Fakty o Świecie

 • Foto: PAP/EPA/STR | Video: Justyna Kazimierczak / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Ameryka czeka na werdykt w sprawie śmierci George'a Floyda
 • Brytyjscy naukowcy chcą sprawdzić, jak na zakażenie reagują ozdrowieńcy. Oferują 5 tysięcy funtów

"To tragedia. Nie nadążamy z chowaniem zmarłych"

Pandemia COVID-19 w Indiach wymyka się spod kontroli. Brakuje leków, tlenu i łóżek w szpitalach. Minionej doby w Indiach potwierdzono prawie 260 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, dlatego kolejne stany wprowadzają ograniczenia, a w stolicy przez sześć dni będzie obowiązywał ścisły lockdown. Niektórzy eksperci twierdzą, że za wzrostem zakażeń może stać indyjski wariant wirusa. Władze Indii wierzą, że przyspieszenie kampanii szczepień pomoże opanować sytuację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tysiące pacjentów w kolejkach na OIOM. "Patrzysz, jak ktoś umiera i nie możesz nic zrobić"

W Brazylii wykryto nową mutację koronawirusa. Zakażenie potwierdzono na razie u jednego pacjenta....

Rodzina Pappu Aliego desperacko szukała dla niego miejsca w szpitalu. Jeździła od jednej placówki do drugiej, wierząc w to, że zakażony koronawirusem mężczyzna otrzyma niezbędną pomoc. 43-latek jest wśród ponad 180 tysięcy mieszkańców Indii, którzy przegrali walkę z COVID-19.

- To tragedia. Nie nadążamy z chowaniem zmarłych, nie mamy nawet czasu zjeść - mówi grabarz Mohammad Shameem.

Sytuacja w Indiach jest dramatyczna. Od kilku dni odnotowuje się tam ponad 200 tysięcy zakażeń na dobę. Karetki z pacjentami, którzy z trudem łapią oddech, godzinami stoją przed szpitalami, czekając na przyjęcie chorych.

W placówkach w całym kraju brakuje wolnych miejsc. Dochodzi do sytuacji, kiedy jedno łóżko zajmuje dwóch pacjentów. Szpitale skarżą się na niedobór tlenu i podstawowych leków.

- Co może być bardziej niebezpieczne i przerażające niż to, co się teraz dzieje? Zakażonych cały czas przybywa, dlatego w najbliższych dniach możemy mieć do czynienia z jeszcze gorszą sytuacją - mówi Arvind Kumar, torakochirurg.

Na wyniki testu w kierunku zakażenia koronawirsuem SARS-CoV-2 trzeba czasem czekać nawet kilka dni, przez co chorzy nie są diagnozowani i leczeni na czas. Obecnie co trzeci mieszkaniec stolicy Indii otrzymuje wynik pozytywny. Dlatego władze Delhi podjęły decyzję o wprowadzeniu sześciodniowego lockdownu.

- Regularnie korzystam z metra. W pociągach nikt nie zachowuje ostrożności. To samo jest na targowiskach. Nikt nie traktuje sytuacji poważnie - twierdzi Sapna, mieszkanka Delhi.

W Delhi zamknięte zostały centra handlowe, kina i siłownie. Zakazane są wszelkie spotkania towarzyskie, polityczne i religijne. W pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie 20 osób. Śladem Delhi poszło kilkanaście innych miejsc w kraju. Ograniczenia zaostrzono między innymi w Mumbaju.

- To trudny i bolesny czas dla naszego stanu, jak i całego kraju. Ludzie umierają. Lokalne władze podjęły słuszną decyzję wprowadzając ograniczenia. Modlę się o to, by świat pozbył się tej choroby - mówi Sanja Singh Vaghela, mieszkaniec Mumbaju.

Kolejne przypadki indyjskiej mutacji

Eksperci twierdzą, że indyjski rząd zignorował ostrzeżenia przed drugą falą i zrobił niewiele, by ją powstrzymać. Wieczorami rozgrywano turnieje krykieta, dziesiątki tysięcy ludzi brały udział w wiecach politycznych, a największy festiwal religijny - Kumbhamela - przyciągnął miliony wiernych.

Za wzrost zakażeń może być też odpowiedzialny indyjski podwójnie zmutowany wariant. Wirusolodzy nie mają pewności, jak bardzo jest niebezpieczny, ale już pojawiają się pytania o skuteczność szczepionek.

- Obydwie mutacje indyjskiego wariantu mają pewne podobieństwa i to jest niepokojące. Chodzi między innymi o łatwiejszą transmisję wirusa i gorszą odpowiedź na leczenie, co może mieć wpływ na nasze przeciwdziałanie zakażeniom, w tym także szczepienia - informuje dr Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Indyjska wariant dotarł już do Europy. W Wielkiej Brytanii potwierdzono ponad sto przypadków zakażenia tą odmianą. W związku z zaistniałą sytuacją premier Boris Johnson odwołał planowaną podróż do Indii, a kraj ten trafił na listę państw wysokiego ryzyka.

- Oznacza to, że każdy, kto nie jest mieszkańcem Wielkiej Brytanii lub Irlandii, nie może przekroczyć granicy, jeśli był w Indiach w ciągu ostatnich 10 dni. Obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii wracający z Indii będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie hotelowej - przekazał Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia.

W odpowiedzi na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń władze Indii postanowiły przyspieszyć kampanię szczepień. Zapowiadają, że od 1 maja szczepionkę będzie mógł otrzymać każdy dorosły.

W ubiegłym tygodniu rząd informował, że kraj ma na stanie mniej niż 27 milionów dawek, co przy obecnym tempie szczepień wystarczy na ponad tydzień.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Coraz więcej obostrzeń znoszą Stany Zjednoczone. Kraj, który w 2020 roku został mocno dotknięty przez pandemię, wraca do normalności. Między innymi dzięki masowej akcji szczepień. Powoli w USA można już zdejmować maseczki, choć wielu Amerykanów przyznaje, że zbyt szybko tego nie zrobi. Do pełnego otwarcia szykuje się jedna z ważniejszych w Stanach Zjednoczonych branż - showbiznes. Teatry na Broadwayu będą wprawdzie mogły grać przy pełnej widowni dopiero od połowy września, ale bilety sprzedawane są już teraz i rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły są w stanie wykryć koronawirusa. Wystarczy kilka minut treningu. Badacze wykorzystali w tym celu znany chyba wszystkim system nagradzania. Za każdym razem, gdy pszczoły wskazały zakażoną próbkę, dostawały wodę z cukrem. W ten sposób wykształciły mechanizm rozpoznawania wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  Automaty z jedzeniem można spotkać we Włoszech wszędzie. Jednak takiego jeszcze nie było. W Rzymie stanął automat z pizzą. Od razu wzbudził kontrowersje. Jedni chwalą innowację, jakość produktów i cenę. Inni - i tych jest zdecydowanie więcej - uważają, że to profanacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  Setki nosorożców na całym świecie wciąż padają łupem kłusowników. Przestępcom chodzi wyłącznie o ich rogi, które są uważane za cudowne lekarstwo, choć nie ma na to żadnych naukowych dowodów. W Republice Afryce Południowej postanowiono uchronić zwierzęta przed wyginięciem, usuwając im rogi. W jednym z rezerwatów zabieg wykonano już u wszystkich żyjących tam osobników, w nadziei, że w ten sposób uda się zniechęcić kłusowników do polowań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Unia Europejska chce, by znaczna część środków z funduszu odbudowy została przeznaczona na cele klimatyczne i zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych w Europie. Niezależnie od tych planów niektóre kraje Unii już podejmują własne działania na rzecz poprawy klimatu. We Francji parlament przyjął właśnie ustawę środowiskową. W Niemczech przyspieszenie konkretnych działań w sprawie ochrony środowiska wymusił tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Trzecia dawka szczepionek przeciwko COVID-19 już jesienią - na taki plan stopniowo szykują się Brytyjczycy. Na razie ma to dotyczyć wyłącznie osób po 50. roku życia. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii powstają nowe laboratoria, w których mają być prowadzone niezwykle intensywne badania nad skutecznością szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Przez pandemię włoska wyspa Capri opustoszała z turystów. Jednak dzięki temu jej mieszkańcy w końcu sami mogli skorzystali z uroków tego miejsca. Mogli podziwiać ogrody, skały i piękne krajobrazy, na co - jak sami mówią - nigdy wcześniej nie mieli czasu. W związku ze spadkiem zakażeń i wzrostem szczepień w większości włoskich regionów poluzowano obostrzenia, dlatego mieszkańcy Capri przygotowują się do sezonu letniego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Francuscy senatorowie chcą, by dziewczynki poniżej 18. roku życia nie mogły nosić hidżabów w miejscach publicznych. Już teraz islamskie nakrycia głowy zakazane są w szkołach. Zdaniem muzułmanek propozycja senatorów jest naruszeniem wolności wyznania. Z kolei konserwatywni politycy twierdzą, że ich celem jest ochrona młodzieży przed radykalnym islamem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Francja znosi ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, Grecja otwiera restauracyjne ogródki. Mieszkańcy Wiednia znów mogą zrobić zakupy lub pójść do fryzjera. W Niemczech o znoszeniu obostrzeń na razie nie ma mowy, ale tamtejszy minister zdrowia zapowiada, że osoby zaszczepione nie będą musiały przechodzić kwarantanny po przyjeździe do kraju. Komisja Europejska rozważa regulacje dotyczące osób przybywających do UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjczycy czekają na nowe zasady dla przyjezdnych i wyjeżdżających z kraju

  Brytyjczycy czekają na nowe zasady dla przyjezdnych i wyjeżdżających z kraju

  Ponad 50 milionów osób w Wielkiej Brytanii jest już zaszczepionych na COVID-19 co najmniej jedną dawką szczepionki. Dwiema dawkami jest zaszczepionych ponad 15 milionów osób. Najwięcej emocji na Wyspach budzi teraz debata na temat wakacji. Rząd Wielkiej Brytanii planuje stworzyć listy krajów w zależności od tego, jakie stanowią ryzyko epidemiczne. Na "zielonej" liście może się znaleźć zaledwie garstka państw. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowy wizerunek Billie Eilish. "Jeśli czujesz, że dobrze wyglądasz, to wyglądasz dobrze"

  Nowy wizerunek Billie Eilish. "Jeśli czujesz, że dobrze wyglądasz, to wyglądasz dobrze"

  Billie Eilish postanowiła, że zrywa z wizerunkiem nastoletniej buntowniczki. Na okładce najnowszego wydania magazynu "Vogue" prezentuje się w blond włosach i kreacji podkreślającej kobiece kształty. Zerwanie z dawnym wizerunkiem i workowatymi ubraniami ma odzwierciedlać kolejny etap w jej życiu. W udzielonym wywiadzie poruszyła także temat napastowania seksualnego kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowy Jork planuje znieść wszystkie obostrzenia. "Nasz cel to 1 lipca"

  Nowy Jork planuje znieść wszystkie obostrzenia. "Nasz cel to 1 lipca"

  Władze Nowego Jorku wyznaczyły termin pełnego otwarcia miasta. Lockdown bez wyjątków ma skończyć się od lipca. Latem Nowojorczycy mają już żyć całkowicie normalnie. Luzowanie obostrzeń w Stanach Zjednoczonych postępuje od kilku tygodni. W stanie Nowy Jork nie ma już godziny policyjnej, uczniowie częściowo wrócili do szkół, można pójść do galerii, zjeść w lokalu, poćwiczyć na siłowni i obejrzeć spektakl, przy czym wszędzie obowiązują zasady bezpieczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix