Fakty o Świecie

"Działa szybko i spektakularnie". Lek w sprayu przełomem w leczeniu depresji?

Antydepresyjny lek w sprayu to wielka nadzieja dla milionów ludzi. Ma powodować trwałe pozytywne zmiany w mózgu. Przełomem w badaniach nad działaniem ketaminy okazał się sposób podania leku. Lewoskrętna forma ketaminy przyjmowana jak spray do nosa zadziwiła naukowców nie tylko skutecznością, ale i szybkością działania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wkrótce może zostać główną przyczyną zgonów, jej objawy często są mylone

Ministerstwo Zdrowia alarmuje: depresja atakuje coraz więcej, coraz młodszych pacjentów. Choroba...

Według naukowców lek można podać około jednej  trzeciej chorych. W samych Stanach Zjednoczonych jest pięć milionów takich osób.

- Ketamina może być przełomem w leczeniu depresji. Jest całkiem sporo badań, które pokazują, że jest skuteczna - tłumaczy profesor John Mann z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie Columbia.

- To absolutnie nowatorskie. Działa zupełnie inaczej niż dotychczasowe leki i powoduje, jak myślimy, trwałe pozytywne zmiany w mózgu - dodaje doktor Husseini Manji z firmy farmaceutycznej Janssen Pharmaceuticals.

To pierwszy nowy antydepresant od 30 lat. Lek został zarejestrowany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Antydepresyjne działanie ketaminy badane było od lat. Przełomem okazał się sposób podania leku. Lewoskrętna forma ketaminy, przyjmowana jak spray do nosa, zadziwiła naukowców nie tylko skutecznością, ale i szybkością działania.

- Jeśli ma zadziałać, to działa właściwie w ciągu kilku godzin, kilku dni i to jest takie dosyć spektakularne. Jeśli stosujemy klasyczne leczenie, na które składają się leki przeciwdepresyjne, to czekać zazwyczaj na efekt musimy od dwóch do czterech tygodni. Tutaj mamy ten efekt w ciągu kilku godzin, kilku dni - mówi profesor Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

"Eksketamina ma bardzo mało skutków ubocznych"

Depresja ciążowa. Badania dowodzą: problem jest coraz poważniejszy

Najnowsze badania naukowców z Bristolu dotyczą depresji ciążowej. Jak się okazuje, problem...

Eksketamina ma być podawana na przykład w czasie zmiany leków doustnych na nowe. Jest pochodną ketaminy. Do tej pory używana była głównie jako lek znieczulający przed operacjami. Ketamina królowała też w klubach, ze względu na swoje narkotyczne działanie.

- Ketamina używana była jako imprezowy narkotyk. Człowiek traci poczucie rzeczywistości. Wszystko wokół staje się nierealne, jakby zniekształcone, można się czuć trochę paranoicznie - twierdzi profesor John Mann.

- Paradoksalnie okazuje się, że eksketamina ma bardzo mało skutków ubocznych. Są to przemijające objawy psychomimetyczne i pewne ryzyko, które raczej wynika z obaw lekarzy i personelu medycznego, ale okazuje się, że nie jest potwierdzone w badaniach klinicznych, przyzwyczajenia lub uzależnienia - uważa profesor Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Lekarze wolą dmuchać na zimne. Lek dostępny będzie tylko w szpitalach i gabinetach lekarskich, a podawany będzie pod ścisłą kontrolą psychiatrów. Każdy pacjent będzie monitorowany jeszcze przez co najmniej dwie godziny po podaniu leku.

- Polska firma pracuje nad formą leku wziewną, którą można stosować doustnie, powiedzmy sobie, tak jak inhalator - mówi Agata Szulc.

W Polsce zdiagnozowaną depresję ma około dwóch milionów ludzi. Na całym świecie 300 milionów.

S-

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix