Pojawiły się problemy z oddychaniem, ewakuowano dzieci. Ale władze twierdzą, że "nie ma żadnego zagrożenia"
Krym i potencjalna katastrofa ekologiczna. Szkoły w rejonie Armiańska zostały zamknięte, a matki z dziećmi skierowano do sanatoriów na południu półwyspu. W zakładach chemicznych miało dojść do wycieku nieznanej substancji. Mieszkańcy na dziwny osad i zapach narzekali od ponad dwóch tygodni.
Budynki i samochody w całym Armiańsku pokrył rdzawy nalot. Mieszkańcy zaczęli masowo narzekać na nudności, pieczenie w gardle i problemy z oddychaniem. Rolnicy zaczęli donosić o usychających uprawach
- Nagle truskawki zaczęły więdnąć. Nigdy wcześniej nie miało to miejsca w sierpniu. Liście kompletnie uschły - mówi jeden z mieszkańców miasta.
Z drzew zaczęły spadać pożółkłe liście. Nie byłoby w nic dziwnego, gdyby stało się to jesienią, ale wszystko zaczęło się 23 sierpnia. Rdzawy nalot pojawił się nawet w domowych wnętrzach. - Niedawno wyremontowaliśmy kuchnię. Nagle pojawił się w niej rdzawy osad. Był wszędzie. Pojawił się nawet na lodówce - opowiada mieszkanka Armiańska.
Podejrzenie z miejsca padło na miejscową fabrykę. Krymski Tytan specjalizuje się w produkcji tlenku tytanu, ale emituje też dwutlenek siarki.
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin ostrzegł we wtorek przed katastrofą ekologiczną na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Na północnej granicy półwyspu obserwowane jest wysokie zanieczyszczenie powietrza, w związku z czym Rosjanie odwołali tam zajęcia w...Kijów ostrzega: na Krymie mogło dojść do katastrofy ekologicznej
Trujące opary siarki
Mieszkańcy Armiańska, który leży na okupowanym przez Rosję Krymie, przez dwa tygodnie alarmowali w mediach społecznościowych, że w ich mieście dzieje się coś złego.
- Mam podejrzenie jak mogło do tego dojść. Najpierw do atmosfery trafił dwutlenek siarki, a potem spadł kwaśny deszcz. Zadziałał silny kwas, który łatwo rozpuszcza każdą metalową strukturę. Dwutlenek siarki jest niebezpieczny. Jego opary mogły poparzyć płuca mieszkańców - mówi chemik Siergiej Kondratiew .
Ta wersja wydarzeń jest wysoce prawdopodobna, bo ukraińscy pogranicznicy od dłuższego czasu odnotowywali podwyższone stężenie dwutlenku siarki w powietrzu.
"Na wszelki wypadek"
Uznawane przez Rosję władze Krymu mówią: badamy sprawę. Ale na ich reakcję trzeba było czekać aż dwa tygodnie od pierwszych doniesień o skażeniu środowiska.
Rodzice w ostatniej chwili dowiedzieli się, że ich dzieci czekają przymusowe wakacje i ze względów bezpieczeństwa zostaną wywiezione poza Armiańsk. - O wszystkim dowiedzieliśmy się godzinę wcześniej. Zadzwoniła nauczycielka, żebyśmy jak najszybciej przyjechali i powiedziała, że mamy godzinę na spakowanie rzeczy - opowiada jedna z matek.
Przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Człowieka na Krymie ostro krytykuje prorosyjskie władze Krymu za to, że nie wprowadziły w Armiańsku stanu wyjątkowego i za brak rzetelnej informacji dla mieszkańców.
- Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia obywateli. Jednak zgodnie z przepisami podjęliśmy decyzję o przerwaniu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Dzieci wyjadą na odpoczynek do naszych krymskich sanatoriów - odpowiada krymski premier Siergiej Aksionow.
Premier Krymu przyznał, że stężenie dwutlenku siarki przekroczyło dopuszczalne normy, ale dopiero we wtorek zdecydował o zamknięciu fabryki. Jak mówi - "na wszelki wypadek".
Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
W Rosji rozpoczął się proces Brittney Griner. Biały Dom traktuje ją jak więźnia politycznego
Dwukrotna złota medalistka olimpijska w koszykówce przed rosyjskim sądem. Brittney Griner aresztowano na lotnisku w Moskwie na tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę, rzekomo w jej bagażu znaleziono wkłady z olejem konopnym. Została oskarżona o przemyt narkotyków. Grozi jej 10 lat więzienia. Dziennikarze "The New York Times" twierdzą, że ceną za jej wolność jest wypuszczenie z więzienia słynnego rosyjskiego przestępcy zwanego handlarzem śmiercią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Strajki na europejskich lotniskach utrudniają podróżowanie
Wakacje, które zaczynają się od koczowania na lotnisku, to nie koszmar - to rzeczywistość w Europie. Z paryskiego lotniska Roissy jeden na pięć samolotów zostanie w sobotę odwołany. Personel pokładowy i pracownicy lotnisk strajkują, bo pandemia minęła, a im pozostały dodatkowe obowiązki i niższe pensje. Jak twierdzą, co dzień obsługują tysiące pasażerów, tymczasem sami na wakacje nie mogą sobie pozwolić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Worki z ciałami i krewni szukających bliskich przed kostnicą w Buczy
Rodziny w Ukrainie szukają swoich bliskich, z którymi kontakt nagle się urwał. To żony, matki i sisotry. Kiedy na policji nie znajdują pomocy, jadą do kostnic. Nawet wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Ciała osób, które zginęły w maju w Azowstalu, dopiero teraz trafiły do kostnicy w Buczy.
czytaj więcej »Xi Jinping odwiedził Hongkong. Mówił o potrzebie szanowania chińskiego przywództwa
Mija 25 lat od przekazania Chinom kontroli nad Hongkongiem. Z tej okazji miasto odwiedził Xi Jinping. W swoim przemówieniu prezydent Chin mówił, że Hongkong powinien uszanować chińskie przywództwo. Zgodnie z doktryną "jeden kraj, dwa systemy" w 1997 roku Chiny zgodziły się, by przez 50 lat Hongkong zachował autonomię, ale Pekin od lat zwiększa kontrolę nad miastem. Wielka Brytania oskarża Chiny o niewywiązywanie się z podjętych zobowiązań. Wszelkie przejawy działalności prodemokratycznej są tłumione. Podczas wizyty prezydenta w mieście zwiększono środki bezpieczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Premier Finlandii ma 36 lat i nie przejmuje się hejtem. "Ale martwię się o innych"
Sanna Marin przejdzie do historii jako premier, który wprowadził Finlandię do NATO. 36-letnia polityk w tak młodym wieku jest już na szczycie politycznej kariery. Przeciwnikom nie daje pola do krytyki, chyba że dotyczy to stylu pani premier, której zdarza się na oficjalne spotkanie wybrać mniej formalną garderobę.
czytaj więcej »Ustawa o Sądzie Najwyższym. Vera Jourova: nie spełnia "kamieni milowych" KPO
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova twierdzi, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie spełnia "kamieni milowych" określonych w Krajowym Planie Odbudowy. Komisja Europejska wypłatę Polsce pieniędzy z funduszu odbudowy uzależniła między innymi od reform sądownictwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »USA: R. Kelly skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne
R. Kelly został skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne. Muzyk wykorzystywał nieletnie dziewczyny, handlował kobietami i prowadził zorganizowaną działalność przestępczą. Sędzia z Nowego Jorku, która nałożyła na niego taką karę, powiedziała, że Kelly wykazywał "czystą brutalność" wobec swoich ofiar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Szkocja planuje drugie referendum w sprawie niepodległości
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała, że referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w przyszłym roku. Szkoci odrzucili niepodległość w referendum w 2014 roku. Dlatego teraz na kolejne głosowanie nie chce zgodzić się Londyn. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Włochy zmagają się z rekordową suszą. Straty mogą sięgać miliardów euro
Fala upałów przetacza się nie tylko przez Polskę, zalewa całą Europę. We Włoszech wysokim temperaturom towarzyszy dramatyczna susza. Tak źle nie było tam od 70 lat. Wysychają całe rzeki i jeziora, schną uprawy. Włosi szacują, że straty spowodowane suszą mogą wynieść miliardy euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO. Jest zgoda Turcji
Władimir Putin chciał zagrozić NATO i odeprzeć Sojurz od swoich granic. Efekt jest taki, że wojsk NATO będzie miał najwięcej w swojej imperialnej karierze. Jest zielone światło od Turcji i zgoda na rozszerzenie paktu o dwa kolejne państwa - Finlandię i Szwecję. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Atak na Kapitol. Zeznania byłej asystentki Trumpa rzucają nowe światło na sprawę
Była asystentka Donalda Trumpa Cassidy Hutchinson zeznała we wtorek przed komisją Izby Reprezentantów na temat szczegółów przebiegu wydarzeń z 6 stycznia 2021 roku. To wtedy dokonano szturmu na Kapitol. Donald Trump według jej słów chciał dołączyć do agresywnego tłumu przed Kapitolem. Powstrzymała go ochrona. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Ukraina: wolontariusze pomagają w ewakuacji starszych mieszkańców z Bachmutu
Wolontariusze z Bachmutu w obwodzie donieckim otrzymują coraz więcej telefonów z prośbą o pomoc w ewakuacji starszych mieszkańców. Wielu mieszkańców obawia się, że przejęcie kontroli nad miastem będzie kolejnym celem Rosjan. Tylko minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały Bachmut pięć razy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Zamachy z 2015 roku. Francja czeka na wyrok w sprawie
Wyroków od kilku lat więzienia do dożywocia domaga się francuska prokuratura dla 20 osób zamieszanych w organizację krwawych zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku. W atakach zginęło 130 osób, a 350 zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiadł między innymi Salah Abdeslam - jedyny terrorysta, który przeżył zamach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Teksas wstrząśnięty po informacji o śmierci migrantów w naczepie ciężarówki
W naczepie ciężarówki w 40-stopniowym upale skonało 51 osób, w tym kilkoro dzieci. Potwierdzono już tożsamość części z nich - byli to nielegalni imigranci z Meksyku, Hondurasu i Gwatemali. Społeczność imigrantów z Ameryki Południowej mieszkająca w Teksasie jest wstrząśnięta rozmiarem tragedii. Śledztwo niemal natychmiast przejęły władze federalne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rozszerzenie Sojuszu, zwiększenie sił i kwestia wojny w Ukrainie. Ruszył szczyt NATO
W Madrycie ruszył szczyt NATO. Polska liczy na wzmocnienie i większe siły na wschodniej flance. Szwecja i Finlandia, które chcą dołączyć do Sojuszu, mają nadzieję na przełom w relacjach z Turcją. Przywódcy mają też zdecydować o zwiększeniu sił szybkiego reagowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »