Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?

29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?
29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?
Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Nietypowe badanie, pokazujące jak różne są kraje wewnątrz Unii Europejskiej. Tym razem nie będziemy jednak mówić o pieniądzach czy o poziomie życia, ale o tym kto najchętniej korzysta z używek. Chodzi przede wszystkim o alkohol i papierosy.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

27 państw jak jedna wielka unijna rodzina. I jak to w rodzinie bywa - trochę podobni, ale jednak każdy z nas nieco inny. Z innym narodowym charakterem, inną kulturą i innymi nałogami.

Wszyscy lubimy dobrze zjeść, a jak wynika z ostatnich badań Eurostatu, najwięcej kalorii spożywają Belgowie i Austriacy. Ze średnią znacznie przekraczającą dozwoloną dzienną dawkę, to te dwa narody mogą uchodzić za największych obżartuchów w Europie. Nieco lepiej plasują się Polacy, ale, jak mówią eksperci, sama ilość spożywanego jedzenia jeszcze nie dowodzi tego, że jesteśmy zdrowsi.

Finlandia kawowym liderem

Po jedzeniu lubimy napić się kawy. Same nazwy, takie jak latte czy cappuccino mogłyby wskazywać, że liderami w tym rankingu będą Francuzi i Włosi. Tymczasem najwięcej, bo 13 kg kawy na głowę w ciągu roku, spożywają Finowie. Kawa wypiera inne gorące napoje w Europie. W Polsce, która z 2 kilogramami na mieszkańca znacznie odbiega od normy, zyskuje ona na popularności, bo kojarzy nam się z Zachodem. - Nie chodzi o samo picie tego czarnego naparu, swoje znaczenie ma także marketing - mówi Bartłomiej Leśniewski z miesięcznika "Menedżer Zdrowia".

Wyżej znajdujemy się w rankingu uzależnienia od nikotyny. Ze średnią palaczy na poziomie 28 procent i tak jednak daleko nam do Francuzów. To oni, jak pokazują statystyki, dymią w Europie najbardziej. Taki wynik nie powinien dziwić, skoro palenie, obok czarnych golfów i bagietek, jest we francuskiej kulturze obecne od pokoleń.

Alkohol wciąż problemem w środkowej Europie

Na koniec jeden z głównych bohaterów zbliżającej się sylwestrowej zabawy - alkohol. Na czele pijących Europejczyków uplasowali się Litwini, ze średnią 15 litrów czystego alkoholu w ciągu roku na jednego mieszkańca. Tuż za nimi są Rumuni, a potem Węgrzy, Słowacy, Czesi i na szóstym miejscu - Polacy.

Jak pokazują statystyki alkohol to wciąż problem w tej części Europy. Da się go jednak rozwiązać. Wystarczy choćby rzut oka na Szwecję, czy Estonię, która spośród państw bałtyckich ma najmniejszy problem z alkoholem. - W całej Szwecji jest mniej punktów z alkoholem niż w Bydgoszczy - podkreśla Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kiedyś było inaczej - pomogło mądre prawo i lata społecznych kampanii. - Zlikwidowano reklamy, sklepy zamyka się o godzinie 21, ponadto zmieniła się polityka cenowa - wylicza Brzózka.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS