Fakty o Świecie

  • "To było porwanie na zlecenie rządu". Uwolniony kubański artysta opowiedział o swoim zatrzymaniu
    Foto: tvn24
  • Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz porozmawia z Mariuszem Kamińskim

"To było porwanie na zlecenie rządu". Uwolniony kubański artysta opowiedział o swoim zatrzymaniu

Ceniony artysta Hamlet Lavastida jest już Polsce. Mężczyzna został aresztowany przez kubańskie służby i groziło mu od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za rzekome podżeganie do przestępstwa i namawianie do przewrotu w państwie. W sprawę uwolnienia artysty zaangażowani byli między innymi polscy dyplomaci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty

Ceniony artysta Hamlet Lavastida od ponad tygodnia przebywa w kubańskim więzieniu. To represje za...

Hamlet Lavastida został aresztowany przez reżim w Hawanie za "namawianie do przewrotu w państwie". O tym, co przeszedł na Kubie, opowiedział stacji TVN24 BiS chwilę po wylądowaniu na lotnisku w Warszawie.

- Siedem pierwszych dni od zatrzymania przebywałem w areszcie. To można porównać do służby bezpieczeństwa w dawnej Polsce. Później przewieziono mnie do jakiegoś domu. To była szeroko zakrojona operacja, eskortowało mnie wielu ludzi. Widziałem pięć samochodów i naprawdę dużo ludzi. To było porwanie na zlecenie rządu - relacjonuje kubański artysta.

W czerwcu, po wystawie w Berlinie, mężczyzna przyleciał do Hawany, żeby odnowić wizę do Polski. Chciał odwiedzić panią Agnieszkę i swojego 7-letniego syna. Po przybyciu na Kubę aresztowali go agenci służby bezpieczeństwa.

- Hamletowi, z tego, co wiem, groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - mówi Agnieszka Gratkiewicz z Polskiego Komitetu na rzecz Solidarności z Kubańczykami.

W uwolnienie artysty zaangażowała się polska ambasada w Hawanie, która brała udział w negocjacjach z komunistycznym rządem i wystawiła Hamletowi wizę od ręki.

"Dziękuję naszym dyplomatom na Kubie za zaangażowanie i umożliwienie Hamletowi Lavastidii, więźniowi sumienia na Kubie, przybycia do Polski i spotkania z synem. Witamy w Warszawie!" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Korespondował z innymi kubańskimi artystami

"Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów...

Hamlet Lavastida to jeden z najbardziej cenionych kubańskich twórców sztuki współczesnej. Przez ostatnie lata mieszkał w Warszawie.

Pierwszy raz nad Wisłą Kubańczyk pojawił się 9 lat temu. Był rezydentem artystycznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

- Jest artystą, który sięga po wiele środków wyrazu. Począwszy od performance'u, akcji, też jakieś rzeczy wytwarza, więc jest to taki typowy współczesny artysta - mówi Ika Sienkiewicz-Nowacka, kierowniczka działu rezydencji artystycznych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Hamleta w Polsce zaciekawiły metody działania opozycji w czasach PRL-u. Część z nich chciał nawet zastosować na Kubie - między innymi znakowanie banknotów antykomunistycznymi hasłami. O tym pomyśle korespondował z innymi artystami, co przechwyciła bezpieka.

- Kubański reżim ma obsesję na punkcie mediów społecznościowych. Ich zdaniem to platforma cyberwojny prowadzonej przeciw Kubie. Rząd w Hawanie ma paranoje na punkcie społeczeństwa obywatelskiego - mówi Hamlet.

Niepokorni artyści zrzeszeni wokół ruchu San Isidro są coraz większym wyzwaniem dla reżimu w Hawanie. W lipcu doprowadzili do wybuchu żywiołowych demonstracji. Aresztowano wtedy ponad tysiąc osób, w tym liderów protestów. Część z nich uwolniono, jak Hamleta, ale wielu skazano na więzienie lub obóz pracy. Według niezależnych kubańskich mediów w aresztach bez wyroku wciąż przebywa ponad 300 osób.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix