Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"


Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Grupa wolontariuszy celowo zostanie zakażona koronawirusem. Brytyjscy naukowcy chcą w ten sposób ustalić, jaka minimalna dawka wirusa wywołuje COVID-19. Eksperci sprawdzą też, jak układ odpornościowy reaguje na powstające szczepionki i leki.

- Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku: od zaszczepienia do momentu jej pokonania. Da nam to dokładny obraz tego, co dzieje się z organizmem zakażonego człowieka - wyjaśnia doktor Martin Johnson, przedstawiciel firmy biorącej udział w badaniu.

Jednym z ochotników, który zgłosił się do badania, jest Alastair Fraser-Urquhart. - Świadomie wybierając ryzyko, chronię tysiące innych osób przed przypadkowym zarażeniem - podkreśla chłopak.

Badanie przeprowadzi uniwersytet Imperial College London we współpracy z rządem, państwową służbą zdrowia i prywatną firmą. Brytyjski rząd ma przeznaczyć na ten cel ponad 33 miliony funtów, czyli prawie 170 milionów złotych.

Projekt budzi wiele obaw

Brytyjski eksperyment ma przyspieszyć znalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa i pomóc w skutecznym leczeniu już zakażonych pacjentów.

- Te badania będą musiały pokazać, w przekonujący sposób, że korzyści dla społeczeństwa przewyższają ryzyko. Wyniki tych badań nie mogą być uzyskane w prostszy czy bezpieczniejszy sposób - zwraca uwagę profesor Terence Stephenson z Instytutu Badań Medycznych.

W badaniu weźmie udział około 90 zdrowych uczestników w wieku od 18 do 30 lat. Pomysłodawcy zapewniają, że uczestnicy będą pod ścisłą opieką lekarzy, a w trakcie choroby będą przebywali w specjalnym ośrodku.

Ich stan ma być monitorowany przez całą dobę.

"Mój zespół od ponad 10 lat prowadzi bezpieczne próby prowokacyjne z innymi wirusami układu oddechowego. Żadne badanie nie jest całkowicie wolne od ryzyka, ale partnerzy programu Human Challenge będą ciężko pracować, aby upewnić się, że ryzyko jest tak niskie, jak to tylko możliwe" - oświadczył doktor Chris Chiu z Imperial College London.

Jednak zakażenie ludzi patogenem, nawet tych niebędących w grupie podwyższonego ryzyka, budzi wiele obaw.

- Ochotnicy muszą wyrazić pełną zgodę na wszystkie badania. Muszą być to osoby najmniej narażone na ryzyko, ponieważ zostaną zakażone wirusem, na którego nie mamy żadnego lekarstwa - zaznacza Margaret Harris z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Kiedy wyniki badań?

Uczestnicy za udział w badaniu otrzymają wynagrodzenie, ale na razie nie wiadomo jakiej wysokości. Przez rok po zakończeniu eksperymentu będą monitorowani pod kątem ewentualnych skutków ubocznych.

- Chwila, w której możemy przesuwać granice, dowiedzieć się jak szybko i jak dobrze możemy robić niektóre rzeczy, kiedy możemy ryzykować, właśnie nadeszła - mówi Alastair Fraser-Urquhart, uczestnik badania.

Jeśli badanie zostanie zatwierdzone przez komisję etyczną i brytyjskie organy regulacyjne, to rozpocznie się w styczniu w jednym z londyńskich szpitali.

O tym, czy poświęcenie ochotników realnie przyczyni się do skutecznej walki z pandemią, przekonamy się w połowie 2021 roku. Najprawdopodobniej wtedy zostaną opublikowane wyniki badań.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS