Fakty o Świecie

 • "To było porwanie na zlecenie rządu". Uwolniony kubański artysta opowiedział o swoim zatrzymaniu
  Foto: tvn24
 • Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz porozmawia z Mariuszem Kamińskim

"To było porwanie na zlecenie rządu". Uwolniony kubański artysta opowiedział o swoim zatrzymaniu

Ceniony artysta Hamlet Lavastida jest już Polsce. Mężczyzna został aresztowany przez kubańskie służby i groziło mu od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za rzekome podżeganie do przestępstwa i namawianie do przewrotu w państwie. W sprawę uwolnienia artysty zaangażowani byli między innymi polscy dyplomaci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty

Ceniony artysta Hamlet Lavastida od ponad tygodnia przebywa w kubańskim więzieniu. To represje za...

Hamlet Lavastida został aresztowany przez reżim w Hawanie za "namawianie do przewrotu w państwie". O tym, co przeszedł na Kubie, opowiedział stacji TVN24 BiS chwilę po wylądowaniu na lotnisku w Warszawie.

- Siedem pierwszych dni od zatrzymania przebywałem w areszcie. To można porównać do służby bezpieczeństwa w dawnej Polsce. Później przewieziono mnie do jakiegoś domu. To była szeroko zakrojona operacja, eskortowało mnie wielu ludzi. Widziałem pięć samochodów i naprawdę dużo ludzi. To było porwanie na zlecenie rządu - relacjonuje kubański artysta.

W czerwcu, po wystawie w Berlinie, mężczyzna przyleciał do Hawany, żeby odnowić wizę do Polski. Chciał odwiedzić panią Agnieszkę i swojego 7-letniego syna. Po przybyciu na Kubę aresztowali go agenci służby bezpieczeństwa.

- Hamletowi, z tego, co wiem, groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - mówi Agnieszka Gratkiewicz z Polskiego Komitetu na rzecz Solidarności z Kubańczykami.

W uwolnienie artysty zaangażowała się polska ambasada w Hawanie, która brała udział w negocjacjach z komunistycznym rządem i wystawiła Hamletowi wizę od ręki.

"Dziękuję naszym dyplomatom na Kubie za zaangażowanie i umożliwienie Hamletowi Lavastidii, więźniowi sumienia na Kubie, przybycia do Polski i spotkania z synem. Witamy w Warszawie!" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Korespondował z innymi kubańskimi artystami

"Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów...

Hamlet Lavastida to jeden z najbardziej cenionych kubańskich twórców sztuki współczesnej. Przez ostatnie lata mieszkał w Warszawie.

Pierwszy raz nad Wisłą Kubańczyk pojawił się 9 lat temu. Był rezydentem artystycznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

- Jest artystą, który sięga po wiele środków wyrazu. Począwszy od performance'u, akcji, też jakieś rzeczy wytwarza, więc jest to taki typowy współczesny artysta - mówi Ika Sienkiewicz-Nowacka, kierowniczka działu rezydencji artystycznych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Hamleta w Polsce zaciekawiły metody działania opozycji w czasach PRL-u. Część z nich chciał nawet zastosować na Kubie - między innymi znakowanie banknotów antykomunistycznymi hasłami. O tym pomyśle korespondował z innymi artystami, co przechwyciła bezpieka.

- Kubański reżim ma obsesję na punkcie mediów społecznościowych. Ich zdaniem to platforma cyberwojny prowadzonej przeciw Kubie. Rząd w Hawanie ma paranoje na punkcie społeczeństwa obywatelskiego - mówi Hamlet.

Niepokorni artyści zrzeszeni wokół ruchu San Isidro są coraz większym wyzwaniem dla reżimu w Hawanie. W lipcu doprowadzili do wybuchu żywiołowych demonstracji. Aresztowano wtedy ponad tysiąc osób, w tym liderów protestów. Część z nich uwolniono, jak Hamleta, ale wielu skazano na więzienie lub obóz pracy. Według niezależnych kubańskich mediów w aresztach bez wyroku wciąż przebywa ponad 300 osób.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  Jeden weekend i dwie masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych. W sobotę w Buffalo w stanie Nowy Jork 18-letni Payton Gendron w supermarkecie zabił 10 osób i ranił trzy. W niedzielę uzbrojony napastnik wtargnął do kościoła prezbiteriańskiego w Laguna Woods w Kalifornii, gdzie zabił jedną osobę i ranił pięć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus dotarł do Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazał użycie wojska do "natychmiastowego ustabilizowania dostaw leków", a w telewizji państwowej zaczęły pojawiać się propagandowe materiały, w których lekarze udzielają absurdalnych z medycznego punktu widzenia porad, jak radzić sobie z zakażeniem i objawami. Sytuacją w Korei Północnej zaniepokojona jest Światowa Organizacja Zdrowia, która ostrzega, że wirus może rozprzestrzeniać się tam w błyskawicznym tempie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa wojna, ale rząd Ukrainy już zastanawia się nad powojenną odbudową kraju. Należy nie tylko odbudować zniszczone domy, drogi i fabryki, ale także przeprowadzić gigantyczną akcję rozminowywania pól. Jedno z wyliczeń zakłada, że plan dla Ukrainy kosztowałby od 200 do nawet 500 miliardów euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja ogłosiła, że osiągnęła porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem. W razie ataku zbrojnego oba kraje udzielą sobie pomocy wojskowej. Szwecja wzmacnia swoje bezpieczeństwo, bo lada dzień ma ogłosić, że zamierza wstąpić do NATO. Ponadto kraj przyjął duży plan wzmocnienia obrony na strategicznej bałtyckiej wyspie: Gotlandii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  Jak ochronić prawo Amerykanek do aborcji? To pytanie stawiają sobie nie tylko aktywistki, ale też Partia Demokratyczna. Joe Biden rozważa specjalne rozporządzenia - a Demokraci w Kongresie chcą zagwarantować to prawo przez odpowiednie ustawodawstwo. Do działań już przystępują władze niektórych stanów. Jednocześnie rośnie obawa, że jeśli Sąd Najwyższy na poziomie krajowym uchyli ochronę prawną dla przerywania ciąży - to będzie to oznaczać ogromne zagrożenie dla kobiet, których życie i zdrowie jest przez ciążę zagrożone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Syberia płonie. Pożary lasów pochłaniają coraz większe obszary, płoną budynki, są ofiary śmiertelne. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy. Eksperci wskazują, że w gaszeniu ognia praktycznie nie ma obecnie wsparcia ze strony armii rosyjskiej. To z powodu dużej liczby żołnierzy wysłanych na wojnę w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease, dzięki której amerykański sprzęt wojskowy szybciej i sprawniej trafi do Ukraińców, ale i być może do innych państw regionu. Nazwa ustawy nie jest przypadkowa - oryginalny Lend-Lease Act był ustawą federalną podpisaną 11 marca 1941, by umożliwić transfer wojskowej pomocy aliantom walczącym z hitlerowskimi Niemcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.Fakty o Świecie TVN24 BiS

  czytaj więcej »
tvnpix