Fakty o Świecie

Był oskarżony o gwałt, został uniewinniony. W sądzie pokazano majtki ofiary

Szokujący proces o gwałt i jeszcze bardziej szokujący argument użyty w obronie. 27-latek zaprezentował bieliznę, którą miała na sobie jego ofiara. Jego zdaniem koronkowa bielizna sprowokowała go i nie można mieć do niego pretensji o to, co zrobił nieletniej dziewczynie. Choć początkowo wydawało się to niewyobrażalne, to okazało się, że ta linia obrony była skuteczna. Został uniewinniony.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Irlandki wyszły na ulice, ich cierpliwość się wyczerpała. - Kobiety, zwłaszcza młode kobiety, ale te starsze, takie jak ja, też, mają już dość podobnych nonsensów. Mam dziewiętnastoletnią córkę i do głowy mi nie przyszło, żeby ją pytać, jaką nosi bieliznę. Naprawdę, te czasy już minęły - mówi jedna z nich. - Zgoda nie pochodzi od ubrań, od kawałka materiału. Zgoda może pochodzić tylko od człowieka - mówi druga.

Skąd takie protesty? Bo kolejny już raz podczas procesu ofiara gwałtu została upokorzona. To była sprawa słowo przeciwko słowu. Oskarżony i ofiara nie znali się wcześniej, tego wieczora trochę wypili, razem wyszli z pubu. Do domniemanego gwałtu doszło w Cork, w ciemnym, ulicznym zaułku. Zdaniem kobiety doszło do gwałtu,  zdaniem oskarżonego, to był zwykły seks. - Ona ani przez chwilę nie płakała - zeznawał mężczyzna.

Gdy obronie zaczęło brakować argumentów, sięgnięto po ostateczny dowód na to, że dziewczyna wyraziła zgodę na seks, że sama tego chciała.

- Czy wykluczacie taką możliwość, że oskarżony po prostu się jej podobał, że ona była otwarta na poznanie nowej osoby i na spędzenie z nią czasu? Spójrzcie, jak była ubrana. Miała na sobie koronkowe stringi! - argumentowała w sądzie Elizabeth O'Connell, pełnomocniczka oskarżonego o gwałt.

Fotomodelka z Polski oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie

Anonimowa polska fotomodelka złożyła 31 października w jednym z sądów w USA pozew przeciwko byłemu potentatowi branży filmowej Harveyowi Weinsteinowi. Oskarżyło go, że w 2002 roku, gdy miała 16 lat, chciał zmusić ją do seksu, a gdy odmówiła,...

#ThisISNotConsent

Sąd przyznał obronie rację i uniewinnił mężczyznę. Ale dla Irlandek czara goryczy się przelała. Irlandzki internet zalały fotografie damskiej bielizny - kolorowej, koronkowej i z dopiskiem #ThisIsNotConsent, czyli "to nie jest zgoda".

Do ruchu #ThisIsNotConsent dołączają kobiety z całego świata.
"To, że moje majteczki są śliczne, nie oznacza, że się zgadzam", "Jestem wściekła z powodu tego, co się wydarzyło podczas procesu. To, co nosisz nie sprawia, że chcesz być ofiarą gwałtu. Nosimy ładną bieliznę dla siebie lub dla naszych partnerów. Nie dla takich szumowin" - piszą kobiety na Twitterze.

Irlandzcy internauci wykazali się też sarkazmem - jak na rysunku satyrycznym Nialla O'Loughlina. Kobieta stoi w sklepie, w którym może wybrać różowe stringi i wtedy to będzie "jej wina", lub wybrać zwykłe majtki i wtedy to będzie "jego wina".

Latami gwałcił ją ojczym, zaszła w ciążę. Grozi jej 20 lat więzienia

17 kwietnia 2017 roku Imelda Cortez urodziła córkę w latrynie, do której pobiegła, bo bardzo bolał ją brzuch. Twierdzi, że nie wiedziała nawet o swojej ciąży. Lekarze stwierdzili jednak, że usiłowała dokonać aborcji i powiadomili policję....

Pytania do ofiar

W ostatnich dniach w wielu miastach Irlandii odbyły się demonstracje. Emocje są tak duże, że sprawa okazania bielizny podczas procesów o gwałt trafiła nawet do irlandzkiego parlamentu. - Pokazywanie tutaj stringów może się wydawać żenujące. Ale jak myślicie, jak się czuje kobieta, ofiara gwałtu, gdy bezczelnie jej bieliznę pokazuje się i ocenia się w sądzie? - mówiła posłanka Ruth Coppinger.
Nadal od policji, prokuratora i sądu ofiary gwałtów słyszą pytania takie jak "co na sobie miały," "czy były pijane", "dlaczego nie uciekły", "dlaczego nie prosiły o pomoc", "dlaczego nie krzyczały wystarczająco głośno"? Wciąż zbyt często podczas procesu bronić musi się ofiara, a nie gwałciciel.

- To naprawdę nie jest tak, że spódnica zachęca do gwałtu. To gwałciciel gwałci, to nie spódnica jest tu odpowiedzialna za cokolwiek. To nie stringi są odpowiedzialne za cokolwiek - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej".

W Irlandii coraz więcej mężczyzn zaczyna okazywać zrozumienie i swoje wsparcie. - Gdybym pojawił się w sądzie jako ofiara molestowania seksualnego, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mnie zapytał o to, czy miałem wtedy na sobie bokserki czy slipy - mówi Peter Tanham, irlandzki przedsiębiorca i polityk.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  Londonderry to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Irlandii Północnej. Są w nim bardzo aktywni Republikanie, czyli zwolennicy zjednoczenia Irlandii. Policjanci szukali broni i ładunków wybuchowych w jednym z domów. Zostali zaatakowani petardami i koktajlami Mołotowa. W trakcie zamieszek jeden z zamaskowanych mężczyzn zaczął strzelać - kula trafiła w głowę Lyrę McKee. 29-letnia dziennikarka zmarła w szpitalu. Policja uważa, że za atakiem stoi organizacja określająca się jako Nowa IRA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  Po brexicie tysiące europejskich dzieci mogą znaleźć się w ogromnych tarapatach. Chodzi o te, które znajdują się w brytyjskim systemie opieki zastępczej - choćby w rodzinach zastępczych - ale nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Istnieje obawa, że z powodu braku odpowiednich dokumentów po brexicie ich status będzie nieokreślony. W efekcie mogą zostać pozbawione prawa dostępu do opieki zdrowotnej lub edukacji. Jedyną receptą może być przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Słynne holenderskie tulipany są zagrożone. Szkodnik ma dwie nogi, dwie ręce i głowę, z której nie korzysta - chodzi bowiem o człowieka, który te piękne kwiaty zadeptuje. Szkodnik pochodzi z zagranicy, bo największe straty powodują turyści. Organizacja zrzeszająca holenderskich rolników poszukuje wolontariuszy do ochrony kwiatów. Ich zadaniem miałoby być informowanie turystów o wyznaczonych ścieżkach i zakazie deptania roślin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  - Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

  czytaj więcej »
 • Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  - Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Określenie "dziwna kampania" jest wyjątkowo delikatne. Kandydaci, na ostatniej prostej, robili badania krwi i testy lekarskie, sugerując, że rywal to narkoman albo alkoholik. Umawiali się na debatę, ale jeden z nich nie przyszedł. A zwieńczeniem tego wszystkiego ma być debata na stadionie olimpijskim, podczas której zwolennicy obu panów będą zajmować osobne sektory i przy okazji będą oglądać występy muzyczne i kabaretowe. Starcie Petro Poroszenko - Wołodymyr Zełenski, gdzie stawką jest prezydentura Ukrainy, w niedzielę.

  czytaj więcej »
 • Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął parlament i na jej mocy Ateny będą podejmować wszelkie działania - prawne i dyplomatyczne - by, jak mówi premier, spełnić swoje historyczne i moralne zobowiązanie w postaci wyegzekwowania roszczeń. Jak wysokich? Kilka lat temu Grecja oszacowała je na 300 miliardów euro. Ale w oczach Niemiec - temat jest zamknięty i nic nie wskazuje na to, by Berlin chciał wznowić rozmowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  29 osób nie żyje, 28 zostało rannych - stan kilkorga z nich jest krytyczny. To skutek wypadku autokaru na Maderze. Ofiary śmiertelne to turyści z Niemiec. Trwa śledztwo, aby wyjaśnić, dlaczego doszło do tego wypadku. Wiadomo tylko, że autokar wypadł ze stromej drogi i runął kilka metrów w stronę zabudowań, kilka razy koziołkując. Według lokalnych mediów kierowca był doświadczony, a nawierzchnia sucha. Są doniesienia o możliwej awarii hamulców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix