Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier

Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier
Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i WęgierJustyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Premier Holandii twierdzi, że jego kraj nie chce się zgodzić na to, żeby nie było powiązania wypłaty funduszy unijnych z oceną praworządności w państwach członkowskich. Mówi, że jedną z opcji jest to, aby fundusz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 był instrumentem międzyrządowym dla chętnych państw. Sam jednak podkreśla, że to opcja "atomowa". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Skoro Polska i Węgry grożą zawetowaniem funduszu odbudowy, to być może należy go uchwalić z pominięciem tych dwóch krajów - o takiej koncepcji mówi premier Holandii Mark Rutte. Jednocześnie przyznaje, że ta - jak ją nazywa - "opcja atomowa" to ostateczność, bo nikomu nie byłaby na rękę.

Holandia, Austria, Szwecja i Dania to cztery bogate kraje nazywane przez niektórych skąpcami. Latem Mark Rutte w Brukseli walczył o zmniejszenie puli pieniędzy w ramach funduszu odbudowy - instrumentu do walki z kryzysem po pandemii COVID-19, który ma przysłużyć się w największej mierze krajom południa Europy.

- On, tak jak wielu Holendrów, nie bardzo chce, żeby ten fundusz covidowy był jakby rozdawany - komentuje Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów.

Z funduszu skorzystałyby też Polska i Węgry - to jest kolejny zgrzyt. Nie dość, że same te pieniądze były dla Holendrów od początku problematyczne, to jeszcze miałyby pójść w ręce krajów, które ich zdaniem nie godzą się na podstawowe europejskie standardy.

- Polska i Węgry także mają dostać z tego znaczne sumy. Te kraje są znacznymi odbiorcami funduszy netto i chciałyby je dostawać bez wypełniania jakichkolwiek warunków - ocenia Pieter Omtzigt, holenderski parlamentarzysta.

Europejczycy potrzebują tych pieniędzy

Ogromne kwoty płynące z Brukseli w czasie zbliżającego się gigantycznego kryzysu gospodarczego potrzebne są jak najszybciej. Ten zastrzyk gotówki to dla wielu obywateli Unii jak lek podtrzymujący życie. Tak widzą to Hiszpanie.

- Tylko turystyka to jest około 13 procent PKB, więc dla nas te pieniądze są potrzebne nie dziś, nie jutro, teraz - podkreśla Ignatio Temino Martinez, korespondent hiszpańskich mediów w Polsce.

Decyzje rządów w Warszawie i Budapeszcie dla wielu są zupełnie niezrozumiałe.

- Przypomnijmy, tu chodzi o ludzkie życie, o egzystencję setek tysięcy ludzi, a z drugiej strony chodzi o czyjeś autorytarne zapędy - ocenia Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle.

Ostatecznie na zawetowaniu pieniędzy z Unii stracą obywatele Polski i Węgier, jak mówi niemiecki minister do spraw europejskich. Dodaje, że dla blokowania miliardów nie widzi żadnego usprawiedliwienia.

- Nasi obywatele we wszystkich państwach członkowskich liczą na nasze wsparcie. Nie ma usprawiedliwienia dla dalszych opóźnień, dlatego proszę wszystkich w Unii Europejskiej, aby wywiązali się ze swoich obowiązków. To nie jest czas na weta, ale na szybkie działanie w duchu solidarności - oświadczył Michael Roth.

Na razie na horyzoncie solidarności nie widać, a to coś, z czego Polska jeszcze do niedawna była na świecie znana.

- Polska miała zawsze opinię kraju, który walczył o wolność, o demokrację, o wartości, a teraz robi coś dokładnie przeciwnego - ocenia Bartosz Dudek.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS