Fakty o Świecie

"Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi"

Iran wciąż pozostaje potencjalnym punktem zapalnym na świecie. W którą stronę pójdzie napięcie między Teheranem i Waszyngtonem? Tego nie sposób przewidzieć. Końca sporu nie widać, a w regionie pozostaje jeden z największych amerykańskich lotniskowców. Sytuacji w regionie przyglądali się reporterzy telewizji Sky News.

"Pokój z Iranem to matka całego pokoju, wojna z Iranem to matka wszystkich wojen"

Iran jest gotowy negocjować ze Stanami Zjednoczonymi pod warunkiem, że zniosą one nałożone na...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Donald Trump wysłał lotniskowiec Abraham Lincoln na Bliski Wschód nieco wcześniej niż zakładano. Jednostka pojawiła się tam już w maju, w odpowiedzi na eskalację napięć z Iranem. Od tego czasu amerykańskie jednostki regularnie patrolują cieśninę Ormuz.

Na lotniskowcu pracuje ponad 5,5 tysiąca członków załogi. Jest tam także ponad 70 różnych statków powietrznych, które codziennie wykonują misje. Celem jest, to żeby przez przez swoją zwiększoną obecność, zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

- Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi, by w razie rozkazu bronić Stanów Zjednoczonych i ich interesów - tłumaczy kontradmirał Michael Boyle z 12. grupy uderzeniowej US Navy.

Od załogi można usłyszeć, że gdy przyjedzie rozkaz ataku powietrznego na Iran, nikt się nie zawaha. Samoloty wojskowe były przygotowane do ataku już w czerwcu, po tym, jak Iran zestrzelił amerykańskiego drona. Nalot został jednak odwołany, ale załoga w każdej chwili może usłyszeć nowe rozkazy.

"Ta sytuacja wymaga czasu"

Iran przejął tankowiec, który miał "szmuglować ropę"

Irańska agencja prasowa IRNA poinformowała, że jednostka przejęta przez Irańską Gwardię...

Brytyjskie i amerykańskie siły bardzo blisko współpracują w regionie. Międzynarodowa współpraca to nie tylko wymiana pilotów. Amerykańskie i brytyjskie ekipy wymieniają się też informacjami dotyczącymi zagrożeń w regionie. Stacjonują także w tym samym porcie w Bahrajnie. Amerykańska baza w Bahrajnie znajduje się tuż obok brytyjskiej bazy HMS Jufair.

Brytyjskie okręty dotarły na Bliski Wschód w lipcu. Ich zadaniem jest ochrona przepływających przez cieśninę brytyjskich statków transportowych. Zadanie dwóch amerykańskich niszczycieli jest bardzo podobne. Pozostałe państwa nie zdecydowały się jeszcze wysłać swoich okrętów.

- Ta sytuacja wymaga czasu. Rządy poszczególnych państw muszą przejść przez całe procedury. Ocenić, jakie mają środki i możliwości - mówi kapitan Peter Mirisola, dowódca 55. grupy zadaniowej, V Flota US Navy.

Impas w stosunkach amerykańsko-irańskich to znaczący problem dla wielu państw. Cieśniną Ormuz przepływa jedna piąta całkowitego transportu ropy naftowej. Każde zakłócenie przepływu tankowców to problem, z którym musi mierzyć się cały świat.

Porucznik Rebeca Wolf w ubiegłym miesiącu przepływała przez cieśninę na tankowcu USS Gladiator. Opowiada, że doszło do standardowych kontaktów z siłami irańskimi, ale również, że irańskie okręty znajdowały się w zasięgu pola widzenia.

Iran uważnie obserwuje każdy ruch Stanów Zjednoczonych. Obecnie w zatoce panuje spokój. Gdy to się zmieni, amerykańskie okręty w każdej chwili będą gotowe na odpowiedź.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
FrozMnd
FrozMnd

Idzie w kierunku konfliktu podobnego do tego trwającego dekady w Korei Północnej. Do czasu, aż w Iranie nie zmieni się władza z najwyższego prawnika muzułmańskiego (sic!) na coś z systemu mniej kamieniującego.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

    Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

    Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

    Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

    Emmanuel Macron ogłasza kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców. Poprzedni to było 500 miliardów euro. Teraz będą kolejne pieniądze. Francja wychodzi z lockdownu, ale to nie oznacza, że firmy mają się dobrze. Jaki jest plan pomocy? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

    "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

    Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

    czytaj więcej »
   • Debata w PE na temat aborcji w Polsce

    Debata w PE na temat aborcji w Polsce

    "Jesteśmy z Wami" - mówią europosłowie i europosłanki do kobiet protestujących w Polsce. W Brukseli odbyła się debata dotycząca aborcji. Były wyrazy wsparcia i przypomnienie, że prawa kobiet to też prawa człowieka. O poparciu zakazu aborcji mówili nieliczni, w tym eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości.

    czytaj więcej »
   • Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

    Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

    Polsko-rosyjski spór o zbrodnię katyńską. Polska ambasada w Moskwie protestuje, bo twierdzi, że na konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego padły słowa dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią w Twerze i Miednoje. Rosyjski deputowany miał powiedzieć, że może zainicjować anulowanie uchwały, która potwierdza odpowiedzialność Związku Radzieckiego za mord w Katyniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

    "Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

    Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach, tylko "udanej kampanii". - Zwyczajowo w przeszłości liderzy światowi nie czekali na wynik głosowania w Kolegium Elektorskim, tylko wtedy, kiedy były główne dane wyborcze podane, to zwracali się z gratulacjami - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanistka i antropolog społeczny Małgorzata Zawadka. - Rzeczywistości się nie zmieni, Donald Trump przegrał, Joe Biden jest prezydentem elektem - podkreśliła amerykanistka dr Renata Nowaczewska. Goście programu rozmawiali też o tym, jaka będzie polityka zagraniczna administracji Joe Bidena. - Stany Zjednoczone chcą wrócić do roli globalnego mocarstwa, które odgrywa poważną rolę w polityce zagranicznej, globalnej. Trump z tej roli rezygnował, świadomie - stwierdził dr Łukasz Pawłowski, socjolog. - Z tych doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program, mianowicie Ameryki jako przywódcy świata - ocenił amerykanista Marcin Wojciechowski.

    czytaj więcej »
   • Kreml obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji

    Kreml obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji

    Formowanie nowego rządu w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle pilnie obserwowane na całym świecie, między innymi w Rosji. To nie dziwi - relacje tych krajów były od dawna kluczowe dla światowego bezpieczeństwa. Teraz Kreml wyraźnie obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji. Według dziennika "Izwiestija" Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu, jest "konsekwentnym zwolennikiem twardego kursu wobec Rosji". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rozpowszechnianie zdjęć policjantów może być karane. Kontrowersyjna ustawa we Francji

    Rozpowszechnianie zdjęć policjantów może być karane. Kontrowersyjna ustawa we Francji

    Francuski parlament pracuje nad rządową ustawą, która ma zdaniem rządu zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy na służbie. Przepisy już wzbudziły protesty obrońców praw człowieka i wolności mediów. Kontrowersje budzi zapis, że za rozpowszechnianie zdjęć policjantów na służbie, które pozwalają ich zidentyfikować i "gdy zagraża to ich zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu", grozi rok więzienia i wysoka grzywna. Ustawa ma też dać większe uprawnienia strażnikom miejskim. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Turystyka dziś i po pandemii COVID-19. Firmy będą mogły wymagać zaszczepienia się

    Turystyka dziś i po pandemii COVID-19. Firmy będą mogły wymagać zaszczepienia się

    Branża lotnicza i turystyczna szykuje się na świat po pandemii COVID-19. Australijskie linie lotnicze Qantas już zapowiadają, że wpuszczą na pokład swoich samolotów tylko osoby zaszczepione. Tymczasem w wielu krajach obowiązują liczne restrykcje z powodu pandemii. Nawet jeśli stoki narciarskie będą tej zimy otwarte, to hotele - niekoniecznie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

    "Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

    Na świecie cały czas trwa walka z COVID-19. W wielu krajach wracają obostrzenia. Jednocześnie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szczepionek. - Szczepionka będzie na pewno bezpieczna i na pewno będzie skuteczna - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych z Uczelni Łazarskiego. - Jest nadzieja, że szczepionka będzie na trzy lata działała - dodał profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi. - Będą takie przypadki, które, nawet mimo szczepień, mogą przechodzić (COVID-19 - przyp. red.) jako ciężką chorobę - stwierdziła profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

    czytaj więcej »
   • Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

    Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

    Polska i Węgry to dwa kraje, które najbardziej ścierają się z resztą Unii Europejskiej. Pola sporu to przestrzeganie zasad praworządności czy podejście do praw mniejszości. Ale czym innym straszy swoich wyborców Fidesz, czym innym Zjednoczona Prawica. Choć Warszawa i Budapeszt ostro spierają się z Brukselą, to natura tych sporów często jest całkiem inna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Tak Europa przygotowuje się na sezon narciarski

    Tak Europa przygotowuje się na sezon narciarski

    Pandemia sprawia, że wiele biznesów wciąż nie może wznowić działalności na taką skalę, jak by chciało i mogło. Mowa zwłaszcza o turystyce. O ile sezon letni częściowo udało się uratować, to wraz z gwałtownym wzrostem zachorowań jesienią pod znakiem zapytania staje choćby możliwość wyjazdów na narty. W Polsce jest szansa na częściowe przynajmniej otwarcie stoków. W Europie na razie niewiele jest miejsc, dokąd można wybrać się na taki rodzaj wypoczynku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix