Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • "Samotność w tłumie to jest coś, co charakteryzuje człowieka współczesnego"
 • Raport: klimat wpływa na spożywanie alkoholu

Katastrofa, od której świat odwraca wzrok. "Co 10 minut umiera jedno dziecko"

Polska Akcja Humanitarna apeluje: 22 miliony ludzi z Jemenu pilnie potrzebują pomocy. Dzieci umierają z głodu. Nie ma ani jedzenia, ani źródeł czystej wody. W kraju szaleje epidemia cholery, która potrafi zabić w kilka godzin. Leków brakuje, działa tylko połowa szpitali.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Skrajnie niedożywiona, ledwie poruszała oczami, ledwie zauważała obecną przy szpitalnym łóżku mamę - taka była 7-letnia Amal, kiedy sfotografował ją Tyler Hicks z "New York Timesa". Dziewczynka zmarła z niedożywienia kilka dni później. Zdjęcie Amal zamieszczone w "New York Timesie" stało się symbolem katastrofy humanitarnej w Jemenie, od której - do tej pory - Zachód odwracał wzrok.
Najbardziej cierpią najsłabsi - niedożywionych jest milion osiemset tysięcy dzieci. Nawet 400 tysięcy z nich w każdej chwili może podzielić los Amal.

- Matki małych dzieci nie mają skąd wziąć mleka. Biorą ryż, gotują go, a potem białą wodę po ryżu podają dzieciom. Tak żeby myślały, że to mleko - mówi Naglaa Elsonboly, jemeńska pediatra.

Brak szczepień

W Jemenie od czterech lat trwa wyniszczająca wojna między wspieranymi przez Iran i Arabię Saudyjską plemionami. W nalotach bombowych giną cywile, ale śmiertelne żniwo zbierają przede wszystkim głód i brak wody pitnej.

- Picie brudnej wody powoduje różnego rodzaju choroby. W tej chwili w Jemenie mamy do czynienia nie tylko z cholerą, ale również z epidemią odry oraz innych chorób. Bo oczywiście od wielu lat w Jemenie się nikogo nie szczepi - mówi Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

- Co 10 minut w Jemenie - na choroby, którym można zapobiec - umiera jedno dziecko. Dziecko skrajnie niedożywione - takie jak Abdel Kadus. W tym szpitalu na własne oczy widziałem dzieci umierające na błonicę. Zgonom dzieci można łatwo zapobiec dzięki szczepieniom, ale na błonicę jest zaszczepionych tylko 40 procent dzieci - dodaje Geert Cappelaere, dyrektor regionalnego oddziału UNICEF na Bliskim Wschodzie.

Papież: na Ziemi jest głód nie dlatego, że brakuje żywności

Świat jest bogaty w zasoby na tyle, aby zapewnić wszystkim podstawowe dobra. A jednak wiele osób żyje w skandalicznym ubóstwie - powiedział papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej. Podkreślił, że żywność jest niszczona i wyrzucana...

Katastrofa humanitarna

Jemen ma 29 milionów mieszkańców. Według ONZ 22 miliony jest zależna od pomocy humanitarnej. 18 milionom brakuje jedzenia, z czego 8 milionów jest narażonych na głód.

Polska Akcja Humanitarna ocenia, że sytuacja w Jemenie jest gorsza nawet niż w Syrii, dlatego prosi Polaków o pomoc.

- Nie zbieramy żywności, nie zbieramy żadnych przedmiotów, potrzebne są tylko pieniądze. W pobliskich krajach można kupić wszystko, ale tak naprawdę największym wyzwaniem dla organizacji jest przedostanie się do Jemenu z transportami żywności - mówi Janina Ochojska.

Foto: Adam Ziemienowicz/PAP Groźba klęski głodu w Jemenie

"Wzywam wszystkich ludzi świata"

W czasach pokoju przez port w Al-Hudajdzie przepływało 70 procent towarów z importu. Kiedy został zablokowany przez walczące strony, cywile zostali odcięci od pomocy humanitarnej.

- Musimy za wszelką cenę chronić port. Musimy mieć pewność, że będzie pracował na pełnych obrotach. Jeśli tak nie będzie, umierać będą ludzie - tłumaczy David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego przy ONZ.

Maged Ghaleb stracił już czworo dzieci, pozostała trójka walczy o życie w szpitalach, w których brakuje leków i sprzętu medycznego. Mężczyzna za pośrednictwem mediów błaga o pomoc. - Umieramy z głodu, dodatkowo spadają na nas z nieba bomby. Wzywam wszystkich ludzi świata z resztką honoru, ludzi wszystkich wyznań. Wszystkich, którzy mają serce, żeby zrobili cokolwiek co przerwie rozlew krwi. Jemeńczycy i ich dzieci są mordowani z zimną krwią - mówi.

Do tej pory Jemen był zapomnianym miejscem na ziemi, otoczonym przez zamożnych sąsiadów - bogate w ropę Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie pod presją zdecydowały się przeznaczyć na pomoc dla ludności cywilnej pół miliarda dolarów. Ale potrzeby są wielokrotnie większe.

Cierpienie miliarda ludzi

Nawet sześć milionów Sudańczyków z Południa potrzebuje pilnej pomocy w związku z utrzymującą się suszą i brakiem żywności - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Wskutek trwającego od wielu lat konfliktu ograniczony dostęp do jedzenia ma nawet 70...

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lysander
Lysander

Jak to możliwe, że Polska jako bliski sojusznik USA wspiera pośrednio Arabię Saudyjską w wojnie z Jemenem i przyczynia się do tej klęski głodu wśród Jemeńczyków.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   JackPlacki
   JackPlacki

   Musimy wszyscy się zrzucić.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mr_marecki
     mr_marecki

     Pytanie, które każdy powinien sobie zadać:

     "Co ja mogę z tym zrobić?"

     Jakieś propozycje?
     Ja przelałem drobną kwotę na PAH, chociaż wiem, że to trochę pójście na łatwiznę...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Rdeq
       Rdeq

       Dramat! Co za chory swiat! a trump, prezydent kraju, który ponoć stoi na straży wszelkich wartości poklepuje się z bandytami żeby mu centów z kasy nie ubyło! Żenada

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

          Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

          Obronność, sprawy zagraniczne oraz wewnętrzne w rękach kobiet. Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci porozumieli się w sprawie koalicji i ogłosili, kto obejmie ministerialne stanowiska w niemieckim rządzie. Resort zdrowia obejmie zdecydowany zwolennik szczepień i restrykcji - Karl Lauterbach. Rządem pokieruje szef zwycięskiej SPD Olaf Scholz, który w środę ma zostać oficjalnie zaprzysiężony na kanclerza, co zamknie erę rządów Angeli Merkel. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

          Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

          Burmistrz Nowego Jorku ogłosił obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla prywatnych firm. Decyzja, która wejdzie w życie 27 grudnia, ma pomóc miastu uniknąć lockdownu. Do tej pory szczepić musieli się pracownicy służby zdrowia, policjanci, strażacy i nauczyciele. Dokładne wytyczne dotyczące nowych zasad władze przedstawią za kilka dni. W związku z rosnąca liczbą zakażeń działania podejmuje też Francja, która zamyka kluby nocne, zaostrza środki bezpieczeństwa w szkołach i zapowiada szczepienia najmłodszych, które mają ruszyć w połowie grudnia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

          Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

          Polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie zapowiedziały Stany Zjednoczone. Ameryka ujmuje się za prześladowanymi Ujgurami i w ramach protestu nie wyśle swoich oficjalnych przedstawicieli na ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy. Kilka krajów rozważa przyjęcie podobnego stanowiska, choć o rezygnacji z wysyłania do Chin sportowców na razie nikt nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

          Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

          Europa zaostrza obostrzenia epidemiczne. Od poniedziałku niezaszczepieni Włosi nie wejdą do restauracji, nie wybiorą się też na seans do kina. Władze rozszerzają obowiązek szczepień na kolejne grupy zawodowe, w tym między innymi na policjantów. O podobnych rozwiązaniach mówi się też w Niemczech. W niedzielę w Brukseli kilka tysięcy osób protestowało przeciwko przepustkom sanitarnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • 9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

          9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

          Parwana Malik, 9-latka z Afganistanu, została sprzedana starszemu mężczyźnie. Ojciec dziewczynki twierdził, że nie ma pieniędzy, by utrzymać rodzinę. W pogrążającym się w biedzie Afganistanie to coraz poważniejszy problem. Dzieci są tam sprzedawane, by zapewnić byt swoim najbliższym. Historia Pawany zakończyła się szczęśliwie - dziewczynka wróciła do rodziny.

          czytaj więcej »
         • Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

          Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

          W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

          Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

          Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że może nadszedł czas, by kraje Wspólnoty zaczęły myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi w Czechach. Angela Merkel też nie wyklucza takiego obowiązku od lutego przyszłego roku. Tymczasem Niemcy zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

          WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

          Największa organizacja kobiecego tenisa - WTA - zawiesza wszystkie turnieje rozgrywane w Chinach i Hongkongu w 2022 roku. Dyrektor federacji Steve Simon podjął decyzję w związku z głośną sprawą Peng Shuai. Tenisistka poinformowała świat o tym, że była zmuszana do współżycia przez byłego wysokiego rangą chińskiego polityka. Jak podkreśla szef WTA, brak satysfakcjonujących działań chińskich władz w sprawie Shuai jest sprzeczny z podstawowymi założeniami organizacji, a przede wszystkim z równouprawnieniem kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix