Fakty o Świecie

Eutanazja nieletnich w Belgii. Opublikowano raport

Pod naciskiem opinii publicznej belgijskie władze przyznają, że najmłodsi pacjenci poddani eutanazji w ich kraju nie mieli nawet 12 lat. To co prawda zgodne z prawem obowiązującym w tym kraju, ale informacja i tak zszokowała świat. Bo nawet zwolennicy eutanazji dorosłych osób uważają, że dziecko nie może i nie powinno decydować o własnej śmierci.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

17, 11 i 9 – tyle lat mieli najmłodsi pacjenci poddani eutanazji. Belgijskie władze nie podają ich nazwisk. Wiadomo tylko, że dzieci były nieuleczalnie chore. 9-latek miał guza mózgu, 11-latek mukowiscydozę, 17-latek cierpiał na zanik mięśni.

Wiadomość o ich śmierci wychodzi dopiero teraz - przy okazji opublikowania raportu na temat eutanazji w latach 2016-2017. Z raportu wynika tylko, że trzech pacjentów było nieletnich. Belgijskie władze pod naciskiem opinii publicznej podały ich wiek. Po raz pierwszy historii dwóch z nich miało mniej niż 12 lat.

W 2014 roku Belgia stała się pierwszym - i do tej pory jednym - krajem zezwalającym pod ściśle określonymi warunkami na eutanazje nieletnich. Parlament przegłosował prawo, mimo licznych protestów w kraju i za granicą.

Określona procedura

Procedura wobec nieletnich chcących poddać się eutanazji jest niemal taka sama jak w przypadku dorosłych.

Najpierw pacjent - za zgodą rodziców - prosi pisemnie lekarza o eutanazję. Potem lekarz przedstawia możliwości terapeutyczne i dyskutuje z pacjentem o alternatywnych rozwiązaniach, na koniec konsultuje się jeszcze z psychiatrą. Z samym pacjentem współpracuje też tak zwana grupa pomocnicza. Od prośby o eutanazję do jej wykonania musi minąć co najmniej miesiąc.

Współtwórca prawa zezwalającego na eutanazję cierpiących dzieci cztery lata temu tłumaczył powody kontrowersyjnej decyzji tak: - Każde dziecko jest inne - pod względem inteligencji, dojrzałości emocjonalnej, świadomości śmierci. Dlatego ustanawianie jakiejkolwiek granicy jest bez sensu. Zasadność eutanazji będą wciąż oceniać specjaliści - mówił Etienne Vermeeresch, współtwórca belgijskiego prawa dotyczącego eutanazji.

Po opublikowaniu raportu w światowej prasie pojawiają się liczne artykuły, w których nawet zwolennicy eutanazji oceniają, że Belgowie posunęli  się o krok za daleko. Prawo pozwalające na eutanazję nieletnich od lat krytykuję belgijscy biskupi i część pediatrów.

Łącznie w latach 2016-2017 eutanazji poddało się ponad 4 tysiące nieuleczalnie chorych Belgów.

"Fizyczny ból nie do zniesienia". Pierwsza legalna eutanazja nieletniego

Lekarz zgodnie z prawem pomógł w Belgii umrzeć nieuleczalnie choremu 17-latkowi. Jako pierwszy skorzystał z przyjętych w 2014 roku przepisów, umożliwiające eutanazję bez ograniczeń wiekowych - poinformował w sobotę krajowy komitet ds. kontroli...

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Maciej0fm0
Maciej0fm0

Eutanazja w Belgii dzieci zgodna z
""WARTOŚCIAMI ""UE?GRATULUJĘ
Wartości UE!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lastanetaarion
   lastanetaarion

   Sorry, ale moim zdaniem każdy ma prawo decydować o swoim losie... Dla mnie brak możliwości eutanazji jest równoznaczny ze stosowaniem tortur na i tak już chorym człowieku...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Donald11

     Skoro taka jest wola Boża, to dziecko ma cierpieć - nie ma dyskusji. Bardzo powoli wychodzimy ze Średniowiecza...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Molestowali i ukrywali zbrodnie dekadami. "Okradli dzieci z człowieczeństwa"

        Molestowali i ukrywali zbrodnie dekadami. "Okradli dzieci z człowieczeństwa"

        Ameryka jest w szoku po opublikowaniu raportu o pedofilii w Kościele katolickim w sześciu diecezjach w stanie Pensylwania. Ponadtysiącstronicowy raport stworzyła specjalna niezależna ława przysięgłych powołana przez stanowego prokuratora generalnego. Porażają liczby - 70 lat zbrodni, ponad tysiąc skrzywdzonych dzieci i setki seksualnych przestępców w sutannach. Przerażające jest też to, że hierarchowie chronili oprawców! Do zarzutów odniósł się Watykan. To kolejna tego typu sprawa po Australii, Chile i Bostonie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Rocznica zamachów w Katalonii. "Barcelona wierzy w demokratyczne wartości"

        Rocznica zamachów w Katalonii. "Barcelona wierzy w demokratyczne wartości"

        Rocznica zamachów w Katalonii w cieniu sporów z Madrytem o niepodległość regionu. Rok temu zamachowcy uderzyli najpierw w Barcelonie, rozjeżdżając ludzi na deptaku La Rambla, potem w Cambrils na wybrzeżu. Zginęło 16 ludzi, rannych było ponad 150. Rodziny ofiar apelują o wyciszenie sporów politycznych - chociaż na ten jeden dzień. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Areszt śledczy zamieniły na domowy. Rosyjski sąd przychylił się do petycji ws. nastolatek

        Areszt śledczy zamieniły na domowy. Rosyjski sąd przychylił się do petycji ws. nastolatek

        Nastolatki z Rosji po pięciu miesiącach zostały zwolnione z aresztu śledczego. Rosyjski sąd zmienił im środek zapobiegawczy na areszt domowy. 18-letnia Anna Pawlikova i 19-letnia Maria Dubowik zostały oskarżone o ekstremizm i planowanie obalenia rządu. Miały to organizować na forum grupy internetowej "Nowa Wielkość". Obrońcy dziewcząt twierdzą jednak, że padły one ofiarą prowokacji służb specjalnych, których przedstawiciel przeniknął do grupy. Petycję w sprawie uwolnienia nastolatek z aresztu podpisało 70 tys. osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • 90 osób w tym samym parku przedawkowało dopalacze. DEA: problem międzynarodowy

        90 osób w tym samym parku przedawkowało dopalacze. DEA: problem międzynarodowy

        Służby ratunkowe miasta New Haven nie nadążały z niesieniem pomocy osobom, które przedawkowały syntetyczną marihuanę. Jednego popołudnia, w jednym parku miało ponad 90 osób wykazywało objawy zażycia zbyt dużej dawki dopalaczy. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Do podobnych sytuacji dochodzi w Ameryce coraz częściej, a statystyki śmiertelnych przedawkowań zatrważają. W ubiegłym roku dopalacze i narkotyki zabiły 72 tysiące Amerykanów. To liczba o 7 procent wyższa od tej z roku poprzedniego i aż o 100 procent wyższa niż dziesięć lat temu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Bruksela wyścielona kwiatowym dywanem. "Coś prześlicznego. To prawdziwy obraz Belgii"

        Bruksela wyścielona kwiatowym dywanem. "Coś prześlicznego. To prawdziwy obraz Belgii"

        Bruksela udekorowana kwiatowym dywanem. Złożyło się na niego 500 tysięcy kwiatów. Były nerwy niemal do ostatniej chwili, bo fala upałów mogła zniszczyć część plantacji. Dywan na centralnym placu miasta tym razem przedstawia ludowe motywy z meksykańskiego regionu. Kwiatowy dywan układany jest w Brukseli od 1971, po tym jak władze miasta zachwyciły się podobnym pokazem we Flandrii i postanowiły urządzić podobną imprezę u siebie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Spotka się z synem po 68 latach. Poprawa stosunków między Koreami zjednoczy wybrane rodziny

        Spotka się z synem po 68 latach. Poprawa stosunków między Koreami zjednoczy wybrane rodziny

        W poniedziałek 92-letnia koreańska kobieta spotka się z synem. Zobaczą się po raz pierwszy od 68 lat. Rozdzieliła ich wojna sprzed lat i totalitarny reżim, który zapanował w Korei Północnej. Syn Pani Lee miał wtedy 4 lata. Takich historii jest więcej. Kilkadziesiąt tysięcy rodzin z Korei Południowej złożyło wniosek o spotkanie z bliskimi z drugiej strony granicy. Kim Jong Un okazał łaskę niewielu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Wróblewski: Oburzało zamiatanie pedofilii w Kościele pod dywan

        Wróblewski: Oburzało zamiatanie pedofilii w Kościele pod dywan

        - Kościół jest jedną z szeregu instytucji, które z problemem pedofilii walczą. Bardzo istotną informacją jest to, że większość ofiar to byli mężczyźni - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski. W każdej grupie zawodowej zdarzają się przestępstwa pedofilii. To co oburzało, to zamiatanie przez Kościół tych spraw pod dywan - ocenił Artur Wróblewski, amerykanista. Zdaniem Ojca Stanisława - temat pedofilii to nie jest tylko problem Kościoła, ale problem całego społeczeństwa.

        czytaj więcej »
       • Aretha Franklin nie żyje. "Ciągle podkreślała swoje korzenie"

        Aretha Franklin nie żyje. "Ciągle podkreślała swoje korzenie"

        - Ona wszystko wzięła z gospel - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, komentując twórczość Arethy Franklin. - Ciągle podkreślała swoje korzenie - dodał. - Ciemnoskórzy muzycy byli na straconej pozycji, wytrzymywali tylko ci najsilniejsi i ci najlepsi. Z nią chcieli współpracować, bo była niesamowita. Miała niewiarygodny głos - stwierdziła natomiast dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. - Z nią pracowali najlepsi - dodała.

        czytaj więcej »
       • Tysiąc przypadków molestowania dzieci przez księży w Pensylwanii. Szokujące dane z 70 lat

        Tysiąc przypadków molestowania dzieci przez księży w Pensylwanii. Szokujące dane z 70 lat

        Nawet tysiąc dzieci mogło paść ofiarą księży-pedofili w okresie 70 lat w zaledwie jednym amerykańskim stanie. Prokuratura w Pensylwanii opublikowała specjalny raport, w którym szczegółowo opisała przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci, z których najmłodsze miały zaledwie półtora roku. Dodatkowo szokujące jest to, że w większości przypadków przestępstwa te uległy już przedawnieniu, a to oznacza, że tylko dwóch księży może prawnie odpowiedzieć za lata molestowania i gwałtów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Ostateczny bilans ofiar po katastrofie w Genui wciąż nie jest znany. Akcja ratunkowa trwa

        Ostateczny bilans ofiar po katastrofie w Genui wciąż nie jest znany. Akcja ratunkowa trwa

        Co najmniej 38 osób zginęło w katastrofie potężnego wiaduktu we włoskiej Genui, a ten bilans może być jeszcze bardziej tragiczny, bo co najmniej 20 osób uznaje się za zaginione. Strażacy wciąż mają nadzieję, że w samochodach, które spadły z wysokości kilkudziesięciu metrów, a teraz zakopane są pod tonami betonu, wciąż są żywi ludzie. Tymczasem dowiadujemy się o kolejnych historiach ludzi, którzy we wtorek o 11:30 byli na Ponte Morandi i cudem uniknęli śmierci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Zmarła "królowa soulu" Aretha Franklin

        Zmarła "królowa soulu" Aretha Franklin

        Aretha Franklin zwana "królową soulu" zmarła w czwartek w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit - poinformowała jej przedstawicielka Gwendolyn Quinn. Przyczyną śmierci był rak trzustki. W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Jest pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Wjechał w barierę przed parlamentem. Usłyszał zarzut usiłowania morderstwa

        Wjechał w barierę przed parlamentem. Usłyszał zarzut usiłowania morderstwa

        Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie. Oskarżony został zidentyfikowany nieoficjalnie przez media jako obywatel Wielkiej Brytanii o sudańskim pochodzeniu, Salih Khater. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix