Kolejne zatrzymania w sprawie przemytu ludzi do Niemiec


O tej sprawie mówiło się już kilka tygodni temu, gdy ogromną akcję przeprowadziła niemiecka policja. Zaangażowanych w nią było 160 funkcjonariuszy. A chodziło o polsko-syryjską grupę przemytników ludzi. Wszystko zaczynało się od fałszywych wiz turystycznych, dzięki którym można było wjechać do Polski. Potem fałszywych turystów przerzucano do Niemiec. Okazuje się, że śledztwo trwa dalej, bo w środę zatrzymano kolejne trzy osoby, które imigrantów wywoziły do Niemiec tirami.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ogromna obława niemieckiej policji wymierzona w handlarzy ludźmi. Funkcjonariusze Weszli do mieszkań i jednego biura w Berlinie, Bremie, Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Saksonii. Aresztowano trzy osoby - to obywatele Polski, Turcji i Bułgarii.

- Policja federalna przeprowadziła akcję przeciwko międzynarodowej siatce przemytników ludzi. Brało w niej udział 200 funkcjonariuszy z czterech landów. W samym Berlinie zatrzymaliśmy dwie osoby - 43-letniego Turka i 53-letniego Bułgara - poinformowała Chris Kurpiers z berlińskiej policji.

Traktowani jak towar

Śledztwo w tej sprawie toczyło się od sierpnia 2017 roku. Nielegalni migranci, w tym także małe dzieci - jak towary - byli ładowani na przyczepy ciężarówek. Długą i niebezpieczną podróż jechali ściśnięci miedzy paletami. Za przerzucenie do Niemiec każdy z nich płacił przemytnikom nawet 8 tysięcy euro. Śledczy w tej sprawie mają udokumentowanych 160 przypadków przemytu ludzi, głównie Irakijczyków, Irańczyków, Syryjczyków i Afgańczyków.

To kolejna w ostatnich tygodniach obława na przemytników nielegalnych migrantów na teren Niemiec. W połowie miesiąca tamtejsza policja rozbiła polsko-syryjską bandę. W akcji uczestniczyła też polska straż graniczna. Członkowie gangu mieli zarobić nawet 300 tysięcy euro na przemycie Syryjczyków do Niemiec głównie z państw regionu Zatoki Perskiej.

Wyłudzali wizy

Dla ubiegających się o azyl, przestępcy wyłudzali na podstawie fikcyjnych danych polskie wizy turystyczne. Syryjczycy przylatywali z nimi do Polski, po czym jechali się do Niemiec, gdzie składali wnioski o azyl.

Przemytnicy są bezwzględni. Biorą ogromne haracze, a w razie problemów znikają i zostawiają migrantów zamkniętych w ciężarówkach bez dostępu do wody, jedzenia i powietrza.

- To mogło skończyć się tak tragicznie ja dwa lata temu w Austrii. Wtedy to w przyczepie samochodu dostawczego znaleziono 71 martwych osób, które udusiły się w czasie podróży - dodała Chris Kurpiers

Do Niemiec każdego roku przybywa rzesza ubiegających się o azyl migrantów. W 2017 roku było ich 186 tysięcy. Niemieckie władze twierdzą, że ich napływ to w ogromniej mierze jest spowodowany działalnością przemytników.

Autor: Marcin Lewandowicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS