Fakty o Świecie

Poszukiwał biologicznego ojca, odnalazł brata. Obaj twierdzą, że są synami duchownego

Kenijczyk Gerald Erebon od lat sądził, że jest synem włoskiego duchownego, ale nie miał na to wystarczających dowodów. Kiedy w sprawę zaangażowała się agencja Associated Press, do mężczyzny odezwał się jego biologiczny brat. Pokrewieństwo mężczyzn potwierdziły badania genetyczne. Teraz obydwaj liczą, że duchowny przyzna się do ojcostwa.

Ksiądz był oskarżony o pedofilię. Najpierw sąd skazał go na pół roku więzienia, teraz uniewinnił

Ksiądz salezjanin był oskarżony o molestowanie 13-letniej dziewczynki. Sąd pierwszej instancji...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Gerald Erebon przez lata próbował poznać prawdę o swoim ojcu. Okazało się, że brakujący element układanki znajdował się zaledwie kilka kilometrów dalej od jego miejsca zamieszkania.

Kenijczyk Gerald Erebon wierzy, że jest synem włoskiego duchownego Maria Lacchina. W październiku sprawę nagłośniła agencja Associated Press. Kiedy historia Geralda trafiła na okładkę jednej z kenijskich gazet, zgłosił się do niego pewien mężczyzna. Napisał: "chciałem dać ci znać, że nie jesteś sam". To był Steven Lacchin.

- To położy kres tuszowaniu wszystkiego przez zakon Consolata (Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia, Missionari della Consolata - przyp. red.), ukrywaniu Maria. Mam nadzieję, że wyjaśni to też sprawy między mną i, chyba mogę to powiedzieć, moim bratem. Boże, to wywołuje tyle emocji - mówi Steven Lacchin.

Steven i Gerald po raz pierwszy spotkali się w październiku. Podobieństwo nie pozostawiało wątpliwości, ale nie tylko to pozwoliło im uwierzyć, że mogą być braćmi. Steven nosi nazwisko duchownego. Posiada też akt urodzenia potwierdzający ojcostwo.

- Mario został poinformowany o moich narodzinach. Był szczęśliwy. Odpisywał na listy, wysyłał pocztówki. Około 1981 roku coś zaczęło się zmieniać - mówi Steven.

Bracia biorą sprawy we własne ręce

Kiedy Steven przyszedł na świat, ksiądz Mario Lacchin przebywał w Niemczech. Steven twierdzi, że duchowny obiecał jego matce, że porzuci kapłaństwo i zajmie się rodziną. Tak się jednak nie stało. Przełożeni zakonu mieli wywierać na nim presję, by nie rezygnował.

Arcybiskup Gądecki: przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji

"Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone" - napisał arcybiskup metropolita...

- Albo kłamiemy ja i Steven, albo on. Jeśli nie doprowadzimy sprawy do końca, nigdy nie zaznamy spokoju, nawet jeśli bardzo będziemy starali się ruszyć do przodu. Obydwaj tego potrzebujemy. Musimy ruszyć naprzód i, co najważniejsze, potrzebujemy tożsamości - twierdzi Gerald.

Kiedy zarówno ksiądz, jak i zakon odrzucili prośbę Geralda o przeprowadzenie testów DNA, mężczyźni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Badania genetyczne wykazały, że są braćmi.

Zastępca przełożonego zakonu powiedział, że podczas wstępnego przeszukiwania archiwów nie znalazł wzmianek o żadnym z mężczyzn. Zapytany o prowadzenie dalszego śledztwa w sprawie księdza, powiedział, że błędem byłoby wywrócenie czyjegoś życia do góry nogami.

- Nasz ojciec musi postąpić właściwie. Przynajmniej ten jeden raz. Narobił sporo bałaganu i musi to naprawić. Kościół nie powinien tuszować takich spraw - uważa Gerald.

Ponad 80-letni dziś ksiądz Lacchin odmówił komentarza w sprawie. Gerald Erebon ma nadzieję, że pewnego dnia duchowny przyzna się do bycia jego ojcem.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
sztandi
sztandi

Po prostu zrobić badania genetyczne, ale jeżeli duchowny się nie zgadza to znaczy, że to prawda.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Koronawirus dotarł do Niemiec. Potwierdzony przypadek zakażenia

    Koronawirus dotarł do Niemiec. Potwierdzony przypadek zakażenia

    Śmiertelny koronawirus z Chin dotarł już do Niemiec. Pracownik jednej z monachijskich firm transportowych zakaził się od swojej chińskiej współpracownicy, która nie wiedziała, że była nosicielką wirusa. Trzy przypadki zakażenia odnotowano też we Francji. Chińscy naukowcy walczą z czasem i pracują nad szczepionką na wirusa, bo ich zdaniem szczyt zachorowań dopiero przed nami. Rośnie liczba osób zakażonych kornawirusem, od wtorku odnotowano ponad tysiąc przypadków. Natomiast ofiar śmiertelnych jest już ponad 100. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Były król Belgii przyznał się do nieślubnej córki. Testy DNA potwierdziły ojcostwo

    Były król Belgii przyznał się do nieślubnej córki. Testy DNA potwierdziły ojcostwo

    Belgijska artystka Delphine Boël od lat twierdziła, że jest nieślubną córką byłego już króla Belgów. Albert II przez lata zaprzeczał i sprawa stała w miejscu, bo władcę chronił immunitet. Kiedy siedem lat temu abdykował, sprawa mogła trafić do sądu. Dzięki badaniom DNA okazało się, że kobieta przez lata mówiła prawdę i rzeczywiście jest córką króla. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nowa kategoria w przewodniku Michelina. Do gwiazdek dołączyły "zielone listki"

    Nowa kategoria w przewodniku Michelina. Do gwiazdek dołączyły "zielone listki"

    63 nowe restauracje pojawiły się w zaprezentowanym w poniedziałek prestiżowym przewodniku Michelina na 2020 rok. Trzy restauracje otrzymały trzy gwiazdki, wśród nich pierwszy Japończyk - "Kei". W tym roku po raz pierwszy przewodnik zwraca też dużą uwagę na ekologię. Przyznaje "listki" restauracjom, które są przyjazne dla planety. Na razie takie tytuły dostały wyłącznie restauracje znajdujące się we Francji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rada Europy przyjęła krytyczną rezolucję w sprawie Polski. "Frankensteinizacja prawa"

    Rada Europy przyjęła krytyczną rezolucję w sprawie Polski. "Frankensteinizacja prawa"

    "Władza wykonawcza w Polsce podporządkowała sobie sądy. Tak nie powinno być - sądy powinny być niezawisłe" - twierdzi jeden z autorów raportu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na temat stanu demokracji w Polsce. Dokument dotyczy zmian wprowadzanych w sądownictwie przez obecny rząd. Raport Rady Europy został przyjęty we wtorek ogromną większością głosów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Śledczy ujawniają nowe szczegóły katastrofy, w której zginął Kobe Bryant

    Śledczy ujawniają nowe szczegóły katastrofy, w której zginął Kobe Bryant

    Amerykanie udostępnili nowe informacje na temat katastrofy helikoptera, w której zginął wybitny amerykański koszykarz Kobe Bryant. "Wznosimy się, żeby być ponad chmurami" - to ostatni komunikat pilota do wieży kontroli lotów. Przedstawiciele instytucji badającej katastrofę zaapelowali też do opinii publicznej, żeby udostępniali zdjęcia, które pozwolą dokładnie określić warunki jakie panowały w miejscu katastrofy. Na razie wiadomo, że problemem była gęsta mgłą, co mogło skutkować ograniczoną widzialnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

    "Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

    - Z takim wirusem trudniej jest walczyć, bo nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Rozmówcy wypowiadali się na temat chińskiego koronawirusa, który rozprzestrzenia się po świecie. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zaapelował, żeby unikać podróży do miejsc, w których występuje największe zagrożenie związane z wirusem.

    czytaj więcej »
   • Trwa walka z koronawirusem. Epicentrum epidemii objęte kwarantanną

    Trwa walka z koronawirusem. Epicentrum epidemii objęte kwarantanną

    W Chinach trwa walka z koronawirusem, który pochłania coraz więcej ofiar. Najnowszy bilans to blisko 3000 zakażonych i 81 ofiar śmiertelnych. Przypadki zachorowań odnotowano już w 30 prowincjach. Prawie 500 pacjentów jest w stanie krytycznym. Pomimo wprowadzenia ścisłych procedur chorych przybywa, bo według szacunków kontakt z wirusem mogło mieć już ponad 30 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

    czytaj więcej »
   • Atak koronawirusa. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin

    Atak koronawirusa. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin

    Służby medyczne i straż graniczna na całym świecie postawione są w stan gotowości. Mimo to nie udało się powstrzymać wirusa przed przedostaniem się do kolejnych krajów. Może być jeszcze gorzej. Polski MSZ publikuje listę państw, których radzi turystom unikać, a kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Mengele tylko machnął. Los tej rodziny był przesądzony"

    "Mengele tylko machnął. Los tej rodziny był przesądzony"

    Żaden z katów z Auschwitz oskarżony w drugim procesie oświęcimskim, który rozpoczął się w 1963 roku we Frankfurcie nad Menem nie został skazany na śmierć. Większość wyroków to było kilka lat więzienia. Oskarżycielem w tamtym procesie był Gerhard Wiese. Obecnie ma ponad 90 lat i mówi, że nigdy nie wolno zapomnieć o niemieckich zbrodniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Wirtualna rzeczywistość może pomóc dzieciom z autyzmem

    Wirtualna rzeczywistość może pomóc dzieciom z autyzmem

    Nowoczesne technologie na pomoc dzieciom z autyzmem. Świat czasem może być przerażający, głośny, pełen bodźców i stresów. Ludzie ze spektrum autyzmu odbierają go bardzo mocno, czasem boleśnie. Dlatego zamykają się w sobie. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości mogą teraz oswoić się z niektórymi sytuacjami. Potem w prawdziwym życiu może być im łatwiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy"

    "Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy"

    Amerykański koszykarz NBA Kobe Bryant zginął w katastrofie helikoptera w niedzielę w Kalifornii. - Idol z dzieciństwa, wzór etyki pracy w koszykówce - tak amerykańskiego sportowca podsumował Sebastian Kowalczyk, koszykarz Legii Warszawa i gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy - podkreślił. - Bohater mojego koszykarskiego wieku dojrzałego - ocenił drugi gość programu, Hubert Radke, były koszykarz, obecnie prawnik sportowy.

    czytaj więcej »
   tvnpix