Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV | Video: Justyna Kazimierczak / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • "Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie"
 • Były dyrektor Teatru Narodowego Grecji aresztowany. Jest oskarżony o gwałt na nieletnim

Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa

Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W Izraelu ponad połowa obywateli otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Spada liczba nowych zakażeń, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Dzięki sprawnej kampanii szczepień przeciwko COVID-19 życie zaczyna wracać do normy.

- Teraz przyszedł czas na tę część społeczeństwa, która nie zaszczepiła się w pierwszej kolejności, czy nie jest do końca chętna, więc pojawia się coraz więcej punktów szczepień, żeby to dalej kontynuować - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zielona przepustka

Izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych pod koniec grudnia. Od niedzieli wszyscy Izraelczycy mogą wybrać się do sklepu, galerii handlowej czy biblioteki. Są też miejsca dostępne tylko dla niektórych, czyli osób posiadających tak zwaną zieloną przepustkę.

- Najwyższy czas. Długo siedzieliśmy w domach i nie było łatwo. Mamy wiele do zrobienia, dlatego cieszę się, że w końcu możemy wyjść i wszystko załatwić - twierdzi Bat El Zmora, mieszkanka Izreala.

Zielona przepustka przyznawana jest osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki lub w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem i mają przeciwciała. Jej posiadacze mogą wybrać się na siłownię i na basen, mogą przebywać w hotelach, a także brać udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Izraelski teatr narodowy Habima ma specjalne zabezpieczenia.

- Wykorzystujemy technologię rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że osoby wchodzące do budynku to te same osoby, które mają dokumenty. To wszystko czego trzeba, by otrzymać zgodę na wejście - twierdzi Eyal Fisher, przedstawiciel firmy dostarczającej zabezpieczenia.

Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?

Warto pamiętać, jakie objawy mogą się pojawić po szczepieniu. Lekarze przypominają, że...

Posiadacze zielonej przepustki mogą udowodnić swój status, przedstawiając zaświadczenie o szczepieniu lub pobierając aplikację Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do dokumentacji medycznej. Zielona przepustka jest ważna przez pół roku od otrzymania drugiej dawki szczepionki, ale dokument już wzbudza kontrowersje.

- Już widzimy te pozwy od pracowników, czy ludzi którzy chcieliby iść na koncert i uważają, że dochodzi do dyskryminacji - mówi Aeyal Gross wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego.

Szczepionka kartą przetargową

W Izraelu nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. Izraelczycy nie rezygnują też z maseczek i dystansu społecznego. Pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń, lotniska pozostaną zamknięte przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd obiecuje, że czwartego lockdownu nie będzie.

- Zobaczymy, kiedy na przykład otworzy się branża turystyczna i międzynarodowe loty zostaną otwarte, i przyjadą turyści z zagranicy. Zobaczymy, jak to wpłynie na ogólną liczbę zakażeń - ocenia Igor Kaczmarczyk.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, spadło o prawie 96 procent, jak wynika z danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Mimo sukcesu, Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką za wykluczenie z kampanii szczepień Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Szczepionki stały się też kartą przetargową. Premier Benjamin Netanjahu w zamian za uwolnienie 23-letniej Izraelki przetrzymywanej w Damaszku zgodził się sfinansować dostawę rosyjskich szczepionek do Syrii. Kobieta została zatrzymana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy na Wzgórzach Golan.

Izrael miał zapłacić Rosji za szczepionki ponad milion dolarów. Szczepionkami będzie dysponował rząd dyktatora Baszara al-Asada.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Media: niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji AfD

  Media: niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji AfD

  Niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji prawicowo populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Doniosło o tym równocześnie kilka niemieckich mediów. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji oficjalnie sprawy nie komentuje. AfD jest partią legalnie działającą, z deputowanymi we wszystkich landach oraz w Bundestagu. Ale według przytaczanych w niemieckich serwisach informacji - kontrwywiad uznał, że jej działania zagrażają - jak określono - niemieckiemu porządkowi wolnościowo-demokratycznemu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Przechodzimy przez najgorszy scenariusz pandemii"

  "Przechodzimy przez najgorszy scenariusz pandemii"

  Dramatyczna sytuacja w związku z pandemią panuje w Brazylii. Zlekceważenie zagrożenia przez władze, z prezydentem Bolsonaro na czele, sprawiło, że oficjalna liczba zakażeń przekroczyła 10 milionów, a ponad ćwierć miliona ludzi zmarło. Co gorsza, naukowcy obawiają się, że brazylijski wariant koronawirusa staje się poważnym zagrożeniem dla innych krajów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W piątek papież Franciszek uda się z pielgrzymką do Iraku

  W piątek papież Franciszek uda się z pielgrzymką do Iraku

  Nie mogę zawieść ludzi - stwierdził papież Franciszek zapowiadając swoją trzydniową pielgrzymkę do Iraku, która rozpocznie w piątek. To wyzwanie między innymi pod względem bezpieczeństwa. Na bazy amerykańskiego i irackiego wojska spadają ostatnio rakiety. Chrześcijańska mniejszość w Iraku jest zagrożona atakami, była brutalnie prześladowana w trakcie terroru tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież Franciszek odwiedzi Mosul, spotka się szyickim duchownym Ali al-Sistanim i będzie w Ur - miejscu urodzin Abrahama. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Atak na pracownice afgańskiej telewizji. Nie żyją trzy kobiety

  Atak na pracownice afgańskiej telewizji. Nie żyją trzy kobiety

  Tragiczne wiadomości z Afganistanu. Terroryści z tak zwanego Państwa Islamskiego zastrzelili we wtorek trzy pracownice lokalnej telewizji w położonym na wschodzie Afganistanu Dżalalabadzie. Kobiety wracały z pracy do domów, miały od 18 do 20 lat. Czwarta postrzelona kobieta trafiła do szpitala w stanie krytycznym. To kolejny atak na dziennikarki w tym mieście, poprzedni wydarzył się na początku grudnia zeszłego roku. Rząd Afganistanu prowadzi w Doha rozmowy pokojowe z Talibami, by zakończyć trwający od lat konflikt. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Trzecia fala pandemii przetacza się przez Europę. "Ludzie są wykończeni tą sytuacją"

  Trzecia fala pandemii przetacza się przez Europę. "Ludzie są wykończeni tą sytuacją"

  - Nałożyło się bardzo dużo błędów, bardzo dużo zjawisk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miroslav Karas, prezes oddziału Telewizji Czeskiej w Ostrawie, komentując trudną sytuację epidemiczną w Czechach. - Mamy dużo objawów depresji, chorób psychicznych, ludzie są wykończeni tą sytuacją - powiedział o sytuacji na Słowacji Peter Dzurilla, korespondent słowackiej telewizji TV JOJ. - We Francji obserwuje się z uwagą przede wszystkim wodę ze ścieków, ponieważ badania prowadzone na ściekach pozwalają odgadnąć tendencję rozwoju epidemii - poinformował Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - (Holenderski - przyp. red.) rząd bardzo obawia się brytyjskiego wariantu koronawirusa - skomentował Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów w Polsce.

  czytaj więcej »
 • Niemcy luzują ograniczenia

  Niemcy luzują ograniczenia

  Niemcy luzują ograniczenia. Po kilku tygodniach przerwy salony fryzjerskie, kwiaciarnie i niektóre sklepy wznowiły działalność. Wciąż zamknięte pozostają siłownie, bary i restauracje. Władze obawiają się mutacji wirusa, dlatego na granicy z Francją są wzmożone kontrole. W środę Angela Merkel ma spotkać się z przedstawicielami landów. Politycy podejmą decyzję o kolejnych działaniach w związku z pandemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Dzięki Małej Stopie naprawdę możemy uzyskać dowody na to, jak ewoluowaliśmy"

  "Dzięki Małej Stopie naprawdę możemy uzyskać dowody na to, jak ewoluowaliśmy"

  Z prędkością światła ku początkom ludzkości - tak można podsumować najnowsze badania odnalezionego w najpełniejszym stanie szkieletu Australopiteka. To człekokształtne stworzenie, żyjące przeszło trzy miliony lat temu, uważane jest za jednego z praprzodków ludzkości - choć nie bezpośredniego. Nowe informacje o tym, jak żyły te pradawne naczelne, pozyskano dzięki badaniom, w których wykorzystano cząsteczki poruszające się prawie z prędkością światła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Była współpracowniczka oskarża gubernatora stanu Nowy Jork o molestowanie

  Była współpracowniczka oskarża gubernatora stanu Nowy Jork o molestowanie

  Czy będzie zmiana gubernatora stanu Nowy Jork? Takie pytania pojawiają się w związku z kolejnymi zarzutami o molestowanie seksualne wobec obecnego gubernatora. Andrew Cuomo, który rządzi stanem od 10 lat, odrzuca oskarżenia, choć przyznaje, że jego niektóre wypowiedzi mogły być niezręczne - mimo, że nie miał niczego złego na myśli. Sprawa wybuchła z nową siłą po wywiadzie dla "The New York Times", w którym gubernatora oskarża była asystentka.

  czytaj więcej »
 • Miesiąc po zamachu stanu w Mjanmie. "Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach"

  Miesiąc po zamachu stanu w Mjanmie. "Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach"

  - Armia birmańska przywróciła swoją pełną kontrolę nad krajem, dokonując zamachu stanu 1 lutego. Społeczeństwo wyraźnie armii nie chce w życiu społecznym i w polityce. Dało temu wyraz w listopadzie, głosując w wyborach powszechnych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog dr hab. Michał Lubina. - Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach i mamy powtórkę z historii, która na razie przyniosła 21 ofiar śmiertelnych, ale znając poprzednie rządy wojskowe, można spodziewać się najgorszego - ocenił politolog prof. Bogdan Góralczyk. - Gdyby doszło do zaostrzenia sankcji wymierzonych przeciwko Birmie, co z różnych względów prawdopodobnie nie będzie miało miejsca, to rezultatem byłoby dalsze osuwanie się Birmy w strefę wpływów chińskich - powiedział Marek Rabij, dziennikarz i autor książki "Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach".

  czytaj więcej »
 • Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, usłyszał wyrok

  Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, usłyszał wyrok

  Trzy lata więzienia, z tego dwa w zawieszeniu - taki wyrok usłyszał dziś były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Polityka skazano za próbę skorumpowania sędziego, który rozpatrywał sprawę nielegalnego finansowania kampanii wyborczej. Sarkozy miał także nadużywać wpływów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix