Pojawiły się problemy z oddychaniem, ewakuowano dzieci. Ale władze twierdzą, że "nie ma żadnego zagrożenia"
Krym i potencjalna katastrofa ekologiczna. Szkoły w rejonie Armiańska zostały zamknięte, a matki z dziećmi skierowano do sanatoriów na południu półwyspu. W zakładach chemicznych miało dojść do wycieku nieznanej substancji. Mieszkańcy na dziwny osad i zapach narzekali od ponad dwóch tygodni.
Budynki i samochody w całym Armiańsku pokrył rdzawy nalot. Mieszkańcy zaczęli masowo narzekać na nudności, pieczenie w gardle i problemy z oddychaniem. Rolnicy zaczęli donosić o usychających uprawach
- Nagle truskawki zaczęły więdnąć. Nigdy wcześniej nie miało to miejsca w sierpniu. Liście kompletnie uschły - mówi jeden z mieszkańców miasta.
Z drzew zaczęły spadać pożółkłe liście. Nie byłoby w nic dziwnego, gdyby stało się to jesienią, ale wszystko zaczęło się 23 sierpnia. Rdzawy nalot pojawił się nawet w domowych wnętrzach. - Niedawno wyremontowaliśmy kuchnię. Nagle pojawił się w niej rdzawy osad. Był wszędzie. Pojawił się nawet na lodówce - opowiada mieszkanka Armiańska.
Podejrzenie z miejsca padło na miejscową fabrykę. Krymski Tytan specjalizuje się w produkcji tlenku tytanu, ale emituje też dwutlenek siarki.
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin ostrzegł we wtorek przed katastrofą ekologiczną na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Na północnej granicy półwyspu obserwowane jest wysokie zanieczyszczenie powietrza, w związku z czym Rosjanie odwołali tam zajęcia w...Kijów ostrzega: na Krymie mogło dojść do katastrofy ekologicznej
Trujące opary siarki
Mieszkańcy Armiańska, który leży na okupowanym przez Rosję Krymie, przez dwa tygodnie alarmowali w mediach społecznościowych, że w ich mieście dzieje się coś złego.
- Mam podejrzenie jak mogło do tego dojść. Najpierw do atmosfery trafił dwutlenek siarki, a potem spadł kwaśny deszcz. Zadziałał silny kwas, który łatwo rozpuszcza każdą metalową strukturę. Dwutlenek siarki jest niebezpieczny. Jego opary mogły poparzyć płuca mieszkańców - mówi chemik Siergiej Kondratiew .
Ta wersja wydarzeń jest wysoce prawdopodobna, bo ukraińscy pogranicznicy od dłuższego czasu odnotowywali podwyższone stężenie dwutlenku siarki w powietrzu.
"Na wszelki wypadek"
Uznawane przez Rosję władze Krymu mówią: badamy sprawę. Ale na ich reakcję trzeba było czekać aż dwa tygodnie od pierwszych doniesień o skażeniu środowiska.
Rodzice w ostatniej chwili dowiedzieli się, że ich dzieci czekają przymusowe wakacje i ze względów bezpieczeństwa zostaną wywiezione poza Armiańsk. - O wszystkim dowiedzieliśmy się godzinę wcześniej. Zadzwoniła nauczycielka, żebyśmy jak najszybciej przyjechali i powiedziała, że mamy godzinę na spakowanie rzeczy - opowiada jedna z matek.
Przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Człowieka na Krymie ostro krytykuje prorosyjskie władze Krymu za to, że nie wprowadziły w Armiańsku stanu wyjątkowego i za brak rzetelnej informacji dla mieszkańców.
- Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia obywateli. Jednak zgodnie z przepisami podjęliśmy decyzję o przerwaniu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Dzieci wyjadą na odpoczynek do naszych krymskich sanatoriów - odpowiada krymski premier Siergiej Aksionow.
Premier Krymu przyznał, że stężenie dwutlenku siarki przekroczyło dopuszczalne normy, ale dopiero we wtorek zdecydował o zamknięciu fabryki. Jak mówi - "na wszelki wypadek".
Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Rosja i Chiny zacieśniają więzy gospodarcze. "Chiny stały się liderem w imporcie rosyjskiej ropy"
Rozmowy Władimira Putina i Xi Jinpinga zakończyły się zawarciem kilkunastu porozumień wzmacniających współpracę w obszarach takich jak handel, rolnictwo, badania naukowe, technologie czy media. Władimir Putin przyznał, że Rosja jest gotowa ułatwić chińskim przedsiębiorstwom wchodzenie na ich rynek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Ukraińscy żołnierze szkolą się w Wielkiej Brytanii. Odwiedził ich król Karol III
Pomoc wojskowa, szkolenia, wsparcie finansowe, wsparcie humanitarne, bezpośrednie spotkania liderów. Od początku rosyjskiej inwazji Zjednoczone Królestwo jest w gronie tych państw Zachodu, które są najmocniej zaangażowane w pomoc Ukrainie. Pod koniec lutego ukraińskich żołnierzy odwiedził król Karol III. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Jens Stoltenberg przypomina o celu 2 procent PKB na obronę
W świetle rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz częściej pada pytania o wydatki państw Zachodu na obronę. Głos w tej sprawie zabiera sekretarz generalny NATO. Podkreśla on, że tylko siedem państw osiągnęło cel 2 procent PKB na obronę. W tym gronie jest Polska. Jens Stoltenberg mówi do członków Sojuszu krótko: musimy robić więcej i musimy to robić szybciej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Policja w Londynie wzięta pod lupę. W raporcie mowa o rasizmie, seksizmie i homofobii
Londyńska policja - jako instytucja - jest rasistowska, seksistowska i homofobiczna. Tak wynika z najnowszego, niezależnego raportu na temat patologii w jej szeregach. Funkcjonariusze potrafią zachowywać się skandalicznie, wręcz nieludzko - wobec nie tylko swoich podwładnych, ale i wobec ofiar przestępstw. Szacuje się, że naprawienie tej służby może zająć lata. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Po suchej zimie w dużej części Europy brakuje wody
Po niezwykle suchej zimie rolnicy w całej Europie martwią się o tegoroczne zbiory. Wielu z nich rozważa przestawienie się na uprawy, które są bardziej odporne na wysokie temperatury i niedobory wody. Dramatyczne wieści w sprawie braku wody docierają z wielu europejskich państw. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Odwróciłam się i upadłam na kolana". Nagranie z drona dowodem przeciwko rosyjskiemu żołnierzowi
Ile zbrodni popełnili Rosjanie w Ukrainie? Jeden z niedawnych raportów mówi o ponad 65 tysiącach. Dlatego tak cenne są dowody, które pozwolą na pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Ukraińscy żołnierze nagrali, jak pod rosyjskim ostrzałem znaleźli się cywile.
czytaj więcej »Dziennikarz CNN Ivan Watson gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS
Gościem "Faktów o Świecie" był Ivan Watson z telewizji CNN. Zabrał on głos w sprawie sytuacji z początku wojny, kiedy to Rosjanie strzelali w kierunku dwójki cywilów z Ukrainy. Ciało jednego z nich - mężczyzny - wrzucili potem do rowu, myśląc, że nie żyje. - Myślę, że władze ukraińskie czują, że ich kraj, ich naród, są ofiarami agresji rosyjskiej, a ten szczególny przypadek, według oficerów policji, jest to doskonałym przykładem - stwierdził.
czytaj więcej »Prezydent Chin z wizytą w Rosji, premier Japonii z wizytą w Ukrainie
Z perspektywy Kijowa to spotkanie dwóch dyktatorów. W oczach Władimira Putina i Xi Jinpinga to najlepsza okazja, by pokazać światu, jak wiele ich łączy. Tymczasem z wizytą w Ukrainie był premier Japonii Fumio Kishida. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Francuzi nie przestają protestować w sprawie wieku emerytalnego
Ta władza forsuje prawo, którego nie chcemy - mówią Francuzi i nie przestają protestować. Ich gniew dotyczy reformy, która ma podnieść wiek emerytalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Wiemy, jak spowolnić zmiany klimatyczne. Brakuje jednak politycznej woli
Wiemy, co zrobić, żeby spowolnić zmiany klimatyczne. Zła wiadomość jest taka, że brakuje politycznej woli, by te zmiany wprowadzić. To kluczowe wnioski z najnowszego raportu ONZ na ten temat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Niemcy: upijanie się traci na popularności wśród młodzieży
Młodzi Niemcy piją coraz mniej alkoholu. Powodem jest troska nie tylko o swoje zdrowie, ale też o swój obraz. W skrócie - obawiają się oni, że jeśli zrobią po alkoholu coś niemądrego, to nagranie z tymi głupotami trafi do sieci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Ukraińska primabalerina: szukamy równowagi między codziennością a wojną
Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, primabalerina Anna Muromcewa była u szczytu kariery. Występowała między innymi w Chinach czy Japonii. Była laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Po wybuchu wojny uciekła do Węgier. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji
Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 milionów dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety oraz łodzie patrolowe. Milion sztuk amunicji zobowiązały się dostarczyć Ukrainie państwa Unii Europejskiej i planują wspólne zakupy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów
Demonstrujcie, odzyskajcie nasz naród - apeluje Donald Trump do swoich zwolenników. Tym razem Trump wzywa do reakcji na aresztowanie, do którego mogłoby dojść, jeśli sąd zdecyduje się go oskarżyć. Chodzi o kontakty z byłą gwiazdą filmów dla dorosłych. Prawnik Trumpa miał zapłacić jej za milczenie. Ale to nie kwestie obyczajowe interesują prokuratora, tylko to, czy nie złamano prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Credit Suiss miał być zbyt duży, by upaść. Przejął go UBS
Szwajcarski gigant UBS przejmuje Credit Suisse. Wszytsko po tym, jak płynność bankowi pomógł utrzymać szwajcarski Bank Centralny. Szwajcarzy walczą o utrzymanie renomy światowego centrum bankowości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »