Fakty o Świecie

"Z kraju, który był wzorcem dla innych, staliśmy się pariasem"

- Licytowanie się przy pomocy płacy minimalnej to jest jedna z najgorszych populistycznych zagrywek - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS profesor Leszek Balcerowicz. Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju mówi o przedwyborczych obietnicach PiS i o perspektywach, jakie czekają polską gospodarkę.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jesteśmy dopiero na początku epidemii". Świat walczy z koronawirusem

  "Jesteśmy dopiero na początku epidemii". Świat walczy z koronawirusem

  Włochy i Izrael to dwa państwa, które w tej chwili przypominają oblężone twierdze. W Izraelu każda osoba wracająca z zagranicy, niezależnie od kraju, z którego przybywa, będzie poddana 14-dniowej kwarantannie. Z kolei na całym terenie Włoch zostały wprowadzone specjalne ograniczenia. Obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, a przemieszczać mogą się tylko osoby, które muszą iść do pracy lub do lekarza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak może przebiegać zakażenie koronawirusem u najmłodszych?

  Jak może przebiegać zakażenie koronawirusem u najmłodszych?

  Koronawirus SARS-CoV-2 może być najgroźniejszy dla osób starszych, bo właśnie w tej grupie wiekowej najwięcej jest komplikacji i zgonów. Z kolei dzieci przechodzą zakażenie łagodnie, ale wirus pozostaje w ich organizmach dłużej niż u dorosłych. To oznacza, że zanim pojawią się u nich pierwsze objawy, mogą potencjalnie zarazić więcej osób. W wielu krajach, a także w niektórych regionach w Polsce zapada coraz więcej decyzji o zamykaniu przedszkoli i szkół. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zacznijcie pracować nad tym, żeby nie dotykać swojej twarzy"

  "Zacznijcie pracować nad tym, żeby nie dotykać swojej twarzy"

  Oprócz mycia rąk - to jedna z najczęstszych rad: by nie dotykać swojej twarzy. Jak wynika z badań - średnio dotykamy twarzy ponad 20 razy na godzinę. Prawie połowa z tych interakcji to kontakt dłoni z oczami, nosem czy ustami. Ograniczenie tego jest trudne. Co z tym robić? Eksperci radzą, żeby zajmować czymś swoje dłonie i spróbować uruchomić w sobie instynkt samozachowawczy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie mamy narzędzi, by walczyć z koronawirusem"

  "Nie mamy narzędzi, by walczyć z koronawirusem"

  Jak poradzić sobie z koronawirusem w kraju, w którym półki na co dzień są puste, a służba zdrowia jest w stanie skrajnego upadku? To pytanie pojawia się w Wenezueli. To kraj, w którym panuje ogromna nędza – stąd pytanie, co stanie się, jeśli i tam pojawi się epidemia SARS-CoV-2? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rośnie napięcie na granicy grecko-tureckiej

  Rośnie napięcie na granicy grecko-tureckiej

  Na granicy turecko-greckiej oraz na greckiej wyspie Lesbos utknęły dziesiątki tysięcy imigrantów i uchodźców, którzy chcą dostać się do Europy. Jednak władze Grecji dają jasno do zrozumienia, że granice państwa są zamknięte. W niedzielę przeciwko zbliżającym się do przejścia imigrantów Grecy użyli armatek wodnych. Nad granicą, między greckimi i tureckimi siłami, doszło też do wymiany pocisków z gazem łzawiącym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To koniec pewnej epoki"

  "To koniec pewnej epoki"

  Harry i Meghan kończą pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej. W poniedziałek po raz ostatni z książęcymi tytułami wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Londynie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

  "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

  Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

  czytaj więcej »
 • Czerwone strefy we Włoszech. Jak wygląda życie w czasie zarazy?

  Czerwone strefy we Włoszech. Jak wygląda życie w czasie zarazy?

  W Europie największym ogniskiem choroby wciąż pozostają Włochy. Odnotowano tam już ponad 4,6 tysiąca zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 197 zgonów z powodu COVID-19 - choroby wywoływanej nowym wirusem. We Włoszech powstały tzw. czerwone strefy. Nie można ich opuszczać bez zezwolenia. W czerwonych strefach żyje łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób. W całym kraju zamknięte są szkoły i uczelnie wyższe. Władze wielu państw odradzają podróżowanie do Włoch. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kwarantanna na "Grand Princess" i ognisko choroby w domu opieki. Koronawirus w USA

  Kwarantanna na "Grand Princess" i ognisko choroby w domu opieki. Koronawirus w USA

  W Kalifornii, najbardziej zaludnionym stanie Ameryki, obowiązuje już stan wyjątkowy. Na wodach Kalifornii zacumował wycieczkowiec "Grand Princess", który został objęty kwarantanną po tym, jak koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 71-latka, który tym statkiem płynął dwa tygodnie temu. Na pokładzie jest niemal 3,5 tysiąca osób. Gwardia Narodowa helikopterem dostarczyła na pokład zestawy z testami na obecność nowego koronawirusa. W Kirkland w stanie Waszyngton, niedaleko Seattle, pojawiło się ognisko choroby w jednym z domów opieki dla osób starszych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak chronić się przed koronawirusem? WHO obala najczęściej powielane mity

  Jak chronić się przed koronawirusem? WHO obala najczęściej powielane mity

  Lekarze pytani o to, jak uniknąć zakażenia nowym koronawirusem, mówią, że trzeba jak najczęściej myć ręce i unikać dużych skupisk ludzi. W internecie pełno jest zupełnie nieprawdziwych i szkodliwych porad dotyczących radzenia sobie w obliczu epidemii SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę najbardziej powszechnych mitów dotyczących koronawirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przypadek psa z Hongkongu. Wykryto u niego koronawirusa, ale czy jest zakażony?

  Przypadek psa z Hongkongu. Wykryto u niego koronawirusa, ale czy jest zakażony?

  U psa w Hongkongu wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zwierzę należy do starszej kobiety, u której wcześniej potwierdzono zakażenie wirusem. Pies nie wykazuje żadnych objawów choroby, ale został poddany 14-dniowej kwarantannie. Przypadek psa z Hongkongu bada grono międzynarodowych ekspertów. Sam fakt obecności wirusa nie świadczy o infekcji - naukowcy chcą sprawdzić, czy we krwi psa są przeciwciała. Na razie Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że nie ma dowodów na to, by psy czy koty mogły przenosić nowego koronawirusa. Weterynarze apelują do właścicieli psów i kotów, by nie zakładali swoim zwierzętom maseczek ochronnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

  Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

  Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

  czytaj więcej »
 • "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

  "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

  - Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

  czytaj więcej »
 • Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

  Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

  Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix