Fakty o Świecie

 • Foto: ENEX
 • Przeciwnicy i zwolennicy Borisa Johnsona na Downing Street
 • Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?

Mroczne oblicze "światowej stolicy rozrywki". "Jeśli tu trafiłeś, to utknąłeś"

Ekskluzywne hotele, wypełnione graczami kasyna, szybkie śluby i sobowtóry Elvisa Presleya - z tym kojarzy się założone prawie 115 lat temu Las Vegas. Ale życie w tym mieście toczy się także pod ziemią. Burzowe kanały, które chronią miasto przed powodziami, zamieszkiwane są przez blisko tysiąc bezdomnych osób.

"Zdarzają się rodziny, w których są dwa złote dziennie na osobę"

Byłam u pani Marii, która ma 1600 złotych emerytury. Musi wynająć mieszkanie, wykupić lekarstwa i...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Las Vegas określane jest mianem "światowej stolicy rozrywki". Jednego dnia można wygrać tam majątek lub przegrać absolutnie wszystko. Ale to miasto ma też drugie, mniej znane oblicze.

Pod głównymi ulicami Las Vegas rozciąga się sieć tuneli, które są domem dla ponad tysiąca bezdomnych. Kilka metrów pod ziemią tworzą oni miasto w mieście. Zupełnie inne niż to na powierzchni - wszędzie jest ciasno, zimno, ciemno i przerażająco.

Trafiają tam przegrani hazardziści, alkoholicy, narkomani, przestępcy, ale też i ludzie, którzy na jakimś etapie swojego życia po prostu mieli pecha.

Każdy z nich ma swoją historię i mierzy się z własnymi demonami.

"Jeśli tu trafiłeś, to utknąłeś"

"Pojawił się w domu z bronią". Charlize Theron o alkoholizmie ojca i jego śmierci z rąk matki

Nieprzewidywalność każdego dnia, gdy żyje się z alkoholikiem, jest w stanie wryć się w ciebie...

Jay skończył 45 lat. Miał dobrą pracę, pieniądze, dom i normalne życie, ale został okradziony, pobity i stracił oko.

Mężczyzna uzależnił się od leków i skończył w tunelach. Żyje tam już od blisko czterech lat. Kiedyś kupował biżuterię, a dziś szuka jej w kanałach i sprzedaje za kilka dolarów.

- To codzienna walka. Nie ma jak się stąd wydostać. Jeśli tu trafiłeś, to utknąłeś - wyjaśnia Jay.

Podobnie jak Jay, w tunelach żyją Beverly i Tony. Małżeństwo w kanałach mieszka od pięciu lat i próbuje stworzyć w nich namiastkę domu. Mają meble, naczynia, prowizoryczną toaletę. Ale jest bardzo trudno. - Łatwiej jest zdobyć narkotyki niż jedzenie - mówi Beverly.

Z poprzedniego życia para zabrała ze sobą dwa psy.

Tuż obok nich mieszka Iris, który trafił do kanałów po śmierci swojego syna. I choć od tego dnia minęło już siedem lat, to jest tam, by pomagać innym. Sam również potrzebuje pomocy. - Trzy tygodnie temu miałem atak serca. Myśleli, że już nie żyję, ale moje serce znów zaczęło bić - mówi Iris.

Mieszkańcy kanałów żyją z dnia na dzień. Bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Bo o tych ludziach Las Vegas już dawno zapomniało. - To bardzo trudne. Płaczę widząc to wszystko. Kiedyś byłam kimś, a  teraz jestem nikim - mówi Rusti, mieszkanka kanałów.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 milionów dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety oraz łodzie patrolowe. Milion sztuk amunicji zobowiązały się dostarczyć Ukrainie państwa Unii Europejskiej i planują wspólne zakupy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Demonstrujcie, odzyskajcie nasz naród - apeluje Donald Trump do swoich zwolenników. Tym razem Trump wzywa do reakcji na aresztowanie, do którego mogłoby dojść, jeśli sąd zdecyduje się go oskarżyć. Chodzi o kontakty z byłą gwiazdą filmów dla dorosłych. Prawnik Trumpa miał zapłacić jej za milczenie. Ale to nie kwestie obyczajowe interesują prokuratora, tylko to, czy nie złamano prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Tylko w ciągu ostatnich trzech lat liczba małżeństw w Korei Południowej spadła o 25 procent. To był efekt koreańskiego strajku włoskiego. Kobiety masowo odmówiły wychodzenia za mąż. To dlatego, że po ślubie oczekuje się od nich potomstwa. Szczególnie teraz, gdy Korea ma najniższy na świecie współczynnik dzietności. Ten strajk zabija Koreę – twierdzą władze i wyliczają, że przez ujemny przyrost naturalny w najbliższej przyszłości wymrzeć może 228 koreańskich miast i miasteczek. To nie pasuje do obrazu Korei Południowej, azjatyckiego tygrysa z gospodarką rozwijającą się w tempie średnio 5 procent w minionych dekadach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Na mocy decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa mają zostać aresztowani pod zarzutem odpowiedzialności za bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Według Biura Rzecznika Praw Dziecka w Ukrainie udokumentowanych jest ponad 16 tysięcy przypadków porwań ukraińskich dzieci. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Prezydent Francji Emanuel Macron obiecywał swoim wyborcom reformę emerytalną już drugą kadencję i właśnie słowa dotrzymał. Francuska konstytucja pozwala rządowi uchwalić ustawę bez głosowania nad nią w parlamencie. W ten sposób wiek emerytalny został podniesiony z 62 do 64 lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  To, co dzieje się w Ukrainie, może stać się jednym z głównych motywów amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Staje się to jasne po słowach gubernatora Florydy, który wydaje się być pewnym kandydatem na kandydata. Jak twierdzi Ron DeSantis, rosyjska inwazja to po prostu "spór terytorialny". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Badanie prestiżowej Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych napawa optymizmem - mieszkańcy Starego Kontynentu po roku od rosyjskiej inwazji uważają, że Unia Europejska jest silniejsza, Rosja słabsza, a Ukraina ma prawo do bezkompromisowego zwycięstwa. Co zaskakujące - wojna zakopuje tradycyjne podziały polityczne. Walkę Ukraińców wspierają za równo liberałowie, jak i nacjonaliści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Późno w nocy ukraińskie służby dostały informacje od swoich agentów, że z terenów kontrolowanych przez Rosjan wystartował bezzałogowiec. Celem był obiekt w Ukrainie. Zapadła decyzja, by go strącić. Około drugiej nad ranem żołnierze go usłyszeli i zobaczyli. Był tak blisko i nisko, że strącili go bez żadnych kłopotów. Gdy podeszli do szczątków - zobaczyli, że to maszyna chińska.

  czytaj więcej »
 • W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  Inflacja w lutym w Polsce wyniosła 18,4 procent. To boli i będzie jeszcze bolało, mimo że inflacja ma już spadać. Są państwa, w których zadomowiła się na dobre i w których przerwanie spirali inflacyjnej okazuje się być niezwykle trudne. Tak jest choćby w Argentynie, w której ceny w ciągu roku wzrosły o ponad 100 procent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Prezydent Biden pojawił się na miejscu strasznej tragedii, strzelaniny w Monterey Park. Tym razem nie tylko ze słowami pocieszenia dla rodzin ofiar szaleńca, ale z konkretnym rozporządzeniem, które ma utrudnić dostęp do broni osób, które nigdy nie powinny dostać jej do rąk. Przepisy dotyczą sprawdzania przeszłości kryminalnej nabywców oraz ułatwiają konfiskatę broni osobom uznanym za niebezpieczne. Prezydent Biden chciałby zakazu sprzedaży broni szturmowej cywilom. Na przeszkodzie stoją Republikanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix