Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

Aktualizacja:

Coraz głośniej mówi się o impeachmencie Donalda Trumpa. W skrócie - jest to procedura, która pozwala postawić prezydenta w stan oskarżenia, a potem - pozwala usunąć go z urzędu. Oskarżają jednak - nie prokuratorzy, ale politycy - oni też są w tej sprawie sędziami. To najpotężniejsza broń, którą można potraktować amerykańskiego prezydenta i po którą sięga się w ostateczności. Bo udowodnione przestępstwa muszą być potężnego kalibru.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 na antenie TVN24 BiS

Politycy i eksperci coraz częściej mówią o impeachmencie w kontekście Donalda Trumpa. Jednak usunięcie z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych to szalenie skomplikowana i długotrwała procedura. Wszczyna się ją w przypadku, gdy popełni on poważne przestępstwa, wykroczenia, dopuści się zdrady lub przekupstwa.

- To jest wyrok polityczny, a nie orzeczenie prawne. To nie jest związane z prawem - tłumaczy były sekretarz stanu USA w administracji Billa Clintona James Rubin.

"Może spotka go ten sam los, co Nixona"

W procesie kluczowa jest Izba Reprezentantów. To ona wszczyna procedurę i powołuje komisję, która formułuje akt oskarżenia. Nad zebranym materiałem debatuje później cała Izba i jeśli oskarżenie zostaje przyjęte zwykłą większością głosów, to sprawa trafia do Senatu.

W Senacie odbywa się już prawdziwa rozprawa, której przewodniczy sędzia Sądu Najwyższego. Ostatecznie to właśnie Senat musi podjąć decyzję o winie prezydenta. Potrzebuje do tego większości 2/3 głosów obecnych na sali senatorów.

- Myślę, że coś z tą sprawą się stanie i dowiemy się o tym w ciągu roku. Być może dojdzie do impeachmentu, a może spotka go ten sam los, co Nixona - mówi prawnik dr Dirk Schellack.

Dwa przypadki

W całej historii kraju tylko dwaj politycy przeszli przez procedurę impeachmentu - Andrew Johnson w 1868 roku w związku z dymisją sekretarza wojny i Bill Clinton za składanie fałszywych zeznań w sprawie afery z Moniką Lewinsky.

W obu przypadkach nie doszło do usunięcia prezydenta z urzędu, bo brakowało w Senacie głosów "za".

Bliski procesu impeachmentu był też prezydent Richard Nixon po wykryciu afery Watergate. W końcu sam ustąpił przed końcem kadencji.

25. poprawka

Procedura impeachmentu nigdy nie została zakończona usunięciem głowy państwa z Białego Domu, dlatego eksperci mówią, że przeciwnicy Trumpa mogą sięgnąć po inną broń.

Chodzi o 25. poprawkę do konstytucji, która pozwala na tymczasowe zastąpienie prezydenta wiceprezydentem, jeśli gabinet uzna go za niezdolnego do wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji konieczne jest specjalne oświadczenie wiceprezydenta, a także większości kierowników resortów.

Gdyby Mike Pence zdecydował się na taki ruch, byłaby to pierwsza w historii próba odsunięcia od władzy prezydenta przez drugą osobę w państwie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS