Fakty o Świecie

Od kilku przypadków do groźby pandemii. Kalendarium rozprzestrzeniania się koronawirusa

Pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem stwierdzono w Wuhanie jeszcze w zeszłym roku. 31 grudnia było to kilkanaście potwierdzonych przypadków. Do czwartku odnotowano ich w sumie na całym świecie ponad 82 tysiące, przy czym ponad 33 tysiące osób już wyzdrowiało. Z powodu choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 do czwartku zmarło 2810 osób.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

31 grudnia Pekin i reszta świata świętowali nadejście kalendarzowego Nowego Roku. Światowa Organizacja Zdrowia w Genewie dostała wtedy informację od chińskich władz, że w mieście Wuhan dzieje się coś złego, że jest kilkanaście przypadków zapalenia płuc spowodowanych tajemniczym wirusem, podobnym do SARS i MERS.

11 dni później widzowie państwowej telewizji CCTV usłyszeli taki komunikat: "Wstępne badanie wykazało, że 41 pacjentów cierpi na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem. Z tej grupy dwie osoby opuściły szpital, siedem jest w stanie ciężkim, jedna zmarła".

Służby zaczęły szukać źródła zakażeń. Wszelkie tropy prowadziły do lokalnego targu z owocami morza i mięsem dzikich zwierząt. Cień podejrzeń pada na nietoperze, węże, a nawet łuskowce. Biolodzy nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić, od jakiego zwierzęcia wziął się nowy koronawirus.

Szpitale w prowincji Hubei zaczęły zapełniać się w błyskawicznym tempie. 16 stycznia Japonia zgłosiła pierwszy przypadek zakażenia, a 18 stycznia Stany Zjednoczone zaczęły sprawdzać pasażerów powracających z Chin.

Dwa dni później stało się już jasne, że wirus przechodzi z człowieka na człowieka i rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Foto: tvn24.pl Rozwój epidemii w pierwszych 36 dniach

- 90 procent przypadków zachorowań związanych jest z Wuhan. Wirusem można zarazić się od człowieka. Zaraziło się też 14 lekarzy, którzy opiekowali się chorymi. W Wuhanie potencjalnie może wybuchnąć epidemia - powiedział 20 stycznia Zhong Nanshan z Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia.

"Robimy wszystko, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem"

Thomas Bach, szef MKOl, zapewnił w czwartek, że czynione są wszelkie starania, aby pomimo...

Jednocześnie Stany Zjednoczone potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Ameryce. Chory to mężczyzna, który wrócił z z Chin do stanu Waszyngton.

- Ryzyko dla mieszkańców stanu Waszyngton jest niskie, na pewno nie jest to moment na panikę czy niepokój - stwierdził 21 stycznia Jay Inslee, gubernator stanu Waszyngton.

Drastyczne środki

22 stycznia na ulicach Wuhanu pojawiły się służby z termometrami, a na dworcach i w metrze termowizyjne kamery. Zaczęto dezynfekować ulice, a liczba odnotowanych przypadków zachorowań wzrosła do 540.

Władze ostatecznie zamknęły miasto. Niektórzy mieszkańcy uciekli. Ci, którzy zostali, znaleźli się w samym centrum epidemii. WHO stwierdziło wtedy, że jest zbyt wcześnie, by ogłaszać światowy alarm.

- Byliśmy podzieleni co do tego, czy ogłaszać stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W Chinach panuje sytuacja nadzwyczajna, ale to jeszcze nie światowy alarm - przekonywał 23 stycznia Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

W Wuhanie naprędce zostały zbudowane szpitale dla kilku tysięcy chorych. W całym kraju odwołane zostały masowe imprezy, w tym te związane z Chińskim Nowym Rokiem. Wszystkie siły rzucone zostały na powstrzymanie wirusa.

25 stycznia według oficjalnych danych było 2 tysiące chorych. Już wtedy mogło być ich o wiele więcej, ale brakowało testów diagnostycznych. Wirus dotarł do Australii i Malezji.

Prezydent Chin Xi Jinping stwierdził, że kraj stoi w obliczu poważnej sytuacji. Do Wuhanu zaczęto ściągać medyków z całego kraju.

Coraz większa skala

30 stycznia było już około 10 tysięcy chorych i 200 zmarłych z powodu COVID-19 w samych Chinach. WHO stwierdziła, że taka sytuacja zagraża zdrowiu publicznemu na świecie. Alarm został ogłoszony.

- Pozwolę sobie wyjaśnić, że ta deklaracja nie wyraża braku zaufania do Chin. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do kontrolowania wybuchu epidemii - zaznaczył Tedros Adhanom.

Z Wuhanu ewakuowano obywateli między innymi Wielkiej Brytanii, Francji i Polski. Coraz więcej linii lotniczych zaczęło ogłaszać zawieszenie połączeń do Chin. Zakażeń wciąż przybywało.

Wycieczkowiec Diamond Princess z ponad trzema tysiącami pasażerów na pokładzie zatrzymał się w porcie w Jokohamie. Na pokładzie był najpierw jeden chory. Kilkanaście dni później kilkaset osób na pokładzie zakaziło się nowym koronawirusem. Wkrótce potem we Włoszech pojawiły się ogniska choroby.

Naukowcy w pocie czoła próbują jak najszybciej opracować szczepionkę.

Foto: tvn24.pl Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecie. Stan na 27 lutego

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zamknięte sklepy, restrykcje i obostrzenia. Świat wciąż walczy z pandemią

  Zamknięte sklepy, restrykcje i obostrzenia. Świat wciąż walczy z pandemią

  Wziął odpowiedzialność, poczuł się do winy i przeprosił za rozwój pandemii. Premier Czech Andrej Babisz przyznał, że on i rząd w walce z koronawirusem popełnili błędy i przez to kraj ma większe problemy. Poza Czechami i Francją pięciocyfrowe przyrosty zakażeń minionej doby odnotowano jeszcze w jedenastu innych państwach na czele ze Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Brazylią. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prawo aborcyjne. Polska podpisała Deklarację Genewską

  Prawo aborcyjne. Polska podpisała Deklarację Genewską

  Gdy w Polsce w gmachu Trybunału Konstytucyjnego ogłaszano orzeczenie o tym, że aborcja przy ciężkim, nieodwracalnym uszkodzeniu płodu jest niezgodna z konstytucją, grupa 32 krajów świata podpisywała tak zwaną Deklarację Genewską. To inicjatywa między innymi Egiptu, Brazylii, Indonezji, Ugandy i Stanów Zjednoczonych, mająca na celu między innymi ochronę życia - czyli wprost antyaborcyjna. Polska także tę deklarację podpisała - a z krajów europejskich zrobiły to jeszcze tylko Węgry i Białoruś. Jak w takim razie Polska wygląda teraz na światowej mapie pod względem prawa kobiet do przerwania ciąży?

  czytaj więcej »
 • Dziennikarka Kristen Welker największą wygraną debaty w USA

  Dziennikarka Kristen Welker największą wygraną debaty w USA

  Słowa uznania i ogromne gratulacje nie tylko od kolegów po fachu zbiera prowadząca debatę Kristen Welker. Wielu obserwatorów było zaskoczonych, że to właśnie jej przypadła ta rola. Nie jest wiodącą dziennikarką telewizji NBC, a jedynie korespondentką stacji z Białego Domu. Tymczasem wielu uważa, że to ona jest prawdziwym zwycięzcą tego starcia. - Chciałbym umieć tak poprowadzić tę debatę - powiedział Chris Wallace, dziennikarz FOX News, weteran prezydenckich debat, który w zgodnej ocenie - poległ jako moderator poprzedniej dyskusji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Trump kontra Biden. "Nie ma wyraźnego przegranego tej debaty"

  Trump kontra Biden. "Nie ma wyraźnego przegranego tej debaty"

  W Nashville odbyła się druga i ostatnia debata prezydencka z udziałem urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa i byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Jak oceniają ją eksperci? - Zyskać mógł przede wszystkim Joe Biden, stracić mógł Donald Trump - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Ta debata w sposób marginalny wpłynie na wynik wyborów - oceniła prof. Katarzyna Pisarska, dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Biden popełnił jeden poważny błąd, który może go dużo kosztować, to była zapowiedź odejścia od wydobywania surowców energetycznych - zauważył prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Tych wpadek (Bidena - przyp. red.) było dużo więcej, natomiast prezydent Trump ich nie miał - stwierdził dr Bogdan Szafrański, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej »
 • "To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii"

  "To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii"

  Ostatnie przedwyborcze starcie Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego zmierzą się w telewizyjnej debacie. - Nie mam za dużych oczekiwań, co od nadchodzącej debaty. Myślę, że prezydent Trump nie będzie kimś więcej niż sobą i jak dotychczas będzie pokazywał swój temperament - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Jeżeli Donald Trump nie zrobi czegoś niekonwencjonalnego, to nie odwróci niekorzystnej dla siebie dynamiki wyborczej - zauważył doktor Marcin Zaborowski z "Res Publica Nowa". - Wszystko będzie jeszcze w grze póki te wybory nie nastąpią - skomentowała doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych. Z kolei Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji zwrócił uwagę, że zwycięzcę wyborów może czekać trudna kadencja. - To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii - powiedział gość programu.

  czytaj więcej »
 • Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

  Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

  Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

  Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

  W środę w Rosji - według oficjalnych danych - zamarło ponad 300 osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo rekordowo wysokich wskaźników nowych infekcji władze Rosji nie planują lockdownu. Prezydent Władimir Putin osobiście zapewnia o postępach prac nad opracowaniem skutecznej szczepionki, choć wyników tych badań świat do tej pory nie poznał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

  Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

  Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty. Teraz uczestnicy demonstracji mają być wyłapywani w domach czy miejscach pracy. - Zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy - zapowiada Alaksandr Łukaszenka, który nie zamierza ustąpić z urzędu prezydenta. Swiatłana Cichanouska zapowiedziała, że jeśli do 25 października Łukaszenka nie zrezygnuje z urzędu, nie zwolni więźniów politycznych i nie zaprzestanie przemocy wobec demonstrantów, to w kraju wybuchnie strajk generalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

  Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

  Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

  czytaj więcej »
 • Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

  Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

  Francuskie władze mówią dość i zapowiadają, że będą ostro zwalczać przejawy radykalnego islamizmu. To reakcja na brutalne zabójstwo nauczyciela historii w jednej ze szkół pod Paryżem. Zbrodni miał dokonać 18-letni Czeczen. Zatrzymano już kilkanaście osób podejrzanych o współpracę, bądź inspirowanie 18-latka. W poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

  Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

  Pełniła obowiązki niemal do ostatnich chwil przed porodem, a po kilku dniach od narodzin, z maleństwem przy piersi ponownie pojawiła się w pracy. To jej postawa pozwoliła krajowi otrząsnąć się po najbardziej krwawym w historii zamachu terrorystycznym, a teraz przejść przez pandemię. Partia Pracy premier Jacindy Ardern wygrała sobotnie wybory parlamentarne w Nowej Zelandii. Kobieta po raz kolejny stanie na czele rządu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

  Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

  W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu ma odbyć się kolejna debata prezydencka w Stanach Zjednoczony. Donald Trump i Joe Biden spotkają się w legendarnym mieście Nashville w stanie Tennessee. Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej niż poprzednio - bez przekrzykiwania się, wzajemnego przerywania i zachowań, które zdecydowanie skrytykowała amerykańska, jak i światowa opinia publiczna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

  Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

  W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix