Ostatnia klinika położnicza w Donbasie. W czasie wojny więcej ciąż kończy się przedwcześnie


Zaledwie 40 kilometrów od linii frontu, w regionie, gdzie toczą się teraz największe walki, działa ostatnia klinika położnicza w Donbasie. Lekarze twierdzą, że przez stres i lęk, jaki podczas wojny nieustannie towarzyszy ciężarnym, personel placówki coraz częściej musi mierzyć się z przedwczesnymi porodami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Okna są zabezpieczone workami z piaskiem, a kobiety rodzą tylko w salach, które od zewnątrz oddzielone są co najmniej dwiema ścianami.

- Ta sala tutaj jest stosunkowo bezpieczna. W Mariupolu byliśmy już świadkami, że nic nie uchroni szpitala przed bombardowaniem - mówi dr Iwan Cichanok, kierownik Kliniki Położnictwa w Pokrowsku.

Placówka w Pokrowsku jest ostatnim szpitalem położniczym, jaki działa w Donbasie na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

- Pokrowskie Centrum Perinatalne powstało w 2015 roku. Było jedną z trzech takich placówek w regionie donieckim. Obsługiwało ponad pół miliona osób. Teraz zostaliśmy tylko my. Ośrodek w Mariupolu został całkowicie zniszczony, a w Kramatorsku - ewakuowany - tłumaczy dr Iwan Cichanok.

Szpital oddalony jest od linii frontu o zaledwie 40 kilometrów. Powiedzieć, że warunki dla lekarzy i pacjentów nie są łatwe, to jak nie powiedzieć nic.

- Byłam tak przerażona, okna się trzęsły, cały budynek się trząsł, a ja zostałam z jedną z pacjentek na sali porodowej. Wszyscy inni byli w piwnicy, ale nie mogłam uciec, musimy pomóc tym kobietom - mówi położna Swietłana Władimir.

Ciągła groźba ostrzału, niepewność o przyszłość i bezustanny stres sprawiły, że w Ukrainie lawinowo rośnie liczba przedwczesnych porodów. Według lekarzy w pierwszych tygodniach wojny aż co drugi poród w Charkowie był przedwczesny. Podobnie we Lwowie, gdzie liczba wcześniaków się podwoiła lub nawet potroiła.

- Bombardowania wpływają na moje nerwy, chciałabym się stąd ewakuować - wyznaje pacjentka Wiktoria Sokołowska.

Większa liczba wcześniaków w czasie wojny

Wcześniaki to dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Te, które przyszły na świat przed 34. tygodniem, trafiają do inkubatora.

W placówce w Pokrowsku w 2021 roku z nieco ponad 1000 urodzonych tam dzieci około 12 procent przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Choć od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego całkowita liczba urodzeń zdecydowanie zmalała, wskaźnik przedwczesnych porodów wzrósł do 16 procent.

- Najbardziej przerażająca jest niepewność. Nie wiemy, co będzie dalej - twierdzi pacjentka Katerina Burawcowa. Jej syn na świat przyszedł w 28. tygodniu ciąży, czyli w 7. miesiącu. Zdaniem lekarzy prawdopodobnie nie miałby szans na przeżycie, gdyby nie miał opieki w szpitalu.

W Donbasie wojna zaczęła się nie kilka miesięcy, a kilka lat temu. Krótko po otwarciu placówki w Pokrowsku w 2015 roku, czyli rok po wybuchu konfliktu w regionie, lekarze w ośrodku zaczęli zbierać dane na temat wpływu wojny na ciążę.

Według autorki badania, ginekolog i położnej Olesi Kusznarenko, ponad połowa badanych przez nią kobiet miała dysfunkcję łożyska, która pojawia się, gdy tlen i składniki odżywcze nie są w wystarczającym stopniu przekazywane do płodu. To wskaźnik cztery razy wyższy niż ten występujący u grupy kontrolnej, nienarażonej na stres związany z wojną.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS