Codziennie zabija ponad 20 osób. Zapomniana choroba u granic Polski


Gruźlica, którą niemal zupełnie wyeliminowały obowiązkowe szczepienia, zabija dziennie ponad 20 osób na Ukrainie. Najgorzej jest na wschodzie kraju - tam, gdzie toczy się wojna. Wiele osób, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, często nawet nie ma świadomości tego, że zaraziło się gruźlicą.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To tykająca bomba zegarowa, która może zagrozić całej Europie - tak problem gruźlicy na Ukrainie nazywają organizacje humanitarne.

Za naszą wschodnią granicą codziennie odnotowuje się ponad 120 nowych zachorowań. Codziennie umiera ponad 20 osób. Najgorzej jest na wschodzie Ukrainy - konflikt zbrojny daje zapomnianej przez Zachód chorobie idealne warunki do rozwoju.

- 140 szpitali zostało zamkniętych, w republikach separatystycznych zamknięto w ogóle szpitale przeciwgruźlicze. Ponieważ zamknięto szpitale, wyjechali lekarze - tłumaczy Katarzyna Corominas z Polskiego Zespołu Humanitarnego.

Lekoodporna gruźlica w Donbasie

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła epidemię gruźlicy na Ukrainie już w 1995 roku. Alarm nigdy nie został odwołany. Od dwóch dekad płynąca z całego świata pomoc utrzymuje tę zjadliwą chorobę w ryzach.

Gruźlica szerzy się zazwyczaj drogą kropelkową, choć do zarażenia potrzeba długotrwałego kontaktu z chorym. Jest zabójcza dla osób z osłabioną odpornością, ale da się ją wyleczyć. Europę niepokoi to, że na wschodzie Ukrainy odnotowuje się wzrost przypadków zachorowań na gruźlicę lekoodporną. - Czyli nie poddającą się, nie reagującą na dwa z czterech lekarstw przeciwgruźliczych - tłumaczy Katarzyna Corominas.

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja - Polska jest bezpieczna, mimo napływu osób zza wschodniej granicy. - Migracja ludności ze Wschodu do Polski trwa już dobrych kilka lat. Przyjechały setki tysięcy osób. Wiele osób tu mieszka i pracuje, a sytuacja jest stabilna - zapewnia Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Lekarze medycyny pracy na linii frontu

W Polsce w ubiegłym roku odnotowano 7 tysięcy przypadków gruźlicy. Średnia to 16 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców. Na Ukrainie ta liczba jest nawet pięć razy większa.

- Tak długo jak będziemy się szczepić zgodnie z naszym programem szczepień ochronnych, sytuacja będzie u nas bezpieczna - uspokaja Posobkiewicz.

Polskie władze nie planują wprowadzenia zaostrzonych środków, jakie obowiązują na przykład w Wielkiej Brytanii. Obywatel Ukrainy, który chce dostać wizę na Wyspy, musi przedstawić obowiązkowe prześwietlenie płuc. W Polsce ewentualnych chorych mają wychwytywać lekarze medycyny pracy.

- Wszystkie osoby, które starają się o pracę w naszym kraju, muszą być poddane badaniom pracowniczym wstępnym. W ramach tych badań wstępnych lekarz medycyny pracy ocenia zagrożenia - tłumaczy Posobkiewicz.

Gruźlica to wciąż najbardziej zabójcza choroba zakaźna świata, bardziej niebezpieczna od AIDS. W ubiegłym roku zabiła 1,5 miliona ludzi - głównie w krajach Trzeciego Świata. Zachód niemal o niej zapomniał dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS