Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają

19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają
19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierająPiotr Kraśko | TVN24 BiS

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego Europa zapomniała, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – uważa gubernator obwodu odeskiego, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Były prezydent Gruzji został zaproszony do Warszawy na Warsaw East European Conference, międzynarodową konferencję organizowaną przez Studium Europy Wschodniej UW. Przy tej okazji udzielił wywiadu Piotrze Kraśce, który zapytał go o to, czy uważa, że wojna na wschodzie Ukrainy stała się dla Europejczyków „zapomnianą wojną”. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – ocenił polityk. Jego zdaniem Ukraińcy „dzielnie walczą na froncie, powstrzymując wroga”.

– W wielu względach Ukraina chroni resztę Europy, odgrywa taką samą rolę, jak kiedyś przed wiekami dynastia habsburska, która broniła Europy przed Turcją Otomańską. Teraz Ukraina broni Europy przed wrogiem ze wschodu. Europejczycy zaczynają zapominać, że ktoś za nich umiera niemal codziennie – przekonywał.

„Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę”

Michaił Saakaszwili pełni obecnie funkcję gubernatora obwodu odeskiego. W jego opinii Ukraina wyjdzie zwycięsko z konfliktu z Rosją, jeśli przeprowadzi „prawdziwe reformy”.

– Zaczęła się desowietyzacja. To nie tylko kwestia symboli, kiedy obalano Lenina i zmieniano nazwy ulic. (…) Teraz ludzie są znacznie mniej lewicowi, niż dawniej, i nie opowiadają się tak bardzo za opiekuńczym państwem. A drugi proces, jaki się dokonał, to przyjście nowych ludzi do rządu na niższych i średnich szczeblach, a z czasem przyjdą też na najwyższe szczebla. To nowi młodzi ludzie, którzy frustrują się, kiedy z powodu starego systemu nie mogą odnieść sukcesu, ale już zdążyli zasmakować obecności we władzach – tłumaczył. Jak mówił, „obecna elita polityczna na Ukrainie liczy sobie już ćwierć wieku”.

– Myślę, że wygranie wojny to połączenie dwóch czynników – stałe powstrzymywanie wroga i prawdziwe reformy w Kijowie. (…) Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, ale to musi być zwycięstwo w Kijowie poprzez zmiany – przekonywał.

„Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski”

Były prezydent Gruzji w maju skrytykował Leszka Balcerowicza, który doradza władzom w Kijowie. W popularnym talk show Saakaszwili nazwał byłego wicepremiera RP „politykiem wyciągniętym z naftaliny, który przyjeżdża na Ukrainę raz w miesiącu po pieniądze” i dodał, że polski ekonomista to „to najemny wybielacz skorumpowanych reżimów”.

– Myślę, że Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski, nawet jeśli w Polsce wielu go nie lubi. Ale ja myślę, że to co on zrobił dla Polski, było świetne. Przyjeżdżałem wtedy do Polski i widziałem, co zrobił. Inna sprawą jest to, co zrobił potem, to inna historia – odpowiedział gość Piotra Kraśki, gdy dziennikarz zapytał go o te słowa.

– Najważniejsze jest to, że o losie Ukrainy nie powinni decydować obcokrajowcy – dodał. Na uwagę, że sam jest obcokrajowcem na Ukrainie, Saakaszwili odrzekł, że „już prawie 10 lat dorosłego życia” mieszka w tym kraju, i że „identyfikuje” się z Ukrainą. – Nowa generacja polityków na Ukrainie powinna brać sprawy w swoje ręce. Problem w tym, że stara klasa polityczna na Ukrainie wskazuje na obcokrajowców jako na problem, ponieważ dla nich to symbol zmian. Dlaczego sprowadzono obcokrajowców ? Ponieważ oni nie dążą do władzy na Ukrainie, a na dodatek stara klasa uważa, że obcokrajowcy coś zrobią, ale nie zdołają zmienić systemu i starzy będą u steru. Nowi ludzie powinni przejąć władzę, oni skorzystają z dorad Balcerowicza, ale to będzie tylko przychylne doradzanie – powiedział Saakaszwili.

– W ostateczności prawdziwe zmiany powinny być wprowadzone przez nowe pokolenie, które nadejdzie. To będą lepsi partnerzy dla Polski i Europy. A dzisiaj musimy stworzyć specjalny sojusz, złożony z Polaków, Bałtów, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji. To dla naszego bezpieczeństwa, musimy to zrobić, ponieważ Zachód jest bardzo słaby. Wiemy wszyscy, że Europejczycy są bardzo słabi. Musimy coś stworzyć, aby przynajmniej zminimalizować tę słabość – przekonywał były prezydent Gruzji.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS