Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa


Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W Izraelu ponad połowa obywateli otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Spada liczba nowych zakażeń, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Dzięki sprawnej kampanii szczepień przeciwko COVID-19 życie zaczyna wracać do normy.

- Teraz przyszedł czas na tę część społeczeństwa, która nie zaszczepiła się w pierwszej kolejności, czy nie jest do końca chętna, więc pojawia się coraz więcej punktów szczepień, żeby to dalej kontynuować - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zielona przepustka

Izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych pod koniec grudnia. Od niedzieli wszyscy Izraelczycy mogą wybrać się do sklepu, galerii handlowej czy biblioteki. Są też miejsca dostępne tylko dla niektórych, czyli osób posiadających tak zwaną zieloną przepustkę.

- Najwyższy czas. Długo siedzieliśmy w domach i nie było łatwo. Mamy wiele do zrobienia, dlatego cieszę się, że w końcu możemy wyjść i wszystko załatwić - twierdzi Bat El Zmora, mieszkanka Izreala.

Zielona przepustka przyznawana jest osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki lub w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem i mają przeciwciała. Jej posiadacze mogą wybrać się na siłownię i na basen, mogą przebywać w hotelach, a także brać udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Izraelski teatr narodowy Habima ma specjalne zabezpieczenia.

- Wykorzystujemy technologię rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że osoby wchodzące do budynku to te same osoby, które mają dokumenty. To wszystko czego trzeba, by otrzymać zgodę na wejście - twierdzi Eyal Fisher, przedstawiciel firmy dostarczającej zabezpieczenia.

Posiadacze zielonej przepustki mogą udowodnić swój status, przedstawiając zaświadczenie o szczepieniu lub pobierając aplikację Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do dokumentacji medycznej. Zielona przepustka jest ważna przez pół roku od otrzymania drugiej dawki szczepionki, ale dokument już wzbudza kontrowersje.

- Już widzimy te pozwy od pracowników, czy ludzi którzy chcieliby iść na koncert i uważają, że dochodzi do dyskryminacji - mówi Aeyal Gross wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego.

Szczepionka kartą przetargową

W Izraelu nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. Izraelczycy nie rezygnują też z maseczek i dystansu społecznego. Pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń, lotniska pozostaną zamknięte przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd obiecuje, że czwartego lockdownu nie będzie.

- Zobaczymy, kiedy na przykład otworzy się branża turystyczna i międzynarodowe loty zostaną otwarte, i przyjadą turyści z zagranicy. Zobaczymy, jak to wpłynie na ogólną liczbę zakażeń - ocenia Igor Kaczmarczyk.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, spadło o prawie 96 procent, jak wynika z danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Mimo sukcesu, Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką za wykluczenie z kampanii szczepień Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Szczepionki stały się też kartą przetargową. Premier Benjamin Netanjahu w zamian za uwolnienie 23-letniej Izraelki przetrzymywanej w Damaszku zgodził się sfinansować dostawę rosyjskich szczepionek do Syrii. Kobieta została zatrzymana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy na Wzgórzach Golan.

Izrael miał zapłacić Rosji za szczepionki ponad milion dolarów. Szczepionkami będzie dysponował rząd dyktatora Baszara al-Asada.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS