Fakty o Świecie

Koronawirus jest bardziej odporny niż sądzono. Wyniki badań australijskich naukowców

Australijscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazały, że koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej do 28 dni. To znacznie dłużej, niż zakładano do tej pory. Dlatego tak ważne jest mycie rąk i czyszczenie powierzchni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dwoje nauczycieli zmarło po zakażeniu koronawirusem. ZNP apeluje do rządu

W wyniku zakażenia koronawirusem zmarł 31-letni nauczyciel z Zawiercia, podobnie jak 44-letnia...

Australijscy naukowcy sprawdzili wytrzymałość SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych. Przeprowadzone przez nich badania wykazały dłuższą żywotność wirusa, niż dotychczas sądzono.

- Wirus był osadzony w sztucznej substancji przypominającej ludzkie wydzieliny. Potem cząstki przeniesiono na powierzchnię, pozostawiono do wyschnięcia i umieszczono w inkubatorze. Tam przez 28 dni poddawano je temperaturze 20, 30 i 40 stopni Celsjusza. Sprawdzaliśmy, czy uda nam się utrzymać żywotność wirusa - wyjaśnia autor badania, biolog Shane Riddell.

Koronawirus zdolny do zakażenia zachował się nie przez 72 godziny, jak dotąd zakładano, ale aż przez 28 dni. To prawie dwa razy dłużej niż w przypadku wirusa grypy.

Badania wskazały, że wirus pozostawał zdolny do zakażania na gładkich powierzchniach: banknotach, wyświetlaczach telefonów czy stali nierdzewnej, z której powstają na przykład poręcze czy klamki. Aktywności patogenu sprzyjała temperatura 20 stopni Celsjusza i ciągła ciemność, bo przez promieniowanie ultrafioletowe słabł.

- Nasze badanie przeprowadziliśmy w kontrolowanych warunkach. W naturalnych powierzchnie są narażone na działanie słoneczne, zmienną wilgotność i temperatury, więc w takich okolicznościach wirus najprawdopodobniej przeżywa krócej - zaznaczył autor badania.

Mycie rąk, dezynfekcja powierzchni

Badanie pokazało, że zakażenie koronawirusem przez kontakt ze skażoną powierzchnią jest możliwe, choć mniej prawdopodobne niż poprzez kontakt z chorym człowiekiem. Dlatego autorzy badania przypominają o stosowaniu podstawowych zasad sanitarnych.

- Kluczowa informacja jest taka, że trzeba myć i dezynfekować ręce tak często, jak to możliwe - podkreślił biolog Shane Riddell.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, należy regularnie, z użyciem mydła i środka na bazie alkoholu, przez co najmniej 20 sekund myć ręce.

Z kolei, by odkazić powierzchnie użytkowe i przedmioty codziennego użytku, trzeba przez minimum minutę przecierać je preparatem do dezynfekcji.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

  Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

  Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

  Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji

  W środę w Rosji - według oficjalnych danych - zamarło ponad 300 osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo rekordowo wysokich wskaźników nowych infekcji władze Rosji nie planują lockdownu. Prezydent Władimir Putin osobiście zapewnia o postępach prac nad opracowaniem skutecznej szczepionki, choć wyników tych badań świat do tej pory nie poznał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

  Łukaszenka: zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy

  Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty. Teraz uczestnicy demonstracji mają być wyłapywani w domach czy miejscach pracy. - Zmieniliśmy taktykę, każdego znajdziemy - zapowiada Alaksandr Łukaszenka, który nie zamierza ustąpić z urzędu prezydenta. Swiatłana Cichanouska zapowiedziała, że jeśli do 25 października Łukaszenka nie zrezygnuje z urzędu, nie zwolni więźniów politycznych i nie zaprzestanie przemocy wobec demonstrantów, to w kraju wybuchnie strajk generalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

  Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

  Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

  czytaj więcej »
 • Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

  Francja w szoku. Po zabójstwie nauczyciela największy meczet ma zostać zamknięty

  Francuskie władze mówią dość i zapowiadają, że będą ostro zwalczać przejawy radykalnego islamizmu. To reakcja na brutalne zabójstwo nauczyciela historii w jednej ze szkół pod Paryżem. Zbrodni miał dokonać 18-letni Czeczen. Zatrzymano już kilkanaście osób podejrzanych o współpracę, bądź inspirowanie 18-latka. W poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

  Partia Jacindy Ardern zwyciężyła w wyborach w Nowej Zelandii

  Pełniła obowiązki niemal do ostatnich chwil przed porodem, a po kilku dniach od narodzin, z maleństwem przy piersi ponownie pojawiła się w pracy. To jej postawa pozwoliła krajowi otrząsnąć się po najbardziej krwawym w historii zamachu terrorystycznym, a teraz przejść przez pandemię. Partia Pracy premier Jacindy Ardern wygrała sobotnie wybory parlamentarne w Nowej Zelandii. Kobieta po raz kolejny stanie na czele rządu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

  Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wkracza na ostatnią prostą

  W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu ma odbyć się kolejna debata prezydencka w Stanach Zjednoczony. Donald Trump i Joe Biden spotkają się w legendarnym mieście Nashville w stanie Tennessee. Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej niż poprzednio - bez przekrzykiwania się, wzajemnego przerywania i zachowań, które zdecydowanie skrytykowała amerykańska, jak i światowa opinia publiczna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

  Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

  W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

  "Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

  Kilka dni temu we Francji zamordowano nauczyciela, który prowadził lekcje na temat wolności słowa, na temat tolerancji, na temat granic wolności słowa. Nauczyciel został zabity przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego. Sytuacja wywołała w kraju ogromne poruszenie. - Niewątpliwie trzeba ograniczyć język nienawiści w mediach społecznościowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych - dodał doktor Łukasz Jurczyszyn, dyrektor brukselskiego biura PISM. - Są przedmieścia, są dzielnice we Francji, gdzie faktycznie te zasady republikańskie nie są przestrzegane. Gdzie dziewczynki w wieku sześciu lat do szkoły chodzą w chustach, gdzie nie mogą bawić się lalkami, gdzie nie mają wstępu na basen - powiedziała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji. - W tej chwili te radykalne nurty Islamu dają ideologię, dają podstawę prowadzącą do zbrodni, ale w pewien sposób nobilitują gniew, bunt i wrogość wobec państwa i jego kultury - zaznaczył profesor Aleksander Hall, historyk, publicysta, autor książek o Francji.

  czytaj więcej »
 • Francja poruszona zabójstwem nauczyciela. Prezydent Macron zapowiada zmiany w szkołach

  Francja poruszona zabójstwem nauczyciela. Prezydent Macron zapowiada zmiany w szkołach

  Ta zbrodnia poruszyła całą Francję. Nauczyciel historii, który zawsze opowiadał się za równością i wolnością, w bestialski sposób został zamordowany przez 18-letniego Czeczena. Chłopak odciął mu głowę, bo na lekcjach nauczyciel miał pokazać karykaturę Mahometa. Na ulicach wielotysięczne protesty zszokowanych francuzów. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada dodatkową ochronę dla szkół i wyłapanie wszystkich radykalnych islamistów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

  "Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

  Jak druga fala zachorowań na COVID-19 przebiega na Ukrainie, Białorusi i w Rosji? Czy kryzys wywołany pandemią wpływa na społeczeństwa i politykę tych państw? W rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o tym dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Anna Łabuszewska, Wiktoria Bieliaszyn - dziennikarka "Gazety Wyborczej", dziennikarz telewizji Biełsat Michał Kacewicz i dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

  czytaj więcej »
 • Hodowcy owiec w tarapatach. Przez pandemię spadają ceny wełny

  Hodowcy owiec w tarapatach. Przez pandemię spadają ceny wełny

  Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia, w tym te dotyczące ubioru. Miesiące pracy zdalnej sprawiły, że branża oferująca ubrania formalne znalazła się w tarapatach. Mężczyźni na całym świecie wymienili garnitury na lżejsze i wygodniejsze ubrania. To odbija się na hodowcach owiec, gdyż ceny wełny spadają. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix