Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • KE ma dwa miesiące na zaakceptowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy
 • Butli z tlenem brakuje nawet na czarnym rynku. "Szukamy zapasów, ale na próżno. Nie ma już nadziei"

Każdego dnia muszą decydować, komu uratują życie. "To nie powinno zależeć od nas. Jesteśmy tylko ludźmi"

W ciągu jednej doby w Indiach potwierdzono ponad 412 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Każdego dnia lekarze muszą decydować o tym, komu uratują życie, bo łóżek, tlenu i respiratorów na pewno nie wystarczy dla wszystkich chorych. Jednym z takich lekarzy jest Rohan Aggarwl, zaledwie 26-latek z Delhi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Odnotowano co najmniej 16 przypadków

W Polsce dotychczas odnotowano 16 przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa. Wśród zakażonych są...

Rohan Aggarwal nie ma wątpliwości - to będzie kolejny trudny dzień. Mężczyzna pracuje jako lekarz rezydent w jednym ze szpitali w Delhi. Ma zaledwie 26 lat. Nie zrobił jeszcze specjalizacji, ale druga fala zakażeń koronawirusem w Indiach zmusiła go do skoku na głęboką wodę. Każdego dnia Rohan staje przed trudnym wyborem – musi decydować, komu uratuje życie.

- To nie powinno zależeć od nas. Jesteśmy tylko ludźmi. W tej chwili musimy to robić. Panuje tu depresyjna atmosfera. Potrzebujemy przerwy, godziny poza szpitalem, by móc się pozbierać, by odetchnąć przez chwilę – opowiada.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

5 maja w Indiach potwierdzono najwięcej nowych zakażeń od początku pandemii. Infekcję wykryto u ponad 412 tysięcy osób. Tego samego dnia, według oficjalnych statystyk, zmarło prawie cztery tysiące zakażonych osób. Indyjski system opieki zdrowotnej balansuje na krawędzi. Szpitale walczą o łóżka i tlen dla pacjentów. Rohan praktycznie nie wychodzi z pracy. Jego dyżury trwają nawet 28 godzin.

- Jesteśmy bardzo zmęczeni, wyczerpani. Nasi pacjenci są w naprawdę ciężkim stanie. Musimy się nimi opiekować, to nasz obowiązek – opowiada.

Każdego dnia do Rohana dzwonią znajomi, błagając o to, by uratował ich bliskich. Bez względu na to, jak bardzo się stara, większości osób nie jest w stanie pomóc.

Na izbie przyjęć panuje tłok. Placówka, która jest przeznaczona dla 275 pacjentów, ma ich prawie 400. Lekarze umieszczają chorych nawet w pomieszczeniach gospodarczych. - Wykorzystujemy nasze zasoby najlepiej, jak potrafimy. Korzystamy ze wszystkiego. Wszyscy pracujemy bez przerwy dzień i noc – opowiada Rohan Aggarwal.

"Trzecia fala jest nieunikniona"

Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"

We wtorek odnotowano w Polsce 2296 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - choć to dane z...

Rohan nadal mieszka z rodzicami, jak wielu młodych Hindusów, i nieustannie martwi się o ich zdrowie. Stara się izolować, ale zdaje sobie sprawę z tego, że pomimo środków bezpieczeństwa, których przestrzega, może przynieść wirusa do domu. Bez względu na to, gdzie jest, nieustannie myśli o swoich pacjentach i osobach, których nie potrafił uratować.

- Cały czas słyszymy ten dźwięk w naszych głowach. Nawet kiedy śpimy. Słyszymy szum szpitala, dźwięki dobiegające z oddziału intensywnej terapii. To się nigdy nie kończy – twierdzi Rohan Aggarwal.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w ubiegłym tygodniu prawie połowę zakażeń i jedną czwartą zgonów zgłoszonych na świecie potwierdzono w Indiach. Przez ponad miesiąc Delhi utrzymywało, że indyjski wariant nie ma związku z obecnym wzrostem zakażeń. Teraz rząd twierdzi co innego. Naukowcy przewidują, że do połowy czerwca liczba wszystkich przypadków zakażeń w Indiach sięgnie około 50 milionów. Szczyt drugiej fali zachorowań jeszcze nie nastąpił, a eksperci już mówią o kolejnych.

- Trzecia fala jest nieunikniona, biorąc pod uwagę to, jak rozprzestrzenia się wirus. Nie jest jasne, jaka to będzie skala. Musimy stopniowo przygotowywać się na kolejne fale zakażeń – uważa Krishnaswamy VijayRaghavan, doradca rządu ds. walki z pandemią.

Gwałtowny wzrost zakażeń zbiegł się ze spadkiem liczby szczepień spowodowanym brakiem dostępności szczepionek. Do tej pory w Indiach podano ponad 160 milionów dawek.

Choć Rohan jest nieustannie narażony na ryzyko, wciąż nie został zaszczepiony. Młody lekarz zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli zachoruje na COVID-19, najprawdopodobniej nie będzie mógł liczyć na wolne łóżko w szpitalu.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  19 czerwca w Stanach Zjednoczonych będzie obchodzony jako dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa. To na pamiątkę zdarzenia z 1865 roku, gdy oficjalnie ogłoszono uwolnienie czarnoskórych w Teksasie. Dla czarnych Amerykanów uchwalenie ogólnokrajowego święta z takiej okazji ma szczególny wymiar w czasach, gdy temat rasizmu znów jest jedną z najważniejszych kwestii w amerykańskim życiu publicznym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby specjalne przeanalizowały ponad 120 incydentów z udziałem niezidentyfikowanych obiektów latających z ostatnich 20 lat. Raport ma się ukazać 25 czerwca, ale według przecieków opisanych przez "The New York Times" służby nie znalazły żadnych niepodważalnych dowodów na to, że obiekty te pochodziły od obcej cywilizacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczna prasa obszernie komentuje spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem w Genewie. Dziennikarze przypominają, że z inicjatywą rozmów wyszedł amerykański prezydent i podkreślają, że spotkanie trwało krócej niż zakładano. Według wielu portali brak wspólnej konferencji prasowej jest symbolem istniejących podziałów pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Z kolei według niemieckich mediów Putin i Biden nie czuli się w swoim towarzystwie komfortowo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Szczyt w Genewie to pierwsze spotkanie Joe Bidena jako prezydenta z Władimirem Putinem. Relacje amerykańsko-rosyjskie tak złe nie były od czasów zakończenia zimnej wojny. Komentatorzy mówią nawet, że sięgnęły dna. Amerykanie oskarżają Moskwę o ataki hakerskie, ingerencję w amerykańskie wybory, otrucie, a następnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego, którego uwolnienia Biały Dom domaga się od wielu tygodni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Na kilka tygodni zniknęła z wizji, a gdy wróciła, przekazała widzom smutną wiadomość. Czołowa dziennikarka CNN - Christiane Amanpour - wyznała, że przeszła operację usunięcia nowotworu jajnika. Teraz czeka ją chemioterapia. Dziennikarka przyznała też, że jej przykład dobitnie pokazuje, jak poważne konsekwencje może mieć zaniedbywanie regularnych badań.

  czytaj więcej »
 • Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje między innymi propagowania homoseksualizmu. Określa także nowe restrykcyjne wymagania dla lekcji wychowania seksualnego w szkołach. W głosowaniu nie wzięła udziału większość partii opozycyjnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  Liczba pracujących dzieci, zwłaszcza w wieku od 5 do 11 lat, rośnie - alarmuje ONZ. Jedną z przyczyn jest pandemia, która wpędziła w nędzę wiele rodzin w ubogich krajach, odebrała dzieciństwo najmłodszym i zmusiła je do pracy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin stał się legalnym środkiem płatności w Salwadorze. To pierwszy kraj na świecie, który tego dokonał. Prezydent Nayib Bukele, znany fan nowych technologii, twierdzi, że to historyczny moment. Ma to między innymi ułatwić przesyłanie pieniędzy przez Salwadorczyków mieszkających za granicą. Przelewy od nich to jedna piąta PKB tego ubogiego kraju w Ameryce Środkowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix