Fakty o Świecie

"Krzyknęłam, żeby się zamknął". Najpierw rzucił w nią popielniczką, później uderzył w głowę

Marie szła chodnikiem. Nagle idący obok mężczyzna zaczął wydawać głośne dźwięki, które miały skomentować jej wygląd. Kobieta - jak sama mówi - kazała mu się zamknąć. Mężczyzna najpierw rzucił w nią popielniczką, a potem podszedł i uderzył w twarz. Wszystko widać na nagraniu kamer monitoringu jednej z paryskich kawiarni. To wideo zszokowało Francuzów i rozpoczęło debatę o molestowaniu seksualnym i o nowym prawie, które umożliwi skuteczne karanie sprawców.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

- Wracałam z pracy do domu. Po drodze spotkałam mężczyznę, który mijając mnie zaczął wydawać seksualne dźwięki. Pokazywał mi język, gwizdał i rzęził jak zwierzę. Zdenerwował mnie, bo to nie pierwszy taki przypadek tego dnia i nie pierwszy w tym tygodniu czy w tym miesiącu. Krzyknęłam, żeby się zamknął - relacjonowała Marie Laguerre.

Kobieta myślała, że nie usłyszał, ale mężczyzna cofnął się, chwycił popielniczkę z kawiarnianego stolika i rzucił nią z całej siły. Potem zrobił kilka kroków, zawahał się chwilę i ruszył w jej kierunku.

- Nie zaczęłam uciekać ani przepraszać. Nie spuściłam wzroku. Wiedziałam, że mnie uderzy. I rzeczywiście uderzył. I to mocno - wspomina zdarzenie poszkodowana kobieta.

22-letnia Marie Laguerre opublikowała nagranie z monitoringu, na którym widać całe zajście i wywołała we Francji burzę. Sceptycy, którzy dotychczas bagatelizowali problem molestowania, zobaczyli jak w ciągu kilkunastu sekund od przemocy werbalnej napastnik przechodzi do przemocy fizycznej.

Ksiądz oskarżony o molestowanie chłopców. Ruszył proces

Przed gdyńskim sądem ruszył proces księdza oskarżonego o molestowanie chłopców w wieku 14 i 18 lat. Miało do tego dojść m.in. na obozie zorganizowanym latem ubiegłego roku w Bieszczadach. W śledztwie duchowny przyznał się do winy. Grozi mu do 12...

Problem, o którym trzeba mówić

"W pełni się solidaryzuję! Dziękuję Marie za twoją odwagę! Stop molestowaniu" - skomentowała zaistniałą sytuację Anne Hidalgo, burmistrz Paryża.

"Tak się cieszę, że Francja wreszcie debatuje o molestowaniu. Jestem osobą, która kilka miesięcy temu została uderzona na ulicy przez obcego mężczyznę po tym, jak kazałam mu sp*******ć - napisała na Twitterze Catherine Bennett.

Zupełnie bez przesady można stwierdzić, że napaść seksualna na francuskich ulicach jest zjawiskiem powszechnym. Może przybierać różne formy. To dwuznaczne propozycje, gwizdy, natrętne spojrzenia i krępujące uwagi.

Z danych publikowanych przez francuski rząd wynika, że doświadczyło tego 100 procent kobiet, które korzystały z transportu miejskiego. 76 proc. potwierdza, że napastnik je śledził. 50 proc. przyznaje, że zmieniło przez to swój sposób ubierania się.

- Musimy o tym więcej rozmawiać, potępiać i edukować mężczyzn. To nie my powinnyśmy zmienić swoje nawyki i zrezygnować z wychodzenia wieczorem czy z jeżdżenia w nocy metrem - mówi Cecile, mieszkanka Paryża.

Właśnie dlatego francuski rząd chce jak najszybciej uchwalić nowe prawo, zgodnie z którym za napaść słowną będzie grozić grzywna w wysokości nawet 750 euro.

Do tego napastnik będzie musiał zaliczyć obowiązkowe szkolenie z zakresu równouprawnienia i poszanowania kobiet. Kary mają zacząć obowiązywać już tej jesieni. Procedury mają być uproszczone, a grzywny nakładane nawet na ulicy i to bez konieczności składania zeznań w sądzie czy na posterunku.

Osiem kobiet oskarża Morgana Freemana o molestowanie. Aktor wydał oświadczenie

Co najmniej osiem kobiet oskarżyło aktora Morgana Freemana o niewłaściwe zachowanie lub molestowanie - doniosła w czwartek telewizja CNN. Do takich przypadków miało dochodzić w czasie prac nad filmami lub w trakcie imprez promocyjnych. W...

Potrzebna jest edukacja

- Na tym nagraniu widzimy również, że kluczową rolę mają do odegrania także świadkowie. Ofiara nie może być osamotniona. Świadkowie muszą reagować i chronić kobietę, która jest śledzona lub atakowana - apelowała Marlène Schiappa, minister do spraw równouprawnienia płci.

Francuski rząd ma świadomość, że nie na każdym rogu i nie na każdej ulicy będzie stał policjant, do którego będzie się można zwrócić o pomoc. Ale nowe prawo ma mieć przede wszystkim działanie prewencyjne i edukacyjne.

- To smutne, że we Francji w 2018 roku żyją mężczyźni, którzy odczuwają niepohamowaną potrzebę wydawania zwierzęcych dźwięków na widok przechodzącej obok nich kobiety - dodaje Schiappa.

W marcu paryskim metrze zawisły billboardy, na których można zobaczyć wystraszone kobiety otoczone przez drapieżniki. Hasło kampanii brzmiało: Nigdy nie bagatelizujcie molestowania. Alarmujcie.

Jak widać na przykładzie Marie, hasło wciąż jest aktualne, a kampanię warto by było powtórzyć.

10 lat więzienia za molestowanie i nagrywanie chłopców

Mieli obiecywać słodycze, później molestować chłopców i nagrywać z nimi filmy. Sąd pierwszej instancji skazał Tomasza K. i Mateusza L. na 10 lat więzienia. Obrońcy oskarżonych wnieśli apelację. Twierdzili, że kara jest zbyt surowa. Sąd okręgowy...

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Taximan
Taximan

"Gosc" powinien spedzic tak prwencyjnie 6 miesiecy w wiezieniu - to najlepsza edukacja !!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   garou

   Prawdziwi mistrzowie uwodzenia z tych Francuzów....

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     tokmada
     tokmada

     I ta porażająca BIERNOŚĆ ludzi obok...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       lolcat
       lolcat

       chcieli multikulti no to mają XDDD

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         B K K

         W Polsce już by leżał spacyfikowany, a jeśli ktoś by wziąłby krzesło, to nie zawahałby się go użyć. Trzeba przyznać, że rycerskość u nas stoi na wyższym poziomie.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Ocieplenie na linii Warszawa-Moskwa? Pierwsze od lat spotkanie dyplomatów

            Ocieplenie na linii Warszawa-Moskwa? Pierwsze od lat spotkanie dyplomatów

            To było pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji od 5 lat. To dużo mówi o relacjach obu państw. W latach dziewięćdziesiątych Moskwa blokowała m.in. polskie wejście do NATO i inne prozachodnie aspiracje. W nowym millenium Polska znalazła się na rosyjskiej liście wrogów. Od katastrofy smoleńskiej stosunki jeszcze bardziej się skomplikowały. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Boeing poprawił oprogramowanie samolotu 737 MAX

            Boeing poprawił oprogramowanie samolotu 737 MAX

            Koncern Boeing ukończył pracę nad oprogramowaniem do samolotu 737 MAX. Zła wiadomość dla koncernu jest taka, że - jak wynika z sondaży - to niczego nie zmienia, bo pasażerowie boją się tymi maszynami latać, nawet po wprowadzeniu poprawek. A linie nie są nimi zainteresowane. Właśnie takie dwa samoloty rozbiły się w odstępie ledwie kilku miesięcy - powodując śmierć prawie 350 osób. Co ważne - w tym tygodniu wyszło na jaw, że już po pierwszej tragedii piloci ostrzegali przed niebezpieczeństwem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Alarmujący raport WHO. Polska ma najgorsze powietrze w UE

            Alarmujący raport WHO. Polska ma najgorsze powietrze w UE

            Zanieczyszczone powietrze szkodzi każdemu ludzkiemu organowi. Od stóp do głów: kłopoty z sercem, płucami, płodnością, demencją, sprawnością intelektualną, kośćmi, skórą. Tak wynika z najnowszego, bardzo dokładnego raportu na temat tego, co złe powietrze robi z ludzkim organizmem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Rocketman". Premiera filmowej biografii Eltona Johna w Cannes

            "Rocketman". Premiera filmowej biografii Eltona Johna w Cannes

            Nawet w świecie filmu - on, muzyk, ukradł show. Ale trudno się dziwić, bo gdyby zrobić listę, biorącą pod uwagę talent, ekstrawagancję i działalność charytatywną - byłby wysoko. To sir Elton'owi John'owi poświęcony jest film, który swoją premierę miał w Cannes. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Eurosceptycy przybierają na sile, będzie więcej spięć"

            "Eurosceptycy przybierają na sile, będzie więcej spięć"

            - Uważam, że od razu (po eurowyborach - przyp. red.) obudzimy się dokładnie w takiej samej Europie - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Joanna Senyszyn, była eurodeputowana z SLD. - Sądzę jednak, że nieco inaczej będzie wyglądał ten parlament - dodał Bogusław Sonik, były eurodeputowany i kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Uważa on również, że zadaniem nowego Parlamentu Europejskiego będzie udzielenie odpowiedzi na pytanie "dlaczego Unia traci atrakcyjność wobec narodów europejskich".

            czytaj więcej »
           • Cannes przyjazne dla dzieci. Na terenie festiwalu otworzono żłobek

            Cannes przyjazne dla dzieci. Na terenie festiwalu otworzono żłobek

            Trwa festiwal filmowy w Cannes. To oznacza, że do miasta zjeżdżają się wszyscy, którzy mają jakikolwiek związek z kinem. I prawie wszyscy z nich - do tej pory - przyjeżdżali sami, bo jak połączyć premiery, pokazy, zdjęcia, wywiady z opieką nad dzieckiem? W tym roku jest inaczej, bo w Cannes debiutuje żłobek. Pomysł zbiera tak doskonałe recenzje, że pozazdrościć ich może niejeden filmowiec. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Ona jest księżniczką, on szamanem. Ich związek zaszokował Norwegię

            Ona jest księżniczką, on szamanem. Ich związek zaszokował Norwegię

            Marta Ludwika, córka króla Norwegii, która posiada także prawo do brytyjskiego tronu, rozwiodła się w 2017 roku. Niedawno znów zszokowała opinię publiczną. Wyznała, że zakochała się w amerykańskim szamanie, który uważa, że dzięki swoim niezwykłym zdolnościom nawiązuje kontakt ze zmarłymi i leczy raka. Twierdzi też, że z Martą byli już parą w poprzednich wcielaniach, gdy był królem. To więcej niż skandal obyczajowy. Para - jak twierdzi - by krzewić miłość, wyrusza w tournée z serią spotkań poświęconych rozwojowi duchowemu.

            czytaj więcej »
           tvnpix