Fakty o Świecie

Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego Europa zapomniała, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – uważa gubernator obwodu odeskiego, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Były prezydent Gruzji został zaproszony do Warszawy na Warsaw East European Conference, międzynarodową konferencję organizowaną przez Studium Europy Wschodniej UW. Przy tej okazji udzielił wywiadu Piotrze Kraśce, który zapytał go o to, czy uważa, że wojna na wschodzie Ukrainy stała się dla Europejczyków „zapomnianą wojną”. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – ocenił polityk. Jego zdaniem Ukraińcy „dzielnie walczą na froncie, powstrzymując wroga”.

– W wielu względach Ukraina chroni resztę Europy, odgrywa taką samą rolę, jak kiedyś przed wiekami dynastia habsburska, która broniła Europy przed Turcją Otomańską. Teraz Ukraina broni Europy przed wrogiem ze wschodu. Europejczycy zaczynają zapominać, że ktoś za nich umiera niemal codziennie – przekonywał.

„Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę”

Michaił Saakaszwili pełni obecnie funkcję gubernatora obwodu odeskiego. W jego opinii Ukraina wyjdzie zwycięsko z konfliktu z Rosją, jeśli przeprowadzi „prawdziwe reformy”.

– Zaczęła się desowietyzacja. To nie tylko kwestia symboli, kiedy obalano Lenina i zmieniano nazwy ulic. (…) Teraz ludzie są znacznie mniej lewicowi, niż dawniej, i nie opowiadają się tak bardzo za opiekuńczym państwem. A drugi proces, jaki się dokonał, to przyjście nowych ludzi do rządu na niższych i średnich szczeblach, a z czasem przyjdą też na najwyższe szczebla. To nowi młodzi ludzie, którzy frustrują się, kiedy z powodu starego systemu nie mogą odnieść sukcesu, ale już zdążyli zasmakować obecności we władzach – tłumaczył. Jak mówił, „obecna elita  polityczna na Ukrainie liczy sobie już ćwierć wieku”.

– Myślę, że wygranie wojny to połączenie dwóch czynników – stałe powstrzymywanie wroga i prawdziwe reformy w Kijowie. (…) Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, ale to musi być zwycięstwo w Kijowie poprzez zmiany – przekonywał.

„Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski”

Były prezydent Gruzji w maju skrytykował Leszka Balcerowicza, który doradza władzom w Kijowie. W popularnym talk show Saakaszwili nazwał byłego wicepremiera RP „politykiem wyciągniętym z naftaliny, który przyjeżdża na Ukrainę raz w miesiącu po pieniądze” i dodał, że polski ekonomista to „to najemny wybielacz skorumpowanych reżimów”.

– Myślę, że Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski, nawet jeśli w Polsce wielu go nie lubi. Ale ja myślę, że to co on zrobił dla Polski, było świetne. Przyjeżdżałem wtedy do Polski i widziałem, co zrobił. Inna sprawą jest to, co zrobił potem, to inna historia – odpowiedział gość Piotra Kraśki, gdy dziennikarz zapytał go o te słowa.

– Najważniejsze jest to, że o losie Ukrainy nie powinni decydować obcokrajowcy – dodał. Na uwagę, że sam jest obcokrajowcem na Ukrainie, Saakaszwili odrzekł, że „już prawie 10 lat dorosłego życia” mieszka w tym kraju, i że „identyfikuje” się z Ukrainą. – Nowa generacja polityków na Ukrainie powinna brać sprawy w swoje ręce. Problem w tym, że stara klasa polityczna na Ukrainie wskazuje na obcokrajowców jako na problem, ponieważ dla nich to symbol zmian. Dlaczego sprowadzono obcokrajowców ? Ponieważ oni nie dążą do władzy na Ukrainie, a na dodatek stara klasa uważa, że obcokrajowcy coś zrobią, ale nie zdołają zmienić systemu i starzy będą u steru. Nowi ludzie powinni przejąć władzę, oni skorzystają z dorad Balcerowicza, ale to będzie tylko przychylne doradzanie – powiedział Saakaszwili.

– W ostateczności prawdziwe zmiany powinny być wprowadzone przez nowe pokolenie, które nadejdzie. To będą lepsi partnerzy dla Polski i Europy. A dzisiaj musimy stworzyć specjalny sojusz, złożony z Polaków, Bałtów, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji. To dla naszego bezpieczeństwa, musimy to zrobić, ponieważ Zachód jest bardzo słaby. Wiemy wszyscy, że Europejczycy są bardzo słabi. Musimy coś stworzyć, aby przynajmniej zminimalizować tę słabość – przekonywał były prezydent Gruzji.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jerzy_jozwiakda0v

Ciekawe, gdzie tym razem "da nogę", może do IV RP?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   malta
   malta

   komentarz ukryty - pokaż

   No proszę, nacjonalistyczna Ukraina i Saakaszwili z Banderą na ustach...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mallkkontent
     mallkkontent

     komentarz ukryty - pokaż

     Co za bezczelność i robienie idiotów z Polaków, Ukraińcy sami to rozpętali, zabronili na wschodzie Ukrainy używać języka rosyjskiego , jedynego jaki ci ludzie znają, tak samo zarządzili na Zakarpaciu z Węgrami , tylko za nimi opowiedział sie Orban a bandyci z Kijowa na wschód wysłali wojsko. Nie kłamać o przyczynach tej rozróby :-(((( rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marian_pazdzioch_syn_jozefa
       marian_pazdzioch_syn_jozefa

       komentarz ukryty - pokaż

       Kiedy umarł za mnie jakiś Ukrainiec i z jakiego powodu?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • W 2030 roku na całym świecie może brakować 14 milionów pielęgniarek

          W 2030 roku na całym świecie może brakować 14 milionów pielęgniarek

          Lęk, depresja i wypalenie zawodowe - z takimi problemami boryka się coraz więcej pielęgniarek na całym świecie, jak informuje Międzynarodowa Rada Pielęgniarek. Pandemia COVID-19 odciska ogromne piętno na całym personelu medycznym, zwłaszcza bezpośrednio walczącym z koronawirusem. Ze względu na ogromne obciążenie psychiczne lub choroby, w tym depresję, wiele osób rezygnuje z pracy, a może być jeszcze gorzej. Według MRP w 2030 roku na całym świecie może zabraknąć nawet 14 milionów pielęgniarek.

          czytaj więcej »
         • W Indonezji szczepionkę przeciw COVID-19 najpierw otrzymują ludzie młodzi

          W Indonezji szczepionkę przeciw COVID-19 najpierw otrzymują ludzie młodzi

          W wielu krajach na świecie, w których ruszyły szczepienia przeciw COVID-19, najpierw preparaty dostają osoby starsze oraz pracujące w służbie zdrowia. Zupełnie inną drogą poszła Indonezja. Tam szczepionki najpierw dostają ludzie młodzi. Rząd uznał bowiem, że najważniejsze jest odmrożenie gospodarki, a to oznacza powrót do pracy tych, którzy odgrywają w niej najważniejszą rolę. Indonezja stosuje też chińską szczepionkę, która do tej pory nie była testowana na seniorach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Kryzys w branży muzycznej. Gwiazdy sprzedają prawa do swojej muzyki

          Kryzys w branży muzycznej. Gwiazdy sprzedają prawa do swojej muzyki

          Brak koncertów i brak dochodów sprawia, że artyści szukają innych sposobów na zdobycie pieniędzy. Na przykład wyprzedają swój majątek, w tym prawa do własnej twórczości. Na taki krok zdecydowali się właśnie między innymi latynoska megagwiazda Shakira, laureat Nagrody Nobla Bob Dylan, czy muzycy słynnego brytyjskiego zespołu Fleetwood Mac. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Francuzi opracowali sztuczne serce wszczepiane do ciała. Już można z niego korzystać

          Francuzi opracowali sztuczne serce wszczepiane do ciała. Już można z niego korzystać

          To na pewno kamień milowy w medycynie i nadzieja dla wielu osób z poważnymi chorobami serca. W krajach Unii Europejskiej dopuszczono właśnie do użytku nowatorskie sztuczne serce. Dzięki niewielkim wymiarom można je wszczepić w klatkę piersiową, co sprawia, że pacjent ma szansę na w miarę normalne funkcjonowanie - w oczekiwaniu na tradycyjny przeszczep. Trwają już prace, by sztuczne serce stało się rozwiązaniem stałym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Eksperci WHO rozpoczęli w Chinach misję zbadania początków pandemii

          Eksperci WHO rozpoczęli w Chinach misję zbadania początków pandemii

          Światowa Organizacja Zdrowia chce zbadać pochodzenie koronawirusa w miejscu, w którym zaczęła się pandemia. Międzynarodowy zespół naukowców dotarł do Wuhanu - ich misja ma potrwać miesiąc. Negocjacje dotyczące przyjazdu ekspertów trwały od kilku miesięcy. Chiny, które początkowo próbowały tuszować skalę problemu, cały czas utrzymują, że koronawirus niekoniecznie musi pochodzić z Wuhanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości"

          "Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości"

          W środę Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zdecydowała o postawieniu po raz drugi Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Tym samym rozpoczęła się procedura impeachmentu. - Ta cienka czerwona linia została przekroczona (...) Być może ten kryzys spowoduje to, że Amerykanie się opamiętają - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ostatnie badania przeprowadzone wśród członków Partii Republikańskiej wykazują, że poparcie dla Donalda Trumpa wciąż utrzymuje się powyżej 70 procent. To oznacza, że wielu ludzi zostanie przy nim i w dalszym ciągu będą trwały protesty, czy próby podważenia systemu amerykańskiego - ocenił dyplomata Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. - Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości i to od niej zależy na ile uda się problem Trumpa w amerykańskiej polityce rozwiązać - dodał Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

          czytaj więcej »
         • Setki migrantów mieszkają w lasach i opuszczonych fabrykach, chcą dostać się do UE

          Setki migrantów mieszkają w lasach i opuszczonych fabrykach, chcą dostać się do UE

          Koczują w lasach i opuszczonych fabrykach. nie mają dostępu do bieżącej wody i toalety. Próbują się ogrzać, rozpalając ogniska. Tak wygląda rzeczywistość setek migrantów w Bośni i Hercegowinie. Sytuacji nie poprawia pogoda, bo temperatura spadła poniżej zera. Uciekający przed biedą i wojną migranci z Afryki Północnej, Azji i Bliskiego Wschodu próbują dostać się do Chorwacji, a z niej do Europy Zachodniej. Unia Europejska nie chce ich przyjąć, a niestabilna politycznie Bośnia i Hercegowina - mimo otrzymywania dziesiątek milionów euro z budżetu UE - nie zapewnia migrantom odpowiedniego schronienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Historyczny proces mafii we Włoszech. 325 oskarżonych

          Historyczny proces mafii we Włoszech. 325 oskarżonych

          We Włoszech ruszył proces przeciwko mafii 'Ndrangheta. Oskarżonych w nim jest 325 przestępców. Postawiono im ponad 400 zarzutów. Proces będzie się odbywał w specjalnie przygotowanym do tego celu budynku - dawnym centrum telefonicznym. Oskarżycielom przewodzi jeden z najsłynniejszych włoskich antymafijnych prokuratorów - Nicola Gratteri. Według włoskich służb 'Ndrangheta zbudowała swoją potęgę na handlu kokainą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Z powodu brexitu wróciły cła i wymagania imigracyjne

          Z powodu brexitu wróciły cła i wymagania imigracyjne

          Brytyjskiemu kierowcy skonfiskowano kanapkę z szynką, gdy przekraczał granicę z Unią Europejską. To, że ten kierowca stracił przekąskę, to tylko jeden z negatywnych skutków brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z unii celnej oznacza przestoje na granicach i tony dodatkowej papierkowej roboty. Nowe formalności dotyczą też osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie"

          "Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie"

          Jakie panują nastroje w republikańskim elektoracie po zeszłotygodniowych wydarzeniach na Kapitolu? - Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Makowski, redaktor "Do rzeczy" i wp.pl. Z kolei Michał Broniatowski z "Politico" i onet.pl zwrócił uwagę na sondaż, który został przeprowadzony zaraz po tych wydarzeniach - 45 procent wyborców republikańskich poparło to, co się działo na Kapitolu (...) Czyli mamy około 30 milionów Amerykanów, którzy w ten sposób chcieliby rozwiązywać problemy - zaznaczył. Natomiast Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" dodał, że sceny z zeszłotygodniowych zamieszek "dopiero docierają do świadomości" społeczeństwa.

          czytaj więcej »
         • Pandemia kolejny raz może zagrozić igrzyskom olimpijskim

          Pandemia kolejny raz może zagrozić igrzyskom olimpijskim

          Coraz więcej pytań i wątpliwości budzi organizacja Igrzysk Olimpijskich w Tokio latem 2021 roku. Z powodu pandemii już raz zostały odwołane. Liczono na to, że sytuacja na tyle się polepszy, by bez problemu można było je przeprowadzić. Tymczasem w Tokio - w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną - obowiązuje stan wyjątkowy. Aż 80 procent ankietowanych Japończyków uważa, że impreza powinna ponownie zostać przełożona lub całkowicie odwołana. Mimo to japońskie władze na razie zapewniają, że igrzyska odbędą się zgodnie z planem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Wielka Brytania szczepi ludzi i walczy z pandemią. Sytuacja jest trudna

          Wielka Brytania szczepi ludzi i walczy z pandemią. Sytuacja jest trudna

          To prawdopodobnie najgorszy moment w czasie pandemii w Wielkiej Brytanii - ostrzega minister zdrowia Zjednoczonego Królestwa. W niektórych miastach trzeba było znaleźć dodatkowe miejsca na ciała zmarłych, bo kostnice w szpitalach już nie miały ich gdzie pomieścić. Policja zapowiada ostrzejsze działania wobec osób, które nie noszą maseczek. Nie zmienia to faktu, że pandemia na Wyspach Brytyjskich ma się niestety bardzo dobrze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Francji grozi trzecia fala pandemii. Restrykcje mogą zostać zaostrzone

          Francji grozi trzecia fala pandemii. Restrykcje mogą zostać zaostrzone

          Pogorszenia sytuacji spodziewa się Francja. Liczba zakażeń w ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć i lekarze nie kryją, że ewidentnie oznacza to trzecią falę pandemii. Władze coraz wyraźniej mówią więc o możliwości zaostrzenia restrykcji. Kluczowe jest w tej chwili znaczące zwiększenie tempa szczepień. Do pomocy w dystrybucji szczepionek skierowano wojsko. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix