Fakty o Świecie

"Protesty są sygnałem, że nie da się dalej w Rosji utrzymywać ułudy państwa prawa"

Być może jest to sygnał, że przynajmniej w Moskwie następuje pewne zmęczenie materiału grupą, która jest teraz u władzy - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując nasilające się protesty w Moskwie. - Prowincji daleko do takich nastrojów - dodała. - Protesty są pewnym sygnałem tego, że nie da się dalej w Rosji utrzymywać ułudy państwa prawa - stwierdził z kolei Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Zdaniem gościa jesteśmy świadkami "dokręcania śruby tej władzy". Jakie jest więc znaczenie wyborów w Moskwie? - Te wybory mają charakter bardzo symboliczny - ocenił Eberhardt i dodał, że "obawa dotyczy tego, że klęska kandydatów partii władzy będzie budowała poczucie, że ta władza się kończy". - Alternatywa dla władz się wyłoni, gdy dojdzie do wewnętrznych pęknięć - ocenił.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Kreml odpowiada na testy amerykańskich rakiet. Putin wydał polecenia

  Kreml odpowiada na testy amerykańskich rakiet. Putin wydał polecenia

  W poniedziałek Pentagon przeprowadził pierwszy od czasów zimnej wojny test lądowej wersji pocisku manewrującego Tomahawk. Kreml oskarża Amerykę o rozpoczęcie nowego wyścigu zbrojeń, a prezydent Władimir Putin zapowiada zdecydowaną odpowiedź. W tej atmosferze powrót do formatu G8 - czyli grupy G7 plus Rosja - wydaje się mało prawdopodobny, chociaż zwolennikiem takiego posunięcia jest sam prezydent Donald Trump. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pływająca elektrownia atomowa. Rosjanie wpuścili na pokład dziennikarzy

  Pływająca elektrownia atomowa. Rosjanie wpuścili na pokład dziennikarzy

  W piątek w Rosji dziennikarze mogli po raz pierwszy zobaczyć najnowszy wynalazek inżynierów - pływającą elektrownię atomową. - To bardzo ważny projekt dla Rosji, ale też dla świata - tłumaczy Leonid Primak z Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej przy prezydencie Rosji. - Po raz pierwszy w dowolnym miejscu mórz i oceanów można umieścić źródło energii elektrycznej dla miast, zakładów przemysłowych i platform wiertniczych - tłumaczy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ribbentrop-Mołotow "taktycznym porozumieniem z Hitlerem"? Świat zdumiony słowami Siergieja Naryszkina

  Ribbentrop-Mołotow "taktycznym porozumieniem z Hitlerem"? Świat zdumiony słowami Siergieja Naryszkina

  Szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego i przewodniczący Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego Siergiej Naryszkin ocenił, że Związek Radziecki, zawierając w 1939 roku pakt o nieagresji z III Rzeszą - jak formalnie nazywał się pakt Ribbentrop-Mołotow - nie zrobił nic haniebnego. Naryszkin uznał to za "taktyczne porozumienie z Hitlerem". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Fala krytyki spadła na księcia Harrego i księżną Meghan. Chodzi o podróże lotnicze

  Fala krytyki spadła na księcia Harrego i księżną Meghan. Chodzi o podróże lotnicze

  W Zjednoczonym Królestwie z falą krytyki spotkali się książę Harry i księżna Sussex Meghan, którzy w ostatnim czasie cztery razy odbyli podróże prywatnymi odrzutowcami, mimo że angażują się w kampanię na rzecz ochrony klimatu. Takie podróże pozostawiają największy tak zwany ślad węglowy, który powoduje duże zanieczyszczanie środowiska. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szturm na strefę 51. Mem przerósł swojego twórcę, zareagował Pentagon

  Szturm na strefę 51. Mem przerósł swojego twórcę, zareagował Pentagon

  Nawet niewinny z pozoru żart na Facebooku może mieć konsekwencje w postaci wizyty agentów FBI. Od lat po Ameryce krążą teorie spiskowe o tym, że w tak zwanej Strefie 51 rząd Stanów Zjednoczonych ukrył odnalezione UFO. Jeden z amerykańskich obywateli, Matty Roberts, wpadł na pomysł, jak dowiedzieć się, czy tak jest naprawdę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

  Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

  - Sytuacja jest bardzo poważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS podróżnik i fotograf Tomasz Siuda, mówiąc o pożarach w Puszczy Amazońskiej. Wytłumaczył, jak wycinanie lasu równikowego u wybrzeżu oceanu zakłóca obieg wodny całej puszczy. - Mamy fundamentalny problem, bo jest to kwestią systemową. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu i przestać eksploatować las - podkreślił drugi gość programu, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl, Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Boris Johnson negocjuje w sprawie brexitu. "Chcemy podpisania umowy"

  Boris Johnson negocjuje w sprawie brexitu. "Chcemy podpisania umowy"

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbył podróż po Europie i prowadził rozmowy w sprawie brexitu. W środę był w Berlinie u Angeli Merkel, natomiast w czwartek rozmawiał w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Brytyjskiemu premierowi chodzi o to, aby Unia Europejska zgodziła się zmienić umowę brexitową. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Płuca ziemi" w ogniu. Bolsonaro: pożary mogły wywołać organizacje pozarządowe

  "Płuca ziemi" w ogniu. Bolsonaro: pożary mogły wywołać organizacje pozarządowe

  Las deszczowy Amazonii stanął w płomieniach. Dym z pożarów rozciąga się niemal nad połową Brazylii i dociera już nawet do Peru i Boliwii. Jeśli spłonie jeszcze dziesięć procent lasu, to straci on możliwość samoregeneracji. Przyczyną pożarów najprawdopodobniej jest chęć oczyszczenia ziemi pod hodowlę bydła, ale prezydent Jair Bolsonaro za pożary wini ekologów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Raport WHO: mikroplastik występuje też w wodzie z kranu

  Raport WHO: mikroplastik występuje też w wodzie z kranu

  Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, z którego wynika, że mikroplastik jest nie tylko w wodach mórz i oceanów, ale też w wodzie z kranu i w wodzie butelkowanej. Mikroplastik to maleńkie cząsteczki plastiku o średnicy mniejszej niż pięć milimetrów. Dokładne badania, które określą wpływ spożywania mikroplastiku na nasz organizm, dopiero będą wykonane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nastoletnie ciąże jednym z efektów kryzysu w Wenezueli

  Nastoletnie ciąże jednym z efektów kryzysu w Wenezueli

  Nicolas Maduro wciąż pełni funkcję prezydenta Wenezueli i nie ma nadziei na jego szybkie odejście. W przeciągu ostatnich sześciu lat jego rządów gospodarka kraju, który ma jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie, skurczyła się o 60 procent. Brakuje jedzenie, wody, prądu i leków. Miliony ludzi już uciekły z kraju, a pozostali o tym marzą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nasila się nowa zimna wojna"

  "Nasila się nowa zimna wojna"

  W poniedziałek Pentagon poinformował, że dzień wcześniej Amerykanie przeprowadzili pierwszą próbę pocisku o zasięgu większym niż 500 km od czasu wystąpienia USA z układu z Rosją o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, znanego jako traktat INF. W związku z testem Rosja i Chiny zwróciły się w środę z wnioskiem o pilne zwołanie w czwartek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. O znaczeniu amerykańskiej próby i możliwych konsekwencjach w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali były szef BBN generał Stanisław Koziej i generał Bogusław Pacek.

  czytaj więcej »
 • "Skandal jest powiązany z reformą sądownictwa". Światowe media o aferze w resorcie Ziobry

  "Skandal jest powiązany z reformą sądownictwa". Światowe media o aferze w resorcie Ziobry

  O zorganizowanej kampanii hejtu wobec sędziów, którą miał organizować były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, napisały najważniejsze agencje informacyjne, takie jak Reuters, AFP czy AP. O tym procederze dowiedział się cały świat. Zagraniczni dziennikarze przypominają, że skandal z internetową kampanią nienawiści ma związek z przeprowadzoną przez polski rząd reformą wymiaru sprawiedliwości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kardynał George Pell pozostanie w więzieniu. Sąd oddalił apelację

  Kardynał George Pell pozostanie w więzieniu. Sąd oddalił apelację

  Wniosek o apelację skazanego za pedofilię australijskiego kardynała George'a Pella został odrzucony. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy stanu Wiktoria, który utrzymał w mocy marcowy wyrok sześciu lat więzienia. Do napaści seksualnej wobec dwóch 13-letnich chłopców, należących do kościelnego chóru, miało dojść w zakrystii Katedry Świętego Patryka w 1996 roku, gdy George Pell był arcybiskupem Melbourne. Australijski duchowny od początku nie przyznawał się do winy. To najwyższy do tej pory dostojnik Kościoła skazany za takie przestępstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix