Fakty o Świecie

Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Grupa wolontariuszy celowo zostanie zakażona koronawirusem. Brytyjscy naukowcy chcą w ten sposób ustalić, jaka minimalna dawka wirusa wywołuje COVID-19. Eksperci sprawdzą też, jak układ odpornościowy reaguje na powstające szczepionki i leki.

- Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku: od zaszczepienia do momentu jej pokonania. Da nam to dokładny obraz tego, co dzieje się z organizmem zakażonego człowieka - wyjaśnia doktor Martin Johnson, przedstawiciel firmy biorącej udział w badaniu.

Jednym z ochotników, który zgłosił się do badania, jest Alastair Fraser-Urquhart. - Świadomie wybierając ryzyko, chronię tysiące innych osób przed przypadkowym zarażeniem - podkreśla chłopak.

Badanie przeprowadzi uniwersytet Imperial College London we współpracy z rządem, państwową służbą zdrowia i prywatną firmą. Brytyjski rząd ma przeznaczyć na ten cel ponad 33 miliony funtów, czyli prawie 170 milionów złotych.

Projekt budzi wiele obaw

Brytyjski eksperyment ma przyspieszyć znalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa i pomóc w skutecznym leczeniu już zakażonych pacjentów.

- Te badania będą musiały pokazać, w przekonujący sposób, że korzyści dla społeczeństwa przewyższają ryzyko. Wyniki tych badań nie mogą być uzyskane w prostszy czy bezpieczniejszy sposób - zwraca uwagę profesor Terence Stephenson z Instytutu Badań Medycznych.

W badaniu weźmie udział około 90 zdrowych uczestników w wieku od 18 do 30 lat. Pomysłodawcy zapewniają, że uczestnicy będą pod ścisłą opieką lekarzy, a w trakcie choroby będą przebywali w specjalnym ośrodku.

Ich stan ma być monitorowany przez całą dobę.

"Mój zespół od ponad 10 lat prowadzi bezpieczne próby prowokacyjne z innymi wirusami układu oddechowego. Żadne badanie nie jest całkowicie wolne od ryzyka, ale partnerzy programu Human Challenge będą ciężko pracować, aby upewnić się, że ryzyko jest tak niskie, jak to tylko możliwe" - oświadczył doktor Chris Chiu z Imperial College London.

Jednak zakażenie ludzi patogenem, nawet tych niebędących w grupie podwyższonego ryzyka, budzi wiele obaw.

- Ochotnicy muszą wyrazić pełną zgodę na wszystkie badania. Muszą być to osoby najmniej narażone na ryzyko, ponieważ zostaną zakażone wirusem, na którego nie mamy żadnego lekarstwa - zaznacza Margaret Harris z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Kiedy wyniki badań?

Uczestnicy za udział w badaniu otrzymają wynagrodzenie, ale na razie nie wiadomo jakiej wysokości. Przez rok po zakończeniu eksperymentu będą monitorowani pod kątem ewentualnych skutków ubocznych.

- Chwila, w której możemy przesuwać granice, dowiedzieć się jak szybko i jak dobrze możemy robić niektóre rzeczy, kiedy możemy ryzykować, właśnie nadeszła - mówi Alastair Fraser-Urquhart, uczestnik badania.

Jeśli badanie zostanie zatwierdzone przez komisję etyczną i brytyjskie organy regulacyjne, to rozpocznie się w styczniu w jednym z londyńskich szpitali.

O tym, czy poświęcenie ochotników realnie przyczyni się do skutecznej walki z pandemią, przekonamy się w połowie 2021 roku. Najprawdopodobniej wtedy zostaną opublikowane wyniki badań.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

  Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

  Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

  Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

  Emmanuel Macron ogłasza kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców. Poprzedni to było 500 miliardów euro. Teraz będą kolejne pieniądze. Francja wychodzi z lockdownu, ale to nie oznacza, że firmy mają się dobrze. Jaki jest plan pomocy? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

  "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

  Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

  czytaj więcej »
 • Debata w PE na temat aborcji w Polsce

  Debata w PE na temat aborcji w Polsce

  "Jesteśmy z Wami" - mówią europosłowie i europosłanki do kobiet protestujących w Polsce. W Brukseli odbyła się debata dotycząca aborcji. Były wyrazy wsparcia i przypomnienie, że prawa kobiet to też prawa człowieka. O poparciu zakazu aborcji mówili nieliczni, w tym eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej »
 • Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

  Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

  Polsko-rosyjski spór o zbrodnię katyńską. Polska ambasada w Moskwie protestuje, bo twierdzi, że na konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego padły słowa dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią w Twerze i Miednoje. Rosyjski deputowany miał powiedzieć, że może zainicjować anulowanie uchwały, która potwierdza odpowiedzialność Związku Radzieckiego za mord w Katyniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

  "Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

  Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach, tylko "udanej kampanii". - Zwyczajowo w przeszłości liderzy światowi nie czekali na wynik głosowania w Kolegium Elektorskim, tylko wtedy, kiedy były główne dane wyborcze podane, to zwracali się z gratulacjami - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanistka i antropolog społeczny Małgorzata Zawadka. - Rzeczywistości się nie zmieni, Donald Trump przegrał, Joe Biden jest prezydentem elektem - podkreśliła amerykanistka dr Renata Nowaczewska. Goście programu rozmawiali też o tym, jaka będzie polityka zagraniczna administracji Joe Bidena. - Stany Zjednoczone chcą wrócić do roli globalnego mocarstwa, które odgrywa poważną rolę w polityce zagranicznej, globalnej. Trump z tej roli rezygnował, świadomie - stwierdził dr Łukasz Pawłowski, socjolog. - Z tych doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program, mianowicie Ameryki jako przywódcy świata - ocenił amerykanista Marcin Wojciechowski.

  czytaj więcej »
 • Kreml obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji

  Kreml obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji

  Formowanie nowego rządu w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle pilnie obserwowane na całym świecie, między innymi w Rosji. To nie dziwi - relacje tych krajów były od dawna kluczowe dla światowego bezpieczeństwa. Teraz Kreml wyraźnie obawia się, że administracja Joe Bidena zaostrzy politykę USA wobec Rosji. Według dziennika "Izwiestija" Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu, jest "konsekwentnym zwolennikiem twardego kursu wobec Rosji". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rozpowszechnianie zdjęć policjantów może być karane. Kontrowersyjna ustawa we Francji

  Rozpowszechnianie zdjęć policjantów może być karane. Kontrowersyjna ustawa we Francji

  Francuski parlament pracuje nad rządową ustawą, która ma zdaniem rządu zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy na służbie. Przepisy już wzbudziły protesty obrońców praw człowieka i wolności mediów. Kontrowersje budzi zapis, że za rozpowszechnianie zdjęć policjantów na służbie, które pozwalają ich zidentyfikować i "gdy zagraża to ich zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu", grozi rok więzienia i wysoka grzywna. Ustawa ma też dać większe uprawnienia strażnikom miejskim. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Turystyka dziś i po pandemii COVID-19. Firmy będą mogły wymagać zaszczepienia się

  Turystyka dziś i po pandemii COVID-19. Firmy będą mogły wymagać zaszczepienia się

  Branża lotnicza i turystyczna szykuje się na świat po pandemii COVID-19. Australijskie linie lotnicze Qantas już zapowiadają, że wpuszczą na pokład swoich samolotów tylko osoby zaszczepione. Tymczasem w wielu krajach obowiązują liczne restrykcje z powodu pandemii. Nawet jeśli stoki narciarskie będą tej zimy otwarte, to hotele - niekoniecznie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

  "Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

  Na świecie cały czas trwa walka z COVID-19. W wielu krajach wracają obostrzenia. Jednocześnie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szczepionek. - Szczepionka będzie na pewno bezpieczna i na pewno będzie skuteczna - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych z Uczelni Łazarskiego. - Jest nadzieja, że szczepionka będzie na trzy lata działała - dodał profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi. - Będą takie przypadki, które, nawet mimo szczepień, mogą przechodzić (COVID-19 - przyp. red.) jako ciężką chorobę - stwierdziła profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

  czytaj więcej »
 • Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

  Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

  Polska i Węgry to dwa kraje, które najbardziej ścierają się z resztą Unii Europejskiej. Pola sporu to przestrzeganie zasad praworządności czy podejście do praw mniejszości. Ale czym innym straszy swoich wyborców Fidesz, czym innym Zjednoczona Prawica. Choć Warszawa i Budapeszt ostro spierają się z Brukselą, to natura tych sporów często jest całkiem inna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Tak Europa przygotowuje się na sezon narciarski

  Tak Europa przygotowuje się na sezon narciarski

  Pandemia sprawia, że wiele biznesów wciąż nie może wznowić działalności na taką skalę, jak by chciało i mogło. Mowa zwłaszcza o turystyce. O ile sezon letni częściowo udało się uratować, to wraz z gwałtownym wzrostem zachorowań jesienią pod znakiem zapytania staje choćby możliwość wyjazdów na narty. W Polsce jest szansa na częściowe przynajmniej otwarcie stoków. W Europie na razie niewiele jest miejsc, dokąd można wybrać się na taki rodzaj wypoczynku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix