Fakty o Świecie

Obawy przed koronawirusem. Wycieczkowiec MS "Westerdam" już dwa tygodnie błąka się od portu do portu

Największe ognisko epidemii poza Chinami stoi w porcie. "Diamond Princess" to ogromny wycieczkowiec, poddany obowiązkowej kwarantannie w japońskim mieście Jokohama. Na pokładzie są prawie cztery tysiące osób - u 175 stwierdzono groźnego, chińskiego wirusa. W sumie, na świecie jest już ponad 45 tysięcy przypadków zakażeń. Absolutna większość dotyczy Chin, ale świat obawia się, że sytuacja wkrótce pogorszy się też poza chińskimi granicami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Chińskie miasta przypominają miasta duchów. Nowy wirus zabił już więcej ludzi niż SARS

W Szanghaju nadal nie pracuje ponad 30 procent fabryk, podobne przestoje mają przedsiębiorstwa w...

Na japońskim wycieczkowcu "Diamond Princess", który od 3 lutego przymusowo stoi w porcie w Jokohamie sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Wśród blisko trzech tysięcy pasażerów poddanych obowiązkowej kwarantannie każdego dnia wykrywane są nowe przypadki zakażenia śmiertelnym koronawirusem.

Wiele starszych osób, zamkniętych w kabinach od tak wielu dni, ma poważne problemy z ciśnieniem i układem krążenia. Cześć pasażerów skarży się na depresję. Japońskie władze na razie nikomu nie pozwalają zejść na ląd. Potwierdzone zostały kolejne przypadki zakażenia koronawirusem.

- Ostatniej doby przeprowadziliśmy testy u 53 osób z niepokojącymi objawami, niestety u 39 z nich potwierdziliśmy obecność koronawirusa. Dodatkowo okazało się, że jeden z naszych urzędników przeprowadzający ankietę wśród pasażerów także został zarażony - poinformował minister zdrowia Japonii Katsunobu Kato.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że na pokładzie "Diamond Princess" znajduje się troje Polaków. Nie wykryto u nich niebezpiecznego wirusa.

Kolejny statek z kłopotami

WHO ogłasza nazwę choroby powodowanej przez koronawirus

Jest nowa nazwa choroby, która sieje postrach. COVID-19 to oficjalna nazwa, którą sformułowała...

Coraz więcej krajów w obawie przed nową chorobą nie chce u siebie wielkich wycieczkowców. Pasażerowie MS "Westerdam" należącego do brytyjsko-amerykańskiego armatora od dwóch tygodni krążą od portu do portu. Nigdzie nie dostali zgody na zacumowanie i uzupełnienie zapasów.

- Chcę powiedzieć rodzinie, że czuję się dobrze. Nic mi nie jest, poza tym, że nigdzie nie chcą nas wpuścić. Pływamy tak już drugi tydzień, a z tego co wiem na pokładzie nie ma nikogo z objawami zarażenia koronawirusem - mówi pasażerka statku MS "Westerdam" Angela Jones.

Władze Tajlandii wysłały okręt wojenny, by pilnował wycieczkowca, gdyby ten bez zgody chciał wpłynąć do portu.

- Powiedziano nam, że mamy zapasy jeszcze na półtora dnia, nie wiem co będzie potem. Nie wiem nawet czy mamy paliwo żeby spróbować dopłynąć do innego portu. Wiele osób potrzebuje pomocy medycznej, bo po prostu źle się czują. Jesteśmy na łasce innych krajów i nikt nie chce nas wpuścić - dodaje Angela Jones.

W środę zgodę na wejście statku do portu wyraziły władze Kambodży. Wszystko to pokazuje jak wielki jest strach przed nowym wirusem.

Oficjalna nazwa

Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu oficjalną nazwę. COVID-19 to połączenie słów "koronawirus" i "choroba". Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się - czyli 2019 rok.

- Musieliśmy znaleźć nazwę, która nie będzie odnosić się do żadnego miejsca geograficznego, żadnego narodu, grupy ludzi, czy też zwierząt, a przy tym będzie łatwa do wymówienia. Dlatego apelujemy o nieposługiwanie się innymi nazwami, które mogą być niedokładne lub stygmatyzujące - przekazał Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Najnowsze statystyki to ponad 45 tysięcy zakażonych koronawirusem i ponad tysiąc sto ofiar śmiertelnych.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Unia tworzy nową wieloletnią perspektywę finansową. Najbliższy szczyt ma wypracować kompromis

  Unia tworzy nową wieloletnią perspektywę finansową. Najbliższy szczyt ma wypracować kompromis

  Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaczynają negocjacje w sprawie siedmioletniej perspektywy finansowej. UE musi ją przyjąć do końca roku i wymaga to jednomyślności wszystkich państw członkowskich. Gorącym tematem będzie pomysł powiązania wypłat z przestrzeganiem praworządności. Pomysł ma wiele niewiadomych. Jak bowiem zdefiniować i ewaluować "praworządność"? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ostatni zdrowi pasażerowie opuścili pokład wycieczkowca Diamond Princess

  Ostatni zdrowi pasażerowie opuścili pokład wycieczkowca Diamond Princess

  Zakończyła się kwarantanna na wycieczkowcu Diamond Princess, który zacumował w Jokohamie. Pokład opuściło ostatnich kilkuset zdrowych pasażerów, w tym dwoje Polaków. Trzeci Polak, członek załogi, czeka na decyzję. Na pokładzie statku pozostaje cały czas 621 zakażonych koronawirusem z Wuhanu pasażerów i członków załogi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Tajny rejestr, tysiące ofiar i setki pozwów. "Kryjąc się za uśmiechem, wypatrywali swoich ofiar"

  Tajny rejestr, tysiące ofiar i setki pozwów. "Kryjąc się za uśmiechem, wypatrywali swoich ofiar"

  Boy Scouts of America to ogólnokrajowa organizacja amerykańskich skautów, która działa od 110 lat. Teraz składa wniosek o bankructwo. Jej reputacja legła w gruzach po tym, jak na jaw wyszły liczne przypadki pedofilii, a do amerykańskich sądów zaczęły trafiać setki cywilnych pozwów o odszkodowanie. Jeśli bankructwo stanie się faktem, to uzyskanie rekompensat przez poszkodowanych będzie dużo bardziej skomplikowane.

  czytaj więcej »
 • Buduje podjazdy dla niepełnosprawnych z klocków. "Wspaniała rzecz, która wszystkich uszczęśliwia"

  Buduje podjazdy dla niepełnosprawnych z klocków. "Wspaniała rzecz, która wszystkich uszczęśliwia"

  Brak podjazdu dla wózków to coś więcej niż niedogodność. To bariera, która uniemożliwia funkcjonowanie. Co z tym zrobić? Można liczyć na to, że ustawodawcy i architekci zaczną poważniej traktować takie problemy, albo można wziąć sprawy w swoje ręce. Niemka Rita Ebel wykorzystała klocki LEGO, by budować podjazdy dla wózków inwalidzkich w Hanau. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Plaga szarańczy w Afryce. Rząd Ugandy do walki z owadami wysłał wojsko

  Plaga szarańczy w Afryce. Rząd Ugandy do walki z owadami wysłał wojsko

  Mieszkańcy wschodniej Afryki robią, co mogą, by pokonać szarańczę. Owady zdziesiątkowały już uprawy między innymi w Etiopii, Somalii, Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Ten ostatni kraj do walki z szarańczą wysłała wojsko. Dwa tysiące żołnierzy "uzbrojonych" w spryskiwacze z pestycydami próbuje poradzić sobie z inwazją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Grała na skrzypcach w trakcie operacji mózgu

  Grała na skrzypcach w trakcie operacji mózgu

  Lekarze ze Szpitala King’s College w Londynie poprosili pacjentkę, by zagrała na skrzypcach w trakcie wycinania jej nowotworu z mózgu. Mózg nie ma receptorów bólu, więc pacjentka nie musiała być całkowicie znieczulona. 53-letnia skrzypaczka Dagmar Turner zagrała w czasie operacji, by lekarze omyłkowo nie wycięli jej zdrowych części mózgu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Negocjacje budżetowe w UE. "Polski premier musi szukać sprzymierzeńców"

  Negocjacje budżetowe w UE. "Polski premier musi szukać sprzymierzeńców"

  Rozziew między tym, co Polska chce osiągnąć na szczycie a tym, co jest możliwe, jest ogromy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, komentując zbliżający się szczyt unijny, na którym negocjowana będzie wieloletnia perspektywa budżetowa. Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" zwrócił z kolei uwagę, że przy takich negocjacjach kluczowe są relacje z innymi państwami Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • "Fabryka świata" pracuje na pół gwizdka z powodu koronawirusa

  "Fabryka świata" pracuje na pół gwizdka z powodu koronawirusa

  Takiej epidemii wirusa wywołującego kłopoty z oddychaniem nie było w Chinach od czasów SARS z początku tego stulecia. Z powodu epidemii koronawirusa z Wuhanu, nazwanego formalnie SARS-CoV-2, wiele chińskich fabryk ma problemy ze skompletowaniem załogi. Globalne koncerny są na hamulcu, produkcję ograniczyły bądź wstrzymały. Już płyną ostrzeżenia, że na rynku będzie mniej smartfonów, butów czy klimatyzatorów. Wuhan, gdzie epidemia się zaczęła, to dzisiaj miasto-widmo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Mieszkańcy prowincji Idlib uciekają z domów przed ofensywą wojsk rządowych

  Mieszkańcy prowincji Idlib uciekają z domów przed ofensywą wojsk rządowych

  Na początku syryjskiej wojny domowej Idlib było jednym z najważniejszych miast przejętych przez syryjską opozycję. Potem miasto przechodziło z rąk do rąk. Przez pewien czas rząd kontrolował Idlib, ale obecnie miasto jest pod kontrolą islamistów z organizacji Hayat Tahrir al-Sham. Tereny wokół miasta, czyli tereny prowincji Idlib, są kontrolowane przez syryjską opozycję narodową. Syryjski reżim przy wsparciu Rosjan od kilku tygodni prowadzi ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib. Wywołało to kryzys humanitarny na ogromną skalę. Od grudnia z Idlibu uciekło prawie milion ludzi, głównie kobiety i dzieci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Hamas włamał się na smartfony izraelskich żołnierzy. Rozesłał im zdjęcia dziewczyn

  Hamas włamał się na smartfony izraelskich żołnierzy. Rozesłał im zdjęcia dziewczyn

  Hamas, palestyńska organizacja uznawana przez Izrael i Zachód za terrorystyczną, masowo rozesłała na telefony zwykłych szeregowych izraelskich żołnierzy fotografie fikcyjnych, młodych, atrakcyjnych kobiet, które rzekomo chciały nawiązać znajomość. Aby podjąć rozmowę z kobietami, żołnierze musieli kliknąć w link i ściągnąć aplikację - dzięki temu Hamas zyskał dostęp do ich smartfonów. Aż kilkadziesiąt osób dało się nabrać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak ochronić Europę przed rosnącym poziomem mórz? Powstał wielki projekt

  Jak ochronić Europę przed rosnącym poziomem mórz? Powstał wielki projekt

  Naukowiec z Holandii opracował projekt odcięcia dużej części Europy od Oceanu Atlantyckiego. Projekt zakłada wybudowane tamy na Morzu Północnym między Norwegią a Szkocją, o długości około 500 kilometrów, a także drugą tamę, między Kornwalią a Bretanią, o długości około 160 kilometrów. Chodzi o to, by rosnący poziom morza nie zalał najniżej położonych miast w Europie, takich jak Rotterdam. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brexit to mniej pieniędzy w budżecie UE. Rolnicy boją się o dopłaty

  Brexit to mniej pieniędzy w budżecie UE. Rolnicy boją się o dopłaty

  Już dawno negocjacje w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej nie budziły takich emocji. Po brexicie pieniędzy ma być mniej i kluczowe pytanie brzmi: dla kogo ich zabraknie? W nowym budżecie Unii środki na rolnictwo mogą się skurczyć, bo pojawiły się inne konkurencyjne wydatki, związane ze zmianami klimatu, imigracją oraz bezpieczeństwem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To będzie śmierć ekosystemów tych akwenów"

  "To będzie śmierć ekosystemów tych akwenów"

  Specjalne konstrukcje miałyby powstać między Francją a Wielka Brytanią i między Wyspami a Norwegią. Odcięcie się od wód Atlantyku dałoby szansę i nadzieję, że wyższa woda z oceanu nie zaleje Amsterdamu, Rotterdamu, ale też polskich miast, jak Gdańsk, Gdynia czy Sopot. - To będzie śmierć ekosystemów tych akwenów - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Sławomir Brzózek, ekspert do spraw ekologii i zmian klimatu. Zdaniem doktora inżyniera budownictwa wodnego Janusza Żelazińskiego - chodzi raczej o skierowanie uwagi opinii światowej na możliwość innych rozwiązań. "Można podobny cel osiągnąć łatwiej" - skwitował.

  czytaj więcej »
tvnpix