Fakty o Świecie

"Słyszałam, jak dziewczyna wołała o pomoc, zobaczyłam, jak ktoś wystrzeliwuje w powietrze"

Wszystko po prostu wyleciało w powietrze - opowiadają świadkowie środowego wypadku karuzeli na festynie w stanie Ohio. Krzesełka z pasażerami zahaczyły o konstrukcję, rozpadły się w powietrzu. Nie żyje jedna osoba, siedem jest rannych. Stanowi inspektorzy zapewniają, że każda z maszyn na festynie była kilkukrotnie sprawdzona przed uruchomieniem. Sprawę badają śledczy.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

- Wszystko po prostu wyleciało w powietrze. Widziałam dziewczynę. Jej noga, jej noga uderzyła o ziemię. I ten chłopak... Oboje spadli. Oni nie oddychali. Potem przybiegli ludzie, zaczęli ich reanimować - relacjonuje świadek wypadku karuzeli, Devray Williams.

- Słyszałam, jak dziewczyna wołała o pomoc, zobaczyłam, jak ktoś wystrzeliwuje w powietrze i uderza o ziemię - dodaje inny świadek.

Do tragedii doszło w środę, na samym początku wielkiego dorocznego święta Ohio - trwającego przez 12 dnia stanowego jarmarku. Rok temu bawiło się na nim prawie milion osób.

Uderzenie karuzeli było tak silne, że wyrwany został cały rząd krzesełek, a ludzie spadli z wysokości 10 metrów. Na miejscu zginął 18-letni chłopak. Siedem innych osób zostało rannych. Trzy są w stanie krytycznym.

- To była potężna siła. Obrażenia wyglądają jak po wypadku przy dużej prędkości, gdy ktoś zostaje wyrzucony z samochodu - opisuje doktor David C. Evans, ordynator oddziału urazowego Stanowego Szpitala Uniwersyteckiego w Ohio.

"Moje wnuki jeżdżą na tych karuzelach"

Zawiodła potężna karuzela o nazwie Fire Ball, czyli Kula Ognia. Od kilkunastu lat niezwykle popularna w parkach rozrywki i na festynach. - Wszystko dokładnie sprawdzimy. Przeprowadzimy szczegółowe, przejrzyste śledztwo - zapewnia gubernator stanu Ohio John Kasich.

Na dwa dni przed wypadkiem każda z siedemdziesięciu karuzel i kolejek została sprawdzona kilka razy, a stanowi inspektorzy bardzo uważnie patrzyli na ręce ekipom montującym. - Ci ludzie robią to całe swoje życie, znają te urządzenia znacznie lepiej niż my. Wiedzą o wszystkich szczegółach, których my nie jesteśmy w stanie dostrzec. Są naszymi oczami i uszami - mówi Ron Dean, stanowy inspektor.

- Moje wnuki jeżdżą na tych karuzelach. Nasi inspektorzy nie robią tego po łebkach, na szybko. Dokładnie wszystko oglądają, sprawdzają. Jak coś własnego - dodaje inspektor Michael Vartorella.

Cztery urządzenia nie spełniały wymogów bezpieczeństwa - w przypadku kuli ognia nic nie wzbudziło podejrzeń. Śledczy zastanawiają się więc co przeoczono.

Podobną karuzelę ze względów bezpieczeństwa zamknięto w Kalifornii. Także wszystkie urządzenia na  jarmarku w Ohio pozostaną zamknięte dopóki nie będzie pewności, że podobny wypadek nie będzie miał miejsca.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Istnieją obawy wystąpienia kolejnych wybuchów"

  "Istnieją obawy wystąpienia kolejnych wybuchów"

  W poniedziałek doszło do wybuchu wulkanu na wyspie White w Nowej Zelandii. W momencie erupcji na wyspie przebywało około 50 osób. Udało się ewakuować 23 osoby. Zginęło co najmniej pięć osób, los pozostałych jest nieznany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kara ma dotknąć kraj, działaczy i wszystkie zamieszane osoby. Zakaz WADA w praktyce

  Kara ma dotknąć kraj, działaczy i wszystkie zamieszane osoby. Zakaz WADA w praktyce

  Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ukarała Rosję za stosowanie dopingu u sportowców czteroletnim zakazem uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach światowych. Zakaz nie dotyczy rozgrywek organizowanych przez UEFA. W przypadku zaś imprez światowych implementacja zakazu może się różnić. Na pewno - o ile decyzja nie zostanie uchylona w apelacji przez Sportowy Trybunał Arbitrażowy - nie będzie na nich oficjalnie rosyjskich reprezentacji, rosyjskiej flagi i hymnu. Indywidualni sportowcy z Rosji mogą zostać dopuszczeni do udziału w zawodach pod neutralną flagą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Blisko 1,5 tysiąca przypadków nieumyślnego użycia broni. AP sprawdziła dane amerykańskiej policji

  Blisko 1,5 tysiąca przypadków nieumyślnego użycia broni. AP sprawdziła dane amerykańskiej policji

  Jak ustaliła agencja Associated Press, od 2012 roku doszło do blisko 1,5 tysiąca przypadków, gdy amerykańscy policjanci oddali strzały nieumyślnie. W ten sposób zginęło 21 osób. Specjaliści twierdzą, że funkcjonariusze najbieglej posługują się bronią zaraz po ukończeniu akademii. Później mają oni testy raz albo dwa razy w roku. Nie ma federalnych zasad dotyczących tych sprawdzianów, istnieje wiele różnych lokalnych wytycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Sarajewo ma poważny problem ze smogiem. "Nie możemy codziennie uciekać w góry"

  Sarajewo ma poważny problem ze smogiem. "Nie możemy codziennie uciekać w góry"

  Ogromne zanieczyszczenie powietrza w Sarajewie. W niedzielę stężenie cząstek stałych kilkukrotnie przekroczyło dopuszczalne normy. Władze w Bośni i Hercegowinie przestrzegają mieszkańców przed wychodzeniem z domów. Odwołano także wydarzenia, które miały się odbywać w terenie. Sarajewo jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

  Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

  - To co uczyniła WADA to jest kierunek bardzo dobrze obrany, ale ja bym widział rozszerzenie tych działań o innych sportowców. Uważam, że ci sportowcy, którzy mają przeszłość dopingową, powinni być raz na zawsze wykluczeni z igrzysk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Szymon Ziółkowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney. Skomentował w ten sposób decyzję Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącą wykluczenia Federacji Rosyjskiej na cztery lata z najbardziej prestiżowych imprez sportowych. - Była pewność, że ta kara będzie wyglądała w taki sposób - dodał drugi gość programu Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".

  czytaj więcej »
 • Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

  Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

  34-letnia Audrey Schoeman wyszła z mężem na wycieczkę w Pireneje, gdzie zaskoczyła ich śnieżyca. Z każdą chwilą stan Brytyjki się pogarszał, aż w końcu kobieta zemdlała. Służby dotarły do niej dopiero po dwóch godzinach, od kiedy mężowi udało się wezwać pomoc. Kobieta zapadła na głęboką hipotermię - temperatura jej ciała spadła do 18 stopni Celsjusza, a serce przestało bić. Wznowiło pracę dopiero po sześciu godzinach.

  czytaj więcej »
 • "Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

  "Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

  W piątek Angela Merkel po raz pierwszy jako kanclerz Niemiec odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Kanclerz Niemiec wielokrotnie zwracała się bezpośrednio do byłych więźniów obozu śmierci, którzy również tam byli w piątek. - Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni ofiarom i nam samym - powiedziała. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Albo rozejm, albo mur. Wołodymyr Zełenski chce ustępstw ze strony Putina

  Albo rozejm, albo mur. Wołodymyr Zełenski chce ustępstw ze strony Putina

  W poniedziałek w Paryżu ma dojść do spotkania tak zwanej czwórki normandzkiej. Tworzą ją Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina. Pierwszy raz od dwóch lat przywódcy tych krajów będą rozmawiali o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Dla Zełenskiego to będzie pierwsze spotkanie z Putinem w cztery oczy. Jeszcze przed rozmowami Zełenski chce osiągnąć przewagę. Kijów zapowiedział, że jeśli Putin w Paryżu nie zgodzi się na rozejm i wymianę jeńców, to Ukraina postawi mur na granicy z republikami separatystycznymi w Donbasie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Rozpętało się piekło. Strzały padały ze wszystkich stron"

  "Rozpętało się piekło. Strzały padały ze wszystkich stron"

  Dwóch uzbrojonych mężczyzn napadło na sklep jubilerski w Miami. Nie udało im się go okraść, bo właściciel sam otworzył do nich ogień. Przestępcy uciekli ze sklepu, porwali furgonetkę firmy kurierskiej i kazali kierowcy jechać przez miasto. Policja dogoniła ich, jak stanęli w korku. Doszło do strzelaniny, w której zginęli obaj przestępcy, kierowca furgonetki i jeszcze jedna przypadkowa osoba. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tysięcy dolarów. "Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi"

  Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tysięcy dolarów. "Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi"

  - Artysta chce nam coś powiedzieć. Artysta chce powiedzieć światu: popatrzcie, przykleiłem wam banana do ściany, a cały świat o tym mówi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego Desa Unicum. Gość programu był pytany o instalację włoskiego artysty Maurizia Cattelana, która została sprzedana za 120 tysięcy dolarów. Instalacja polega na przyklejeniu banana taśmą klejącą do ściany - Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi, rynek sztuki takie rzeczy podsyca - dodał.

  czytaj więcej »
tvnpix