Fakty o Świecie

"Panuje tu psychoza. Ludzie wmawiają sobie, że są chorzy"

We Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już siedem osób. Służby wprowadziły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Zamknięta została katedra w Mediolanie i słynna La Scala. Odwołano mecze, a nawet skrócono karnawał w Wenecji. Jak wygląda sytuacja w "czerwonych strefach", czyli rejonach objętych kwarantanną?

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM? - CZYTAJ WIĘCEJ

CO ZROBIĆ PO POWROCIE Z WŁOCH? - CZYTAJ WIĘCEJ

W związku z wykryciem ognisk koronawirusa część rejonów na północy Włoch została odcięta od reszty kraju.

Policjanci i żołnierze na rogatkach nikogo nie wpuszczają i nie wypuszczają poza zamknięte "czerwone strefy".

Życie wewnątrz odizolowanych prowincji niemal zamarło. Mieszkańcy, jeśli nie muszą, nie wychodzą ze swoich domów. - Panuje tu psychoza. Ludzie wmawiają sobie, że są chorzy, chociaż są zdrowi. Nikt nas o niczym nie informuje - mówi jedna z mieszkanek miejscowości Vo koło Padwy.

- Zamknęliśmy restauracje, bary, gospodarstwa agroturystyczne. Otwarte są tylko niezbędne miejsca, czyli sklepy i apteki - dodaje inna mieszkanka.

Zakażenia odnotowano w pięciu regionach Włoch: Lombardii, Piemoncie, Lacjum, Emilii-Romanii i Wenecji Euganejskiej. Władze, by powstrzymać epidemię, wyznaczyły 11 czerwonych stref-ognisk koronawirusa, które są w Lombardii i regionie Wenecja Euganejska. Na odciętych terenach żyje około 100 tysięcy osób.

Lokalne władze apelują do mieszkańców, aby radykalnie ograniczyli wychodzenie z domu. Za złamanie zakazu wyjazdu z miasteczka grożą kary. W czerwonych strefach nie działa transport publiczny.

Pełne turystów ulice świecą pustkami

W stolicy Lombardii - Mediolanie - nie obowiązują obostrzenia, ale mimo to tłoczne na co dzień ulice są niemal puste. Do odwołania zamknięte zostały muzea, opera La Scala czy słynna katedra w Mediolanie. Jednocześnie władze zalecają unikanie większych skupisk ludzi.

- Nie boję się. Jedyną obawą jest to, że po powrocie do Holandii władze będą sprawdzać, czy nie mamy wirusa - mówi turysta z Mediolanu.

- Jesteśmy na świeżym powietrzu, nie widzę żadnych zagrożeń. Mamy mnóstwo zleceń telefonicznych. Ludzie nie wychodzą z domów i dzwonią do nas, żebyśmy przynieśli im zakupy - dodaje sprzedawczyni warzyw i owoców Stefania Piffaretti.

Choć władze zapewniają, że nie ma obaw co do zaopatrzenia sklepów, to półki w wielu z nich są już niemal puste.

Na północy Włoch zamknięte zostały szkoły, uniwersytety i odwołano imprezy sportowe. W weekend nie odbyły się cztery mecze Serie A. Władze włoskiej piłki skłaniają się ku rozgrywaniu spotkań przy pustych trybunach.

Jedna z diecezji w Toskanii zaleciła proboszczom usunięcie wody święconej z kościołów. Z kolei w Wenecji odwołano słynny na cały świat karnawał.

"WHO nie zaleca żadnych restrykcji"

Sytuacji we Włoszech przygląda się Komisja Europejska. Jak na razie nie ma mowy o wprowadzaniu ograniczeń na podróże w strefie Schengen. - Podkreślamy, że na ten moment WHO nie zaleca żadnych restrykcji dotyczących podróżowania czy handlu - informuje unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu.

Mimo zapewnień ze strony KE władze Austrii, po tym jak otrzymały sygnał o dwóch pasażerkach z podejrzeniem koronawirusa, zatrzymały na kilka godzin pociągi wyjeżdżające z Włoch.

W całych Włoszech brakuje masek ochronnych i środków do dezynfekcji, a ich ceny szybko rosną. Z kolei pracodawcy podejmują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

- Pracuję jako informatyk. Moja firma zamknęła biuro w Mediolanie i kazała ludziom pracować z domu - opowiada Alessio Creo, konsultant oprogramowania.

Nastroje nieco uspokajają informacje, że ofiary koronawirusa to osoby starsze, schorowane, z osłabioną odpornością.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Policja przeszukała dom i gabinet lekarza Diego Maradony

  Policja przeszukała dom i gabinet lekarza Diego Maradony

  Czy życie Diego Maradony można było ocalić? Czy miał właściwą opiekę medyczną? Na te i inne pytania ma odpowiedzieć śledztwo prowadzone przez argentyńską prokuraturę. Pojawiają się wątpliwości, czy zajmujący się piłkarską gwiazdą lekarz zapewnił mu właściwe leczenie po operacji krwiaka mózgu. Nie cichną też emocje wokół samego Maradony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuski rząd zdecydował się na zamknięcie stoków narciarskich

  Francuski rząd zdecydował się na zamknięcie stoków narciarskich

  Prezydent Emmanuel Macron zdecydował, że w tym sezonie francuskie stoki narciarskie pozostaną zamknięte. Nie pomogła petycja podpisana przez część deputowanych do parlamentu i wiele osobistości francuskiego życia publicznego - w sumie podpisało ją ponad 21 tysięcy osób. Prezydent pozostał nieugięty. Przedstawiciele biznesów związanych z turystyką górską są załamani. Rząd przygotował plan osłonowy, ale nie zmniejsza to rozgoryczenia przedsiębiorców i pracowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Najbardziej samotny słoń świata" dotarł do azylu w Kambodży

  "Najbardziej samotny słoń świata" dotarł do azylu w Kambodży

  Słoń Kaavan niemal całe swoje życie spędził w tragicznych warunkach w zoo w Islamabadzie. Słoń przez prawie dwie dekady był skuty łańcuchami, bo opiekunowie nie umieli sobie poradzić z jego charakterem. Dzięki wysiłkom działaczy na rzecz ochrony zwierząt - na czele z wielką gwiazdą muzyki i filmu Cher - zwierzę resztę życia spędzi w rezerwacie w Kambodży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kupuje koncentratory tlenu i dostarcza je chorym na COVID-19. "Musimy walczyć o życie"

  Kupuje koncentratory tlenu i dostarcza je chorym na COVID-19. "Musimy walczyć o życie"

  Przepełnione szpitale i brak dostępu do tlenu. To rzeczywistość z jaką musi mierzyć się wiele placówek na Ukrainie. Łącznie na Ukrainie od początku pandemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 760 tysięcy osób. Coraz więcej osób trafia do szpitali w złym stanie. Ze wsparciem rusza wolontariuszka z Kijowa. Za pieniądze zebrane w internetowych zbiórkach kupuje koncentratory tlenu, które dostarcza osobom mającym problemy z oddychaniem. Większość ludzi, którzy się do niej zgłaszają to chorzy, dla których zabrakło szpitalnych łóżek lub za szybko zostali wypisani do domów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

  "Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

  Co powinna zrobić Polska w sprawie budżetu UE na posiedzeniu Rady Europejskiej 10-11 grudnia? - Przedstawiciel nas wszystkich Polaków w Radzie Europejskiej powinien powiedzieć, że na pewno będzie przestrzegać prawa (...) i zagłosować za tym budżetem i funduszem odbudowy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowana PO Róża Thun. - Niestety, po lipcowym szczycie, które było bardzo dobrym uzgodnieniem między 27 państwami Unii Europejskiej, wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić - powiedział drugi gość programu, eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca. - Interes Polski nie może być wbrew zasadom i interesowi Unii Europejskiej - ocenił eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki, który podkreślił, że mechanizm praworządności został wspomniany także w ustaleniach z lipcowego szczytu UE.

  czytaj więcej »
 • Nowe szczegóły w sprawie ataku na irańskiego naukowca. "Był bardzo skomplikowany"

  Nowe szczegóły w sprawie ataku na irańskiego naukowca. "Był bardzo skomplikowany"

  Zdalnie kierowany karabin maszynowy - taką bronią, kojarzoną dotąd chyba bardziej ze szpiegowskim kinem akcji, miał zostać zamordowany irański naukowiec Mohsen Fakhrizadeh, główny specjalista irańskiego programu atomowego. Samochód, z którego padły strzały, następnie eksplodował. W Teheranie zawrzało, o zamach władze natychmiast oskarżyły Izrael. Tel-Awiw do zabójstwa się nie przyznaje, ale w przeszłości już kilkakrotnie przeprowadzał akcje, które miały spowolnić prace Iranu nad bronią atomową. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Święta będą inne niż zazwyczaj". Ograniczenia w wielu europejskich krajach

  "Święta będą inne niż zazwyczaj". Ograniczenia w wielu europejskich krajach

  W wielu krajach restrykcje związane z pandemią COVID-19 będą obowiązywać także w święta Bożego Narodzenia. Na przykład w Niemczech w okresie od 23 grudnia do 1 stycznia będzie można się spotkać najwyżej z 10 różnymi osobami spoza swojego gospodarstwa domowego - to regulacja federalna, a władze lokalne mogą to ograniczyć jeszcze bardziej. Ograniczenia nie obejmą dzieci poniżej 14. roku życia. Na ograniczenie liczby osób przy świątecznym stole nie zdecydowano się nad Sekwaną, choć prezydent Francji Emmanuel Macron namawia do noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

  "Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

  Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Mimo brutalności służb, walka obywateli wciąż trwa. - Widać, że korzenie i geneza tego buntu jest dużo głębsza niż wcześniej się wydawało. To jest bunt wynikający z totalnego zmęczenia 26-letnimi rządami Alaksandra Łukaszenki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. - Białorusi już się nie boją i chcą zakończyć tą walkę, i wygrać w tej walce - stwierdził Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Polsce. - Wyobrażenia Białorusinów o jakie państwo walczą są zupełnie różne (...) na pewno chodzi o wolność i szeroko rozumianą demokrację - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - Ludzie zrozumieli, że Łukaszenka jest absolutnym balastem, obciążeniem, który nie pozwala ich krajowi się normalnie rozwijać - dodał korespondent "Faktów" TVN
 Andrzej Zaucha.

  czytaj więcej »
 • "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd formalnie zwrócił się w piątek do tamtejszego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka na koronawirusa może być dopuszczona do użytku. Wątpliwości dotyczące tej szczepionki koncentrują się wokół jej skuteczności i metody, jaką uzyskano wyniki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W środę tysiące kobiet na całym świecie wyszły na ulice miast, chcąc zwrócić uwagę na pogarszającą się ich sytuację w dobie pandemii. Według ONZ co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będzie trwała kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix