Fakty o Świecie

Generał Hodges dla TVN24 BiS: byłem rozczarowany wycofaniem się z porozumienia z Iranem

Byłem rozczarowany, że opuszczamy porozumienie z Iranem. Nie dlatego, że to dobre porozumienie, ale właśnie dlatego, że bardzo ważna jest współpraca z naszymi sojusznikami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS gen. Ben Hodges, były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie, komentując podjęcie przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu USA z umowy nuklearnej z Iranem. Dodał jednak, że "jasne jest, że Iran stwarzał problemy między innymi w Syrii". - Kraj ten cały czas zagraża Izraelowi. Stany Zjednoczone nie mogą tego tolerować - podkreślił generał.

- Martwi mnie kiedy pokazujemy pogardę dla tak ważnych sojuszników, jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja. Spójność naszych narodów była naszą siłą i przewagą. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, trzeba pamiętać, że nie wolno występować przeciwko sojusznikom - stwierdził gen. Hodges.

Generał podkreślił, że odstąpienie od umowy przez USA - przy wyraźnym sprzeciwie Europy - nie jest korzystne, ale "Ameryka będzie próbowała znaleźć inne sposoby, żeby upewnić się, że Iran nigdy nie uzyska broni jądrowej". - Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której będzie trzeba użyć siły kinetycznej. To stworzyłoby serię nowych problemów w regionie - zauważył.

Lista zagrożeń

Były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie mówił też o największych zagrożeniach dla USA i sojuszników. Na pierwszym miejscu wymienił Rosję, bo - jego zdaniem - "Rosja to jedyny kraj, wystarczająco silny,  który byłby w stanie zniszczyć Stany Zjednoczone i ich sojuszników". Zdaniem generała wynika to z "agresywnego nastawienia" Rosji i "braku transparentności" w kwestii przestrzegania porozumień. - W żadnym przypadku jej nie ufam - stwierdził Hodges.

W opinii generała zagrożeniem numer dwa są Chiny, które "chciałyby również zmienić porządek międzynarodowy". - Ale trochę w inny sposób. Chcą kraść technologie i inwestują bardzo dużo w obszary, w których widzą jakieś możliwości. Mają długofalowe podejście - ocenił.

Trzecim ogniwem zapalnym na świecie - zdaniem generała - jest Korea Północna. - Teraz wyglądało na to, że jest szansa na zmianę. Przywódcy obu Korei uścisnęli sobie dłonie, spacerowali przez strefę zdemilitaryzowaną, więc jest nadzieja. Ale dopóki nie będziemy wiedzieli więcej o ich broni i czym się tam zajmują, powinniśmy być ostrożni i sceptyczni. Oczywiście jest to o wiele lepsza sytuacja niż w przeszłości - stwierdził Hodges.

Były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie wymienił Iran na czwartym miejscu. - Jeśli chodzi o Iran, to jasne jest, że wsparcie przez niego ekstremizmu islamskiego i organizacji terrorystycznych napędza konflikt w Syrii. To powoduje, że tysiące uchodźców próbuje przedostać się do Europy. To wielki problem. Kraj ten w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla Izraela i nie możemy tego tolerować - stwierdził generał.

Wyczerpany limit zaufania

Wracając do tematu Rosji i jej działań w Europie generał Hodges przypomniał słowa Bismarcka. - Powiedział w XIX wieku, że żaden traktat z Rosją, nie jest wart papieru, na którym został podpisany. Wszyscy musimy uważać, gdy podpisujemy jakieś układy z Moskwą. To wielki kraj ze wspaniałą historią i świetnymi ludźmi, ale oni szanują tylko siłę. Jeśli nasz sojusz nie pokaże jedności i zdecydowania, to będziemy tylko zachęcali do agresji - powiedział Hodges.

Generał krytycznie odniósł się także do postawy Zachodu w sprawie Rosji po ataku na Gruzję. - Myśleliśmy, że Rosja mogłaby być partnerem - przypomniał. - Powinniśmy się przebudzić, gdy zaatakowała Gruzję w 2008 roku. Ale ponieważ, było to daleko i inwazja była na małą skalę, to po jakimś czasie wszyscy zapomnieli - stwierdził. - Potem inwazja na Ukrainę i aneksja Krymu. To był już dzwonek alarmowy. Wszyscy zdali sobie sprawę, że musimy mieć możliwości do radzenia sobie z takimi wyzwaniami - dodał.

Generał Hodges o relacjach Zachód-Rosja
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Generał Hodges o relacjach Zachód-Rosja

"Chcą podważyć zasady Unii Europejskiej i NATO"

Mówiąc o wyzwaniach przed jakimi staje Zachód, generał Hodges stwierdził, że Rosjanie "chcą podważyć zasady Unii Europejskiej i NATO". - Jeśli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, to Moskwa chce pokazać, że NATO nie jest w stanie bronić swoich członków. To oznacza, że mamy do czynienia z wojną hybrydową, dezinformacją, zagrożeniem nuklearnym i atakami cyberterrorystycznymi. Tworzy to swego rodzaju pretekst do wejścia na Łotwę, Litwę, Polskę, czy być może Rumunię. Pan Ławrow, jeden z najbardziej szanowanych dyplomatów na świecie, powiedział kiedyś, że obowiązkiem Rosji jest ochrona jej wszystkich obywateli mieszkających za granicami kraju, czyli w Polsce, Łotwie czy na Litwie. Może to być pretekst do ograniczonego uderzenia - ocenił.

Jak mógłby wyglądać taki atak? - Będzie on bardzo szybki. Jego celem będzie pokazanie, że Sojusz nie jest w stanie bronić swoich członków. To jest wyzwanie, które przed nami stoi, jeśli chodzi o odstraszanie. Jak możemy zapobiec przed popełnieniem przez Rosję tak strasznego błędu? Sojusz stara się zwiększyć szybkość naszych reakcji. To, co robi Polska w zakresie modernizacji sił zbrojnych, zwiększy nasze możliwości. Uczyni to także zapowiedziana przez Warszawę budowa Centralnego Portu Lotniczego na zachód od Warszawy - powiedział Hodges. - Musimy pokazać Rosji, że możemy przemieszczać się szybciej albo tak samo szybko jak ona. Potem możemy prowadzić takie same relacje, jak w czasie zimnej wojny - dodał.

"Wielki symbol zaangażowania Stanów Zjednoczonych"

Były dowódca Sił Zbrojnych USA podkreślał także, że Ameryka będzie wypełniała swoje zobowiązania sojusznicze w stosunku do naszej części Europy. - Wszystko, co zostało obiecane za administracji prezydenta Obamy na szczycie w Warszawie, obecnie jest realizowane: rotacyjna brygada pancerna, sprzęt czy szpica - podkreślił.

- Większość z tego ma miejsce w Polsce. Tworzymy także infrastrukturę w bazie lotniczej w Powidzu, grupę bojową w Orzyszu, więc nie widzę żadnego wskaźnika, który by pokazywał, że ma się to zmienić. Kongres zwiększa środki na odstraszanie w Europie. 4 miliardy dolarów rocznie. To jest wielki symbol zaangażowania Stanów Zjednoczonych - dodał.

"Wielki symbol zaangażowania Stanów Zjednoczonych"
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS "Wielki symbol zaangażowania Stanów Zjednoczonych"

Autor: ms/dln / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Najtragiczniejsze pożary w historii Kalifornii. "To jak strefa wojenna"

  Najtragiczniejsze pożary w historii Kalifornii. "To jak strefa wojenna"

  Liczba ofiar śmiertelnych ognia, który trawi Kalifornię, wynosi 44 osoby - wynika z informacji podanych przez CNN. Tylko w samym pożarze Camp Fire, trawiącym obszary znajdujące się na terenie hrabstwa Butte, zginęły 42 osoby. Przez wzgląd na liczbę zabitych, Camp Fire został nazwany przez szeryfa Butte Kory'ego Honeę "najbardziej śmiercionośnym w historii Kalifornii". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Świat żegna Stana Lee. "Inspirował ludzi do tego, by byli jeszcze lepszą wersja siebie"

  Świat żegna Stana Lee. "Inspirował ludzi do tego, by byli jeszcze lepszą wersja siebie"

  Spider-Man, Hulk, X-Men, Strażnicy Galaktyki, Iron Man, Thor. Można wymieniać jeszcze długo. Bo Marvel to cała wielka galaktyka, a dla niektórych niemal religia. Jej wyznawcy na całym świecie są dziś w żałobie. Zmarł bowiem twórca sukcesu Marvela, Stan Lee. Miał 95 lat. Był najważniejszym twórcą komiksów na przełomie stuleci. Stworzył imperium, które przetrwa jeszcze dziesięciolecia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Częste mycie zębów może zmniejszyć ryzyko infekcji pooperacyjnej

  Częste mycie zębów może zmniejszyć ryzyko infekcji pooperacyjnej

  Prozaiczna czynność, która może znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia po operacji. Przed zabiegiem należy bardzo dokładnie umyć zęby. Dzięki temu bakterie z jamy ustnej nie zaatakują osłabionego organizmu. Wiemy to dzięki Anicie Tracey, która pracuje w Danii jako pielęgniarka. Niby niewielka rzecz, a może uratować życie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Basen, specjalna karma i świeże powietrze. Psie spa dla najbogatszych

  Basen, specjalna karma i świeże powietrze. Psie spa dla najbogatszych

  Równi i równiejsi w obliczu smogu. Mieszkańcy Indii dbają nie tylko o siebie i swoja rodzinę, ale nawet o swoje zwierzaki. Wysyłają je do specjalnego spa, gdzie czworonogi mogą oddychać świeżym powietrzem, a to w Indiach luksus, bo smog jest, i wszechobecny, i dosłownie zabójczy. Jeden dzień pobytu psa w takim spa to wielokrotnie więcej, niż zarabia dziennie 95 procent mieszkańców tego kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jolanta Kwaśniewska o wyznaniach Michelle Obamy: znam te uczucia doskonale

  Jolanta Kwaśniewska o wyznaniach Michelle Obamy: znam te uczucia doskonale

  - Ja tak się śmieję, że ona kroczyła troszeczkę moją drogą, co mnie cieszy. Bo odsunęła dzieci na bok, zabronili zresztą mediom, by interesowali się dziećmi. To samo było z Olą, że ona nie istniała medialnie przez 10 lat - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS była pierwsza dama Polski Jolanta Kwaśniewska. Skomentowała w ten sposób nowe informacje o Michelle Obamie, które można wyczytać z nowej autobiografii byłej pierwszej damy USA. Michelle Obama opisuje, jak dbała o prywatność swoich córek, i jak nieswojo się czuła początkowo w Białym Domu. - Znam te uczucia doskonale - powiedziała Jolanta Kwaśniewska.

  czytaj więcej »
 • Uśmiechnięty Putin na billboardach w Londynie. Za kampanią mają stać byli oficerowie GRU

  Uśmiechnięty Putin na billboardach w Londynie. Za kampanią mają stać byli oficerowie GRU

  Plakaty z Władimirem Putinem w centrum Londynu mają symbolizować "pomoc Rosji w uwolnieniu Wielkiej Brytanii spod jarzma Unii Europejskiej". Ma plakatach pojawiają się też podziękowania dla byłego szefa brytyjskiego MSZ Borisa Johnsona. Plakaty rozmieściła organizacja Proud Bear, czyli Dumny Niedźwiedź, która określiła się jako zrzeszenie byłych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dramatyczne nagrania uwięzionych w piekle. "Módlcie się za nas"

  Dramatyczne nagrania uwięzionych w piekle. "Módlcie się za nas"

  Groźne pożary na północy Kalifornii. Ogień zajął obszar ponad 3 tysięcy hektarów. Dziesiątki tysięcy osób zostało zmuszonych do ewakuacji. Silny wiatr i suchy klimat sprzyjają rozprzestrzenianiu się żywiołu. Pożar przeszedł między innymi przez miasteczko Paradise, gdzie płomienie sięgnęły nawet 20 metrów wysokości. Zniszczeniu uległy setki domów i miejscowy szpital. Niektórzy mieszkańcy porzucili swoje pojazdy i zaczęli uciekać na piechotę. Służby, które próbowały dotrzeć do osób uwięzionych w szpitalu, użyły buldożera, aby przedrzeć się przez pozostawione samochody.

  czytaj więcej »
 • Chińska agencja zaprezentowała wirtualnych prezenterów

  Chińska agencja zaprezentowała wirtualnych prezenterów

  Zawsze wygląda nienagannie, może pracować bez przerwy, a serwis informacyjny czyta bez zająknięcia. Chińska agencja informacyjna zaprezentowała swojego nowego prezentera - w pełni cyfrowego. Redaktor stworzony dzięki sztucznej inteligencji jest wzorowany na prawdziwych dziennikarzach państwowej agencji Xinhua. Komputerowi spikerzy mówią nawet z taką samą intonacją, jak ich pierwotni, żywi koledzy z pracy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Ambasador Magierowski wyznacza bardzo dobry standard"

  "Ambasador Magierowski wyznacza bardzo dobry standard"

  Ambasador Magierowski wyznacza bardzo dobry standard i bardzo dobry kierunek - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Artur Nowak-Far komentując film polskiej ambasady w Izraelu zamieszczony z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. - Warto zwrócić uwagę, że to jest narracja skierowana do publiki zagranicznej - dodał były podsekretarz stanu w MSZ. - Filmik jest bardzo fajny i dobrze wymyślony - zgodził się drugi gość programu doktor Mirosław Oczkoś. - Ale żebyśmy się nie dali zwieść, bo na bezrybiu i rak ryba - dodał ekspert do spraw wizerunku nawiązując do braku podobnych przedsięwzięć.

  czytaj więcej »
 • Urządził masakrę w barze. 28-letni Ian Long był członkiem marines

  Urządził masakrę w barze. 28-letni Ian Long był członkiem marines

  Sprawca strzelaniny w południowej Kalifornii, który zabił 12 osób, został zidentyfikowany: był to 28-letni Ian Long, który został znaleziony martwy na miejscu tragedii; prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Long, były żołnierz marines, wszedł w nocy ze środy na czwartek do baru "Borderline" w mieście Thousand Oaks i użył najprawdopodobniej granatu dymnego, a następnie zaczął strzelać na oślep do zebranych tam gości, głównie studentów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix