Fakty o Świecie

Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"

W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci odpowiadają - każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej są już gotowi na nadejście tak zwanej karawany imigrantów. Mają drewniane pałki, ale też karabiny i ciężki sprzęt.

- Zabezpieczamy nasze granice. Daliśmy im do zrozumienia, że karawana nie zostanie wpuszczona na terytorium Stanów Zjednoczonych. Już zaczęliśmy budowę muru wzdłuż południowej granicy - mówi wiceprezydent Mike Pence.

Na razie karawana znajduje się w okolicach stolicy Meksyku, jakiś tysiąc kilometrów od amerykańskiej granicy. Miną tygodnie zanim dotrze do Stanów Zjednoczonych.

- Z bożą pomocą dojdziemy do granicy. Z bożą pomocą ją pokonamy, ale to będzie bardzo trudne. Mówią, że Donald Trump ma na granicy całą armię i że gdy spróbujemy ją przekroczyć, to otworzą do nas ogień - mówi Jose Armando Flores, 20-letni imigrant z Hondurasu.

- Ufamy, że Bóg dotknie serce Donalda Trumpa. Wtedy on zrozumie i zmiękczy swoje stanowisko. Nasz marsz jest rodzajem protestu. Wszystko, czego chcemy, to praca. W naszym kraju nie mamy na to szans - mówi Juventino Zavala, 43-letni imigrant z Hondurasu.

W centrum kampanii

Trudno powiedzieć, czy uchodźcy z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru mają świadomość jak ważną odgrywają rolę. Czy wiedzą, że stali się bohaterami amerykańskiej kampanii wyborczej. Donald Trump mówił o nich na każdym wiecu.

- Demokraci zapraszają kolejne karawany. Czy to jest miłe, że rzesza nielegalnych obcych zalewa nasz kraj i zaczyna dominować w naszych społecznościach? - pytał 4 listopada w Ohio Donald Trump.

Donald Trump twierdzi, że demokraci chcą zrobić ze Stanów Zjednoczonych schronisko dla dilerów narkotyków, zabójców, przestępców.

Na poparcie tej tezy na swoim koncie na Twitterze zamieścił wyborczy klip, na którym postać Meksykanina, który w 2014 roku zastrzelił dwóch amerykańskich policjantów została zestawiona z karawaną imigrantów.

"Stawką jest to, kim jesteśmy"

Po przeciwnej stronie wyborczego muru w kampanię zaangażowany był Barack Obama, który tak jak Trump jeździł po wiecach i namawiał do głosowania. Były prezydent przestrzegał, że dla Amerykanów "to mogą być najważniejsze wybory w życiu".

- Stawką jest to, kim jesteśmy. Stawką jest sposób uprawiania polityki. Stawką tych wyborów jest to, jak traktujemy innych ludzi - mówił 5 listopada były prezydent Barack Obama.

W swoich wystąpieniach Obama próbował obalić forsowaną przez republikanów tezę, że to właśnie złożona z nielegalnych imigrantów karawana jest największym zagrożeniem dla Ameryki.

Według różnych szacunków ta największa z grup zmierzająca właśnie w kierunku Stanów Zjednoczonych liczy od trzech i pół tysiąca do siedmiu tysięcy osób.

Eksperci amerykańskiego wojska szacują, że do USA dotrze maksymalnie 20 procent z nich.

Czerwono-niebieska układanka z Trumpem. Amerykanie wybiorą Kongres

We wtorek Amerykanie - w czasie tak zwanych midterm elections - zdecydują o składzie Izby Reprezentantów i części Senatu. Wynik wyborów przesądzi o tym, jak będą wyglądać pozostałe dwa lata kadencji Donalda Trumpa. Jeśli republikanie stracą...

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Policja przeszukała dom i gabinet lekarza Diego Maradony

  Policja przeszukała dom i gabinet lekarza Diego Maradony

  Czy życie Diego Maradony można było ocalić? Czy miał właściwą opiekę medyczną? Na te i inne pytania ma odpowiedzieć śledztwo prowadzone przez argentyńską prokuraturę. Pojawiają się wątpliwości, czy zajmujący się piłkarską gwiazdą lekarz zapewnił mu właściwe leczenie po operacji krwiaka mózgu. Nie cichną też emocje wokół samego Maradony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuski rząd zdecydował się na zamknięcie stoków narciarskich

  Francuski rząd zdecydował się na zamknięcie stoków narciarskich

  Prezydent Emmanuel Macron zdecydował, że w tym sezonie francuskie stoki narciarskie pozostaną zamknięte. Nie pomogła petycja podpisana przez część deputowanych do parlamentu i wiele osobistości francuskiego życia publicznego - w sumie podpisało ją ponad 21 tysięcy osób. Prezydent pozostał nieugięty. Przedstawiciele biznesów związanych z turystyką górską są załamani. Rząd przygotował plan osłonowy, ale nie zmniejsza to rozgoryczenia przedsiębiorców i pracowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Najbardziej samotny słoń świata" dotarł do azylu w Kambodży

  "Najbardziej samotny słoń świata" dotarł do azylu w Kambodży

  Słoń Kaavan niemal całe swoje życie spędził w tragicznych warunkach w zoo w Islamabadzie. Słoń przez prawie dwie dekady był skuty łańcuchami, bo opiekunowie nie umieli sobie poradzić z jego charakterem. Dzięki wysiłkom działaczy na rzecz ochrony zwierząt - na czele z wielką gwiazdą muzyki i filmu Cher - zwierzę resztę życia spędzi w rezerwacie w Kambodży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kupuje koncentratory tlenu i dostarcza je chorym na COVID-19. "Musimy walczyć o życie"

  Kupuje koncentratory tlenu i dostarcza je chorym na COVID-19. "Musimy walczyć o życie"

  Przepełnione szpitale i brak dostępu do tlenu. To rzeczywistość z jaką musi mierzyć się wiele placówek na Ukrainie. Łącznie na Ukrainie od początku pandemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 760 tysięcy osób. Coraz więcej osób trafia do szpitali w złym stanie. Ze wsparciem rusza wolontariuszka z Kijowa. Za pieniądze zebrane w internetowych zbiórkach kupuje koncentratory tlenu, które dostarcza osobom mającym problemy z oddychaniem. Większość ludzi, którzy się do niej zgłaszają to chorzy, dla których zabrakło szpitalnych łóżek lub za szybko zostali wypisani do domów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

  "Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

  Co powinna zrobić Polska w sprawie budżetu UE na posiedzeniu Rady Europejskiej 10-11 grudnia? - Przedstawiciel nas wszystkich Polaków w Radzie Europejskiej powinien powiedzieć, że na pewno będzie przestrzegać prawa (...) i zagłosować za tym budżetem i funduszem odbudowy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowana PO Róża Thun. - Niestety, po lipcowym szczycie, które było bardzo dobrym uzgodnieniem między 27 państwami Unii Europejskiej, wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić - powiedział drugi gość programu, eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca. - Interes Polski nie może być wbrew zasadom i interesowi Unii Europejskiej - ocenił eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki, który podkreślił, że mechanizm praworządności został wspomniany także w ustaleniach z lipcowego szczytu UE.

  czytaj więcej »
 • Nowe szczegóły w sprawie ataku na irańskiego naukowca. "Był bardzo skomplikowany"

  Nowe szczegóły w sprawie ataku na irańskiego naukowca. "Był bardzo skomplikowany"

  Zdalnie kierowany karabin maszynowy - taką bronią, kojarzoną dotąd chyba bardziej ze szpiegowskim kinem akcji, miał zostać zamordowany irański naukowiec Mohsen Fakhrizadeh, główny specjalista irańskiego programu atomowego. Samochód, z którego padły strzały, następnie eksplodował. W Teheranie zawrzało, o zamach władze natychmiast oskarżyły Izrael. Tel-Awiw do zabójstwa się nie przyznaje, ale w przeszłości już kilkakrotnie przeprowadzał akcje, które miały spowolnić prace Iranu nad bronią atomową. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Święta będą inne niż zazwyczaj". Ograniczenia w wielu europejskich krajach

  "Święta będą inne niż zazwyczaj". Ograniczenia w wielu europejskich krajach

  W wielu krajach restrykcje związane z pandemią COVID-19 będą obowiązywać także w święta Bożego Narodzenia. Na przykład w Niemczech w okresie od 23 grudnia do 1 stycznia będzie można się spotkać najwyżej z 10 różnymi osobami spoza swojego gospodarstwa domowego - to regulacja federalna, a władze lokalne mogą to ograniczyć jeszcze bardziej. Ograniczenia nie obejmą dzieci poniżej 14. roku życia. Na ograniczenie liczby osób przy świątecznym stole nie zdecydowano się nad Sekwaną, choć prezydent Francji Emmanuel Macron namawia do noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

  "Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

  Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Mimo brutalności służb, walka obywateli wciąż trwa. - Widać, że korzenie i geneza tego buntu jest dużo głębsza niż wcześniej się wydawało. To jest bunt wynikający z totalnego zmęczenia 26-letnimi rządami Alaksandra Łukaszenki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. - Białorusi już się nie boją i chcą zakończyć tą walkę, i wygrać w tej walce - stwierdził Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Polsce. - Wyobrażenia Białorusinów o jakie państwo walczą są zupełnie różne (...) na pewno chodzi o wolność i szeroko rozumianą demokrację - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - Ludzie zrozumieli, że Łukaszenka jest absolutnym balastem, obciążeniem, który nie pozwala ich krajowi się normalnie rozwijać - dodał korespondent "Faktów" TVN
 Andrzej Zaucha.

  czytaj więcej »
 • "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd formalnie zwrócił się w piątek do tamtejszego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka na koronawirusa może być dopuszczona do użytku. Wątpliwości dotyczące tej szczepionki koncentrują się wokół jej skuteczności i metody, jaką uzyskano wyniki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W środę tysiące kobiet na całym świecie wyszły na ulice miast, chcąc zwrócić uwagę na pogarszającą się ich sytuację w dobie pandemii. Według ONZ co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będzie trwała kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix