Fakty o Świecie

Jego zbrodnie wstrząsnęły całym światem. "Potwór z Charleroi" wyjdzie na wolność?

Był taki czas w Europie, że to właśnie jego nazwisko było synonimem najgorszego zbrodniarza. Skazany na dożywocie Marc Dutroux - morderca, gwałciciel i pedofil - ubiega się o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Jego obrońcy odnieśli sukces - sąd zgodził się na ponowne przebadanie kryminalisty. Do uwolnienia Belga jeszcze długa droga, ale to pierwszy krok w tym kierunku. Niedawno warunkowo zwolniono jego wspólnika.

"Dzieciak jest do przejęcia". Oferował pomoc w porwaniach dzieci, był bezkarny

Sebastian J. oferował w internecie usługę pomocy w rodzicielskich porwaniach. Mimo że takie...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Odrażające zbrodnie dokonane przez Marca Dutroux wstrząsnęły w latach 90. całym światem. Mężczyzna porwał i zgwałcił sześć dziewczynek, dwie z nich zamordował, kolejne dwie torturował i zagłodził na śmierć, dwie uratowała policja.

Belgowie nazwali go "Potworem z Charleroi". Popularne w Belgii nazwisko Dutroux stało się symbolem odrażających zbrodni do tego stopnia, że noszący je ludzie zmieniali je na inne.

Mężczyzna został aresztowany w 1996 roku. Został skazany na dożywocie. Belgowie boją się, że niedługo może jednak wyjść na wolność.

- Gwałciciele się nie zmieniają. Mogą znowu to robić. Robią to, a my mamy później wyrzuty sumienia, że ich wypuściliśmy. To podwójna zbrodnia. To są chorzy ludzie - mówi jedna z Belgijek pytanych o sprawę.

Dobrane towarzystwo

Strach Belgów nie jest bezpodstawny. Ponad miesiąc temu w ramach zwolnienia warunkowego (po 23 latach w więzieniu) wyszedł na wolność wspólnik Dutroux, Michel Lelievre. Żona Dutroux, skazana na 30 lat więzienia za to, że pomagała mu w zbrodniach, w 2012 roku została z niego zwolniona (po 16 latach w więzieniu), by resztę kary odsiedzieć w odizolowanym od świata klasztorze.

Sam Marc Dutroux w świetle belgijskiego prawa o przedterminowe zwolnienie może ubiegać się od 2013 roku. Już raz sąd odrzucił taki wniosek, ale prawnicy zbrodniarza nie poddają się.

- On wie, że jego wspólnik wyszedł na wolność. Dowiedział się o tym z telewizji. Pozostaje w absolutnej izolacji. Widuje się tylko ze mną i z więziennym kapelanem - tłumaczy prawnik Marca Dutroux, Bruno Dayez.

Pedofil był zbyt chory, by przebywać w więzieniu. Na wolności miał skrzywdzić dziecko. Ruszył proces

Przed Sądem Rejonowym w Świdnicy ruszył proces pedofila oskarżonego o molestowania pięciolatka....

W poniedziałek prawnicy mogli odtrąbić sukces. Sąd nie odrzucił wniosku o ponowne zbadanie więźnia. To otwiera furtkę do jego zwolnienia. Zespół ekspercki ma ponownie stworzyć profil psychologiczny Dutroux. Na jego podstawie w przyszłym roku sąd będzie musiał wydać decyzję.

- Rozmawiam z nim od trzech i pół roku. On pokazuje emocje, wykazuje zdolność do refleksji i dialogu - mówi prawnik Marca Dutroux.

Przed laty psychologowie określi Dutroux jako "prawdziwego psychopatę, którego cechuje perwersja narcystyczna".

Obawy Belgów

Przeciwnicy przedterminowego zwolnienia zbrodniarza przypominają, że Dutorux dokonał swoich najgorszych zbrodni po tym, jak został zwolniony z więzienia za dobre sprawowanie. W latach 80. został skazany za porwania i gwałty na nieletnich. Odsiedział ledwie trzy z 13 lat, na które został skazany.

Jego zbrodnie z lat 90. doprowadziły do największych protestów w historii Belgii, które wymusiły reformę wymiaru sprawiedliwości. Do dziś co roku Belgowie upamiętniają ofiary Dutroux.

- To mogło spotkać każdego. Musimy bardziej uważać na nasze dzieci. Rodzice powinni patrzeć na nie zamiast w swoje telefony - ocenia jedna z Belgijek.

Podczas procesu Marc Dutroux utrzymywał, że był jedynie ogniwem we wpływowej międzynarodowej szajce pedofilskiej. Do dziś nie wiadomo, czy mówił prawdę.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kaskozorzec
kaskozorzec

Dożywocie zostało wprowadzone jako ALTERNATYWA do kary śmierci -czyli eliminacja danego osobnika ze społeczeństwa. Więc w jaki sposób przedterminowe zwolnienie ma się do kary śmierci? Takie przedterminowe bezprawne zwolnienia podważają sens dożywocia i sprawiają że system prawny jednak powinien wrócić do kary śmierci aby podstawowy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Marekpgvr
   Marekpgvr

   Prosta sprawa, na całym świecie a przynajmniej w europie powinni gwałcicielom amputować genitalia, będzie pewność, że po wyjściu nie powtórzą zbrodni. Oczywiście tylko w przypadku 100% pewności, że to właściwa osoba jest oskarżona.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     michal701

     Dlaczego w Polsce tak jak w Brukseli nie podaje się do publicznej wiadomości imienia nazwiska i zdjęcia osób skazanych za no jakieś drastyczne czyny? Żyjemy w Uni to chyba przepisy powinny być podobne

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       PrawdaMiedzyOczy
       PrawdaMiedzyOczy

       Chwila. Za każdą zbrodnie dożywocie. To ile można skrócić? Nic.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

          Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

          Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

          Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

          W środę w Rosji - według oficjalnych danych - zamarło ponad 300 osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo rekordowo wysokich wskaźników nowych infekcji władze Rosji nie planują lockdownu. Prezydent Władimir Putin osobiście zapewnia o postępach prac nad opracowaniem skutecznej szczepionki, choć wyników tych badań świat do tej pory nie poznał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

          Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

          Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty. Teraz uczestnicy demonstracji mają być wyłapywani w domach czy miejscach pracy. - Zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy - zapowiada Alaksandr Łukaszenka, który nie zamierza ustąpić z urzędu prezydenta. Swiatłana Cichanouska zapowiedziała, że jeśli do 25 października Łukaszenka nie zrezygnuje z urzędu, nie zwolni więźniów politycznych i nie zaprzestanie przemocy wobec demonstrantów, to w kraju wybuchnie strajk generalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

          Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

          Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

          czytaj więcej »
         • Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

          Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

          Francuskie władze mówią dość i zapowiadają, że będą ostro zwalczać przejawy radykalnego islamizmu. To reakcja na brutalne zabójstwo nauczyciela historii w jednej ze szkół pod Paryżem. Zbrodni miał dokonać 18-letni Czeczen. Zatrzymano już kilkanaście osób podejrzanych o współpracę, bądź inspirowanie 18-latka. W poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

          Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

          Pełniła obowiązki niemal do ostatnich chwil przed porodem, a po kilku dniach od narodzin, z maleństwem przy piersi ponownie pojawiła się w pracy. To jej postawa pozwoliła krajowi otrząsnąć się po najbardziej krwawym w historii zamachu terrorystycznym, a teraz przejść przez pandemię. Partia Pracy premier Jacindy Ardern wygrała sobotnie wybory parlamentarne w Nowej Zelandii. Kobieta po raz kolejny stanie na czele rządu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

          Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

          W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu ma odbyć się kolejna debata prezydencka w Stanach Zjednoczony. Donald Trump i Joe Biden spotkają się w legendarnym mieście Nashville w stanie Tennessee. Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej niż poprzednio - bez przekrzykiwania się, wzajemnego przerywania i zachowań, które zdecydowanie skrytykowała amerykańska, jak i światowa opinia publiczna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

          Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

          W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

          "Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

          Kilka dni temu we Francji zamordowano nauczyciela, który prowadził lekcje na temat wolności słowa, na temat tolerancji, na temat granic wolności słowa. Nauczyciel został zabity przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego. Sytuacja wywołała w kraju ogromne poruszenie. - Niewątpliwie trzeba ograniczyć język nienawiści w mediach społecznościowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych - dodał doktor Łukasz Jurczyszyn, dyrektor brukselskiego biura PISM. - Są przedmieścia, są dzielnice we Francji, gdzie faktycznie te zasady republikańskie nie są przestrzegane. Gdzie dziewczynki w wieku sześciu lat do szkoły chodzą w chustach, gdzie nie mogą bawić się lalkami, gdzie nie mają wstępu na basen - powiedziała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji. - W tej chwili te radykalne nurty Islamu dają ideologię, dają podstawę prowadzącą do zbrodni, ale w pewien sposób nobilitują gniew, bunt i wrogość wobec państwa i jego kultury - zaznaczył profesor Aleksander Hall, historyk, publicysta, autor książek o Francji.

          czytaj więcej »
         • Francja poruszona zabójstwem nauczyciela. Prezydent Macron zapowiada zmiany w szkołach

          Francja poruszona zabójstwem nauczyciela. Prezydent Macron zapowiada zmiany w szkołach

          Ta zbrodnia poruszyła całą Francję. Nauczyciel historii, który zawsze opowiadał się za równością i wolnością, w bestialski sposób został zamordowany przez 18-letniego Czeczena. Chłopak odciął mu głowę, bo na lekcjach nauczyciel miał pokazać karykaturę Mahometa. Na ulicach wielotysięczne protesty zszokowanych francuzów. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada dodatkową ochronę dla szkół i wyłapanie wszystkich radykalnych islamistów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

          "Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

          Jak druga fala zachorowań na COVID-19 przebiega na Ukrainie, Białorusi i w Rosji? Czy kryzys wywołany pandemią wpływa na społeczeństwa i politykę tych państw? W rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o tym dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Anna Łabuszewska, Wiktoria Bieliaszyn - dziennikarka "Gazety Wyborczej", dziennikarz telewizji Biełsat Michał Kacewicz i dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

          czytaj więcej »
         • Hodowcy owiec w tarapatach. Przez pandemię spadają ceny wełny

          Hodowcy owiec w tarapatach. Przez pandemię spadają ceny wełny

          Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia, w tym te dotyczące ubioru. Miesiące pracy zdalnej sprawiły, że branża oferująca ubrania formalne znalazła się w tarapatach. Mężczyźni na całym świecie wymienili garnitury na lżejsze i wygodniejsze ubrania. To odbija się na hodowcach owiec, gdyż ceny wełny spadają. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix