"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"

"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"
"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków - ocenił. Mija 40 lat od szturmu na ambasadę amerykańską w Teheranie w czasie rewolucji islamskiej. - Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - podkreślił ekspert.

4 listopada 1979 roku, gdy w Iranie trwała rewolucja islamska, do ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie wtargnął tłum irańskich studentów. Pracownicy placówki zostali wzięci jako zakładnicy, a dramat 52 z nich trwał 444 dni.

- Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota. - Jedni Irańczycy się z tym identyfikują, dla innych jest to symbol bariery, która została stworzona między Iranem a światem zewnętrznym - wytłumaczył.

Ekspert zaznaczył, że wśród Irańczyków jest też świadomość, że wrogość z Zachodem nie pozwala im normalnie żyć. Jak podkreślił, "byłoby błędem zaprzeczanie temu, że w 1979 roku był to autentyczny entuzjazm".

- Dzisiaj (relacje amerykańsko-irańskie - przyp. red.) są zdecydowanie gorsze. W 1979 roku była nadzieja na normalizację. (...) Dzisiaj mamy taką sytuację, że nie ma o czym rozmawiać, że przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei mówi wprost, że nie ma mowy o rozmowach z Amerykanami - ocenił.

Sankcje i atom

Iran jest krajem objętym amerykańskimi sankcjami gospodarczymi. Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek kolejne sankcje na Iran. W 2018 roku USA wycofały się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, który miał zagwarantować, że Iran nie zbuduje broni atomowej.

- Na pewno w establishmencie irańskim jest grupa ludzi wpływowych, którzy żyją z tego, że są sankcje, którzy żyją z tego, że Iran jest zagrożony. (...) To legitymizuje ich władzę i pozwala im zarabiać pieniądze na przemycie towarów, które trzeba przemycać, bo są sankcje - zaznaczył Krzysztof Strachota. - Jeżeli popatrzymy na tę sytuację z Teheranu, to tak naprawdę oni żyją cały czas w poczuciu zagrożenia militarnego ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw - dodał.

Ekspert OSW zwrócił uwagę na to, że amerykańskie inwazje na Irak i Afganistan usunęły z krajów sąsiednich wrogów irańskiego reżimu. Podkreślił, że w ostatnich latach Iran był zagrożony atakami ze strony USA, ale do nich nie doszło. - Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia, że nikt ich nie zaatakuje, że koszty takiej wojny byłyby zbyt duże - ocenił.

Krzysztof Strachota stwierdził, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków. Odbywa się to wielkim kosztem - dodał.

Iran jak PRL w latach 80.

W rozmowie z Michałem Sznajderem gość programu poruszył też temat życia codziennego Irańczyków. - Iran nie jest krajem nędzy. (...) Jest poczucie marnowanych okazji, takiego mozołu codziennego, nieefektywności. Przypomina PRL w latach 80. - wyjaśnił. - To napędza raz na kilka lat protesty przeciwko władzy i nadzieję, że można ją zmienić - dodał.

- Współczesny Iran się rozwija i daje poczucie dumy narodowej. Można nie utożsamiać się z reżimem, ale można utożsamiać się z Iranem - wytłumaczył ekspert. - Jak (Irańczycy - przyp. red.) patrzą na Irak, Afganistan, kraje arabskie, to myślą sobie, że nie mają najgorzej. To znaczy, że koniec końców dobrze byłoby ten reżim zmienić, ale nie za wszelką cenę - podsumował.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS