Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters
 • Niepokojący raport WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"
 • W szpitalach nie ma tlenu, podstawowe leki "stają się nie do zdobycia"

Hiszpańscy lekarze przeszczepili serce 2-miesięcznej dziewczynce. Pokonali wszystkie przeszkody

W szpitalu w Madrycie lekarze przeszczepili serce dwumiesięcznej dziewczynce - pomimo tego, że dawca miał inną grupę krwi, a samo serce przed przeszczepem musiało być reanimowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Naiara ma zaledwie dwa miesiące i właśnie dostała szansę na nowe życie. Urodzona z poważną wadą serca Naiara przeszła skomplikowaną, wielogodzinną, pionierską operację.

- To pierwszy przypadek na świecie, kiedy niemowlęciu przeszczepiono serce od dawcy z inną grupą krwi i którego narząd przestał bić - opowiada doktor Juan Miguel Gil Jaurena ze Szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie.

Wadę serca u Naiary zdiagnozowano przed narodzinami. Dziewczynka urodziła się jako wcześniak, ważyła mniej niż dwa kilogramy. Jedyną szansą na jej ocalenie był przeszczep serca, ale znalezienie dawcy dla tak małego dziecka nie było łatwe. Serce pojawiło się dosłownie w ostatniej chwili.

- Dobę przed operacją jej stan bardzo się pogorszył. Gdyby serce nie dotarło na czas, możliwe, że już by jej z nami nie było - relacjonuje doktor Manuela Camino ze Szpitala im. im. Gregoria Marañóna w Madrycie.

Dramatyczny spadek liczby przeszczepów. To efekt pandemii COVID-19

Zamknięci w domach, w strachu przed pandemią. Chorzy niediagnozowani lub diagnozowani zbyt późno....

Przed przeprowadzeniem przeszczepu zespół chirurgów z Madrytu musiał pokonać dwie przeszkody, czyli dystans i czas. Dawca przebywał w szpitalu w innej części kraju, dlatego serce zostało dostarczone drogą lotniczą. Specjaliści ze szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie jeszcze nigdy nie przeszczepiali serca tak małemu dziecku.

- Wraz z upływem czasu i rozwojem pozostałych narządów, podczas badań USG, uznaliśmy, że dziecko kwalifikuje się do przeszczepu - wyjaśnia doktor Manuela Camino.

"Magia zadziałała dwukrotnie"

Serce, które otrzymała dziewczynka, przestało bić na co najmniej kilka minut. Lekarze musieli dwukrotnie pobudzać organ pozaustrojowo, a przeznaczona do tego aparatura musiała zostać specjalnie dostosowana do podłączenia tak małego serca.

- Różnica polega na tym, że w przypadku konwencjonalnych przeszczepów serce cały czas bije. W przypadku, gdy akcja zostaje zatrzymana na kilka minut, musimy to serce reanimować, by ponownie zaczęło bić - tłumaczy doktor Juan Miguel Gil Jaurena.

Od blisko trzech dekad Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie transplantologii. Mimo to niemowlęta czekające na przeszczep są szczególnie narażone na ryzyko śmierci. Trudno znaleźć dla nich dawcę. Są też za małe, by korzystać z urządzeń wspomagających pracę komór serca. Operacja Naiary, która zakończyła się sukcesem, daje nadzieję nie tylko innym rodzicom, ale też lekarzom.

- W tym przypadku magia zadziałała dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy zatrzymane serce udało się pobudzić, a po raz drugi, gdy zabiło ono w ciele Naiary - mówi doktor Juan Miguel Gil Jaurena.

Szpital nie podał dokładnej daty przeprowadzenia operacji. Wiadomo, że dziewczynka kilka tygodni spędziła na oddziale intensywnej terapii. Dziś Naiara powoli wraca do zdrowia. Ta historia nie byłaby możliwa, gdyby nie odwaga i zdecydowanie rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Rodzina dawcy, która uratowała życie Naiary, postanowiła pozostać anonimowa.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

  Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

  Prezydent Turcji nie wyklucza wizyty Władimira Putina w jego kraju przy okazji inauguracji rosyjskiej inwestycji. To wywołało pytania, czy prezydent Rosji zostanie tam aresztowany. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny. Republika Południowej Afryki, która w sierpniu organizuje szczyt grupy w Durbanie, już dawno zaprosiła prezydenta Rosji. Moskwa jednak wyprzedza fakty i też się zabezpiecza. Zatrzymany w Rosji amerykański dziennikarz już jest określany mianem zakładnika Putina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

  Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

  Wizyta króla Karola III w Niemczech jest bacznie obserwowana. To jego pierwsza zagraniczna podróż od objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Monarcha wystąpił w czwartek przed Bundestagiem. Przemówienie rozpoczął po niemiecku, mówił o przyjaźni między narodami czy wspólnej odpowiedzialności za klimat. Nawiązał też do wojny w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

  Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

  Mieszkania są, ale nie w miastach - mówi niemiecka minister budownictwa i zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś. Tam czeka blisko 1,5 miliona nieruchomości do zamieszkania od zaraz. Choć trudno będzie odwrócić powszechny od lat trend ucieczki młodych z prowincji do wielkich miast, to warto próbować i inwestować w przedmieścia tak, by pod względem infrastruktury mogły konkurować z zakorkowanymi centrami miast - uważają eksperci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

  Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

  Jest pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Gdyby projekt stał się prawem - Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na refundację in vitro przeznaczać 500 mln zł. Obecnie Polski rząd zrzuca refundację metody in vitro na barki samorządów. Jak w innych krajach władze pomagają w walce z niepłodnością? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

  Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

  Co wspólnego mają syn pary Hindusów, syn obywatela Indii oraz syn Kenijki i Pakistańczyka? Wszyscy ci ludzie stoją na czele najważniejszych brytyjskich instytucji. Chodzi bowiem o brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, premiera Irlandii Leo Varadkara i człowieka, który właśnie został pierwszym ministrem Szkocji - Humzę Yousafa. Dla południowoazjatyckiej społeczności na Wyspach to powód to niebywałej dumy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

  Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

  Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

  Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

  Związki zawodowe chcą rozmawiać ale władza odmawia, twierdząc, że powiedziano już wszystko. Impas we Francji, dotyczący bardzo krytykowanej reformy emerytalnej, trwa. Sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że obie strony okopały się na swoich pozycjach, ale i dlatego, że w trakcie demonstracji jest coraz więcej przemocy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

  Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

  Polska Rada do spraw Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Sugeruje się zakazanie korzystania z tej aplikacji. Czy to oznacza, że taki zakaz wejdzie w życie też w Polsce? Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

  USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

  W USA w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Zginęło 6 osób - troje dzieci, każde w wieku 9 lat, i troje dorosłych. Napastniczka to osoba transpłciowa, która kiedyś uczyła się w tej samej szkole. Została zastrzelona przez policjantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

  Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

  Problemy z niezawisłością sądownictwa, ograniczenia wolności wypowiedzi, bariery w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to kluczowe i "istotne" problemy dotyczące praw człowieka w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu USA o prawach człowieka na świecie we fragmencie, który dotyczy Polski. Mowa jest też o działaniach polskich władz wobec mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix