Fakty o Świecie

"Jest więcej pieniędzy i więcej śmiałości do odważnych ruchów"

W środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii Europejskiej. W trwającym ponad godzinę przemówieniu wspominała o planach i priorytetach Komisji Europejskiej na najbliższy rok. Większość przemówienia dotyczyła kwestii gospodarczych. - To wystąpienie było bardzo konkretne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Unia Europejska dysponuje teraz dwoma budżetami. - Mamy dwa budżety po to, żeby odbudować to, co w nieuchronnym kryzysie gospodarczym będzie stracone oraz by nie rezygnować z pewnych elementów modernizacyjnych - dodał gość programu.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • W wyniku wypadku 19-latka zapadła w śpiączkę. W wybudzeniu pomógł legendarny piłkarz

  W wyniku wypadku 19-latka zapadła w śpiączkę. W wybudzeniu pomógł legendarny piłkarz

  Absolutnie niezwykła historia z Włoch. Nagrana wiadomość od legendy klubu piłkarskiego AS Roma Francesco Tottiego pomogła w wybudzeniu ze śpiączki 19-letniej dziewczyny. Odniosła ona poważne obrażenia w wypadku dziewięć miesięcy temu. Gdy była nieprzytomna, to jej rodzice codziennie puszczali jej hymn ulubionego klubu - AS Roma. W końcu, po wysłuchaniu nagrania głosu legendy włoskiego futbolu, dziewczyna wybudziła się. Co więcej - właśnie spotkała się z Tottim, który przybył w odwiedziny do szpitala. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zmarły burmistrz wygrał wybory. Niecodzienne wyniki głosowania w rumuńskiej miejscowości

  Zmarły burmistrz wygrał wybory. Niecodzienne wyniki głosowania w rumuńskiej miejscowości

  W Rumunii odbyły się wybory lokalne. Miały one absolutnie zaskakujący przebieg. W niewielkiej miejscowości Deveselu na południu kraju zdecydowaną większością głosów kolejny raz wygrał urzędujący tam wcześniej Ion Aliman. Tyle, że on od dwóch tygodni nie żyje. Zmarł na COVID. Jednak komisja wyborcza nie usunęła nazwiska z wydrukowanych wcześniej kart, więc mieszkańcy uznali, że zagłosują na zmarłego samorządowca w uznaniu jego wcześniejszej pracy. Oczywiście teraz konieczne będzie zarządzenie nowego głosowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu"

  "Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu"

  W rejonie Górskiego Karabachu doszło do starć zbrojnych między armią azerską a armią ormiańską. - Zwykli ludzie wojny nie chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Górecki, historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. - Mamy bardzo proturecki Azerbejdżan i Azerów bardzo wspieranych przez Turcję, natomiast Ormianie są wspierani przez Rosję - skomentował drugi gość programu, Michał Niewiadomski, dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Często słyszymy od polityków tureckich, że mamy jeden naród zamieszkujący Azerbejdżan i Turcję, tylko w dwóch państwach - powiedział trzeci gość, Adam Balcer, dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej. - Turcja rozpycha się na terenie Libii, Turcja rozpycha się na terenie Syrii, Turcja rozpycha się w Karabachu. (...) Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu z różnymi skutkami - ocenił czwarty gość, prof. Daniel Boćkowski, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

  czytaj więcej »
 • Rosną emocje przed pierwszą wyborczą debatą w Stanach Zjednoczonych

  Rosną emocje przed pierwszą wyborczą debatą w Stanach Zjednoczonych

  Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wchodzi właśnie w ostatnią fazę. 29 września obędzie się pierwsza z trzech debat kandydatów na prezydenta. Przez 90 minut Donald Trump i Joe Biden będą spierać się w sześciu dziedzinach. Emocje w Stachach Zjednoczonych budzi nie tylko starcie kandydatów, ale odkrycie dziennikarzy "New Jork Timesa", którzy dotarli do zeznań podatkowych urzędującego prezydenta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra"

  "Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra"

  Już we wtorek w Stanach Zjednoczonych w telewizyjnej debacie zmierzą się urzędujący prezydent Donald Trump i jego konkurent Joe Biden. Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. - Oni bardziej boją się przegrać tę debatę, niż chcą ją wygrać - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Marcin Wojciechowski. - Hillary Clinton była dużo trudniejszym przeciwnikiem w takiej debacie niż jest teraz Joe Biden - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra - oceniła z kolei Małgorzata Zawadka, antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w USA. Doktor Łukasz Gajewski, amerykanista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wskazał, że nadchodzące wybory mogą ukształtować Stany Zjednoczone na co najmniej dekadę.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus kontratakuje w Europie. Władze stawiają na lokalne obostrzenia

  Koronawirus kontratakuje w Europie. Władze stawiają na lokalne obostrzenia

  Ponad 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i to tylko w czwartek zrobiło potężne wrażenie na francuskich władzach. W największych miastach Francji obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Restauratorzy w Marsylii są wściekli po decyzji władz o zamknięciu wszystkich lokali gastronomicznych. W czwartek w całej Europie odnotowano ponad 64 tysiące nowych przypadków. Pogarsza się sytuacja w Czechach i na Słowacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

  "Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

  Szef węgierskiego rządu Viktor Orban w ostatniej publikacji na łamach prorządowej gazety "Magyar Nemzet" stwierdził, że "zachód stracił swoją atrakcyjność w oczach Europy Środkowej" i nie da się pogodzić modelu życia liberalnego i chrześcijańsko-konserwatywnego. - To jest próba zbudowania takiego poczucia, że "nikt nas nie rozumie" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej. - Orban spogląda w tę epokę, kiedy Węgry były środkowoeuropejskim mocarstwem - zwrócił uwagę drugi gość programu, Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej". - Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego - stwierdził trzeci z gości programu, Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). - Viktor Orban mówi o osi Berlin-Moskwa-Istambuł i dla niego pewnego rodzaju gra z tymi podmiotami, które przez nas (Polskę - przyp. red.) są nieuznawane za partnerów, są wyznacznikiem i kierunkiem jego polityki - dodał czwarty gość programu, Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight", prezes fundacji Res Publica.

  czytaj więcej »
 • W USA na nowo wybuchły protesty. "Policjanci użyli broni w usprawiedliwiony sposób"

  W USA na nowo wybuchły protesty. "Policjanci użyli broni w usprawiedliwiony sposób"

  "Wypowiedzcie jej imię" - to jedno z głównych haseł antyrasistowskich protestów przetaczających się przez Amerykę. To imię to Breonna Taylor. 26-letnia czarnoskóra ratowniczka medyczna została zastrzelona w marcu w czasie policyjnego nalotu na jej mieszkanie w Louisville w stanie Kentucky. Policja podejrzewała, że lokal wykorzystywany jest przy handlu narkotykami. Taylor i jej partner myśleli, że nalot to włamanie. Jej partner miał otworzyć ogień do policjantów, co doprowadziło do strzelaniny. Policjanci nie zostaną oskarżeni o zabójstwo Breonny Taylor, co wywołało protesty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

  "Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

  Inauguracja zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi. O złożeniu przysięgi przez Łukaszenkę poinformowano dopiero po fakcie. - To pokazuje, że (Łukaszenka - przyp. red.) nie uważa się za pełnego zwycięzce tych wyborów - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. - Łukaszenka organizując taką konspiracyjną imprezę dla zaufanych ludzi pokazał, że "jestem uzurpatorem i mogę sobie zrobić taką inaugurację i nie zależy mi na tym, by ktokolwiek mnie uznawał" - stwierdziła druga gość programu, Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego". - Nie mamy pewności, kto te wybory wygrał, to znaczy nie mamy pewności, że te wybory wygrała Swiatłana Cichanouska. W związku z tym Europa czy Zachód nie może sobie pozwolić na ogłoszenie, że uznaje za prezydenta Białorusi Swiatłanę Cichanouską - zwrócił uwagę trzeci gość programu Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

  czytaj więcej »
 • Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców. Bruksela proponuje "europejską solidarność"

  Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców. Bruksela proponuje "europejską solidarność"

  Przymusową relokację uchodźców ma zastąpić obowiązkowa solidarność. Komisja Europejska przyznaje, że każdy kraj ma inne uwarunkowania geograficzne, ekonomiczne, historyczne i kulturowe. Państwa członkowskie, które nie chcą przejąć osób ubiegających się o azyl od innych państw członkowskich, będą musiały udzielić pomocy materialnej lub logistycznej. Ma to polegać między innymi na sponsorowaniu deportacji czy wysyłaniu strażników granicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Organizacje sportowe na Wyspach w tarapatach z powodu pandemii. Proszą o pomoc rządową

  Organizacje sportowe na Wyspach w tarapatach z powodu pandemii. Proszą o pomoc rządową

  Wielka Brytania to sportowa potęga, ale z powodu pandemii kondycja brytyjskich klubów sportowych mocno ucierpiała. Od 1 października część restrykcji miała być poluzowana, brytyjscy sportowcy z utęsknieniem na to czekali. Niestety, ponieważ na Wyspach pojawiła się druga fala zachorowań na COVID-19, to te plany zmieniły się. Ponad 100 organizacji sportowych apeluje o awaryjne rządowe dofinansowanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Testy zamiast kwarantanny i bilety "donikąd". Linie lotnicze próbują ratować swój biznes

  Testy zamiast kwarantanny i bilety "donikąd". Linie lotnicze próbują ratować swój biznes

  Masowe testy przed międzynarodowymi lotami zamiast obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych czy zakazów lotów - takiego rozwiązania domaga się Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA). Linie lotnicze próbują ratować swój biznes. Qantas - linie lotnicze z Australii - zaczęły sprzedawać bilety "donikąd". To loty skierowane do miłośników latania. Samolot startuje z jednego lotniska, lata przez kilka godzin, a potem z powrotem ląduje na tym samym lotnisku. Bilety "donikąd" cieszą się popularnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przyjazny dla środowiska 400-metrowy kontenerowiec

  Przyjazny dla środowiska 400-metrowy kontenerowiec

  Francuski armator otrzymał nowy statek z innowacyjnym napędem - instalacją LNG. 400-metrowy kontenerowiec może pochwalić się wyjątkowo niską emisyjnością gazów cieplarnianych. Statek jest napędzany gazem ziemnym i olejem napędowym. Dzięki takiemu zasilaniu można obniżyć emisję tlenku azotu o 85 procent, a siarki - o 99 procent. Kontenerowiec będzie kursował między Chinami a Europą Północną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix