Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • Groźba weta unijnego budżetu? "To jest dla Polski bardzo ryzykowny ruch"
 • "My musimy przemyśleć ten świat na nowo"

"Piękno to nie tylko wygląd". Oblana kwasem modelka wróciła przed obiektyw

Oszpecona i oślepiona - w imię tak zwanej obrony honoru - irańska modelka wróciła do pracy. Masoumeh Ataei chce w ten sposób zwrócić uwagę, że prawa kobiet w jej kraju są wciąż daleko od cywilizowanych standardów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Masoumeh Ataei jest modelką, więc ciało to jej narzędzie pracy. 10 lat temu kobieta rozwiodła się, a były teść oblał ją kwasem.

- Chciał, żebym zamknęła oczy, bo powiedział, że ma dla mnie niespodziankę. Niczego nie podejrzewałam, bo nigdy mnie nie skrzywdził. Zamknęłam oczy i poczułam, że moja twarz się pali. Nie mogłam nic zobaczyć. To był kwas - opowiada Iranka.

Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii

Prawdziwe życie nie toczy się na portalach społecznościowych, a prawdziwe zdjęcia są bez...

Substancja oszpeciła całą skórę. Kobieta przestała wychodzić z domu. Wstydziła się pokazać ludziom na ulicy.

- Przeszłam bardzo trudny czas. Miałam depresję. Nie mogłam znieść swojej ślepoty i twarzy. Potrzebowałam dwóch lat, żeby znów zacząć żyć - mówi modelka.

Powrót do względnej normalności zabrał jej jeszcze osiem kolejnych lat życia. W tym czasie ofiara przeszła 38 operacji plastycznych. Chirurdzy poprawili jej wygląd, ale kobieta najbardziej chciała przywrócenia wzroku, by widzieć, jak rośnie jej syn. Niestety zabiegi oczu się nie powiodły.

"Ataki wynikają z nienawiści do kobiet"

Według rządowych danych w Iranie co roku dochodzi do kilkudziesięciu okrutnych ataków z użyciem łatwo dostępnego i taniego kwasu solnego. Okaleczenie ma być "pokutą" za odrzucanie adoratorów, ściąganie hidżabu, "zhańbienie" krewnych czy próby uniezależnienia.

- Te ataki wynikają z nienawiści do kobiet. Stoją za tym mężczyźni jak i same kobiety - wyjaśnia Amen Khademi, projektantka, z którą współpracuje Masoumeh Ataei.

Były teść Masoumeh - zgodnie z obowiązującą w irańskim prawie zasadą "oko za oko" - został skazany na oślepienie chemikaliami. Synowa mu jednak wybaczyła i wyroku nie wykonano.

Od roku w Iranie za ataki kwasem obowiązuje też kara śmierci, ale mimo zaostrzonego prawa kobiety wciąż są krzywdzone.

- Do takich ataków dochodzi, bo prawo nie jest wystarczająco skuteczne. Rok temu parlament wprowadził wprawdzie surowsze kary, ale to wciąż nie przynosi rezultatu - mówi Ataei.

Chociaż Masoumeh Ataei już nigdy nie będzie miała gładkiej cery, dużych oczu i pełnych ust, to zaakceptowała siebie taką, jaką jest i wróciła przed obiektyw.

- Mimo ataku nie zrezygnowałam z modelingu, by pokazać, że piękno to nie tylko wygląd. Z taką twarzą też można być piękną. Piękno ma wiele znaczeń - przekonuje modelka.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

  Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

  Obronność, sprawy zagraniczne oraz wewnętrzne w rękach kobiet. Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci porozumieli się w sprawie koalicji i ogłosili, kto obejmie ministerialne stanowiska w niemieckim rządzie. Resort zdrowia obejmie zdecydowany zwolennik szczepień i restrykcji - Karl Lauterbach. Rządem pokieruje szef zwycięskiej SPD Olaf Scholz, który w środę ma zostać oficjalnie zaprzysiężony na kanclerza, co zamknie erę rządów Angeli Merkel. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

  Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

  Burmistrz Nowego Jorku ogłosił obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla prywatnych firm. Decyzja, która wejdzie w życie 27 grudnia, ma pomóc miastu uniknąć lockdownu. Do tej pory szczepić musieli się pracownicy służby zdrowia, policjanci, strażacy i nauczyciele. Dokładne wytyczne dotyczące nowych zasad władze przedstawią za kilka dni. W związku z rosnąca liczbą zakażeń działania podejmuje też Francja, która zamyka kluby nocne, zaostrza środki bezpieczeństwa w szkołach i zapowiada szczepienia najmłodszych, które mają ruszyć w połowie grudnia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

  Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

  Polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie zapowiedziały Stany Zjednoczone. Ameryka ujmuje się za prześladowanymi Ujgurami i w ramach protestu nie wyśle swoich oficjalnych przedstawicieli na ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy. Kilka krajów rozważa przyjęcie podobnego stanowiska, choć o rezygnacji z wysyłania do Chin sportowców na razie nikt nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

  Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

  Europa zaostrza obostrzenia epidemiczne. Od poniedziałku niezaszczepieni Włosi nie wejdą do restauracji, nie wybiorą się też na seans do kina. Władze rozszerzają obowiązek szczepień na kolejne grupy zawodowe, w tym między innymi na policjantów. O podobnych rozwiązaniach mówi się też w Niemczech. W niedzielę w Brukseli kilka tysięcy osób protestowało przeciwko przepustkom sanitarnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

  9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

  Parwana Malik, 9-latka z Afganistanu, została sprzedana starszemu mężczyźnie. Ojciec dziewczynki twierdził, że nie ma pieniędzy, by utrzymać rodzinę. W pogrążającym się w biedzie Afganistanie to coraz poważniejszy problem. Dzieci są tam sprzedawane, by zapewnić byt swoim najbliższym. Historia Pawany zakończyła się szczęśliwie - dziewczynka wróciła do rodziny.

  czytaj więcej »
 • Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

  Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

  W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że może nadszedł czas, by kraje Wspólnoty zaczęły myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi w Czechach. Angela Merkel też nie wyklucza takiego obowiązku od lutego przyszłego roku. Tymczasem Niemcy zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  Największa organizacja kobiecego tenisa - WTA - zawiesza wszystkie turnieje rozgrywane w Chinach i Hongkongu w 2022 roku. Dyrektor federacji Steve Simon podjął decyzję w związku z głośną sprawą Peng Shuai. Tenisistka poinformowała świat o tym, że była zmuszana do współżycia przez byłego wysokiego rangą chińskiego polityka. Jak podkreśla szef WTA, brak satysfakcjonujących działań chińskich władz w sprawie Shuai jest sprzeczny z podstawowymi założeniami organizacji, a przede wszystkim z równouprawnieniem kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix