Fakty o Świecie

  • Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
  • "Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"
  • "Bardzo dobrze się stało, że chłopcom zasłonięto oczy"

"To może być początek czarnego scenariusza dla NATO"

- Widać, że ten szczyt niespodziewanie gładko się przygotował. Wszystkie dokumenty są gotowe. Nie było żadnego problemu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, komentując środowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Zaznaczył jednak, że pomimo tego swoją ostrą retoryką Donald Trump "wprowadza poczucie niepewności, destabilizacji". Drugi gość programu, gen. Bogusław Pacek znacznie bardziej pesymistycznie ocenił postawę amerykańskiego prezydenta. - Działanie Trumpa jest działaniem rozbijackim, a nie konsolidującym - stwierdził. - Wszyscy rozsądni wojskowi zdają sobie dzisiaj sprawę z tego, że może to być początek czarnego scenariusza dla NATO, czyli wstęp do procesu odwrotnego do konsolidacji - dodał.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 procent PKB.

Z kolei przed rozpoczęciem szczytu Trump ostro krytykował te państwa, które nie przeznaczają 2 procent PKB na obronność. Najmocniej dostawało się Niemcom, które wydają na ten cel nieco ponad 1,2 procent PKB. Amerykański prezydent skrytykował też Niemcy za kupowanie gazu ziemnego od Rosji.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix