miejsca, ale to tylko teoria. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • 19 godzinny lot? Lekarz: główny problem to zmiana ciśnienia

        19 godzinny lot? Lekarz: główny problem to zmiana ciśnienia

        - Z przyczyn badawczych wybrałbym się w taki lot - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS lekarz Michał Sutkowski, mówiąc o 19-godzinnym locie samolotem pasażerskim z Londynu do Sydney. Podkreślił, że problematyczne podczas lotu są takie rzeczy jest zmiana ciśnienia powietrza i jego niska wilgotność. Joanna Kłęk - była stewardessa i autorka bloga "Bujająca w obłokach" - mówiła z kolei o wymaganiach, jakie stają przed załogą przy długodystansowych lotach.

        czytaj więcej »
       • Wielka popularność transmisji z przesłuchań w sprawie impeachmentu Trumpa

        Wielka popularność transmisji z przesłuchań w sprawie impeachmentu Trumpa

        W amerykańskim Kongresie rozpoczęły się publiczne przesłuchania świadków w związku z wszczętą przez Izbę Reprezentantów procedurą impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Przesłuchania są transmitowane w telewizji. Wydarzenie jest tak popularne, że przesłuchania można obejrzeć nawet w barach. Demokraci, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, rozpoczęli procedurę usunięcia impeachmentu, bo ich zdaniem Donald Trump próbował uzyskać prywatne korzyści, wykorzystując swój urząd. Chodzi o rozmowę telefoniczną, w której prezydenta USA sugerował prezydentowi Ukrainy wszczęcie śledztwa przeciwko Hunterowi Bidenowi, synowi Joe Bidena, który z kolei jest jednym z demokratycznych kandydatów na prezydenta. Hunter Biden pracował na Ukrainie jako członek zarządu firmy energetycznej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • To choroba cywilizacyjna. Z cukrzycą zmaga się na świecie 460 milionów osób

        To choroba cywilizacyjna. Z cukrzycą zmaga się na świecie 460 milionów osób

        Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań od cukrzycy. Co 5 sekund ktoś się dowiaduje, że ma tę chorobę. Na całym świecie zmaga się z nią ponad 460 milionów osób. Specjaliści przypominają o tym w Światowym Dniu Cukrzycy. Za cukrzycę typu pierwszego najczęściej obwinia się po prostu geny. Ale na rozwój typu drugiego wpływ mamy o wiele większy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Kobiece produkty higieny jak dobra luksusowe. "Problem urasta do rangi decyzji: opłacić czynsz czy kupić tampony"

        Kobiece produkty higieny jak dobra luksusowe. "Problem urasta do rangi decyzji: opłacić czynsz czy kupić tampony"

        Co miesiąc musi z nich korzystać połowa ziemskiej populacji, a jednak w wielu krajach dostęp do nich utrudnia wysoka cena. Mowa o produktach higienicznych tylko dla kobiet. Problem na pierwszy rzut oka może wydawać się błahy, jednak dla kobiet o niskich zarobkach czasem okazuje się to dużym kłopotem. To kwestia normalnego funkcjonowania, pójścia do pracy czy szkoły. W wielu państwach stawka VAT na takie produkty jest tak samo wysoka jak na dobra luksusowe, alkohole czy papierosy. W Niemczech to niedawno się zmieniło. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Ma 17 lat, jest sportowcem, musiał mieć przeszczep płuc. "Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem"

        Ma 17 lat, jest sportowcem, musiał mieć przeszczep płuc. "Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem"

        W Stanach Zjednoczonych nie milknie dyskusja na temat szkodliwości palenia e-papierosów. Ostatnim głośnym przykładem jest przypadek 17-letniego licealisty, który musiał przejść przeszczep płuc. Zdaniem lekarzy jedyną przyczyną choroby nastolatka było korzystanie z elektronicznego papierosa. Oficjalnie w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano ponad 2000 przypadków chorób płuc wywołanych przez e-papierosy.

        czytaj więcej »
       • Powyborcze układanki w Hiszpanii. Powstanie koalicyjny rząd?

        Powyborcze układanki w Hiszpanii. Powstanie koalicyjny rząd?

        Premier Pedro Sanchez i szef antysystemowej partii Unidas Podemos wiedzą, że są jedyną nadzieją Hiszpanii na utworzenie koalicji. Hiszpania potrzebuje stabilnego i silnego rządu, bo nastroje w Katalonii coraz bardziej się radykalizują. Dlatego też głównym hasłem w politycznych przepychankach jest utrzymanie jedności w Hiszpanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Kolejny dzień protestów i starć z policją. "Nie poddamy się, będziemy walczyć"

        Kolejny dzień protestów i starć z policją. "Nie poddamy się, będziemy walczyć"

        Kolejne starcia między prodemokratycznymi demonstrantami i policją w Hongkongu. Tym razem do walk doszło między innymi na terenie kampusu Uniwersytetu Chińskiego. W odpowiedzi na koktajle Mołotowa policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul. Według relacji lokalnych mediów - teren kampusu zamienił się w pole bitwy. W innych częściach miasta protestujący blokowali ulice i dewastowali sklepy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix