Fakty o Świecie

"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"

Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków - ocenił. Mija 40 lat od szturmu na ambasadę amerykańską w Teheranie w czasie rewolucji islamskiej. - Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - podkreślił ekspert.

4 listopada 1979 roku, gdy w Iranie trwała rewolucja islamska, do ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie wtargnął tłum irańskich studentów. Pracownicy placówki zostali wzięci jako zakładnicy, a dramat 52 z nich trwał 444 dni.

- Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota. - Jedni Irańczycy się z tym identyfikują, dla innych jest to symbol bariery, która została stworzona między Iranem a światem zewnętrznym - wytłumaczył.

Ekspert zaznaczył, że wśród Irańczyków jest też świadomość, że wrogość z Zachodem nie pozwala im normalnie żyć. Jak podkreślił, "byłoby błędem zaprzeczanie temu, że w 1979 roku był to autentyczny entuzjazm".

- Dzisiaj (relacje amerykańsko-irańskie - przyp. red.) są zdecydowanie gorsze. W 1979 roku była nadzieja na normalizację. (...) Dzisiaj mamy taką sytuację, że nie ma o czym rozmawiać, że przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei mówi wprost, że nie ma mowy o rozmowach z Amerykanami - ocenił.

Sankcje i atom

Iran jest krajem objętym amerykańskimi sankcjami gospodarczymi. Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek kolejne sankcje na Iran. W 2018 roku USA wycofały się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, który miał zagwarantować, że Iran nie zbuduje broni atomowej.

- Na pewno w establishmencie irańskim jest grupa ludzi wpływowych, którzy żyją z tego, że są sankcje, którzy żyją z tego, że Iran jest zagrożony. (...) To legitymizuje ich władzę i pozwala im zarabiać pieniądze na przemycie towarów, które trzeba przemycać, bo są sankcje - zaznaczył Krzysztof Strachota. - Jeżeli popatrzymy na tę sytuację z Teheranu, to tak naprawdę oni żyją cały czas w poczuciu zagrożenia militarnego ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw - dodał.

"Amerykańskie zbrodnie na świecie i w Iranie" na pamiątkę szturmu na ambasadę USA

Antyamerykańskie murale odsłonięto na ścianach byłej ambasady USA w Teheranie. Ma to związek z...

Ekspert OSW zwrócił uwagę na to, że amerykańskie inwazje na Irak i Afganistan usunęły z krajów sąsiednich wrogów irańskiego reżimu. Podkreślił, że w ostatnich latach Iran był zagrożony atakami ze strony USA, ale do nich nie doszło. - Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia, że nikt ich nie zaatakuje, że koszty takiej wojny byłyby zbyt duże - ocenił.

Krzysztof Strachota stwierdził, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków. Odbywa się to wielkim kosztem - dodał.

Iran jak PRL w latach 80.

W rozmowie z Michałem Sznajderem gość programu poruszył też temat życia codziennego Irańczyków. - Iran nie jest krajem nędzy. (...) Jest poczucie marnowanych okazji, takiego mozołu codziennego, nieefektywności. Przypomina PRL w latach 80. - wyjaśnił. - To napędza raz na kilka lat protesty przeciwko władzy i nadzieję, że można ją zmienić - dodał.

- Współczesny Iran się rozwija i daje poczucie dumy narodowej. Można nie utożsamiać się z reżimem, ale można utożsamiać się z Iranem - wytłumaczył ekspert. - Jak (Irańczycy - przyp. red.) patrzą na Irak, Afganistan, kraje arabskie, to myślą sobie, że nie mają najgorzej. To znaczy, że koniec końców dobrze byłoby ten reżim zmienić, ale nie za wszelką cenę - podsumował.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

  Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

  Roman Polański udzielił wywiadu francuskiemu tygodnikowi "Paris Match", w którym po raz pierwszy, odniósł się do oskarżeń modelki Valentine Monnier. Kobieta twierdzi, że reżyser zgwałcił ją w 1975 roku podczas wakacji w Szwajcarii. Polański wszystkiemu zaprzecza i dodaje - próbują zrobić ze mnie potwora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

  Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

  Osiem osób nie żyje, a dziewięć wciąż jest poszukiwanych po poniedziałkowym wybuchu wulkanu, do którego doszło na wyspie White w Nowej Zelandii. W szpitalach wciąż przebywa 29 osób, większość z nich ma głębokie poparzenia obejmujące nawet 70 procent całego ciała. By uratować wszystkich, potrzebna jest tkanka aż od 60 dawców. Pomoc deklarują już Australia i Stany Zjednoczone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

  Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

  Słyszeć kolory lub widzieć dźwięki to dla większości z nas jest niemożliwe. Są jednak ludzie, którzy z taką umiejętnością się urodzili. Dzięki nietypowej budowie układu nerwowego potrafią zupełnie inaczej doświadczać codzienności, a czasem tworzyć wyjątkowe dzieła sztuki. Ta cecha nazywana jest synestezją i występuje u jednej na dwadzieścia tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

  Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

  W czwartek w Wielkiej Brytanii odbywają się przedterminowe wybory do Izby Gmin. To starcie dwóch największych graczy - Borisa Johnsona i Jeremy'ego Corbyna. Według ostatnich sondaży na zwycięstwo może liczyć rządząca Partia Konserwatywna. Od wyniku wyborów zależy nie tylko, to kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także, czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

  Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

  - Na początek mamy 250 miliardów euro rocznie do 2030 roku na realizację tych pierwszych planów Komisji Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Toczy się gra o to, w jaki sposób kompensować te zmiany, jak wesprzeć je tak, by ta rewolucja zielona w gospodarce nie zmieniła się w rewolucję na ulicach - dodał. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, podkreślił, że "Europejski Zielony Ład" to wdrożenie polityk ONZ uzgodnionych w 2015 podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

  czytaj więcej »
 • Baczyńska opowiada o współpracy z Tokarczuk. "To było piękne, jak zobaczyłam uśmiech"

  Baczyńska opowiada o współpracy z Tokarczuk. "To było piękne, jak zobaczyłam uśmiech"

  Na gali rozdania Nagród Nobla Olga Tokarczuk pojawiła się w długiej, welurowej, atramentowej sukni. Noblistka blisko współpracowała z projektantką Gosią Baczyńską, bo zależało jej na tym, by suknia miała charakter symboliczny. Tak też się stało. Był to ukłon w stronę pierwszej laureatki literackiej Nagrody Nobla Selmy Lagerloef, która odebrała nagrodę dokładnie 110 lat temu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nawet jeden dzień deszczu może oznaczać zagrożenie dla reniferów"

  "Nawet jeden dzień deszczu może oznaczać zagrożenie dla reniferów"

  Zima w Laponii wygląda jak ta z baśni Andersena. Wysokie świerki uginające się pod srebrzystym śniegiem, a między nimi setki reniferów. Niestety, ta bajkowa sceneria już niedługo może się na zawsze zmienić. To właśnie na północy najwyraźniej widać, jak nieodwracalnie zmienia się klimat i jak świat zmierza w kierunku katastrofy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

  Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

  Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

  czytaj więcej »
 • "Robimy co w naszej mocy, by poznać jego motywy". Trwa śledztwo po ataku w bazie

  "Robimy co w naszej mocy, by poznać jego motywy". Trwa śledztwo po ataku w bazie

  W ubiegły piątek na terenie bazy wojskowej Pensacola na Florydzie oficer saudyjskiego lotnictwa Mohammed al-Szamrani nagle wyciągnął bron i zaczął strzelać. Zabił trzech młodych marynarzy i ranił 8 osób. Chwile potem zginął podczas wymiany ognia z policjantami. Choć sprawą zajmują się Marynarka Wojenna, policja oraz FBI, to nikomu jak dotąd nie udało się ustalić, co właściwie kierowało napastnikiem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowy budżet Pentagonu. USA będą mogły nałożyć sankcje na Nord Stream 2

  Nowy budżet Pentagonu. USA będą mogły nałożyć sankcje na Nord Stream 2

  Komisje do spraw sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek budżet Pentagonu. Projekt przewiduje między innymi sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Zawiera również zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską". Z informacji dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat. Władze rosyjskie przekonują jednak, że projektowi nic już nie zagraża. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix