Fakty o Świecie

  • Foto: youtube.com/Tiba99 | Video: Justyna Kazimierczak / Fakty o Świecie TVN24 BiS
  • Ashkan Morovati został pobity i postrzelony ze strzelby. Przeżył i uciekł z Iranu
  • Pięcioletnie dzieci ważą mniej niż 10 kilogramów. "To coś więcej niż kryzys humanitarny. To ludobójstwo. To zbrodnia dokonana z premedytacją"

Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca

Zginęła, bo miała swój pomysł na życie, który odbiegał od norm obowiązujących w jej rodzinie. Pochodząca z Iraku Tiba Ali wyjechała na studia do Turcji. 22-latka w internecie dzieliła się swoją codziennością. Młoda kobieta została zabita przez własnego ojca, kiedy przyjechała do Iraku odwiedzić rodzinę. Było to tak zwane zabójstwo honorowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

22-letnia Tiba w internecie relacjonowała swoje codzienne życie. Opowiadała o zakupach, gotowaniu czy treningach na siłowni. Cieszyła się wolnością, którą zdobyła, przeprowadzając się z Iraku do Turcji.

Łukaszenka stworzył przemytnikom ludzi raj na ziemi. "Zaczęli się przenosić na Białoruś"

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba migrantów, którzy nielegalnie próbują...

Nowy styl życia Tiby nie spodobał się jednak jej rodzinie, zwłaszcza ojcu, który wymierzył jej ostateczną karę - karę śmierci.

- Tiba była popularną osobą, dobrze kojarzoną w mediach społecznościowych. Wiele kobiet nie ma możliwości wypowiadania się. Chcemy, żeby kobiety zostały usłyszane - podkreśla Hafsa Amer, iracka obrończyni praw człowieka.

Tiba do Turcji wyjechała na studia. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dla jej rodziny miał być fakt, że mieszkała ze swoim narzeczonym - Syryjczykiem. Tiba nie zamierzała na stałe wracać do Iraku, to z Turcją wiązała swoją przyszłość. 22-latka zginęła, kiedy pojechała odwiedzić swoją rodzinę.

- Zabijanie kobiet musi się skończyć. Mężczyźni muszą przestać mordować. Władze muszą położyć temu kres, muszą znaleźć rozwiązanie - mówi Hanan Abdelkhaleq, iracka obrończyni praw człowieka.

Przed zabójstwem w rodzinnym domu Tiby miało dojść do awantury, podczas której potrzebna była interwencja policji. Jak informują zagraniczne media, ojciec 22-latki miał oskarżyć kobietę o cudzołóstwo.

"Byliśmy zaskoczeni, kiedy dzień po interwencji służb, usłyszeliśmy o zabójstwie. Ojciec kobiety przyznał się do morderstwa. Sam zgłosił się na policję. Trwa ustalanie szczegółów. Informacje zostaną podane do wiadomości publicznej" - napisał na Twitterze generał dywizji Saad Maan z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Iraku.

Kontrowersyjne prawo

Ashkan Morovati został pobity i postrzelony ze strzelby. Przeżył i uciekł z Iranu

Czuję się, jakbym umarł i ponownie się narodził - tak mówi młody Irańczyk, którego...

Śmierć 22-latki ożywiła dyskusję na temat "zabójstw honorowych" dokonywanych przez krewnych na kobietach, które nie przestrzegają zasad ustalonych przez rodzinę.

"Stop honorowym zabójstwom", "koniec z artykułem 409", "kiedy jedna kobieta ginie, wszystkie umieramy" - takie hasła było słychać w niedzielę na ulicach Bagdadu.

- Tu nie chodzi tylko o Tibę. To dotyczy setek kobiet, które zostały zabite w imię honoru i zmywania wstydu. Wiele historii nigdy nie ujrzało światła dziennego. Często jako przyczynę śmierci zamordowanych kobiet podaje się "samobójstwo". Służby nawet nie podejmują się prowadzenia śledztwa - zwraca uwagę Anfal Abid, iracka obrończyni praw człowieka.

Na mocy artykułu 409 irackiego Kodeksu karnego mężczyźni, którzy zabijają lub trwale okaleczają swoje żony i krewne z powodu cudzołóstwa, mogą trafić do więzienia maksymalnie na trzy lata. Obrońcy praw człowieka i Irakijki domagają się zaostrzenia prawa i większej ochrony, twierdząc, że kobiety są zakładniczkami zacofanych zwyczajów.

- Jako prawnik i obrońca praw kobiet domagam się stosowania w przypadku zabójstw honorowych artykułu 406 Kodeksu karnego. Artykuł ten mówi o zabójstwach z premedytacją - mówi Latif Al-juraysi, prawnik.

Takie głosy słychać coraz częściej, ale nic się nie zmienia. Do parlamentu trafił nawet projekt ustawy dotyczący zwalczania przemocy domowej, ale w 2019 roku prace nad nim stanęły w miejscu.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Prezydent Turcji nie wyklucza wizyty Władimira Putina w jego kraju przy okazji inauguracji rosyjskiej inwestycji. To wywołało pytania, czy prezydent Rosji zostanie tam aresztowany. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny. Republika Południowej Afryki, która w sierpniu organizuje szczyt grupy w Durbanie, już dawno zaprosiła prezydenta Rosji. Moskwa jednak wyprzedza fakty i też się zabezpiecza. Zatrzymany w Rosji amerykański dziennikarz już jest określany mianem zakładnika Putina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Wizyta króla Karola III w Niemczech jest bacznie obserwowana. To jego pierwsza zagraniczna podróż od objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Monarcha wystąpił w czwartek przed Bundestagiem. Przemówienie rozpoczął po niemiecku, mówił o przyjaźni między narodami czy wspólnej odpowiedzialności za klimat. Nawiązał też do wojny w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Mieszkania są, ale nie w miastach - mówi niemiecka minister budownictwa i zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś. Tam czeka blisko 1,5 miliona nieruchomości do zamieszkania od zaraz. Choć trudno będzie odwrócić powszechny od lat trend ucieczki młodych z prowincji do wielkich miast, to warto próbować i inwestować w przedmieścia tak, by pod względem infrastruktury mogły konkurować z zakorkowanymi centrami miast - uważają eksperci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Jest pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Gdyby projekt stał się prawem - Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na refundację in vitro przeznaczać 500 mln zł. Obecnie Polski rząd zrzuca refundację metody in vitro na barki samorządów. Jak w innych krajach władze pomagają w walce z niepłodnością? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Co wspólnego mają syn pary Hindusów, syn obywatela Indii oraz syn Kenijki i Pakistańczyka? Wszyscy ci ludzie stoją na czele najważniejszych brytyjskich instytucji. Chodzi bowiem o brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, premiera Irlandii Leo Varadkara i człowieka, który właśnie został pierwszym ministrem Szkocji - Humzę Yousafa. Dla południowoazjatyckiej społeczności na Wyspach to powód to niebywałej dumy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Związki zawodowe chcą rozmawiać ale władza odmawia, twierdząc, że powiedziano już wszystko. Impas we Francji, dotyczący bardzo krytykowanej reformy emerytalnej, trwa. Sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że obie strony okopały się na swoich pozycjach, ale i dlatego, że w trakcie demonstracji jest coraz więcej przemocy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Polska Rada do spraw Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Sugeruje się zakazanie korzystania z tej aplikacji. Czy to oznacza, że taki zakaz wejdzie w życie też w Polsce? Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    W USA w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Zginęło 6 osób - troje dzieci, każde w wieku 9 lat, i troje dorosłych. Napastniczka to osoba transpłciowa, która kiedyś uczyła się w tej samej szkole. Została zastrzelona przez policjantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Problemy z niezawisłością sądownictwa, ograniczenia wolności wypowiedzi, bariery w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to kluczowe i "istotne" problemy dotyczące praw człowieka w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu USA o prawach człowieka na świecie we fragmencie, który dotyczy Polski. Mowa jest też o działaniach polskich władz wobec mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
tvnpix