Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie


Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Od przemówienia do amerykańskich żołnierzy w bazie Mildenhall we wschodniej Anglii prezydent USA rozpoczął swoją wizytę w Europie. - Głęboko wierzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata. W chwili, w której do nas należy, aby udowodnić, że demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - powiedział Joe Biden. Zdaniem Daniela Frieda to jest właśnie główne przesłanie wizyty prezydenta USA w Europie.

- On (Joe Biden - przyp. red.) już powiedział, że demokracja i kraje demokratyczne muszą dołączyć się do wspólnej strategii, żeby nasze kraje poprawić i potem radzić sobie dobrze, lepiej z Chińczykami i z Putinem - stwierdził Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

Fried styl działań Joe Bidena nazwał "strategią demokratycznej solidarności" i podkreślił, że takie działanie jest bardzo "dobrym znakiem dla Polaków". - Brak zasad demokracji w amerykańskiej strategii doprowadziłby nas wszystkich do klęski - dodał.

Europejskie spotkania

Były ambasador USA w Polsce był też pytany o kolejność spotkań Joe Bidena, który najpierw spotka się z sojusznikami, a dopiero na koniec z Władimirem Putinem.

- On ma najpierw spotkać się z sojusznikami, krajami demokratycznymi, włączając w to Polskę podczas szczytu NATO-wskiego, a dopiero potem - na bazie udanych rozmów taką mam nadzieję - z Putinem - podkreślił Fried.

- Za prezydentury George'a W. Busha zrobiliśmy to samo, ale wtedy mieliśmy nadzieję, że możemy współpracować z Putinem. Okazało się inaczej. Tym razem Biden będzie w lepszym miejscu dzięki udanym spotkaniom z sojusznikami - dodał.

Siła demokracji

Od początku swojej prezydentury Joe Biden podkreśla, że obecnie obserwujemy starcie demokracji z autokracją i powtarza, że trzeba dla przyszłych pokoleń udowodnić, że demokracja działa. Jednak na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie demokracja działa coraz gorzej.

- Musimy pokazać, że możemy radzić sobie ze wspólnymi problemami nowoczesnymi - powiedział Fried. - Demokratyczna opozycja w Polsce w latach 70. i 80. zawsze mówiła, że demokracja to pierwszy krok i musimy mieć wspólną strategię solidarności demokratycznej. Polacy wtedy mieli rację. I cieszę się, że Joe Biden tak mówi - dodał.

Zbrojenia NATO

Były ambasador USA w Polsce mówił też o tym, jak nowa administracja USA zamierza przekonać sojuszników w NATO, żeby wydawali więcej na swoje zbrojenia.

- Polska już jest wiarygodnym sojusznikiem w tej sprawie. Niemcy mają wewnętrzną debatę wobec tego - przypomniał Fried. - Sądzę, że o ile Biden będzie dobrym partnerem, możemy powoli przekonać sojuszników, żeby więcej zrobić - dodał.

- Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z Danielem Friedem w TVN24 GO

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS